Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

rodzaje świateł w samochodzie
rodzaje świateł w samochodzie

Wiedza

Rodzaje świateł w samochodzie – musisz je znać!

Poszczególne rodzaje świateł w samochodzie mają swoje zastosowanie w określonych warunkach. Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę, w jaki sposób z nich korzystać, żeby zadbać o bezpieczeństwo na drodze.

Światła w pojeździe to bardzo ważne zagadnienie. Ich włączanie lub wyłączanie jest uzależnione od prawa obowiązującego w Polsce i na terenie całej Unii Europejskiej. Nie chodzi jednak tylko o przestrzeganie przepisów. Kluczowe jest przecież twoje bezpieczeństwo, gdy będziesz się poruszać po drogach krajowych i autostradach w Polsce i za granicą Dlatego jedną z najważniejszych kwestii dla kierowcy jest zorientowanie się, jakie są rodzaje świateł w samochodzie

Należy wskazać światła dzienne, postojowe, pozycyjne, drogowe, mijania i przeciwmgłowe. Powinieneś wiedzieć, które z nich powinny być włączone cały czas, a które wykorzystywać w określonych sytuacjach. Te, które muszą być włączone zawsze to oczywiście światła mijania. Pamiętaj o nich niezależnie od tego, jaka jest pora dnia lub w nocy. Polskie prawo przewiduje, że muszą być włączone przez całą dobę. Zapisy w naszym prawie przewidują, że można mieć włączone światła do jazdy dziennej albo mijania. Najważniejsze, aby nie były używane w tym samym czasie. 

Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie?

Okazuje się też, że nie wszystkie samochody będą posiadały oddzielne światła służące do jazdy dziennej. W zamian za to będą miały na wyposażeniu funkcję automatycznych świateł. To rozwiązanie jest tożsame z obowiązkiem jazdy na światłach w porze dziennej. Jeżeli twój samochód dysponuje taką technologią, to światła samodzielnie będą się zmieniały na mijania, gdy przejrzystość powietrza będzie ograniczona. 

Musisz wiedzieć, że w samochodach z automatyczną skrzynią biegów światła pozycyjne nie będą się włączać. Nie jest przy tym łamane prawo, ale może to być niebezpieczne. W końcu w sytuacji, gdy widoczność jest ograniczona, mogą się nie włączyć. To się zdarza gdy są duże opady deszczu lub mgła. 

Bardzo ważnym przepisem jest ten z lutego 2011 roku. Od tego czasu wszystkie samochody sprzedawane w UE, które posiadają masę do 3,5 tony, powinny mieć w swoim wyposażeniu światła do jazdy dziennej. Możesz je samodzielnie zamontować, ale pamiętaj o tym, aby był to prawidłowy montaż i gwarantowana homologacja. Istotna jest również odległość świateł od siebie. Nie może być mniejsza niż 600 mm. Z kolei wysokość, na której muszą się znajdować, to zakres od 250 do 1500 mm.

Zobacz też:  Rodzaj nadwozia samochodu – jaki będzie najlepszy?

Kiedy wykorzystujemy światła drogowe?

Jeśli chodzi o drogowe światła w samochodzie, to możesz z nich korzystać od zmierzchu do świtu wtedy, gdy poruszasz się po drogach, które nie są oświetlone. W tej sytuacji nie ma znaczenia, czy będziesz jechać akurat w terenie zabudowanym, czy też niezabudowanym. 

Przepisy jasno określają, że światła drogowe mogą być włączone zamiast świateł mijania. W tym samym czasie mogą być wykorzystywane obydwa rodzaje świateł. Podczas poruszania się po drogach kluczowe jest zawsze bezpieczeństwo twoje i innych użytkowników dróg. Jeżeli chodzi o światła drogowe, to pamiętaj, że nie mogą one oślepiać. Może to dotyczyć pieszych, którzy będą szli akurat w kolumnie, jak i innych kierujących. 

Światła w samochodzie – regulacja

Trzeba wspomnieć, że bardzo ważna będzie regulacja ustawienia świateł. Współcześnie wszystkie samochody mają odpowiednie przyciski, którymi możesz ustawiać takie parametry. Ustawienie świateł jest też sprawdzane podczas przeglądu technicznego pojazdu. Wówczas diagnosta może zauważyć niewłaściwe ustawienie i odpowiednio je wyregulować. To bardzo ważne, ponieważ światła mogą mocno oślepić jadący z naprzeciwka pojazd. Wtedy łatwo o wypadek, który może skończyć się tragicznie. 

