Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

samochód elektryczny
samochód elektryczny

Eksploatacja

Samochód elektryczny – niegdyś science-fiction, dziś przyszłość motoryzacji

Do niedawna samochód elektryczny był symbolem technologii w science-fiction. Teraz na ulicy spotyka się je coraz częściej. Poniżej znajdziesz przydatne informacje, jak ładować i eksploatować auto elektryczne oraz co uwzględnić przy zakupie.

Samochód elektryczny – przyszłość motoryzacji?

Fakt opanowania świata motoryzacji przez auta elektryczne zdaje się nieunikniony. Coraz więcej producentów ma w swojej ofercie nie tylko modele hybrydowe, czy auta plug-in, ale też w pełni zelektryfikowane wersje. Pod wpływem kierunku podążania branży i nieuniknionych zmian warto spojrzeć na napęd elektryczny jak na przyjaciela, z którym wyczekiwane spotkanie jest coraz bliżej.

Jak ładować samochody elektryczne?

Sercem elektrycznego auta jest silnik elektryczny. Wykorzystuje on zmagazynowaną w akumulatorach energię i przetwarza ją na moment obrotowy. Samochód elektryczny musi być ładowany i dzieje się to zarówno za pomocą prądu zmiennego, jak i stałego. Pierwszy z nich dostępny jest w domowej sieci elektrycznej i pomaga uzupełnić braki w „paliwie” w warunkach przydomowych. Drugi dostępny jest zazwyczaj na dedykowanych temu stacjach ładujących.

Wybór odpowiedniego zasilania auta elektrycznego wpływa na czas procesu uzupełniania energii. Samochody elektryczne ładowane z domowej sieci wolniej przyswajają sobie prąd, ponieważ musi jeszcze zajść w nich proces konwersji prądu zmiennego na stały. W momencie wyboru stacji z prądem stałym całość przebiega o wiele sprawniej. Oczywiście w pewnych sytuacjach możesz być zmuszony ładować pojazd elektryczny tylko poprzez przydomową sieć, np. ze względu na brak odpowiedniego punktu w danym mieście.

Auta elektryczne a praca silnika

Dźwięk silnika V6 lub V8 sprawia, że czujesz się lepiej? Niestety samochody z napędem elektrycznym nie dostarczą ci takiej frajdy. Podczas pracy silnika elektrycznego nie występują tak satysfakcjonujące dźwięki. Pozostaje szum ciętego pod wpływem karoserii powietrza i odgłos toczących się kół.

Zobacz też:
Czujnik położenia wałka rozrządu – jaką funkcję pełni w aucie? Jak sprawdzić czujnik rozrządu?

Nowością, która będzie obowiązkowa w niedalekiej przyszłości jest montaż systemu AVAS, który odpowiada za emisję dźwięków w autach elektrycznych i hybrydowych. Chodzi o to, by rowerzyści, piesi i szczególnie niewidomi mogli rozpoznawać, że w bliskim otoczeniu przejeżdża samochód elektryczny. System ten nie będzie możliwy do zdezaktywowania i w zależności od prędkości poruszania się auta, będzie emitował dźwięki o różnej głośności.

Elektryczne samochody a rozwijanie mocy

Wróćmy jednak do samej jednostki. Wiesz już, że nie da ci ona doznań akustycznych takich, jak w modelach spalinowych. Jednak elektryczne samochody mają przewagę nad swoimi paliwożernymi kolegami w sposobie rozwijania mocy. Silniki spalinowe mają dosyć wąski zakres optymalnej pracy. Dlatego do sprawnego przemieszczania się potrzebna im jest skrzynia biegów. W pojazdach elektrycznych moment obrotowy przekazywany jest liniowo i dostępny już od uruchomienia jednostki. Daje to niesamowite wrażenia z jazdy już od startu.

Ile kosztuje samochód elektryczny?

Kwota, jaką musisz przeznaczyć na zakup elektrycznego auta jest uzależniona od wielu czynników. Zakładając, że chcesz nabyć najtańszy samochód elektryczny pochodzący z salonu, przyjdzie Ci zapewne nieco poczekać na ciekawy model Dacia Spring Electric. Jest to model, który bazuje na Renault K-ZE, który oferowany jest na rynku azjatyckim. Sugerując się ceną dostępnego na tym kontynencie poprzednika, możesz liczyć na kwotę oscylującą w granicach 55/60 tysięcy złotych. Oczywiście jest to model najtańszy z oferowanych w salonach. Inaczej sprawa ma się w kwestii używanych pojazdów. 

