Małe auta miejskie zdecydowanie różnią się od tych przeznaczonych na dłuższe trasy. Zazwyczaj nie mają bardzo bogatego wyposażenia ani nie są też szczególnie luksusowe, ponieważ kierowca z założenia nie ma spędzać w nich zbyt długiego czasu. Pozwala to na zmniejszenie ich ceny, dlatego małe samochody są wyborem osób młodych lub takich, które nie chcą poświęcić zbyt dużej kwoty na swój pojazd.

Małe samochody osobowe tanie, ale bardzo praktyczne

Jednocześnie posiadają szereg zalet, które sprawiają, że doskonale radzą sobie w przestrzeni w mieście, szczególnie przy parkowaniu. Są znacznie zwinniejsze i bardziej skrętne od dużych aut. Nie muszą rozwijać zawrotnych prędkości, ale często charakteryzuje je dość duża dynamika. Niewielka, kompaktowa budowa sprawia, że zmieszczą się w niemal każdym, nawet najciaśniejszym, miejscu parkingowym. Jeśli zaś chcesz pozwolić sobie na naprawdę wygodny pojazd, postaw na małe auto z automatem. W końcu właśnie w miastach najczęściej zmienia się biegi.

Auta małe rozmiarem i ciche

Małe samochody, które chcesz wykorzystywać do jazdy po mieście, powinny być również dobrze wyciszone. Wybierając swój model, zwróć uwagę na to, jak bardzo słychać wewnątrz hałas. Szum miasta może być bardzo irytujący, szczególnie jeśli właśnie wracasz do domu po długiej zmianie w pracy, dlatego dobrze będzie zwrócić na to uwagę.

Podział małych samochodów miejskich

Szukając takiego pojazdu dla siebie, zastanów się nad jego klasą. Zwróć szczególną uwagę na trzy najmniejsze. Są to: 

  • segment A;
  • segment B;
  • segment C.

Po pierwsze, popatrz na te z segmentu A (np. Toyota Aygo). To najmniejsze samochody, które zazwyczaj przy okazji posiadają z tyłu trzy miejsca przeznaczone dla dzieci. Nieco większe pojazdy można znaleźć w segmencie B, który należy do najpopularniejszego w Europie i zawiera największą ilość modeli. Możesz też wybrać tzw. samochody kompaktowe, dobrze sprawdzające się także na trasie. Do takich pojazdów można zaliczyć, Peugeota 508, Volkswagen, Renault Twingo, Opla Astrę czy Mazdę 3.

małe samochody - podział samochodów miejskich

Mały ekonomiczny pojazd – ranking najlepszych modeli i jego kryteria. Fiat 500, Toyota Yaris czy Opel Corsa?

Małe samochody osobowe są chętnie wybierane, dlatego ciekawych propozycji modeli nie brakuje. Jak jednak spośród tak dużej wielu propozycji te, które będą najlepiej sprawdzać się na co dzień? W końcu nie chodzi tylko o niskie spalanie (zwykle takie samochody palą około 5-6 l/100 km), ale również o to, by były stosunkowo mało awaryjne i zapewniały komfort jazdy w codziennym użytkowaniu.

Małe samochody osobowe używane – cena

Jeśli kluczem w poszukiwaniu pojazdu jest cena, warto rozejrzeć się za miejskimi samochodami, które mają 15-20 lat. Pojazdy małe tego typu zwykle są wciąż w dość dobrym stanie, a ich koszt często waha się w okolicy 1500-3000 złotych. Jednakże kupując taki pojazd, będziesz musiał liczyć się z wyższymi składkami ubezpieczyciela, ponieważ większość usługodawców uznaje je za zdecydowanie mniej bezpieczne i bardziej awaryjne.

Segment A małych pojazdów – Toyota Aygo

Szukając takiego pojazdu, powinieneś przede wszystkim przyjrzeć się Toyocie Aygo. To pojazd z segmentu A, co oznacza, że jest naprawdę kompaktowym i niewielkim samochodem. Takie małe pojazdy osobowe wjadą dosłownie wszędzie i świetnie sprawdzą się w najbardziej zatłoczonych miastach. Ponadto, jego bagażnik ma pojemność blisko 170 litrów, dzięki czemu bez problemu przewieziesz nim nawet stosunkowo duże zakupy. Aygo to dość dobrze wyposażone miejskie auta.

Skoda Citigo i inne modele

Innym modelem, na który powinieneś zwrócić uwagę w trakcie swoich poszukiwań małych pojazdów, będzie Skoda Citigo. Tworzone są w Czechach od 2011 roku i podbiły tamtejszy rynek, a obecnie regularnie pojawiają się także w Polsce. W jego przypadku możesz zamówić pojazd posiadający panoramiczny dach, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się wygodnym elementem, zwykle zarezerwowanym dla nieco większych limuzyn.

Zwróć też uwagę na takie modele jak Fiat 500, czy Kia Picanto. Ten ostatni mały pojazd zawiera m.in. pięć poduszek powietrznych, czy manualną klimatyzację.

