Sprawdzenie VIN – czyli czego? Czym jest numer VIN?

Zapewne niejednokrotnie spotkałeś się z pojęciem sprawdzenie VIN. Być może zastanawiasz się, co kryje się za tym skrótem! Spieszymy zatem z odpowiedzią! VIN to angielska nazwa Vehicle Identification Number, oznaczająca Numer Identyfikacyjny Pojazdu. Potocznie nazywany jest numerem nadwozia. Słowo „numer” odnosi się tutaj do ciągu 17 znaków i liczb (bez I, O oraz Q, które mogą błędnie przypominać 1, 0 oraz 8).

Sprawdzenie VIN – czego dowiesz się z tego numeru?

Numer VIN składa się z kilku sekcji odpowiadających za wskazanie cennych informacji. Sprawdzenie VIN dostarczy ci takich oto informacji:

 • WMI (World Menufacturer Identifier) – pierwsze trzy pozycje określające region producenta samochodu i jego nazwę (dla przykładu: W = Niemcy; VW = Volkswagen, WVW to więc typowy początek nr VIN Volkswagenów);
 • VDS (Vehicle Descriptor Section) – sekcja obejmuje 6 kolejnych znaków, od 4 do 9 włącznie. Określa ona typ samochodu, przy czym każdy producent wykorzystuje to pole zgodnie z lokalnymi regulacjami. Można znaleźć tam, na przykład, informację o rodzaju nadwozia;
 • VIS (Vehicle Identifier Section) – to 8 znaków od 10 do 17 włącznie. Służą one do nadania samochodowi unikatowego numeru. Cztery ostatnie zawsze są cyframi.

Numer VIN można porównać do numeru PESEL, który jest nadawany tylko raz, zaraz po wyprodukowaniu samochodu. Tak jak numer rejestracyjny zwykle zmienia się wraz z właścicielem, tak VIN pozostaje niezmienny. Dzięki temu możesz uzyskać wiarygodne informacje na temat historii pojazdu i uniknąć kupienia przysłowiowego kota w worku!

Sprawdzenie VIN – jak znaleźć numer we własnym aucie?

Sprawdzenie VIN nie jest trudne. Numer VIN znajdziesz bowiem w dowodzie rejestracyjnym pod pozycją „E”. VIN jest umieszczony, a dokładniej wtłoczony przez producenta, także na nadwoziu albo tabliczce znamionowej. Gdzie dokładnie szukać? U dołu szyby czołowej, na słupku B przy drzwiach przednich lewych (kierowcy) lub na ścianie oddzielającej komorę silnika od wnętrza.

Sprawdzenie numeru VIN w aucie na sprzedaż

Znalezienie numeru VIN nie stanowi oczywiście kłopotu, jeśli dotyczy to twojego samochodu. A co z takim, który dopiero chcesz kupić? Możliwości są dwie. Możesz poprosić sprzedawcę o wysłanie numeru VIN jeszcze przed oględzinami albo spisać go sobie podczas spotkania. W obu przypadkach warto zwrócić uwagę na reakcję sprzedającego. Jeśli będzie wyraźnie niechętny do udostępnienia numeru nadwozia, będzie bojkotował sprawdzanie VIN czy zaręczał, że „szkoda czasu, samochód jest w takim stanie, że Niemiec płakał, jak sprzedawał”, to znaczy, że masz powody, by sądzić, że historia pojazdu nie jest nieskazitelna.

Jak szybko poznać historię pojazdu? Sprawdzenie VIN za darmo

Sprawdzenie historii pojazdu po VIN to doskonała metoda na sprawne zweryfikowanie takich informacji o samochodzie, jak:

 • data produkcji;
 • specyfikacja wyposażenia;
 • obecność w bazach skradzionych aut;
 • historia szkodowości wraz z miejscem wystąpienia uszkodzeń i ich wartości;
 • ostatni zarejestrowany stan licznika;
 • ostatnie badanie techniczne;
 • zmiany właścicieli;
 • aktualność polisy OC.

Sprawdzenie VIN za darmo i za opłatą

Sprawdzenie numeru VIN za darmo jest możliwe, jednak uzyskujesz dostęp jedynie do wybranych informacji. Wersje płatne umożliwiają wgląd do wielu cennych danych. Ich liczba i rodzaj uzależnione są od tego, na jaką opcję się zdecydujesz i w efekcie, gdzie zweryfikujesz historię pojazdu po VIN. Możliwości jest co najmniej kilka, coraz więcej firm oferuje bowiem sprawdzenie VIN za darmo bądź za opłatą. Poniżej przedstawiamy korzyści z jednego i drugiego rozwiązania.

Sprawdzenie VIN za opłatą

W przypadku wersji płatnej najczęściej możesz skorzystać najpierw z mocno okrojonych opcji darmowych. Poznasz w ten sposób niektóre fakty z historii pojazdu i wybrane dane o samochodzie, takie jak marka, model czy pochodzenie. Ta opcja da ci namiastkę wiedzy o tym, że pod sprawdzonym numerem VIN kryje się jakaś historia incydentów. Ale by ją poznać, musisz zapłacić, a więc wykupić dostęp do pełnego raportu. Ile kosztuje sprawdzenie historii pojazdu? Cena oscyluje w granicach 60 złotych.

Darmowe sprawdzenie VIN

Czy istnieje pełen darmowy raport VIN? Niestety nie. Ze wszystkich możliwości poznania historii pojazdu za darmo najbardziej rozbudowaną jest niewątpliwie rządowa – sprawdzanie VIN na stronie historiapojazdu.gov.pl. W jej przypadku konieczne jest jednak wprowadzenie dodatkowo numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji samochodu. Pamiętaj więc, by zapytać o nie sprzedającego. Wówczas będziesz mógł poznać ostatnio zarejestrowany stan licznika, datę ostatniego badania technicznego, historię właścicieli samochodu, aktualność polisy OC i historię szkodowości.

Warto więc rozpocząć sprawdzanie VIN od strony rządowej. To źródło daje najwięcej informacji o historii pojazdu za darmo. Wciąż jednak najbardziej rozbudowane są zdecydowanie płatne raporty. Jeżeli chcesz zatem uzyskać jak najwięcej wiarygodnych danych na temat auta, nie oszczędzaj i zdecyduj się na płatną opcję sprawdzenia numeru VIN!

Archiwum: maj 2021