Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

odpalanie na kable
odpalanie na kable

Eksploatacja

Odpalanie na kable – jak podłączyć kable rozruchowe?

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy akumulatory zupełnie odmawiają posłuszeństwa. Zaskoczeni kierowcy zastają przykrą niespodziankę o poranku, gdy szyby są zamarznięte, a rozrusznik nie chce zakręcić. Jeśli wolisz uniknąć takiej sytuacji, zobacz, jak dbać o swój akumulator. A jeżeli przytrafił Ci się taki przypadek, dowiesz się, jak przeprowadzić odpalanie na kable. Gotowy?

Odpalanie auta z kabli – dlaczego jest konieczne zwykle zimą?

Przyczyna jest prosta – źródło prądu nie funkcjonuje najlepiej i wymaga wymiany. Może się również zdarzyć, że uszkodzeniu uległ alternator i nie ładuje on odpowiednio akumulatora. Dlaczego może cię to spotkać właśnie zimą? Jest kilka powodów. Przede wszystkim w zimie temperatura powoduje obniżenie wydajności baterii. Dodatkowo z pewnością korzystasz o tej porze roku z większej ilości urządzeń, które pobierają prąd. Może chodzić o światła drogowe, nawiew, podgrzewanie lusterek, tylnej szyby, foteli. W połączeniu z mało wydajnym akumulatorem rodzi to spore trudności. Wtedy może się okazać, że jedynym bezpiecznym sposobem na uruchomienie silnika jest odpalanie auta z kabli. Pamiętaj, że jest to ostateczność i nie warto jeździć dłużej z wyeksploatowanym akumulatorem. Nie zawsze bowiem znajdzie się ktoś życzliwy, kto pomoże ci w odpalaniu z kabli. Lepiej więc żebyś zadbał o źródło zasilania, zanim zupełnie zakończy żywot. Po czym poznać, że ma już dość?

Objawy zużytego akumulatora

Problemy z układem elektrycznym w aucie można rozpoznać po trudności z uruchomieniem pojazdu. Nie chodzi tu jednak o brak zapłonu. Podczas uruchamiania silnik potrzebuje więcej czasu, by zapalić, a rozrusznik może kręcić słabiej lub przez dłuższy czas. To powinno Ci wystarczyć, żebyś pomyślał o nowym akumulatorze. O ile oczywiście zdążysz go nabyć.

Zobacz też:
Ile czeka się na prawo jazdy? Poradnik dla niecierpliwych młodych kierowców

Zanim podłączysz kable rozruchowe

Znajomość procedury, jak odpalić auto na kable, to jedno. Ale ta wiedza przyda ci się tylko wtedy, gdy… będziesz miał kable rozruchowe przy sobie. Nie łudź się, że będzie je miał ktoś, kto udzieli ci pomocy. Odpalanie auta z kabli bez kabli… nie jest możliwe. Na szczęście na rynku istnieje wiele modeli dostosowanych do różnych pojazdów i o różnej długości. I tutaj warto się na chwilę zatrzymać, żeby dobrać odpowiednie akcesoria.

Jak wybrać kable rozruchowe do samochodu?

Dużo zależy od akumulatora i jednostki napędowej. Silniki benzynowe wykorzystują zapłon iskrowy, który nie wymaga posiadania pojemnego i mocnego akumulatora. Zazwyczaj są to urządzenia o wartości 55 Ah lub nieznacznie wyższej. Natomiast silniki zasilane olejem napędowym wymagają zastosowania akumulatorów 75 Ah, a nawet 95 Ah. Dlaczego? Rozruch silnika z zapłonem samoczynnym wymaga rozgrzania świec żarowych, a to pochłania mnóstwo prądu. Dlatego jeśli masz mocnego Diesla, nie zatrzymuj kierowców miejskich aut.

Ważna jest również jakość kabli do odpalania. Najtańsze modele, których cena nie przekracza 20 zł, mają zdolność przewodzenia prądu na poziomie 100 A. Jeśli wartość znamionowa akumulatora dawcy jest wyższa, kable rozruchowe zwyczajnie mogą się stopić. A wtedy odpalanie auta z kabli stanie się niebezpieczne i zupełnie niemożliwe. Dlatego najlepiej jest dobrać takie, które wytrzymują prąd rzędu 400 – 600 A. Zazwyczaj są wyposażone w gruby drut miedziany i solidne klemy zaciskowe.

Ostatnia kwestia to długość kabli do odpalania auta. Nie zawsze dostęp jest na tyle swobodny, że najkrótszy zestaw wystarczy. Szkoda, gdyby zabrakło kilkunastu centymetrów do sukcesu. Dlatego najlepiej jest zaopatrzyć się w elementy, które mają co najmniej 3 metry długości. Wtedy podłączanie kabli rozruchowych nie będzie stanowiło żadnego problemu. Tym bardziej że akumulator „dawcy” może być umiejscowiony za fotelem kierowcy, pod podłogą blisko drążka zmiany biegów, a nawet w bagażniku.

Zobacz też:
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce. Co się do niego zalicza?