Samochody elektryczne w Polsce 

Trzeba przyznać, że samochody elektryczne w Polsce nadal nie są byt popularne, jednak ich sprzedaż sukcesywnie rośnie. Dlatego powoli można wybierać spośród modeli oferowanych na rynku wtórnym. Wśród nich najtańsze modele to Renault Twizy i Fluence ZE, które możesz znaleźć w kwotach 30-40 tysięcy złotych. Oczywiście zdarzają się też modele tańsze, jednak nie zawsze są takimi okazjami, na jakie wyglądają. Nissan Leaf i Opel Ampera z roczników 2012-2014 to wydatek przekraczający 60 tysięcy złotych.

Zobacz też:
Interfejs diagnostyczny czy skaner diagnostyczny – co wybrać?

Eksploatacja samochodu elektrycznego

Oczywiście sam zakup auta elektrycznego to jeszcze nie wszystko. Samochody elektryczne w ogromnej ilości wersji bazują na modelach z silnikami spalinowymi, więc przynajmniej w jakimś stopniu korzystają z podobnych części. Układ hamulcowy, kierowniczy czy wnętrze są podobne. Ciekawe jest jednak to, że będąc posiadaczem samochodu elektrycznego, nie musisz tak często wymieniać klocków i tarcz hamulcowych. Dlaczego?

Powodem jest korzystanie ze zjawiska hamowania silnikiem podczas jazdy. Samochód elektryczny wykorzystuje energię powstającą podczas wytracania prędkości, aby ładować akumulatory. Jest to widoczne szczególnie podczas jazdy po mieście, dlatego zasięg podawany przez producentów jest mniejszy na trasie, a większy w cyklu miejskim. Niesie to za sobą wspomnianą powyżej korzyść w niższym zużyciu układu hamulcowego.

Co więcej, samochody z napędem elektrycznym nie muszą być serwisowane w klasycznym wydaniu. Zmiana oleju silnikowego, oleju w skrzyni biegów, filtrów, pasków rozrządu, to wszystko pozostawiasz za sobą. W pojazdach spalinowych takie wymiany muszą być regularne, natomiast w autach elektrycznych tych części po prostu nie ma. Nie musisz się więc martwić o powyższe podzespoły.

Auta elektryczne a wytrzymałość baterii

Kupując nowy samochód elektryczny, nie masz się czego obawiać, ponieważ dysponuje on deklarowaną wydajnością i gwarancją producenta. Nieco inaczej jest w przypadku używanych samochodów elektrycznych. Bardzo często mają one już spore przebiegi, a gwarancja na akumulatory nie obowiązuje lub upłynie w najbliższym czasie. Możesz jednak temu zaradzić.

Podczas poszukiwań, zwróć uwagę na realny zasięg danego pojazdu i porównaj go z deklaracjami producenta. Może się okazać, że baterie są już w słabej formie i poza ceną auta niedługo będzie cię czekała przymusowa ingerencja w ogniwa. A te mogą uszczuplić twój portfel bardzo mocno. Wszystko jednak zależy od modelu pojazdu i rodzaju zastosowanych baterii.

Czy kupić auto elektryczne?

Auta elektryczne są opłacalną opcją szczególnie dla tych, którzy mają przydomową ładowarkę i generują prąd z paneli fotowoltaicznych. Jeżeli nie masz takiego komfortu, przelicz dokładnie, ile będzie cię kosztował każdy kilometr. Pamiętaj, że w kwocie do 20/25 tysięcy będzie trudno znaleźć sensowny model elektrycznego samochodu, który mógłby być lepszy od młodszych aut spalinowych. W każdym razie życzymy udanej eksploatacji twojego nowego „elektryka”!

Zobacz też:
Wymiana oleju w samochodzie w pigułce. Poznaj najważniejsze informacje na temat tego życiodajnego płynu dla silnika!

