Początkujący nie zawsze są w stanie określić, jakie auto na pierwsze wojaże na drodze będzie odpowiednim wyborem. Rynek motoryzacyjny jest różnorodny i ci, którzy nie mają na co dzień do czynienia z samochodami, śledzenie aktualnych trendów jest praktycznie niemożliwe. Od nas dowiesz się, na które auta warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o pierwszy wybór.

Jakie auto na pierwsze lata jazdy wybrać? Podstawowe informacje o zakupie auta dla młodego kierowcy

To, jakie auto na pierwsze lata jazdy wybrać nie musi być aż tak trudną decyzją. Na początku należy ustalić, czym powinien charakteryzować się samochód. Dobrze, aby pojazd nie był zbyt duży. Warto też zwrócić uwagę na modele, przy których koszty użytkowania będą stosunkowo niskie. Ze względu na tę charakterystykę, z reguły początkujący kierowcy decydują się na samochody używane. Na które z nich warto zwrócić uwagę?

Najlepsze kompaktowe samochody – Citroen C1, Peugeot 108 i Toyota Aygo

Wspomniane modele są praktycznie takie same pod względem technicznym. Różnią się jedynie konstrukcją frontu. Wyposażono je w trzycylindrowy silnik o pojemności 1.0 l, który zapewnia optymalne osiągi, również w dolnym zakresie mocy. Całość uzupełnia to, że zarówno Citroen C1, jak i Peugeot 108 oraz Toyota Aygo są autami ekonomicznymi. Z kolei w kontekście awaryjności, na czele znajduje się Toyota Aygo. Za używane egzemplarze trzeba zapłacić od ok. 22 do 30 tysięcy złotych.

Opel Astra IV generacji – świetny pomysł na pierwsze auto dla początkującego kierowcy

Opel Astra jest autem kompaktowym, ale o zdecydowanie większych gabarytach niż wspomniane wcześniej Citroen C1, Peugeot 108 i Toyota Aygo. Decydując się na ten model, przy oglądaniu aut używanych, należy przede wszystkim zweryfikować stan techniczny sześciobiegowej skrzyni biegów, zawieszenia, a także zweryfikować auto pod kątem wycieków oleju.

Jeśli początkującemu kierowcy zależy na większej przestrzeni bagażowej, to powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na model Opel Astra Kombi Sports Tourer. Auto cechuje się dobrze wyważonym prowadzeniem, a także komfortowym zawieszeniem. Pojazd ma też dość dużą wagę, co przekłada się na stosunkowo wysokie wyniki spalania, a także problemy z mocą w przypadku słabszych jednostek wolnossących. Opel jest ciekawą alternatywą dla wszystkich początkujących kierowców, którzy mają nieco wyższe wymagania co do przestrzeni. Samochód w dobrym stanie można kupić już przy budżecie 20 tysięcy złotych.

Volkswagen Golf IV – pewny kompakt dla młodego kierowcy

Volkswagen Golf IV to samochód, którego zakup na pierwsze auto warto zdecydowanie rozważyć. W środku znajduje się sporo przestrzeni. Na uwagę zasługuje też szeroka gama jednostek napędowych, w tym mocnych turbo diesli. Kupno Volkswagena Golf IV będzie też dobrą decyzją z innego powodu. Dzieje się tak ze względu na szeroką dystrybucję zaopatrzenia w części zamienne. Charakterystyka auta jest też znana mechanikom, dzięki czemu wykonują wszelkie naprawy wyjątkowo sprawnie. Całość uzupełniają niskie koszty, związane ze zużyciem paliwa i ogólną eksploatacją.

Warto zdecydować się na pierwszy samochód z rynku wtórnego

Wybierając pierwszy samochód, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Kupno pierwszego auta wiąże się ze specjalnymi wymaganiami dotyczącymi systemów bezpieczeństwa, odpowiedniej pojemności silnika, a także nienagannego stanu technicznego pojazdu.

Rynek wtórny pozwala skorzystać z wielu możliwości. Znalezienie samochodu w dobrym stanie od subkompaktu po niższą klasę średnią nie jest trudne. Wspomniane w tym zestawieniu modele są zdecydowanie warte polecenia, nie tylko ze względu na sprawdzoną opinię, ale także na dogodny przedział cenowy. Zapraszamy też do zapoznania się na temat tego, jakie auto dla kobiety wybrać, a także jak kupić samochód.

Archiwum: grudzień 2022