Od 2007 roku światła mijania w Polsce kierowca musi mieć włączone zawsze. To kwestia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Często nie trzeba nawet zastanawiać się nad tym, jak włączyć światła mijania, bo auta robią to automatycznie. Jeśli jednak twoje nowe auto nie ma takiego mechanizmu, koniecznie musisz znaleźć odpowiedni przycisk! Światła mijania a dzienne różnią się od siebie mocą oraz przeznaczeniem – tych drugich nie należy używać po zmierzchu. Co jeszcze musisz wiedzieć w kwestii tego elementu pojazdu?

Światła mijania – symbol, który łatwo rozpoznasz

Możesz zastanawiać się, które światła to te mijania. W końcu w każdym pojeździe jest ich więcej niż jeden rodzaj! Na całe szczęście symbol świateł mijania jest na tyle charakterystyczny, że rozpoznasz go bez problemu. Wygląda on jak nieco nadmuchany trójkąt odwrócony w lewo, od którego odchodzi pięć promieni (linii) skierowanych w dół. Często występuje on na czarnym tle i ma zielony kolor, jednak to zależy od konkretnego pojazdu i jego tapicerki. 

Kontrolka świateł mijania jest łatwo dostępna w każdym modelu, ale jeśli nie potrafisz jej znaleźć, przeczytaj instrukcję obsługi twojego modelu samochodu. Koniecznie zrób to, nim wyruszysz w trasę. To niezmiernie ważne, aby wiedzieć, jak je włączyć i wyłączyć. 

Światła drogowe a mijania – czym się różnią?

Światła mijania to te, których używasz najczęściej. Z kolei te drogowe są często zwane długimi. Służą one do lepszego oświetlenia trasy nocą. Jednak jeśli zauważysz jadące z naprzeciwka auta, natychmiast włącz światła mijania. Kiedy znów będziesz sam, możesz wrócić do poprzednich. Dlaczego? Światła drogowe mogą oślepić osoby jadące zarówno przed tobą, jak i za tobą. Korzystaj z nich ostrożnie!

Światła pozycyjne a mijania – to nie to samo!

Światła pozycyjne a mijania znacznie się od siebie różnią, przede wszystkim funkcją. Te pierwsze mają na celu wyłącznie zwiększenie widoczności pojazdu, np. w trakcie postoju. W związku, z czym świecą szerzej i w trakcie jazdy po drodze mogą z jednej strony nie doświetlać wystarczająco jezdni, a z drugiej przeszkadzać pozostałym uczestnikom ruchu. Dlatego używaj ich tylko zgodnie z przeznaczeniem, a na co dzień korzystaj ze świateł mijania. 

Kiedy włączyć światła mijania? Niemal zawsze!

Najbezpieczniejsza odpowiedź na pytanie, kiedy włączyć światła mijania, brzmi: zawsze. Jednak oczywiście są pewne wyjątki. Jeśli auto jest wyposażone w światła dzienne, możesz korzystać właśnie z nich, pod warunkiem, że widoczność jest dobra. Poza tym niezależnie od okoliczności musisz mieć je zapalone. To sprawia, że twój pojazd jest widoczny, a nagła zmiana pogody nie spowoduje natychmiastowego braku widoczności. Światła mijania muszą być zawsze sprawne!

Żarówka światła mijania – ustawienie sprzętu

Jak każda inna, tak i żarówka światła mijania może po prostu się spalić lub zepsuć. Dlatego staraj się mieć zawsze jakąś w zapasie, by wymienić ją bez problemu. Nie zapominaj też o tym, że ustawienie świateł mijania jest niezwykle ważne. Wielu kierowców ma je za wysoko albo za nisko, co wpływa negatywnie na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego też poproś mechanika, aby sprawdził ich ustawienie. 

Światła mijania mogą mieć olbrzymie znaczenie dla twojego bezpieczeństwa na drodze!

Ile jest świateł mijania w aucie?

To, ile jest świateł mijania, zależy od konkretnego modelu samochodu. Zazwyczaj jednak występują w parze, z przodu pojazdu. Czasem też za takie światło uznaje się to, które podświetla tablicę. Pamiętaj, że jeśli twoje światła mijania nie są w pełni sprawne, nie możesz jechać samochodem. Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych – pilnuj, by oświetlenie w twoim pojeździe było sprawne każdego dnia!

Archiwum: grudzień 2021