Samochody elektryczne można ładować, korzystając nawet ze zwykłego gniazdka. Nie jest to jednak najszybszy sposób. Jeśli więc nie chcesz tracić 58 godzin na ładowanie auta, może ci się przydać ładowarka do samochodu elektrycznego. Jak działa i czy takie rozwiązanie się opłaca? Czy można naładować pojazd w ciągu zaledwie kilkunastu minut? Ładowarki do samochodów są łatwo dostępne, dlatego warto korzystać z zalet ich posiadania oraz z oszczędności czasu, jaką ci zapewnią.

Ładowanie samochodów elektrycznych – ile trwa?

Ładowanie samochodów elektrycznych jest konieczne. To, ile potrwa, jest zależnie od kilku czynników. Jednym z nich jest napięcie prądu w gniazdku, a innym pojemność konkretnego modelu baterii. W końcu im więcej może ona pomieścić, tym więcej czasu będzie musiał ładować się twój samochód. Podaje się, że pojazdy z bardzo małym zasięgiem da się naładować nawet w dwie godziny, korzystając z gniazdka, jednak w rzeczywistości jest to czas trwający do 5 czy nawet 8 godzin. Na szczęście, istnieje możliwość przyspieszenia tego procesu i to w znacznym stopniu. Wystarczy, że kupisz ładowarkę do samochodu elektrycznego.

Wallbox – ładowarka do auta elektrycznego

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zakup ładowarki typu wallbox. To ładowarka do auta elektrycznego, która jest jednym z najbardziej popularnych wyborów. Przyspiesza znacznie sam proces, a przy tym jest na tyle tania, że mogą sobie pozwolić na nią nawet prywatne osoby, które na co dzień korzystają z takich pojazdów. Kupisz go już za 2500 zł, chociaż są modele, za które będziesz musiał dać 6–7 tys. złotych. To jednak wydatek, który naprawdę ułatwi ci poruszanie się autem elektrycznym.

Czy ładowanie samochodu elektrycznego w domu może być szybsze?

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu możesz przyspieszyć właśnie ładowarką typu wallbox. Inne sposoby są możliwe, ale mało kto się na nie decyduje przez wzgląd na koszty, jakie trzeba ponieść. Stacja szybkiego ładowania, która jeszcze bardziej przyspieszy ten proces, jest zbyt dużym wydatkiem, który może wynieść nawet ok. 100 tys. złotych. Z tego powodu częściej można znaleźć je na stacjach benzynowych niż na prywatnych posesjach. W niektórych krajach Europy takie punkty można znaleźć jednak również na osiedlach mieszkaniowych. Dzięki temu mieszkańcy wspólnoty mogą bez problemu korzystać ze stacji i ładować swoje pojazdy do pełna w ciągu 30–50 minut.

Ładowarka do samochodu elektrycznego – czy jest przenośna?

Stacja szybkiego ładowania niestety nie jest przenośna, ale ładowarka typu wallbox już jak najbardziej tak. Z tego powodu jeśli wyjeżdżasz gdzieś na urlop i twój pojazd jest w stanie pokonać tę odległość bez ładowania, to na miejscu bez problemu będziesz mógł zająć się ładowaniem baterii w swoim samochodzie. To kolejny argument za tym, aby inwestować właśnie w tego typu ładowarkę. A jeśli będzie ci zależało na szybkim ładowaniu, to przecież bez problemu będziesz mógł wjechać na stację benzynową i tam w szybkim czasie naładować auto. 

Ładowanie kontra ekologia i ekonomia

Ładowarka do samochodu elektrycznego to coś, co musisz mieć, jako właściciel tego typu pojazdu. Nie jest to tani gadżet, jednak to i tak niewielki koszt, zważając na to, że auta elektryczne są zdecydowanie tańsze w eksploatacji, a przy okazji naprawdę bezpieczne dla środowiska naturalnego. Dlatego jeśli nie jeździsz zbyt często w długie trasy, warto zastanowić się nad zakupem pojazdu napędzanego właśnie w ten sposób. To z pewnością ci się opłaci!

Archiwum: luty 2022