Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

rodzaje świateł w samochodzie
rodzaje świateł w samochodzie

Wiedza

Światła w samochodzie – poznaj rodzaje!

Poszczególne rodzaje świateł w samochodzie mają swoje zastosowanie w określonych warunkach. Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę, w jaki sposób z nich korzystać, żeby zadbać o bezpieczeństwo na drodze.

Światła w samochodzie to bardzo ważne zagadnienie. Ich włączanie lub wyłączanie jest uzależnione od prawa obowiązującego w Polsce i na terenie całej Unii Europejskiej. Nie chodzi jednak tylko o przestrzeganie przepisów. Kluczowe jest przecież twoje bezpieczeństwo, gdy będziesz się poruszać po drogach krajowych i autostradach w Polsce i za granicą. Dlatego jedną z najważniejszych kwestii dla kierowcy jest zorientowanie się, jakie są rodzaje świateł w samochodzie. 

Wyróżniamy światła w autach: dzienne, postojowe, pozycyjne, drogowe, mijania i przeciwmgłowe. Powinieneś wiedzieć, które z nich powinny być włączone cały czas, a które wykorzystywać w określonych sytuacjach. Te, które muszą być włączone zawsze to oczywiście światła mijania. Pamiętaj o nich niezależnie od tego, jaka jest pora dnia lub nocy. Polskie prawo przewiduje, że te światła w samochodzie muszą być włączone przez całą dobę. Zapisy w naszym prawie przewidują, że można mieć włączone światła do jazdy dziennej albo mijania. Najważniejsze, aby nie były używane w tym samym czasie. 

Jakie są rodzaje świateł w samochodzie?

Okazuje się też, że nie wszystkie samochody będą miały oddzielne światła do jazdy dziennej. W zamian za to będą wyposażone w funkcję automatycznych świateł. To rozwiązanie jest tożsame z obowiązkiem jazdy na światłach w porze dziennej. Jeżeli twój samochód dysponuje taką technologią, to światła samodzielnie będą się zmieniały na mijania, gdy przejrzystość powietrza będzie ograniczona. 

rodzaje świateł w samochodzie - jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie

Musisz wiedzieć, że w samochodach z automatyczną skrzynią biegów światła pozycyjne nie będą się włączać. Nie jest przy tym łamane prawo, ale może to być niebezpieczne, szczególnie w sytuacji, gdy widoczność jest ograniczona. To się zdarza, gdy są duże opady deszczu lub mgła. 

Zobacz też:
Czy Izera – polski samochód elektryczny zrewolucjonizuje rynek motoryzacyjny?

Światła w samochodzie a przepisy

Bardzo ważnym przepisem związanym ze światłami w samochodzie jest ten z lutego 2011 roku. Od tego czasu wszystkie samochody sprzedawane w UE, które posiadają masę do 3,5 tony, powinny mieć w swoim wyposażeniu światła do jazdy dziennej. Możesz je samodzielnie zamontować, ale pamiętaj o tym, aby był to prawidłowy montaż i gwarantowana homologacja. Istotna jest również odległość poszczególnych świateł w aucie od siebie. Nie może być mniejsza niż 600 mm. Z kolei wysokość, na której muszą się znajdować mieści się w zakresie od 250 do 1500 mm.

Kiedy wykorzystujemy światła drogowe?

Jeśli chodzi o drogowe światła w samochodzie, to możesz z nich korzystać od zmierzchu do świtu wtedy, gdy poruszasz się po drogach, które nie są oświetlone. W tej sytuacji nie ma znaczenia, czy będziesz jechać akurat w terenie zabudowanym czy też niezabudowanym. 

Przepisy jasno określają, że światła drogowe mogą być włączone zamiast świateł mijania. W tym samym czasie mogą być wykorzystywane obydwa rodzaje świateł w samochodzie. W trakcie jazdy kluczowe jest zawsze bezpieczeństwo twoje i innych użytkowników dróg. Jeżeli chodzi o światła drogowe, to pamiętaj, że nie mogą one oślepiać. Może to dotyczyć pieszych, którzy będą szli akurat w kolumnie, jak i innych kierujących. 

Światła w samochodzie – regulacja

rodzaje świateł w samochodzie - światła w samochodzie regulacja

Trzeba wspomnieć, że bardzo ważna będzie regulacja ustawienia świateł w aucie. Współcześnie wszystkie samochody mają odpowiednie przyciski, którymi możesz regulować takie parametry. Ustawienie świateł w samochodzie jest też weryfikowane podczas przeglądu technicznego pojazdu. Wówczas diagnosta może wykryć nieprawidłowości i odpowiednio wyregulować oświetlenie. To bardzo ważne, ponieważ światła w samochodzie mogą mocno oślepić jadący z naprzeciwka pojazd. Wtedy łatwo o wypadek, który może skończyć się tragicznie. 

Co do samego mijania, to światła w aucie nie muszą być zmieniane, kiedy nadjeżdża z przeciwka inny samochód. Spada jednak na ciebie taki obowiązek, jeżeli kierowca jadący z przeciwka zmieni światła na mijania. To pewne niuanse w przepisach, które nie zawsze będą oczywiste nawet dla doświadczonych kierowców.

