Jeszcze kilka lat temu samochód autonomiczny znajdował się wyłącznie w przestrzeni futurystycznych przewidywań. Obecnie już nie tylko coraz częściej się o mówi o pojazdach autonomicznych, ale w niektórych miejscach można je nawet spotkać! Okazuje się, że nad takimi technologiami pracują nie tylko naukowcy i producenci, ale także podmioty zajmujące się ustawodawstwem. To, że samochody autonomiczne zostaną wprowadzone do powszechnego użytku, staje się coraz bardziej prawdopodobne. Żeby do tego doszło, muszą zostać przygotowane odpowiednie przepisy. Dzięki nim autonomiczny samochód może wkrótce stać się stałym elementem drogowego krajobrazu.

Co to jest autonomiczny samochód?

samochód autonomiczny - co to jest autonomiczny samochód?

Autonomiczne samochody określa się również jako auta bezzałogowe. Samochód autonomiczny to pojazd, który porusza się bez udziału człowieka. Będzie nim sterować komputer. Wykorzystanie takiej technologii pozwala na zrezygnowanie z kierowcy i samodzielne pokonywanie wyznaczonych odcinków drogi. To jednak nie wszystko, ponieważ takie auto potrafi także omijać przeszkody. 

Najczęściej samochody autonomiczne są odpowiednio zmodyfikowanymi modelami pojazdów, które można już kupić na rynku. Konstruowane są przez duże firmy motoryzacyjne, jak chociażby:

  • Mercedes-Benz;
  • General Motors;
  • Nissan;
  • Toyota;
  • Audi;
  • Volvo. 

Poza tym pojazdy autonomiczne opracowują też projektanci firm kojarzonych z nowoczesnymi technologiami informatycznymi, jak na przykład Nvidia lub Google.

Kategorie autonomicznych pojazdów

Obecnie w przypadku samochodów autonomicznych można wyróżnić trzy kategorie, jeśli chodzi o stopień zautomatyzowania:

  • samochód porusza się samodzielnie, ale kierowca musi być czujny, żeby w razie potrzeby przejąć kontrolę nad autem;
  • auto jedzie samodzielnie, a kierowca nie musi stale kontrolować sytuacji na drodze;
  • pojazd w pełni zautomatyzowany.

Jak działają samochody autonomiczne?

Jak to możliwe, że samochód autonomiczny samodzielnie będzie mógł się samodzielnie poruszać? Czy nie będzie dochodzić do nieustannych kolizji? Takie pojazdy autonomiczne będą omijały inne obiekty dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Będą to między innymi:

  • radar;
  • GPS;
  • lidar;
  • widzenie komputerowe. 

Radar lokalizuje obiekty poprzez fale radiowe. Lidar działa podobnie, ale zamiast fal stosuje światło lasera. Z kolei GPS dostarcza informacji o położeniu dzięki nawigacji satelitarnej. Dzięki widzeniu komputerowemu obraz jest przetwarzany przez maszynę w opis cyfrowy.

Pojazdy autonomiczne do powszechnego użytku

samochód autonomiczny - pojazdy autonomiczne do powszechnego użytku

Kiedy autonomiczny pojazd mógłby być wprowadzony do powszechnego użytku? Potencjał w tym pomyśle dostrzegli politycy i wojskowi. Prace nad samochodami autonomicznymi przyspieszyły dzięki amerykańskiej agencji rządowej DARPA. Zajmuje się ona rozwojem wojskowej technologii i sponsoruje badania, które mogą mieć wpływ na stan obronności Stanów Zjednoczonych. Działania podejmowane przez Amerykę, Chiny i Koreę uruchomiły także inicjatywę polityków unijnych. W efekcie podobne projekty są realizowane także w Europie.

Rozwój takich technologii odbywa się nie tylko w kontekście zbrojeń, ale dotyczy także zwykłych użytkowników ruchu drogowego. 

Gdzie spotkasz pojazd autonomiczny?

Już teraz pojazdy autonomiczne można spotkać na drogach Kalifornii. Takie pojazdy wożą swoich pasażerów na przejażdżki. Niebawem w Europie mają pojawić się autonomiczne ciężarówki, autobusy i auta dostawcze. Na europejskich drogach możemy spotkać już samochody elektryczne, które mają funkcję samodzielnej jazdy. Według planów do 2030 roku do ruchu będą dopuszczone wszystkie trzy kategorie pojazdów autonomicznych.

Czy samochód autonomiczny musi być ubezpieczony?

samochód autonomiczny - czy musi być ubezpieczony

Jeśli zastanawiałeś się, co to jest samochód autonomiczny, na pewno pomyślałeś także o tym, jak będzie wyglądać kwestia ubezpieczenia takiego pojazdu. Największym dylematem jest kwestia odpowiedzialności za wypadek. Kto ma za to odpowiadać, skoro autonomiczny pojazdem nikt nie kierował? Ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, a osoba ubezpieczona to jego właściciel.

Najpewniej samochody bezzałogowe także będą objęte tym ubezpieczeniem, a za ewentualne szkody, które wyrządzi maszyna, będzie odpowiadać jej właściciel. Plany komisji transportu i turystyki Unii Europejskiej zakładają, że w każdym takim pojeździe zastosowany będzie system rejestrujący zdarzenia w samochodzie autonomicznym. To miałoby ułatwiać dochodzenie ewentualnych roszczeń powypadkowych i określenie odpowiedzialności za kolizję.

Samochody autonomiczne to niewątpliwie przyszłość komunikacji. W kolejnych latach będzie ich na drogach coraz więcej. Możliwe, że już za naszego życia zrealizują się wizje znane do tej pory tylko z filmów.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest pojazd autonomiczny?

Autonomiczny samochód zwany jest także samochodem bezzałogowym. Taki pojazd może poruszać się bez kierowcy, a steruje nim komputer. Takie auto potrafi pokonywać wyznaczone trasy i omijać przeszkody. Reaguje też na inne pojazdy i potrafi dostosować się do warunków na drodze.

Ile kosztuje samochód autonomiczny?

Cena takiego wizjonerskiego produktu waha się w granicach 200 do 600 tysięcy złotych.

Kiedy będą w pełni autonomiczne samochody?

Obecnie samochody autonomiczne wyszły już z fazy projektowania i testów. Trwają prace nad wprowadzeniem ich do masowej produkcji.

Archiwum: grudzień 2022