Odpalanie z kabli – jak podłączyć klemy?

Jeśli masz już wszystko, co niezbędne do awaryjnego odpalenia auta, musisz wiedzieć, jak podłączyć kable rozruchowe. W tym celu musisz zbliżyć do siebie auta na odległość pozwalającą na podłączenie. Jeśli jesteś pewny, że przewody wystarczą, trzeba zgasić silnik „dawcy” i wyłączyć zapłon. To bardzo ważne, bo po podłączeniu kabli i przypadkowym zetknięciu ich drugich końców z elementami metalowymi może dojść do uszkodzenia systemu elektrycznego w pojeździe. I wtedy zamiast odpalanie na kable twojego pojazdu, trzeba będzie zająć się dwoma.

Podłączanie akumulatora – najpierw plus czy minus?

Zastanawiasz się, czy przy podłączaniu akumulatora wybrać najpierw plus czy minus? Odpowiedź brzmi: plus. I to zawsze plus „dawcy”. W dalszej kolejności powinieneś skierować koniec plusowego przewodu do plusa w swoim aucie. Podobnie jest z minusem. Zaczynasz od pojazdu osoby, która udziela ci pomocy i kierujesz koniec kabla do „masy”. Może nią być dowolny niemalowany element silnika. Jesteś gotowy do rozruchu.

Odpalanie auta z kabli – krok po kroku

Teraz rzecz bardzo istotna – jedna z osób powinna uruchomić zapłon w aucie „dawcy” i poczekać kilka minut na uruchomienie twojego pojazdu. W tym celu dokonujesz normalnego rozruchu silnika. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, auto powinno się uruchomić. Warto znowu poczekać kilka minut, zanim kable do odpalania auta zostaną odłączone. Nie należy w tym momencie gasić żadnego z silników. Powinieneś rozłączyć kable rozruchowe w kolejności odwrotnej do początkowej, rozpoczynając od czarnego.

Tutaj powinieneś mieć na względzie bezpieczeństwo. Odpalanie samochodu z kabli wiąże się z ryzykiem. Podczas szybkiego ładowania akumulatora, elektrolit może powodować ulatnianie się wodoru. Jeśli wywołasz iskrę przez nieodpowiednie podłączenie kabli, może dojść do eksplozji. Bardzo łatwo wtedy o poważne zniszczenia i uszczerbek na zdrowiu. Dlatego przede wszystkim sprawdź, czy wszystko zrobiłeś dobrze.

Zobacz też:
Wahacz w samochodzie – budowa, działanie, objawy zużycia i wymiana

Odpalanie na kable zakończone sukcesem – co dalej?

Problem z rozruchem nie został rozwiązany. Przez odpalenie na kable zaleczyłeś jedynie usterkę i powinieneś przystąpić do jej zlokalizowania i usunięcia. Dlatego możesz sprawdzić za pomocą sprzętu diagnostycznego ładowanie swojego akumulatora. Może się okazać, że szczotki na alternatorze są już do wymiany i nie ładuje on tak, jak powinien. Może też dojść do wyeksploatowania baterii, więc bądź gotowy na jej wymianę. Nie powinieneś bagatelizować tych objawów, ponieważ same nie ustąpią. Im silniejszy mróz, tym gorzej będzie z rozruchem.

Ekstremalne metody odpalania samochodu – nie polecamy!

Oprócz odpalania auta na kable, istnieją jeszcze inne sposoby uruchomienia uziemionego pojazdu, gdy ulegnie uszkodzeniu akumulator lub alternator. Jednak nie są to metody polecane i dokonujesz ich na własną odpowiedzialność! W przypadku starszych pojazdów, gdy podłączenie kabli rozruchowych jest niemożliwe, możesz zdecydować się na puszczenie pojazdu „z górki”. W tym celu powinieneś uruchomić zapłon i wrzucić dwójkę lub trójkę. Po odpuszczeniu hamulca cały czas trzymaj wciśnięte sprzęgło i pozwól pojazdowi nabrać rozpędu.

Gdy osiągnie już odpowiednią prędkość, spróbuj delikatnie odpuścić pedał sprzęgła. Prawdopodobnie auto odpali po kilku szarpnięciach. Pamiętaj, żeby za chwilę go zatrzymać i nacisnąć sprzęgło, żeby pojazd nie zgasł.

Podobnie do tej metody działa sposób „na popych”. Z tą różnicą, że tutaj musisz radzić sobie z jazdą bez wspomagania kierownicy i hamulca przez pewien czas. Musisz też utrzymywać stale napiętą linkę holowniczą. Procedura natomiast jest podobna. Uruchamiasz zapłon, wrzucasz dwójkę lub trójkę i pozwalasz, by Twoje auto było holowane. Musisz trzymać włączone sprzęgło. Po kilku metrach, gdy auto się rozpędzi, puszczasz sprzęgło i czekasz, aż silnik zapali.