Zobacz też:
Auta z Anglii – czy opłaca się sprowadzać takie auto do Polski?

Światła w samochodzie przeciwmgłowe też się przydadzą!

To, na jakich światłach się jeździ, będzie uzależnione również od warunków atmosferycznych. Jako doświadczony kierowca na pewno będziesz doskonale rozpoznawać sytuacje i w zależności od potrzeb włączać na przykład światła przeciwmgłowe. Ma je obecnie większość pojazdów. Ten rodzaj świateł w aucie wykorzystasz wtedy, gdy przejrzystość powietrza jest ograniczona przez mgłę albo inne czynniki atmosferyczne.

Słaba widoczność spowodowana jest zazwyczaj przez opady deszczu albo śniegu. Czasami będziesz mieć na tyle ograniczone pole widzenia, że będziesz zmuszony włączyć światła mijania, przeciwmgłowe przednie albo obydwa rodzaje tych świateł w tym samym czasie. Zwróć uwagę, że w sytuacji, gdy warunki będą ograniczały widoczność na odległość mniejszą niż 50 m, możesz włączyć światła przeciwmgłowe tylne

Światła w samochodzie – dopasowanie do widoczności

Jak widzisz, istnieją pewne określone reguły i zasady, gdy masz zamontowane tego typu światła w samochodzie. Musisz wyrobić nawyk i wiedzieć, że gdy widoczność jest ograniczona, to powinieneś od razu uruchomić właściwe rodzaje świateł. Analogicznie do sytuacji, w której odruchowo włączamy światła długie, gdy jest bardzo ciemno i nie widać drogi. 

rodzaje świateł w samochodzie - dopasowanie do widoczności

Co do świateł przeciwmgłowych, pamiętaj, że możesz z nich korzystać nawet wtedy, gdy przejrzystość powietrza jest dobra. Jest jeden warunek. Możesz to zrobić tylko wtedy, gdy poruszasz się po drodze krętej, która jest we właściwy sposób oznaczona znakami. Możesz korzystać z takiego rozwiązania od zmierzchu do świtu. Jeśli natomiast kupiłeś nowy pojazd i natychmiast musisz się wybrać w dalszą podróż, to oświetlenie powinieneś sprawdzić w instrukcji pojazdu. Tam znajdziesz informacje, jakie są rodzaje świateł w danym modelu auta.

Światła pozycyjne i postojowe też są ważne!

Pamiętaj, że oznaczenia świateł w samochodzie dotyczą oświetlenia pozycyjnego i postojowego. Jeśli chodzi o światła pozycyjne, to są one zawsze na wyposażeniu obowiązkowym każdego pojazdu. Będą się na nie składać dwie białe lampy, które są zamontowane z przodu samochodu oraz dwie czerwone znajdujące się w tylnej części. Nowe światła postojowe nie będą obowiązkowe. Włączyć je możemy z lewej lub z prawej strony. Pamiętaj o tym, że z obydwu opisywanych rodzajów świateł będziesz korzystać w sytuacji, gdy widoczność nie jest ograniczona, a samochód stoi lub się zatrzymuje. 

Zobacz też:
Parkowanie w strefie zamieszkania – kiedy i gdzie możesz zostawić swój samochód?

Żeby nie złamać przepisów, wiedz, że jeżeli samochód nie ma przyczepy, to możesz włączyć światła postojowe tylko od strony środka jezdni. Zatem jeżeli będziesz w samochodzie, który znajduje się po prawej stronie, możesz już włączyć światła z lewej strony. 

Światła w samochodzie – dodatkowe przepisy 

Informacje poświęcone temu, jak włączyć światła drogowe lub postojowe, zawsze znajdziesz w instrukcji twojego pojazdu. Warto, żebyś rozumiał, kiedy możesz całkowicie wyłączyć światła w aucie. Możesz tak zrobić na czas zatrzymania albo postoju, ale warunkiem jest to, aby pojazd znajdował się w miejscu oświetlonym albo poza jezdnią lub poboczem. Wyjątek stanowić będą tu pojazdy z wystającym ładunkiem, który będzie wymagać oznaczenia światłami dodatkowymi. 

Jeżeli zatrzymałeś się samochodem na dłużej niż minutę, to wtedy także można wyłączyć światła zewnętrzne pojazdu. Tu z kolei warunkiem będzie sytuacja, gdy na twoim pasie ruchu przed twoim autem i za nim będą stały inne pojazdy.

Wykorzystanie kierunkowskazów

Gdy już wiesz, jakie są rodzaje świateł w samochodzie, na jakich światłach jeździmy w dzień oraz kiedy możesz całkiem wyłączyć światła, odśwież wiedzę na temat kierunkowskazów. Na pewno używasz ich często, ale statystyki pokazują, że kierowcy nie zawsze rozumieją ich przeznaczenie. Kierunkowskazów będziesz używać wtedy, gdy zmieniasz pasy ruchu lub kierunek jazdy oraz będziesz się włączać do ruchu. Z kolei na rondzie kierunkowskazu użyjesz jedynie przy zmianie pasa ruchu i przed zjazdem z ronda.

