Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

rodzaje świateł w samochodzie
rodzaje świateł w samochodzie

Samochody

Rodzaje świateł w samochodzie – poznaj symbole świateł w aucie!

Poszczególne rodzaje świateł w samochodzie mają swoje zastosowanie w określonych warunkach. Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę, w jaki sposób z nich korzystać, żeby zadbać o bezpieczeństwo na drodze.

Każdy samochód wyposażony jest w kilka rodzajów świateł. Konieczność ich włączania lub zmiany jest uzależniona od prawa obowiązującego w Polsce i na terenie całej Unii Europejskiej. Nie chodzi jednak tylko o przestrzeganie przepisów. Kluczowe jest przecież twoje bezpieczeństwo, gdy będziesz się poruszać po drogach. Dlatego jedną z najważniejszych kwestii dla kierowcy jest znajomość rodzajów i symboli świateł w samochodzie.

Wyróżniamy światła w autach: dzienne, postojowe, pozycyjne, drogowe, mijania i przeciwmgłowe. Każdy rodzaj świateł w samochodzie opatrzony jest charakterystycznym i określonym symbolem. Powinieneś wiedzieć, które z nich powinny być włączone cały czas, a które wykorzystywać w określonych sytuacjach. Te, które muszą być włączone zawsze to oczywiście światła mijania. Pamiętaj o nich niezależnie od tego, jaka jest pora dnia lub nocy. Polskie prawo przewiduje, że te światła w samochodzie muszą być włączone przez całą dobę. Zapisy w naszym prawie przewidują, że można mieć włączone światła do jazdy dziennej albo mijania. Najważniejsze, aby nie były używane w tym samym czasie. Zapamiętaj zatem dobrze symbole świateł w aucie i włączaj je niezwłocznie po wejściu do pojazdu.

Światła automatyczne i manualne

Niektóre auta są wyposażone w automatyczne światła. Jeżeli masz samochód właśnie z taką technologią, to światła będą się zmieniały na mijania, gdy przejrzystość powietrza będzie ograniczona. 

rodzaje świateł w samochodzie - jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie

Musisz wiedzieć, że w samochodach z automatyczną skrzynią biegów światła pozycyjne nie będą się włączać. Nie jest przy tym łamane prawo, ale może to być niebezpieczne, szczególnie w sytuacji, gdy widoczność jest ograniczona. To się zdarza, gdy są duże opady deszczu lub mgła. 

Oświetlenie pojazdu a przepisy

Bardzo ważnym przepisem związanym ze światłami w samochodzie jest ten z lutego 2011 roku. Od tego czasu wszystkie samochody sprzedawane w UE o masie do 3,5 tony powinny być wyposażone w oświetlenie pojazdu do jazdy dziennej. Możesz je zamontować samodzielnie, jednak miej na uwadze odległość poszczególnych świateł w aucie od siebie. Nie może być mniejsza niż 600 mm. Z kolei wysokość, na której musi znajdować się oświetlenie pojazdu, mieści się w zakresie od 250 do 1500 mm.

Kiedy wykorzystujemy światła drogowe?

Jeśli chodzi o światła drogowe, to możesz z nich korzystać od zmierzchu do świtu wtedy, gdy poruszasz się po drogach, które nie są oświetlone. W tej sytuacji nie ma znaczenia, czy będziesz jechać akurat w terenie zabudowanym czy też niezabudowanym. 

Przepisy jasno określają, że światła drogowe mogą być włączone zamiast świateł mijania. W tym samym czasie mogą być wykorzystywane obydwa rodzaje oświetlenia pojazdu. W trakcie jazdy kluczowe jest zawsze bezpieczeństwo twoje i innych użytkowników dróg. Jeżeli chodzi o światła drogowe, to pamiętaj, że nie mogą one oślepiać. Może to dotyczyć pieszych, którzy będą szli akurat w kolumnie, jak i innych kierujących. 