Ryzyko odpalania bez kabli

Oczywiście odpalanie z kabli jest najbezpieczniejsze. W przypadku jazdy „z górki” lub „na popych” może dojść do zerwania paska rozrządu i poważnej awarii silnika. Nieumiejętne wykonanie całej procedury może narazić cię i innych uczestników ruchu drogowego na poważne problemy. Dlatego najlepiej będzie, gdy zadbasz o swój akumulator i jego ładowanie, by nie narażać się na takie trudności. A w razie czego, zawsze miej przy sobie kable do odpalania auta. Dzięki temu będziesz mógł uruchomić swoje auto, ale też pomóc komuś, kto będzie potrzebował wsparcia.

Zobacz też:
Popularne, japońskie marki samochodów – jak dobrze je znasz?

Piotr Żandarowski

Zawodowo buduje drogi, mosty i tunele, jednak jego pasją jest jazda poza utwardzonymi szlakami. Zarówno w pełnym wymiarze, jak i w skali. W bagażniku zawsze ma największy zestaw kluczy i podręcznik „Sam naprawiam…”

1 Comment

1 Comment

  1. Avatar

    Kamil

    22 kwietnia 2021 at 22:37

    Nigdy tego nie robiłem i mam nadzieję, że nie będzie w moim życiu takiej potrzeby, jednak w razie czego, cieszę się, że przeczytałem ten artykuł. Będę wiedział na przyszłość, jak to działa i z czym konkretnie się to je.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Porady

Wykup polisy OC jest obowiązkowy, a jej brak (nawet kilkudniowy) oznacza surowe kary. Oprócz OC możesz również nabyć dodatkowe ubezpieczenie AC, ale też NNW....

Eksploatacja

Niemal w każdym aucie jest zamontowana rura wydechowa. Cały układ wydechowy ma za zadanie w jednostkach spalinowych odprowadzić spaliny i zniwelować hałas generowany przez...

Eksploatacja

Zazwyczaj kierowca panikuje, kiedy dostrzega unoszący się biały dym z rury wydechowej, myśląc, że awaria dotknęła uszczelki pod głowicą. W jaki sposób rozpoznać, co...

Wiedza

Nikola Tesla zapisał się w historii jako wynalazca, który rywalizował z Edisonem. Na jego cześć został nazwany samochód elektryczny, który pochodzi z przedsiębiorstwa Elona...

Bezpieczeństwo

Niektórym kierowcom nie przechodzi przez myśl pytanie, czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany, bo to „na pewno” murowane problemy. Inni zaś bez wahania decydują się...

Porady

Uszkodzenie zespołu sprzęgłowego w autach jest powszechnym zjawiskiem, szczególnie po pokonaniu około 150 tysięcy kilometrów. Spalone sprzęgło nietrudno rozpoznać, ale co oznacza spalenie sprzęgła?...

Eksploatacja

Dla aut homologowanych od maja 2022 roku obowiązkowym systemem będzie ogranicznik prędkości. Kierowców ma go wspomóc elektronika. Jednak już teraz można mieć do niej...

Eksploatacja

Każdy, kto pamięta jeszcze kurs na prawo jazdy, w teorii powinien umieć poprawnie ustawić lusterka boczne i wsteczne na szybie czołowej. Jednak w rzeczywistości...

Eksploatacja

Bezpieczeństwo dzieci jest kluczowe dla ich rodziców, dlatego w ślad za potrzebami poszły też przepisy. System ISOFIX sprawia, że pociechy są bezpieczne podczas jazdy...

Porady

Sprawdzenie prawa jazdy interesuje każdego, kto po raz pierwszy stara się o otrzymanie wymaganych uprawnień. Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru bez...

Zobacz także

Wiadomości

Szef francuskiego koncernu zapowiada drastyczny wzrost cen samochodów. Szczególnie narażone są auta z segmentu A. Włoch za taki stan rzeczy obarcza winą rygorystyczne normy...

Wiadomości

Kierowcy Mercedesa byli najszybsi na obu piątkowych treningach przed niedzielnym wyścigiem o GP Hiszpanii. W pierwszej sesji treningowej w kokpicie Alfy Romeo zasiadł Robert...

Wiadomości

38-latka została zatrzymana w Kostrzynie nad Odrą w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwym. Badanie wykazało aż 4,2 promile alkoholu. Jak się okazało...

Wiadomości

LiveWire odłącza się od Harleya-Davidsona i od 8 lipca będzie funkcjonować jako osobna marka. Firma, na czele której stanie Ryan Morrissey zajmie się produkcją...

Wiadomości

Auta o napędzie elektrycznym są przyszłością, aczkolwiek nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak ich spalinowe odpowiedniki. Trend ma się jednak odwrócić szybciej niż...

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

We wtorek w Gliwicach w odstępie zaledwie kilku minut, doszło do dwóch fatalnych wypadków. W jednym z nich zginął znany onkolog prof. Leszek Miszczyk....

Wiadomości

Dzisiaj od godzin porannych rozpoczęła się na terenie całego kraju akcja „Prędkość”. Policjanci będą przede wszystkim kontrolować przestrzeganie przez kierowców limitów prędkości. Ponadto funkcjonariusze...