W samochodzie wiele elementów po czasie może zacząć się psuć. Mechanizmy poruszają się, dochodzi do tarcia i pojawiają się różnice w temperaturach, co z czasem może doprowadzić do poważnych awarii. Wycieki oleju z silnika mogą oznaczać, że coś już wymaga wymiany. Czy jednak jest to poważny problem? Jakie elementy najczęściej się psują i w jaki sposób szybko sprawdzić, z którego miejsca coś wypływa? Gdy cieknie olej z silnika, nie warto zwlekać. Im szybciej to zauważysz i sprawdzisz, tym mniej będziesz musiał zapłacić za naprawę.

Wycieki z silnika – jaki może być powód?

Gdy cieknie olej z silnika, powinieneś zwrócić na to uwagę jak najszybciej. Niestety, trudno w tym przypadku podać jedną przyczynę. Jest duża szansa, że powodem są po prostu nieszczelne uszczelki, które należy wymienić. Najpierw jednak będziesz musiał zlokalizować dokładne miejsce przecieku. 

Nie czekaj z naprawą! Wycieki oleju z silnika mogą sprawić, że zabraknie go w samym silniku. Wtedy może okazać się, że cały mechanizm zacznie się psuć, ścierać bądź jego temperatura niebezpiecznie się podwyższy. Dlatego, im szybciej załatwisz problem, tym lepiej dla twojego portfela.

Wyciek oleju z uszczelniacza wału korbowego – popularny problem

Jednym z popularniejszych problemów jest wyciek oleju z uszczelniacza wału korbowego. Gdy do niego dojdzie, będziesz musiał po prostu wymienić uszkodzone części. Prawdopodobnie będzie trzeba dokupić same uszczelki. Jednakże, ten element znajduje się w trudno dostępnym miejscu, dlatego też samo dostanie się do niego może być czasochłonne i problematyczne. 

Za uszczelkę zapłacisz ok. 150 zł. Jednak, ponieważ proces wymaga rozmontowania wielu części, takie wycieki oleju z silnika zwykle można naprawić za ok. 100 zł. W sumie naprawa może więc kosztować cię nawet ponad 250 zł.

Wycieki oleju z turbiny – różne problemy

Wycieki oleju z turbiny mogą mieć naprawdę różne przyczyny. Jedną z nich może być nieprawidłowe ciśnienie wewnątrz, innym – katastrofalne uszkodzenie systemów łożyskowych. Często wycieki pojawiają się w ciągu kilku sekund od rozpoczęcia pracy elementu. 

Problem powinien zostać zdiagnozowany przez mechanika tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Zepsuta turbina może doprowadzić do konieczności remontu całego silnika. Nie ignoruj więc takich wycieków oleju z silnika.

Wycieki oleju z turbosprężarki – ile kosztuje naprawa?

Wycieki oleju z turbosprężarki nie powinny mieć miejsca, jeśli ta jest prawidłowo założona. Jeśli się pojawiają, oznacza to, że coś jest zdecydowanie nie tak. 

Na szczęście można w tym przypadku dość dobrze oszacować, ile takie wycieki oleju z silnika będą cię kosztować. Jeśli będziesz musiał wymienić turbosprężarkę, to zapłacisz ok. 1000 zł, a za jej zamontowanie oraz wymianę oleju zapłacisz ok. 1700 zł. 

Uważaj na tańsze modele! Obniżenie kosztów może wiązać się z tym, że już wkrótce będziesz musiał wymieniać turbosprężarkę ponownie. Inwestuj tylko i wyłącznie w oryginalne części.

Wyciek oleju z miski olejowej – czy to popularny problem?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – jak najbardziej tak! Choć częściej przyczyną są zużyte uszczelki, to wyciek oleju z miski olejowej także może mieć miejsce. Zdarza się to szczególnie w przypadku tych modeli, których silnik nie jest dodatkowo zabezpieczony. Miska olejowa jest wtedy narażona np. na uderzenia kamieni, co może doprowadzić do jej deformacji i rozszczelnienia całego układu. 

Ponadto, ten element jest szczególnie narażony na korozję, dlatego musisz go regularnie kontrolować. Możesz go też zepsuć poprzez wjechanie na zbyt wysoki chodnik, ponieważ znajduje się on zaraz przy podwoziu. To sprawia, że takie wycieki oleju z silnika są naprawdę bardzo popularne.

Wycieki oleju z silnika – jak rozpoznać?

Jeśli odjeżdżasz samochodem z miejsca postojowego i na ziemi widzisz ciemne plamy, to prawdopodobnie są to wycieki oleju z silnika. Są bardzo łatwe do zauważenia, jednak wymagają szybkiej interwencji. Jazda takim samochodem może doprowadzić do zatarcia się silnika, a na dodatek ma bardzo zły wpływ na środowisko. 

Zwróć też uwagę na to, w jakim stanie jest napęd. Jeśli jest zabrudzony, coś jest prawdopodobnie nie tak. Podniesienie temperatury silnika jest kolejnym objawem, dlatego, jeśli chłodnica nie daje sobie rady, warto szybko wybrać się na kontrolę do mechanika. Pamiętaj, aby poziom oleju sprawdzać co ok. 50 godzin pracy samochodu. Wtedy nie będziesz musiał się martwić tym, czy gdzieś nie wycieka.

Wycieki oleju z silnika – tego nie możesz lekceważyć!

Łatwo jest zignorować pojawiające się na bruku plamki, jeśli pojazd w dalszym ciągu jeździ. Jednak pamiętaj, aby nigdy ich nie lekceważyć. Lepiej od razu zrezygnuj z jazdy autem i np. wybierz autobus jako transport do pracy, niż następnie remontować cały silnik. To może być koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Pamiętaj, że auto działa sprawnie tylko wtedy, gdy wszystkie mechanizmy są w dobrym stanie. To przypomina kości domina; jeden niewielki problem może sprawić, że powstanie cała lawina, która potem będzie cię słono kosztować. Nie ryzykuj swoim portfelem i dbaj o bezpieczeństwo na drodze, troszcząc się o sprawność twojego samochodu. Zawsze zwracaj uwagę na wycieki oleju!

Archiwum: październik 2021