Producenci samochodów elektrycznych robią wszystko, aby oferować swoim klientom jak najciekawsze propozycje. Dlatego wybór najlepszego modelu wcale nie jest tak łatwy! Którzy producenci samochodów elektrycznych powinni zwrócić Twoją uwagę? Te modele świetnie sprawdzą się jako pojazd do pracy czy na niezbyt długą trasę. Zaskoczą Cię tym, jak wygodnie się je prowadzi. Chcesz wiedzieć więcej? Już teraz sprawdź najciekawsze marki!

Samochody elektryczne – marki dbają o ekologię

Marki, które wprowadzają samochody elektryczne na rynek, dbają nie tylko o zaspokojenie potrzeb konsumentów, ale również sprawiają, że Ziemia może stawać się coraz czystszym miejscem. Te pojazdy nie wytwarzają zanieczyszczeń – w przeciwieństwie do aut zasilanych benzyną, ropą czy gazem. 

Samochody elektryczne są więc neutralne dla środowiska. Jeśli chcesz sprawić, by były jeszcze bardziej ekologiczne, możesz zadbać o to, skąd pochodzi prąd. Jeśli korzystasz z paneli słonecznych, to energia wykorzystana do jazdy samochodem jest w pełni odnawialna i nie zanieczyszcza środowiska w trakcie samego procesu jej wytwarzania. Tego nie można powiedzieć np. o wydobywaniu ropy albo samej produkcji elektrycznej w elektrowniach węglowych czy gazowych. 

Producenci samochodów elektrycznych o dużym zasięgu

Jeśli szukasz pojazdu elektrycznego, zwróć uwagę na producentów samochodów elektrycznych, którzy stawiają na stworzenie modeli o jak największym zasięgu. Zwykle są to auta droższe, ale warte zakupu, jeśli każdego dnia musisz przebyć ponad 100 km. Wśród takich producentów liderem jest bez wątpienia Tesla

W tej chwili w stałej ofercie Tesla ma modele, które są w stanie przejechać na jednym ładowaniu ok. 500–600 km. Ich koszt wynosi ok. 350-400 tys. złotych. Nie są to tanie pojazdy. Jednak jeśli zastanawiasz się, czy warto zwrócić uwagę na takie samochody elektryczne, to odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak! Ich cena jest adekwatna do jakości i jeśli stać Cię na tego typu pojazd, to warto dać mu szansę. 

Samochody elektryczne – marki, które pokonują bariery

Niektóre marki samochodów elektrycznych robią wszystko, aby pokonywać kolejne ograniczenia wynikające z użytkowania tego typu pojazdów. Zasięg 500-600 km to nic, skoro na rynku powoli pojawiają się modele, które mogą przekroczyć 1000 km na jednym ładowaniu!

Do firm, które podjęły wyzwanie stworzenia samochodu o takim zasięgu, zalicza się Mercedes. Na samym początku 2022 roku właśnie ta marka przedstawiła model Vision EQXX. To jednak nie jest jedyne takie auto! Innym jest The Aion LX Plus, model pochodzący z Chin, zaprezentowany jeszcze w 2021 roku.

Samochody elektryczne – marki, które są najbardziej ekonomiczne

Duże zasięgi to jedno, ale atrakcyjna cena też jest istotna. W tym przypadku warto przyjrzeć się rumuńskiej marce Dacia. Jej model Spring należy do najtańszych elektryków dostępnych w Polsce. Dacia powstała w latach 60. XX w. Firma już jakiś czas temu ogłosiła, że wprowadzi na rynek najtańszy pojazd. Udało jej się zrealizować obietnicę.  Jego koszt wynosi ok. 70–80 tys. zł w podstawowej wersji i jest to jeden z najtańszych elektrycznych pojazdów na rynku. 

Inny model w atrakcyjnej cenie to na przykład Fiat 500, za którego zapłacisz ok. 100 tys. zł. Jego silnik ma moc 83 kW, a do 100 km/h przyśpiesza w ciągu 10,3 sekundy. To naprawdę dobry wynik, choć należy zwrócić uwagę, że zasięg tego modelu wynosi zaledwie ok. 130 km. To świetny wybór na dojazdy do pracy, ale nie sprawdzi się na dłuższe wypady za miasto.

Jaką markę samochodu elektrycznego wybrać?

Samochody elektryczne występują w wielu różnych rozmiarach i mają przeróżne zasięgu. Jednak jeśli możesz sobie na to pozwolić, postaw na marki, które tworzą auta jak najwyższej jakości. Wspomniana Tesla będzie świetnym rozwiązaniem. Mimo to pojazdy tej marki mogą pozostawać poza twoim budżetem. W tej sytuacji warto dać szansę na przykład Fiatowi, który być może nie sprawdzi się na trasie, ale bez problemu dotrzesz nim do pracy!

Archiwum: luty 2022