Każdy samochód wyposażony jest w pełen zestaw świateł. Różnią się one od siebie zastosowaniem. Doświadczony kierowca powinien być w stanie dopasować światła do warunków na drodze. Bez wątpienia pomoże w tym logika i dobra znajomość przepisów. Pamiętaj o tym, żeby zawsze przed wyruszeniem w drogę upewnić się, że światła w samochodzie są sprawne.

Zobacz też:
Najdroższy samochód świata – czy cię na niego stać? Za co trzeba aż tyle zapłacić?

Tomasz Wykowski

Samochodami i motocyklami jeździ dłużej, niż ma prawo jazdy. Preferuje motoryzację z końca XX wieku, jednak docenia wygodę współczesnych samochodów. Jeśli to tyko możliwe, stara się wykonywać drobne prace mechaniczne i obsługowe własnoręcznie.

1 Comment

1 Comment

  1. Avatar

    Jonasz

    22 kwietnia 2021 at 20:31

    Pamiętam jak stresujące dla mnie było na egzaminie na prawo jazdy, że egzaminator spyta mnie o jakieś światło w samochodzie, które akurat nie wiem, gdzie się znajduje 🙂 Koszmar młodego przyszłego kierowcy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Eksploatacja

Bezpieczeństwo dzieci jest kluczowe dla ich rodziców, dlatego w ślad za potrzebami poszły też przepisy. System ISOFIX sprawia, że pociechy są bezpieczne podczas jazdy...

Porady

Sprawdzenie prawa jazdy interesuje każdego, kto po raz pierwszy stara się o otrzymanie wymaganych uprawnień. Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru bez...

Eksploatacja

Czy kilka zespawanych rur może mieć tak duży wpływ na eksploatację pojazdu? Kolektor wydechowy – bo o nim mowa – zapewnia optymalny przepływ gazów...

Wiadomości

GP Turcji oficjalnie zostało odwołane. W związku z tym Liberty Media dopuścił się kolejnych zmian w tegorocznym kalendarzu. Wyścig na torze Red Bull Ring...

Eksploatacja

Samochody PRL-u udowadniają, że gdyby w tamtym czasie polscy inżynierowie mieli szansę na rozwój, mogliby stworzyć naprawdę silne zaplecze motoryzacyjne. Jakie były najbardziej popularne...

Eksploatacja

Bez względu na to, jak nazwiesz ten element samochodu – czy kompresorem klimatyzacji, czy sprężarką – chodzi o to samo. To część, bez której...

Eksploatacja

Pierścień centrujący umożliwia precyzyjne osadzenie felgi na piaście w pojeździe. Dzięki niemu następuje wręcz idealne dopasowanie średnicy zewnętrznej piasty do wewnętrznej felgi. Jaki materiał...

Eksploatacja

Import aut z USA do Polski jest coraz popularniejszy. Wielu obiecuje sobie po takiej transakcji spore oszczędności, są jednak pewne wydatki, na które musisz...

Eksploatacja

Pisk jest irytującym rodzajem dźwięku, chociaż często można się z nim spotkać. Piszczące hamulce w samochodzie mogą rodzić obawy o bezpieczeństwo podróżnych. Czy pisku...

Porady

Gdy stan pojazdu wymaga generalnego remontu, który przekraczałby jego wartość, jedynym słusznym rozwiązaniem pozostaje złomowanie auta. Kasacja pojazdu to proces, przy którym trzeba dbać...

Zobacz także

Wiadomości

Szef francuskiego koncernu zapowiada drastyczny wzrost cen samochodów. Szczególnie narażone są auta z segmentu A. Włoch za taki stan rzeczy obarcza winą rygorystyczne normy...

Wiadomości

Kierowcy Mercedesa byli najszybsi na obu piątkowych treningach przed niedzielnym wyścigiem o GP Hiszpanii. W pierwszej sesji treningowej w kokpicie Alfy Romeo zasiadł Robert...

Wiadomości

38-latka została zatrzymana w Kostrzynie nad Odrą w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwym. Badanie wykazało aż 4,2 promile alkoholu. Jak się okazało...

Wiadomości

LiveWire odłącza się od Harleya-Davidsona i od 8 lipca będzie funkcjonować jako osobna marka. Firma, na czele której stanie Ryan Morrissey zajmie się produkcją...

Wiadomości

Auta o napędzie elektrycznym są przyszłością, aczkolwiek nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak ich spalinowe odpowiedniki. Trend ma się jednak odwrócić szybciej niż...

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

We wtorek w Gliwicach w odstępie zaledwie kilku minut, doszło do dwóch fatalnych wypadków. W jednym z nich zginął znany onkolog prof. Leszek Miszczyk....

Wiadomości

Dzisiaj od godzin porannych rozpoczęła się na terenie całego kraju akcja „Prędkość”. Policjanci będą przede wszystkim kontrolować przestrzeganie przez kierowców limitów prędkości. Ponadto funkcjonariusze...