Większość pojazdów poruszających się na polskich drogach to auta z drugiej lub nawet trzeciej ręki. Sprawdzenie auta przed kupnem może okazać się więc kluczowe, by w kolejnych miesiącach i latach pojazd był nadal sprawny. Nie musisz być specjalistą, aby dokonać pierwszych, ogólnych oględzin, które wykluczą najpopularniejsze usterki. Jeśli jednak planujesz zakup drogiego samochodu, może okazać się, że pomóc może ci firma sprawdzająca auta.Ile kosztuje taka usługa? Przeczytaj nasz artykuł!

Samodzielne sprawdzenie samochodu przed kupnem

Gdy kupujesz tańszy pojazd, sprawdzenie auta przed kupnem przez firmę może okazać się nieopłacalne. Ogólne oględziny możesz więc wykonać samemu, jednak warto się do tego przygotować. Jeśli masz znajomego, który interesuje się motoryzacją, zaproś go na oględziny. Co dwie głowy, to nie jedna, a razem bez wątpienia łatwiej będzie znaleźć widoczne gołym okiem wady pojazdu. Pamiętaj też o tym, że samochód jest tylko maszyną, a te się czasem psują i mają usterki. Nawet jeśli serce zabije ci szybciej na widok wyjątkowego modelu, przegląd auta przed kupnem to coś, z czego nie powinieneś rezygnować. Możesz uniknąć w ten sposób wielu zmartwień w przyszłości.

Sprawdź samochód przed zakupem. Na to uważaj podczas oględzin

Przyjechałeś właśnie na miejsce, w którym znajduje się twój potencjalny przyszły samochód. Na co powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Przede wszystkim na to, jak pojazd został przygotowany do oględzin. Jeśli sprawia wrażenie zbyt czystego i zbyt idealnego, w twojej głowie powinna zapalić się od razu czerwona lampka. Czemu? Może to oznaczać, że sprzedający zrobił wszystko, by ukryć przed tobą jakiś niezwykle istotny mankament, np. wymieniony ważny element lub nieoryginalny lakier pojazdu. Znacznie lepiej będzie, jeśli pojazd będzie wyglądał naturalnie. Zyskasz pewność, że ktoś faktycznie z niego korzysta.

Sprawdzanie samochodu przed kupnem – co obejrzeć w pierwszej kolejności?

Coś nie pasuje ci w prezentowanym samochodzie… ale nie wiesz co? Nawet bez dużej wiedzy podczas sprawdzania auta przed kupnem wychwycisz część nieścisłości i problemów. Najlepiej zrobisz, przyglądając się pojazdowi w dobrym świetle. Sprawdź, czy odcień lakieru jest równomierny na całej powierzchni. Poszukaj śladów demontażu. Jeśli zobaczysz zarysowany fragment plastiku lub skóry, obok którego znajduje się zupełnie nowy element, koniecznie zapytaj o to sprzedającego. Sprawdź stan opon pojazdu. Powinny być nieco zużyte. To znak, że ktoś faktycznie używa auta na co dzień. Zwróć też uwagę na:

  •  niedawno wymienione reflektory;
  • rozmiar szczelin (powinny być równe);
  • pęknięcia na błotniku;
  • niedopasowania w drzwiach pojazdu;
  • spasowanie drzwi względem siebie oraz dachu;
  • przetarcia w lakierze;
  •  występowanie luzu pionowego;
  • niespasowanie listwy, co może sugerować przebytą naprawę.

Czy pojazd brał udział w wypadku? Sprawdź stan techniczny auta

Auta sprzedawane jako bezwypadkowe niestety nie zawsze takie są. Dlatego w czasie sprawdzania auta przed kupnem zwróć szczególną uwagę, czy coś nie wydaje się w nim asymetryczne. Jeśli lakier jest ciemniejszy tylko po jednej stronie albo jedna opona wygląda na nową, może to być znak, że auto brało udział w stłuczce. Szczery sprzedawca powinien od razu poinformować cię, że auto jest powypadkowe. Jeśli będzie kluczył, szukaj innego pojazdu, który spełni wszystkie twoje wymagania. Auto z ukrytymi wadami może okazać się niebezpieczne dla twojego życia oraz zdrowia, dlatego w tym przypadku nie warto ryzykować zakupu.