Co do samego mijania, to światła w aucie nie muszą być zmieniane, kiedy nadjeżdża z przeciwka inny samochód. Spada jednak na ciebie taki obowiązek, jeżeli kierowca jadący z przeciwka zmieni światła na mijania. To pewne niuanse w przepisach, które nie zawsze będą oczywiste nawet dla doświadczonych kierowców, nawet jeśli wydaje im się, że doskonale wiedzą jak się poruszać po drogach krajowych i autostradach.

Światła w samochodzie przeciwmgłowe też się przydadzą

To, na jakich światłach się jeździ, będzie uzależnione również od warunków atmosferycznych. Jako doświadczony kierowca na pewno będziesz doskonale rozpoznawać sytuacje i w zależności od potrzeb włączać na przykład światła przeciwmgłowe. Posiada je obecnie większość pojazdów. Będziesz je wykorzystywać wtedy, gdy wyraźnie zmniejszona jest przejrzystość powietrza. Jak sama nazwa wskazuje, będzie ona spowodowana mgłą albo innymi czynnikami atmosferycznymi.

Zobacz też:  Jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Słabą widoczność zdarza się, gdy występują opady deszczu albo śniegu. Czasami będziesz mieć na tyle ograniczone pole widzenia, że będziesz zmuszony włączyć światła mijania, przeciwmgłowe przednie albo obydwa rodzaje tych świateł w tym samym czasie. Zwróć uwagę, że w sytuacji, gdy warunki będą ograniczały widoczność na odległość mniejszą niż 50 m, możesz włączyć światła przeciwmgłowe tylne. 

Światła w samochodzie – dopasowanie do widoczności

Jak widzisz, są pewne wskazania, gdy masz zamontowane tego typu światła. Musisz wyrobić nawyk i wiedzieć, że gdy widoczność jest ograniczona, to powinieneś od razu uruchomić właściwe światła. To analogiczna sytuacja taka jak wtedy, gdy odruchowo włączamy światła długie, gdy jest bardzo ciemno i nie widać drogi. 

Co do świateł przeciwmgłowych, warto, abyś pamiętał, że możesz z nich korzystać nawet wtedy, gdy przejrzystość powietrza jest dobra. Jest jeden warunek. Możesz to zrobić tylko wtedy, gdy poruszasz się po drodze krętej, która jest we właściwy sposób oznaczona znakami. Możesz korzystać z takiego rozwiązania od zmierzchu do świtu. Jeśli natomiast kupiłeś nowy pojazd i natychmiast musisz się wybrać w dalszą podróż, to oświetlenie powinieneś sprawdzić w instrukcji pojazdu. Tam znajdziesz informacje jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie.

Światła pozycyjne i postojowe też są ważne!

Pamiętaj, że oznaczenia świateł w samochodzie dotyczą oświetlenia pozycyjnego i postojowego. Jeśli chodzi o światła pozycyjne, to są one zawsze na wyposażeniu obowiązkowym każdego pojazdu. Będą się na nie składać dwie białe lampy, które są zamontowane z przodu samochodu oraz dwie czerwone znajdujące się w tylnej części. Nowe światła postojowe nie będą obowiązkowe. Włączyć je możemy z lewej lub z prawej strony. Pamiętaj o tym, że z obydwu opisywanych rodzajów świateł będziesz korzystać w sytuacji, gdy widoczność nie jest ograniczona, a samochód stoi lub się zatrzymuje. 

Zobacz też:  Holowanie pojazdu – co warto o nim wiedzieć

Żeby nie złamać przepisów, wiedz, że jeżeli w samochodzie nie ma dopiętej przyczepy, to w takiej okoliczności możesz włączyć światła postojowe tylko od strony środka jezdni. Zatem jeżeli będziesz w samochodzie, który znajduje się po prawej stronie, możesz już włączyć światła z lewej strony. 

Światła w samochodzie – dodatkowe przepisy 

Informacje poświęcone temu, jak włączyć światła drogowe lub postojowe, zawsze znajdziesz w instrukcji twojego pojazdu. Warto, żebyś rozumiał, kiedy możesz całkowicie wyłączyć światła. Możesz tak zrobić w trakcie zatrzymania albo postoju, ale warunkiem jest to, aby pojazd znajdował się w miejscu oświetlonym albo poza jezdnią lub poboczem. Wyjątek stanowić będą tu pojazdy, które posiadają wystający ładunek, który będzie wymagać oznaczenia światłami dodatkowymi. 