Światła w samochodzie – regulacja

rodzaje świateł w samochodzie - światła w samochodzie regulacja

Trzeba wspomnieć, że bardzo ważna będzie regulacja ustawienia wszystkich rodzajów świateł w aucie. Współcześnie wszystkie samochody mają odpowiednie przyciski, którymi możesz regulować takie parametry. Ustawienie świateł w samochodzie jest też weryfikowane podczas przeglądu technicznego pojazdu. Wówczas diagnosta może wykryć nieprawidłowości i odpowiednio wyregulować oświetlenie. To bardzo ważne, ponieważ światła mogą mocno oślepić jadący z naprzeciwka pojazd. Wtedy łatwo o wypadek, który może skończyć się tragicznie. 

Co do samego mijania, to światła w aucie nie muszą być zmieniane, kiedy nadjeżdża z przeciwka inny samochód. Spada jednak na ciebie taki obowiązek, jeżeli kierowca jadący z przeciwka zmieni światła na mijania. To pewne niuanse w przepisach, które nie zawsze będą oczywiste nawet dla doświadczonych kierowców.

Światła przeciwmgłowe też się przydadzą!

To, na jakich światłach się jeździ, będzie uzależnione również od warunków atmosferycznych. Jako doświadczony kierowca na pewno będziesz doskonale rozpoznawać sytuacje i w zależności od potrzeb włączać na przykład światła przeciwmgłowe. Ma je obecnie większość pojazdów. Bez problemu je poznasz, gdyż symbole świateł przeciwmgielnych są charakterystyczne. Ten rodzaj świateł w aucie wykorzystasz wtedy, gdy przejrzystość powietrza jest ograniczona przez mgłę albo inne czynniki atmosferyczne.

Słaba widoczność spowodowana jest zazwyczaj przez opady deszczu albo śniegu. Czasami będziesz mieć na tyle ograniczone pole widzenia, że będziesz zmuszony włączyć światła mijania, przeciwmgłowe przednie albo obydwa rodzaje tych świateł w tym samym czasie. Jako kierowca zobowiązany jest znać symbole świateł w aucie i bezbłędnie z nich korzystać. Zwróć uwagę, że w sytuacji, gdy warunki będą ograniczały widoczność na odległość mniejszą niż 50 m, możesz włączyć światła przeciwmgłowe tylne

Znajomość symboli świateł w aucie to podstawa!

Nawet jeśli nie podróżujesz zbyt często czy nie jesteś zawodowym kierowcą, to musisz dobrze znać rodzaje i symbole świateł w aucie. Jeśli kupiłeś nowy pojazd i nie do końca orientujesz się, co oznaczają poszczególne symbole oświetlenia w aucie, to przed wyruszeniem w nawet najkrótszą trasę zerknij do instrukcji pojazdu. Tam znajdziesz informacje, jakie są rodzaje świateł w danym modelu auta.

Dopasowanie do widoczności

Jako kierowca powinieneś wyrobić sobie nawyk odruchowego uruchamiania właściwego rodzaju światła w zależności od sytuacji i panujących warunków. Przykładem jest moment, w którym bez chwili zwątpienia i zastanowienia włączamy światła długie, gdy jest bardzo ciemno i nie widać drogi. 

rodzaje świateł w samochodzie - dopasowanie do widoczności

Co do świateł przeciwmgłowych, pamiętaj, że możesz z nich korzystać nawet wtedy, gdy przejrzystość powietrza jest dobra. Jest jeden warunek. Możesz to zrobić tylko wtedy, gdy poruszasz się po drodze krętej, która jest we właściwy sposób oznaczona znakami. Możesz korzystać z takiego rozwiązania od zmierzchu do świtu.

Światła pozycyjne i postojowe też są ważne!

Pamiętaj, że oznaczenia świateł w samochodzie dotyczą oświetlenia pozycyjnego i postojowego. Jeśli chodzi o światła pozycyjne, to są one zawsze na wyposażeniu obowiązkowym każdego pojazdu. Będą się na nie składać dwie białe lampy, które są zamontowane z przodu samochodu oraz dwie czerwone znajdujące się w tylnej części. Nowe światła postojowe nie będą obowiązkowe. Włączyć je możemy z lewej lub z prawej strony. Pamiętaj o tym, że z obydwu opisywanych rodzajów świateł będziesz korzystać w sytuacji, gdy widoczność nie jest ograniczona, a samochód stoi lub się zatrzymuje. 

