Każdy samochód wyposażony jest w kilka rodzajów świateł. Konieczność ich włączania lub zmiany jest uzależniona od prawa obowiązującego w Polsce i na terenie całej Unii Europejskiej. Nie chodzi jednak tylko o przestrzeganie przepisów. Kluczowe jest przecież twoje bezpieczeństwo, gdy będziesz się poruszać po drogach. Dlatego jedną z najważniejszych kwestii dla kierowcy jest znajomość rodzajów i symboli świateł w samochodzie. Sprawdź, co warto wiedzieć o światłach samochodowych!

Światła mijania, światła awaryjne i inne – jakie są rodzaje świateł w samochodzie?

blog motoryzacyjny warsztat.net.pl

Wyróżniamy światła w autach: dzienne, postojowe, pozycyjne, drogowe, mijania, i przeciwmgłowe. Do najważniejszych rodzajów zaliczamy: światła awaryjne, światła hamowania, światła cofania i światła odblaskowe. Każdy rodzaj świateł samochodowych opatrzony jest charakterystycznym i określonym symbolem. Powinieneś wiedzieć, które z nich powinny być włączone cały czas, a które wykorzystywać w określonych sytuacjach. Te, które muszą być włączone zawsze to oczywiście światła mijania przednie i tylne. Pamiętaj o nich niezależnie od tego, jaka jest pora dnia lub nocy. Polskie prawo przewiduje, że te światła w samochodzie muszą być włączone przez całą dobę dla zwiększenia dobrej widoczności pojazdu. Zapisy w naszym prawie przewidują, że można używać światła do jazdy dziennej albo mijania. Najważniejsze, aby nie były używane w tym samym czasie. Zapamiętaj zatem dobrze symbole świateł mijania w aucie i używaj ich niezwłocznie po wejściu do pojazdu.

Światła samochodowe automatyczne i manualne

Niektóre auta są wyposażone w automatyczne światła. Jeżeli masz samochód właśnie z taką technologią, to światła będą się zmieniały na mijania, gdy przejrzystość powietrza będzie słaba. 

rodzaje świateł w samochodzie - jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie

Musisz wiedzieć, że w samochodach z automatyczną skrzynią biegów światła pozycyjne nie będą się włączać. Nie jest przy tym łamane prawo, ale może to być niebezpieczne, szczególnie w sytuacji, gdy widoczność jest ograniczona. To się zdarza, gdy są duże opady deszczu lub mgła. 

Oświetlenie pojazdu a przepisy – obowiązkowe światła do jazdy dziennej

Bardzo ważnym przepisem związanym ze światłami w samochodzie jest ten z lutego 2011 roku. Od tego czasu wszystkie samochody sprzedawane w UE o masie do 3,5 tony powinny być wyposażone w światła dzienne. Możesz je zamontować samodzielnie, jednak miej na uwadze odległość poszczególnych świateł w pojeździe od siebie. Nie może być mniejsza niż 600 mm. Z kolei wysokość, na której musi znajdować się oświetlenie pojazdu, mieści się w zakresie od 250 do 1500 mm.

Kiedy wykorzystujemy światła drogowe?

Jeśli chodzi o światła drogowe, to możesz z nich korzystać od zmierzchu do świtu wtedy, gdy poruszasz się po drogach, które nie są oświetlone. W tej sytuacji nie ma znaczenia, czy będziesz jechać akurat w terenie zabudowanym, czy też niezabudowanym. 

Przepisy jasno określają, że światła drogowe mogą być włączone zamiast świateł mijania. W tym samym czasie mogą być wykorzystywane obydwa rodzaje oświetlenia pojazdu. W trakcie jazdy kluczowe jest zawsze bezpieczeństwo twoje i innych użytkowników dróg. Jeżeli chodzi o światła drogowe, to pamiętaj, że nie mogą one oślepiać. Może to dotyczyć pieszych, którzy będą szli akurat w kolumnie, jak i innych kierujących. 

Światła w samochodzie – regulacja

rodzaje świateł w samochodzie - światła w samochodzie regulacja

Trzeba wspomnieć, że bardzo ważna będzie regulacja ustawienia wszystkich rodzajów świateł w pojeździe. Współcześnie wszystkie samochody mają odpowiednie przyciski, którymi możesz regulować takie parametry. Ustawienie świateł w samochodzie jest też weryfikowane podczas przeglądu technicznego pojazdu. Wówczas diagnosta może wykryć nieprawidłowości i odpowiednio wyregulować oświetlenie. To bardzo ważne, ponieważ mocne światła mogą oślepić jadący z naprzeciwka pojazd. Wtedy łatwo o wypadek, który może skończyć się tragicznie. 

Co do samego mijania, to światła w aucie nie muszą być zmieniane, kiedy nadjeżdża z przeciwka inny samochód. Spada jednak na ciebie taki obowiązek, jeżeli kierowca jadący z przeciwka zmieni światła na mijania. To pewne niuanse w przepisach, które nie zawsze będą oczywiste nawet dla doświadczonych kierowców.

Światła przeciwmgłowe też się przydadzą!