Sprawdzanie aut używanych przed kupnem – sprawdź historię samochodu

Masz jakiekolwiek wątpliwości podczas sprawdzania auta przed kupnem? Sprawdź historię pojazdu. Bezpłatne szczegółowe raporty dostępne są na stronie prowadzonej przez Centralną Ewidencję Pojazdów. Trzeba tam jednak wpisać dane z dowodu rejestracyjnego samochodu używanego (m.in. numer VIN). Spróbuj poprosić sprzedającego o te dane i sprawdzić historię przy oglądaniu pojazdu. 

Sprawdź auto przed kupnem wspólnie ze sprzedawcą

Zajmie to zaledwie kilka minut, a będziesz mógł upewnić się, że historia samochodu pokrywa się z tym, co mówi ci osoba sprzedająca. Dzięki takiej inspekcji znacznie łatwiej wyłapiesz oszustów i dowiesz się, czy oferowany pojazd nie jest kradziony. Osoba sprzedająca auto waha się i nie chce pozwolić na sprawdzenie historii? Zachowaj szczególną czujność.

Firmy sprawdzające używane samochody – wybierz odpowiedzialnie

Jeśli sprzedający poleca ci daną firmę, nie zawsze powinieneś korzystać z jej usług. Gdy nie znasz historii warsztatu, umiejętności osób w nim zatrudnionych ani relacji właściciela z osobą sprzedającą pojazd, nie możesz być pewien jakości sprawdzania auta przed kupnem. Dlatego też postaw na:

  • ASO, czyli autoryzowaną stację obsługi;
  • znanego sobie mechanika z wieloletnim doświadczeniem;
  • warsztat serwisowy z dobrymi opiniami. 

W ten sposób będziesz mieć większą pewność tego, że usługa, z której skorzystasz, będzie poprawnie wykonana.

Ile kosztuje sprawdzenie samochodu w ASO?

Jeśli kupujesz pojazd wart zaledwie kilka tysięcy złotych, sprawdzenie samochodu przed kupnem akurat w ASO może okazać się niezbyt opłacalne. Ogólna kontrola może kosztować cię nawet 500 zł, a to już stanowić spora kwota w kontekście ceny samego pojazdu. Z tego powodu takie rozwiązanie zwykle wybierają osoby, które kupują droższe auta, np. ekskluzywne modele lub kilkuletnie samochody. Zwykle tańszym rozwiązaniem może okazać się niezależny warsztat motoryzacyjny lub rzeczoznawca, jednak w tym przypadku musisz zachować większą ostrożność, by odpowiednio wybrać osobę sprawdzającą pojazd.

Sprawdź auto przed zakupem jak najdokładniej

Dokładne sprawdzanie auta przed kupnem jest istotne nie tylko dla osoby nabywającej pojazd, lecz również dla innych. Jeśli jesteś czujny, możesz wyłapać oszustów. Oczywiście, trudno liczyć, by po jednorazowym zdemaskowaniu porzucili swoje praktyki, ale możesz przestrzec innych, a wieść się rozniesie. Z tego powodu zawsze bardzo dokładnie sprawdzaj kupowany pojazd. W ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i otaczającym cię osobom. Nie daj sobie wmówić, że kompleksowe sprawdzenie pojazdu przed kupnem to zbędna czynność.

Jak widzisz, profesjonalne sprawdzenie auta i diagnostyka przed kupnem może być nieodzowne. W ten sposób zweryfikujesz uczciwość sprzedawcy i przede wszystkim to, czy samochód, który chcesz kupić, jest rzeczywiście taki, jakim ukazuje go właściciel. To szczególnie istotne, bo ukryte wady mogą być naprawdę niebezpieczne. Bez odpowiedniej weryfikacji możesz też po prostu przepłacić za auto, a tego przecież każdy chce uniknąć.

Archiwum: październik 2022