Jeżeli zatrzymałeś się samochodem na dłużej niż minutę, to wtedy także można wyłączyć światła zewnętrzne pojazdu. Tu z kolei warunkiem będzie sytuacja, gdy na twoim pasie ruchu przed twoim autem i za nim będą stały inne pojazdy.

Wykorzystanie kierunkowskazów

Gdy już wiesz, na jakich światłach jeździmy w dzień, oraz że czasami można całkiem wyłączyć światła, nie zapominaj o wykorzystaniu kierunkowskazów. Na pewno używasz ich często, ale statystyki pokazują, że nie kierowcy nie zawsze rozumieją ich przeznaczenie. Kierunkowskazów będziesz używać wtedy, gdy zmieniasz pasy ruchu lub kierunek jazdy oraz będziesz się włączać do ruchu. Z kolei na rondzie kierunkowskazu użyjesz jedynie przy zmianie pasa ruchu i przed zjazdem z ronda.

Każdy samochód wyposażony jest w pełen zestaw świateł, różnią się one od siebie zastosowaniem. Doświadczony kierowca powinien być w stanie dopasować światła do warunków na drodze. Może w tym pomóc znajomość przepisów. Pamiętaj o tym, żeby zawsze przed wyruszeniem w drogę upewnić się, że światła w twoim samochodzie są sprawne.

Tomasz Wykowski

Samochodami i motocyklami jeździ dłużej, niż ma prawo jazdy. Preferuje motoryzację z końca XX wieku, jednak docenia wygodę współczesnych samochodów. Jeśli to tyko możliwe, stara się wykonywać drobne prace mechaniczne i obsługowe własnoręcznie.

Sprawdź także

Porady

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu nie może być mylone z wyrejestrowaniem samochodu. To czynność konieczna, jeżeli auto zmienia właściciela. Możesz zrobić to osobiście albo przez...

Porady

Mycie silnika samochodu jest prostsze, niż się wydaje. Potrzebujesz jedynie myjki ciśnieniowej lub zwykłego węża i odpowiedniego detergentu. Możesz też zdecydować się na oddanie...

Porady

Młodzi kierowcy zastanawiają się często, ile czeka się na prawo jazdy. Oczekiwanie trwa zwykle kilkanaście dni, a postępy w wyrabianiu dokumentu można sprawdzić przez...

Naprawa

Sprzęgła hydrokinetyczne obecne w automatycznych skrzyniach biegów wykorzystują do swojego działania ruch cieczy. W przeciwieństwie do skrzyń manualnych nie ma tam zużywających się okładzin...

Porady

Jazda samochodem to czysta przyjemność. Warto, jednak żebyś pamiętał o tym, które podzespoły pojazdu są niezbędne dla jego funkcjonowania. To, co można znaleźć pod...

Wiedza

Kierowcy stojący przed wyborem samochodu zastanawiają się często, czy powinni wybrać silnik wolnossący, czy taki z turbodoładowaniem. Chociaż silniki z turbo prezentują znacznie lepsze...

Prawo

Jaka jest dozwolona maksymalna prędkość na autostradzie w Polsce? Czy istnieje dolna granica dopuszczalnej prędkości? W jaki sposób efektywnie i oszczędnie podróżować polskimi autostradami?

Porady

Uruchomienie silnika Diesla możliwe jest dzięki działaniu świecy żarowej. Dzięki niej komora spalania rozgrzewa się i pomaga uruchomić samochód nawet w niskiej temperaturze otoczenia....

Wiedza

Poszczególne rodzaje świateł w samochodzie mają swoje zastosowanie w określonych warunkach. Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę, w jaki sposób z nich korzystać, żeby...

Wiedza

Niemal połowa samochodów w Polsce ma zamontowany silnik wysokoprężny. Poznaj historię wynalazku Rudolfa Diesla i dowiedz się, jaka jest zasada działania silnika o zapłonie...

Zobacz także

Porady

Mycie silnika samochodu jest prostsze, niż się wydaje. Potrzebujesz jedynie myjki ciśnieniowej lub zwykłego węża i odpowiedniego detergentu. Możesz też zdecydować się na oddanie...

Porady

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu nie może być mylone z wyrejestrowaniem samochodu. To czynność konieczna, jeżeli auto zmienia właściciela. Możesz zrobić to osobiście albo przez...