To, na jakich światłach się jeździ, będzie uzależnione również od warunków atmosferycznych. Jako doświadczony kierowca na pewno będziesz doskonale rozpoznawać sytuacje i w zależności od potrzeb włączać na przykład światła przeciwmgłowe. Ma je obecnie większość pojazdów. Bez problemu je poznasz, gdyż symbole świateł przeciwmgielnych są charakterystyczne. Ten rodzaj świateł w pojeździe wykorzystasz wtedy, gdy przejrzystość powietrza jest ograniczona przez mgłę albo inne czynniki atmosferyczne i kiedy zwykłe żarówki nie są w stanie oświetlać drogi.

Słaba widoczność spowodowana jest zazwyczaj przez opady deszczu albo śniegu. Czasami będziesz mieć na tyle ograniczone pole widzenia, że będziesz zmuszony włączyć światła mijania, światła przeciwmgielne przednie albo obydwa rodzaje tych świateł w tym samym czasie. Jako kierowca zobowiązany jest znać symbole świateł w samochodzie i bezbłędnie z nich korzystać. Zwróć uwagę, że w sytuacji, gdy warunki będą ograniczały widoczność na odległość mniejszą niż 50 m, możesz włączyć światła przeciwmgłowe tylne

Znajomość symboli świateł w aucie to podstawa!

Nawet jeśli nie podróżujesz zbyt często czy nie jesteś zawodowym kierowcą, to musisz dobrze znać rodzaje i symbole świateł w aucie. Jeśli kupiłeś nowy pojazd i nie do końca orientujesz się, co oznaczają poszczególne symbole oświetlenia w aucie, to przed wyruszeniem w nawet najkrótszą trasę zerknij do instrukcji pojazdu. Tam znajdziesz informacje, jakie są rodzaje świateł w danym modelu auta.

Dopasowanie do widoczności – kiedy włączać światła długie, a kiedy światła przeciwmgielne?

Jako kierowca powinieneś wyrobić sobie nawyk odruchowego uruchamiania właściwego rodzaju światła w zależności od sytuacji i panujących warunków. Przykładem jest moment, w którym bez chwili zwątpienia i zastanowienia włączamy światła długie, gdy jest bardzo ciemno i nie widać drogi.

rodzaje świateł w samochodzie - dopasowanie do widoczności

Co do świateł przeciwmgłowych, pamiętaj, że możesz z nich korzystać nawet wtedy, gdy przejrzystość powietrza jest dobra. Jest jeden warunek. Możesz to zrobić tylko wtedy, gdy poruszasz się po drodze krętej, która jest we właściwy sposób oznaczona znakami. Możesz korzystać z takiego rozwiązania od zmierzchu do świtu.

Światła pozycyjne i postojowe też są ważne!

Pamiętaj, że oznaczenia świateł w samochodzie dotyczą oświetlenia pozycyjnego i postojowego. Jeśli chodzi o światła pozycyjne, to są one zawsze na wyposażeniu obowiązkowym każdego pojazdu. Będą się na nie składać dwie białe lampy, które są zamontowane z przodu samochodu oraz dwie czerwone znajdujące się w tylnej części. Nowe światła postojowe nie będą obowiązkowe. Włączyć je możemy z lewej lub z prawej strony. Pamiętaj o tym, że z obydwu opisywanych rodzajów świateł będziesz korzystać w sytuacji, gdy widoczność nie jest ograniczona, a samochód stoi lub kierowca wciska hamulec. 

Żeby nie złamać przepisów, wiedz, że jeżeli samochód nie ma przyczepy, to możesz używać światła postojowe tylko od strony środka jezdni. Zatem jeżeli będziesz w samochodzie, który znajduje się po prawej stronie, możesz już włączyć światła z lewej strony. 

Dodatkowe przepisy 

Informacje poświęcone temu, jak włączyć światła drogowe lub postojowe, zawsze znajdziesz w instrukcji twojego pojazdu. Warto, żebyś rozumiał, kiedy możesz całkowicie wyłączyć światła w aucie. Możesz tak zrobić na czas zatrzymania albo postoju, ale warunkiem jest to, aby pojazd znajdował się w miejscu oświetlonym albo poza jezdnią lub poboczem. Wyjątek stanowić będą tu pojazdy z wystającym ładunkiem, który będzie wymagać oznaczenia światłami dodatkowymi. 

Jeżeli zatrzymałeś się samochodem na dłużej niż minutę, to wtedy także można wyłączyć światła zewnętrzne pojazdu. Tu z kolei warunkiem będzie sytuacja, gdy na twoim pasie ruchu przed twoim autem i za nim będą stały inne pojazdy.

Wykorzystanie kierunkowskazów

Na pewno używasz ich często, ale statystyki pokazują, że kierowcy nie zawsze rozumieją ich przeznaczenie. Kierunkowskazów będziesz używać wtedy, gdy zmieniasz pasy ruchu lub kierunek jazdy oraz będziesz się włączać do ruchu. Z kolei na rondzie kierunkowskazu użyjesz jedynie, aby sygnalizować zmianę pasa ruchu i przed zjazdem z ronda.

Każdy samochód wyposażony jest w pełen zestaw świateł. Różnią się one od siebie zastosowaniem. Doświadczony kierowca powinien być w stanie dopasować światła do warunków na drodze. Bez wątpienia pomoże w tym logika i dobra znajomość przepisów. Pamiętaj o tym, żeby zawsze przed wyruszeniem w drogę upewnić się, że światła w samochodzie są sprawne.

Archiwum: czerwiec 2021