Żeby nie złamać przepisów, wiedz, że jeżeli samochód nie ma przyczepy, to możesz włączyć światła postojowe tylko od strony środka jezdni. Zatem jeżeli będziesz w samochodzie, który znajduje się po prawej stronie, możesz już włączyć światła z lewej strony. 

Dodatkowe przepisy 

Informacje poświęcone temu, jak włączyć światła drogowe lub postojowe, zawsze znajdziesz w instrukcji twojego pojazdu. Warto, żebyś rozumiał, kiedy możesz całkowicie wyłączyć światła w aucie. Możesz tak zrobić na czas zatrzymania albo postoju, ale warunkiem jest to, aby pojazd znajdował się w miejscu oświetlonym albo poza jezdnią lub poboczem. Wyjątek stanowić będą tu pojazdy z wystającym ładunkiem, który będzie wymagać oznaczenia światłami dodatkowymi. 

Jeżeli zatrzymałeś się samochodem na dłużej niż minutę, to wtedy także można wyłączyć światła zewnętrzne pojazdu. Tu z kolei warunkiem będzie sytuacja, gdy na twoim pasie ruchu przed twoim autem i za nim będą stały inne pojazdy.

Wykorzystanie kierunkowskazów

Na pewno używasz ich często, ale statystyki pokazują, że kierowcy nie zawsze rozumieją ich przeznaczenie. Kierunkowskazów będziesz używać wtedy, gdy zmieniasz pasy ruchu lub kierunek jazdy oraz będziesz się włączać do ruchu. Z kolei na rondzie kierunkowskazu użyjesz jedynie przy zmianie pasa ruchu i przed zjazdem z ronda.

Każdy samochód wyposażony jest w pełen zestaw świateł. Różnią się one od siebie zastosowaniem. Doświadczony kierowca powinien być w stanie dopasować światła do warunków na drodze. Bez wątpienia pomoże w tym logika i dobra znajomość przepisów. Pamiętaj o tym, żeby zawsze przed wyruszeniem w drogę upewnić się, że światła w samochodzie są sprawne.

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

1 Comment

1 Comment

  1. Jonasz

    22 kwietnia 2021 at 20:31

    Pamiętam jak stresujące dla mnie było na egzaminie na prawo jazdy, że egzaminator spyta mnie o jakieś światło w samochodzie, które akurat nie wiem, gdzie się znajduje 🙂 Koszmar młodego przyszłego kierowcy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Warszawa. Już jutro zostanie uruchomiona pierwsza linia cmentarna. Autobusy C40 będą kursowały na trasie z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.

Samochody

Nieważne czy kolizja czy nieuważny sąsiad na parkingu. Tak samo codzienne użytkowanie, chociaż w mniej widoczny sposób, uszkadza powłokę lakierniczą każdego samochodu. Dlatego niezależnie...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Wiadomości

Wypadek na autostradzie A4. W miejscowości Czarna Sędziszowska dzisiaj o godz. 4.10 doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. Jedna osoba została ranna. Obecnie...

Wiadomości

Gorzów Wielkopolski. Do śmiertelnego wypadku doszło wczoraj (tj. 10 października) nieopodal skrzyżowania ulic 30 Stycznia i Dąbrowskiego. Rozpędzony samochód marki Chevrolet potrącił czteroletniego chłopca,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Zobacz także

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Przepisy

Zniżki OC w przekonaniu wielu kierowców są kluczowe do osiągnięcia najniższych składek ubezpieczeniowych. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak obliczane są takie zniżki, ile...

Przepisy

Gdy na drodze wydarzy się coś niespodziewanego, kierowców informuje o tym trójkąt ostrzegawczy. Odległość jego ustawienia od auta jest zależna od typu drogi, po...

Dokumenty

Terminowe prawo jazdy jest obecnie wydawane wszystkim kierowcom. Czym jest i czy wiąże się z jakimiś konkretnymi obowiązkami? Jak długo dzięki niemu możesz jeździć...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak gaśnicy możesz dostać, jeśli twój pojazd zostanie skontrolowany przez policję. Jak wysoka będzie kara? Sprawdź, czego możesz się obawiać w takiej...