Samochody używane wiele osób uznaje za znacznie bardziej opłacalne niż te nowe, prosto z salonu. Często faktycznie tak jest, zwłaszcza że ich cena jest zdecydowanie niższa. Auto traci na wartości już z chwilą opuszczenia salonu, a jego wartość stabilizuje się dopiero w czasie od 3 do 5 lat od zakupu. Wcześniej bardzo szybko spada. Jeśli tak jak wiele osób podjąłeś decyzję „chcę kupić auto używane, a nie nowe”, to idealnie trafiłeś. W naszym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości. Jaki samochód kupić, aby nie żałować? Musisz wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników. Przede wszystkim, warto zastanowić się nad tym, jaki tak naprawdę pojazd jest ci potrzebny. Wsiadaj z nami, bo ruszamy z poradnikiem!

Chcę kupić auto! – pomyśl, jakie dokładnie jest ci potrzebne

Sama chęć zakupu auta to zbyt mało, jeśli chcesz dokonać świadomego wyboru. Samochód powinien być skrojony na twoją miarę. Zacznij od określenia budżetu. W końcu to zwykle jest to kwestia, przy której nie możesz pójść na ustępstwa. Następnie zastanów się, do czego potrzebujesz pojazdu. Chcesz jeździć na odległe wycieczki? Jak wygląda twoja trasa do pracy? Czy wozisz zwierzęta lub małe dzieci? Jak duża jest twoja rodzina i kto będzie poza tobą prowadził samochód? Na te pytania musisz sobie odpowiedzieć, zwłaszcza jeśli to ma być twój pierwszy własny pojazd.

Jaki używany samochód warto kupić? Sprawdź jego licznik

Samochody używane przejechały więcej lub mniej kilometrów, ale nawet w tym drugim przypadku sprawdzenie licznika to podstawa. Niższy przebieg to większe prawdopodobieństwo, że auto posłuży ci dłużej. Jeśli jednak zauważysz, że ma zaskakująco niewielki przebieg, zadziałaj. Jak sprawdzić oszustwo? Musisz wiedzieć, że polskie prawo zabrania zmiany licznika pojazdu. Auta zarejestrowane w kraju są sprawdzane i spisywane co najmniej raz do roku. Jeśli kupujesz pojazd w Polsce, możesz sprawdzić jego przebieg w CEPiK. Sprzedający nie chce ci udostępnić danych? Lepiej poszukaj innego pojazdu!

Jakie auto używane warto kupić do jazdy po mieście?

Większość osób, które chcą kupić samochody używane, poszukuje przede wszystkim wygodnego auta do jazdy po mieście. To zwykle modele proste konstrukcyjnie, które są tanie w użytkowaniu. Jeśli chcesz wybrać samochód z tego segmentu, sprawdź, który niewiele pali. Zwróć uwagę na to, czy ma klimatyzację oraz odpowiednie wyciszenie wnętrza. Dzięki temu będziesz mógł komfortowo poruszać się po swojej okolicy. W przypadku tego typu pojazdów samo przyspieszenie i moc silnika nie są aż tak istotne. W końcu zwykle i tak nie będziesz przekraczał 50 km/h! Wygodne i stosunkowo tanie modele to:

  • Toyota Yaris III;
  • Volkswagen Polo V;
  • Opel Corsa D;
  • Skoda Fabia II.

Stawiając na popularne modele samochodów używanych, zwykle możesz mieć pewność, że naprawa będzie tania i raczej bezproblemowa. Nie będziesz miał też kłopotu, by ewentualnie sprzedać takie auto.

Jakie używane auto kupić dla rodziny?

Miejskie samochody są małe i wygodne, ale nie sprawdzą się w każdej sytuacji. Gdy masz rodzinę i zabierasz w podróż kilka osób (a czasem też zwierzę), będziesz potrzebował odrobinę więcej przestrzeni. Wtedy zwróć uwagę na modele samochodów używanych w wersji kombi. Większa przestrzeń w samochodzie, którą zapewniają auta z takim typem nadwozia, może być kluczowa w trakcie wyjazdów na wakacje. Wybieraj te modele, które są szczególnie bezpieczne. Postaw na takie, gdzie jest więcej poduszek powietrznych, bo w trakcie wypadku mogą nawet uratować życie. Ciekawe modele rodzinne to:

  • Renault Grand Espace;
  • Audi Q7.

Samochody używane – tani pierwszy samochód

Jako młody kierowca na pewno nie chcesz wydać zbyt wiele na swój pojazd. W końcu nie wiesz jeszcze, jakie będą twoje wymagania w przyszłości i jaki będzie twój styl jazdy. Dobry wybór to możliwie najtańszy samochód, który bez żalu zezłomujesz. Jeśli przypadkiem zbijesz lusterko, nie będziesz musiał wydać wiele na jego naprawę. W takiej sytuacji warto rozejrzeć się za starszymi modelami, na które wydasz do 5 tys. złotych. Zobaczysz, że i takim autem będziesz mógł wygodnie poruszać się po mieście. Na samochody używane w tej kwocie możesz uzbierać całą sumę, nawet jeśli np. jesteś studentem i pracujesz w wakacje.

Samochody używane – jakich nie kupować?

Zorientuj się podczas poszukiwań, jakie auta nie są obecnie polecane przez mechaników. Takie modele zwykle psują się częściej od innych. Mogą mieć wady fabryczne lub po prostu są niezbyt wygodne w użytkowaniu. Często problemem jest także brak części na rynku, co może wiązać się z naprawdę wysokimi kosztami naprawy. Jednym z takich modeli jest Mazda 6, gdzie częstym problemem jest podnoszenie się poziomu oleju silnikowego. Volkswagen Passat B6 też dość często się psuje, a ceny naprawy są znacznie powyżej przeciętnej. Unikaj tego typu pojazdów. Postaw na sprawdzone i bezproblemowe modele.

Samochody używane to auta, które nadal cieszą się największą popularnością. Rynek jest szeroki, co sprawia, że znajdziesz zarówno zadbane, jak i wyeksploatowane egzemplarze. Zwracaj uwagę na przebieg takiego pojazdu, dopasuj wersję do swoich codziennych tras i staraj się wybierać nieawaryjne modele. Życzymy owocnych poszukiwań!

Archiwum: lipiec 2021