Małe samochody terenowe dla wymagających

Małe SUV-y to nie są zwykłe samochody. Łączą w sobie wygodne pojazdy z terenowymi, co sugeruje rozwinięcie ich nazwy, czyli „sport utility vehicle”. To idealne samochody małe dla osób, które prowadzą aktywny styl życia i poza jazdą po mieście zdarza im się wyjechać także na trasę lub na wieś. Pierwszym samochodem tego typu, który swoim wyglądem przypominał już współczesne, jest Jeep Wagoneer z 1962 roku, jednak od tamtego czasu wymagania na drogach miast uległy znacznym zmianom.

małe samochody - terenowe dla wymagających

Ciekawe modele wśród małych SUVów – Suzuki Vitara i Opel Crossland

Teraz pojazd użytkowany na co dzień musi być w końcu także niewielkich rozmiarów, aby sprawdzał się nawet na ciasnych uliczkach. Dlatego firmy wyszły naprzeciw klientom, projektując stworzone z myślą o nich samochody. Jeśli to jest właśnie to, czego szukasz, szczególnie interesujący powinien okazać się model Suzuki Vitara. Istnieje na rynku już od ponad 30 lat i wcale nie traci na popularności. Obecnie można kupić go także w formie hybrydy. Dzięki temu samochodowi poczujesz się bezpiecznie na drodze i będziesz mógł bez problemu przemierzać nawet nieco trudniejsze drogi.

Innym egzemplarzem, który może zwrócić uwagę jest Opel Crossland X. To mały samochód osobowy, który jednak łączy w sobie też sportowego ducha.

Małe pojazdy dostawcze – na dobry początek z biznesem

Samochody małe dostawcze z silnikiem Diesla to z kolei dobry wybór dla tych osób, które rozpoczynają prowadzenie niewielkiego biznesu. Sprawdzą się zarówno do przewożenia drobnych materiałów, jak i np. do rozwożenia żywności. Nie palą tak dużo, jak ich większe odpowiedniki, ale jednocześnie zapewniają lepszą pakowność oraz świetnie sprawdzają się na mieście. 

małe samochody - dostawcze na dobry początek z biznesem

Citroën Berlingo – znane i lubiane mały pojazd dostawcze

W tym przypadku jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest pojazd Citroën Berlingo. Jest znany w Polsce już od 1997 roku. W tym czasie firma sprzedała ponad milion egzemplarzy. Obecnie dostępne są dwie generacje, jednak to wciąż pierwsza uchodzi za najbardziej kultową. To innowacyjne i ładne pojazdy, które są lubiane m.in. za dobrą pakowność czy małą awaryjność. Sprawdzą się także jako środek transportu dla całej (nawet dużej!) rodziny.

Inna ciekawa opcja małego pojazdu dla firmy – Ford Transit Connect

Szukając małego pojazdu tego typu, możesz zwrócić również uwagę na model Ford Transit Connect. Uznawany jest za dość ekonomiczny i wygodny, jak na pojazd w swojej kategorii. Na dodatek charakteryzuje go niezbyt wysoka cena, dzięki czemu dobrze sprawdzi się osobom, którym zależy na oszczędnościach finansowych.

Małe sportowe auto, które zachwyci innych

Szukasz niewielkiego pojazdu, który sprawdzi się w mieście, ale jednocześnie będzie w stanie osiągnąć naprawdę dużo? A może chcesz sprawdzić swoich sił na torze? Sprawdź, jakie najmniejsze samochody sportowe są obecnie dostępne. Większa moc sprawi, że nawet mały pojazd dobrze poradzi sobie na długiej trasie i zapewni większą satysfakcję z prowadzenia.

małe samochody - sportowe, które zachwycą innych

Smart Fortwo i Abarth 500

W segmencie A znajdziesz m.in. Smart Fortwo 0.9 90 KM. To naprawdę niewielki pojazd, który z daleka wcale nie kojarzy się z „łobuzem”… a jednak! Pojazd przyspiesza do 100 km/h w nieco ponad 10 sekund i zwraca uwagę swoim naprawdę kompaktowym wyglądem. Innym samochodem, nad którym możesz się zastanowić jest Abarth 500 595 Competizione 1.4 T-Jet 180 KM. Ten pojazd posiada już zdecydowanie wyższą moc, bo do 100 km/h przyspiesza w niespełna 7 sekund.

Audi A1, czyli mały sportowy pojazd z segmentu B

Jeśli szukasz czegoś większego (choć nadal zaliczanego do małych pojazdów), zwróć uwagę na lepiej wyposażone oraz mocniejsze wersje Audi A1. Z odpowiednim silnikiem, nadwoziem i przebiegiem ten pojazd będzie naprawdę zwinnym i szybkim samochodem, które pozwoli na wykonanie wielu ciekawych manewrów. Niewielkie, ale eleganckie i szybkie: czego można chcieć więcej od pojazdu z segmentu B? Wybierając spośród małych pojazdów, zawsze stawiaj przede wszystkim na swoje potrzeby. Dobrze zastanów się nad tym, czy bardziej jest potrzebna większa moc silnika benzynowego, czy może najważniejsze są kwestie finansowe? Zwróć też uwagę na bezpieczeństwo pojazdu, ponieważ na zatłoczonych ulicach miast dość łatwo o niefortunną stłuczkę lub wypadek. Najlepszy mały pojazd to zawsze ten, który w najniższej możliwej cenie spełni jak najwięcej wymagań, jakie przed nim postawisz.

Archiwum: maj 2021