Piotr Żandarowski

Zawodowo buduje drogi, mosty i tunele, jednak jego pasją jest jazda poza utwardzonymi szlakami. Zarówno w pełnym wymiarze, jak i w skali. W bagażniku zawsze ma największy zestaw kluczy i podręcznik „Sam naprawiam…”

1 Comment

1 Comment

  1. Avatar

    Arkadiusz

    22 kwietnia 2021 at 21:56

    Kusi mnie kupno samochodu elektrycznego, ale chyba poczekam aż nieco stanieją i aż w Polsce pojawi się więcej punktów, gdzie można je ładować, bo niestety z tym wciąż jest ogromny problem w naszym kraju.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

GP Turcji oficjalnie zostało odwołane. W związku z tym Liberty Media dopuścił się kolejnych zmian w tegorocznym kalendarzu. Wyścig na torze Red Bull Ring...

Eksploatacja

Samochody PRL-u udowadniają, że gdyby w tamtym czasie polscy inżynierowie mieli szansę na rozwój, mogliby stworzyć naprawdę silne zaplecze motoryzacyjne. Jakie były najbardziej popularne...

Eksploatacja

Bez względu na to, jak nazwiesz ten element samochodu – czy kompresorem klimatyzacji, czy sprężarką – chodzi o to samo. To część, bez której...

Eksploatacja

Pierścień centrujący umożliwia precyzyjne osadzenie felgi na piaście w pojeździe. Dzięki niemu następuje wręcz idealne dopasowanie średnicy zewnętrznej piasty do wewnętrznej felgi. Jaki materiał...

Eksploatacja

Import aut z USA do Polski jest coraz popularniejszy. Wielu obiecuje sobie po takiej transakcji spore oszczędności, są jednak pewne wydatki, na które musisz...

Eksploatacja

Pisk jest irytującym rodzajem dźwięku, chociaż często można się z nim spotkać. Piszczące hamulce w samochodzie mogą rodzić obawy o bezpieczeństwo podróżnych. Czy pisku...

Porady

Gdy stan pojazdu wymaga generalnego remontu, który przekraczałby jego wartość, jedynym słusznym rozwiązaniem pozostaje złomowanie auta. Kasacja pojazdu to proces, przy którym trzeba dbać...

Wiadomości

Do niecodziennego zdarzenia doszło w piątek na autostradzie A1 niedaleko Częstochowy. 34-letni pilot awionetki w wyniku awarii silnika był zmuszony awaryjnie wylądować na autostradzie....

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

Dzisiaj od godzin porannych rozpoczęła się na terenie całego kraju akcja „Prędkość”. Policjanci będą przede wszystkim kontrolować przestrzeganie przez kierowców limitów prędkości. Ponadto funkcjonariusze...

Zobacz także

Wiadomości

Frédéric Vasseur jest zachwycony faktem, że w najbliższych dniach za kierownicą Alfy Romeo C41 zasiądzie Robert Kubica. Krakowianin, który jest kierowca testowym ekipy z...

Wiadomości

Szef francuskiego koncernu zapowiada drastyczny wzrost cen samochodów. Szczególnie narażone są auta z segmentu A. Włoch za taki stan rzeczy obarcza winą rygorystyczne normy...

Wiadomości

Kierowcy Mercedesa byli najszybsi na obu piątkowych treningach przed niedzielnym wyścigiem o GP Hiszpanii. W pierwszej sesji treningowej w kokpicie Alfy Romeo zasiadł Robert...

Wiadomości

LiveWire odłącza się od Harleya-Davidsona i od 8 lipca będzie funkcjonować jako osobna marka. Firma, na czele której stanie Ryan Morrissey zajmie się produkcją...

Wiadomości

38-latka została zatrzymana w Kostrzynie nad Odrą w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwym. Badanie wykazało aż 4,2 promile alkoholu. Jak się okazało...

Wiadomości

Auta o napędzie elektrycznym są przyszłością, aczkolwiek nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak ich spalinowe odpowiedniki. Trend ma się jednak odwrócić szybciej niż...

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

We wtorek w Gliwicach w odstępie zaledwie kilku minut, doszło do dwóch fatalnych wypadków. W jednym z nich zginął znany onkolog prof. Leszek Miszczyk....