Warunki atmosferyczne, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, mogą mocno utrudnić poruszanie się samochodami. Mgła, rzęsiste deszcze i śnieżyce mogą ograniczać widoczność i przyczyniać się do wielu niebezpiecznych sytuacji na drogach. To właśnie dlatego kierowcy powinni wiedzieć, w jakich sytuacjach mogą być używane światła przeciwmgielne i jakie kary grożą za używanie ich niezgodnie z przeznaczeniem. Przeczytaj!

Używanie świateł przeciwmgłowych a przepisy. Czy są obowiązkowe?

Każdy pojazd mechaniczny poruszający się po drodze musi być wyposażony w odpowiednie oświetlenie. Podstawowym rodzajem świateł w samochodach są światła mijania, a obowiązek korzystania z nich nakłada na kierowców Prawo o ruchu drogowym. Przez cały rok w warunkach normalnej przejrzystości powietrza należy korzystać właśnie z tego rodzaju oświetlenia (art. 51 Prawo o ruchu drogowym). Ustawodawca wskazuje także, że od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania kierowca może korzystać ze świateł do jazdy dziennej.

Z kolei od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub razem z nimi, kierowca może używać świateł drogowych (tzw. długich), jeśli nie oślepia w ten sposób innych kierowców czy pieszych poruszających się w kolumnie.

światła przeciwmgielne - używanie świateł przeciwmgłowych a przepisy. Czy są obowiązkowe?

Przepisy prawa drogowego

Art. 51 ust. 5 Prawo o ruchu drogowym wskazuje też fakt wyposażenia samochodu w światła przeciwmgłowe. W świetle obowiązujących przepisów kierujący może używać przednich świateł przeciwmgielnych od zmierzchu do świtu na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

W art. 30 ustawy Prawo o ruchu drogowym ustawodawca nakłada na kierującego pojazdem obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, m.in. spowodowanej mgłą. W takim wypadku kierowca powinien:

  • włączyć światła mijania lub światła przeciwmgłowe przednie albo oba jednocześnie;
  • poza obszarem zabudowanym podczas mgły w czasie wyprzedzania lub omijania dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe.

W tym samym artykule w ust. 3 dodano, że kierowca może używać świateł przeciwmgłowych tylnych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. W razie poprawy widoczności światła powinny zostać niezwłocznie wyłączone.

światła przeciwmgielne - przepisy prawa drogowego

Jak prawidłowo określić widoczność na drodze?

Aby ocenić przejrzystość powietrza i oszacować stopień widoczności, możesz posłużyć się słupkami informacyjnymi na drodze, które są ustawione co 100 metrów od siebie. Jeśli stojąc przy jednym słupku, nie widzisz poprzedniego lub następnego, oznacza to, że widoczność spadła poniżej 100 metrów.

Światła przeciwmgłowe – mandaty i kary 

Przy nieprawidłowym, sprzecznym z prawem korzystaniu ze świateł przeciwmgielnych kierowca naraża się na nałożenie mandatu. Jeśli kierując pojazdem, nie włączysz świateł przeciwmgielnych w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, narazisz się na mandat w wysokości 200 zł. Jeśli zaś używasz świateł przeciwmgielnych przy normalnej przejrzystości powietrza, może zostać na ciebie nałożony mandat w wysokości 100 zł. W obu przypadkach otrzymasz także 2 punkty karne.  

Czy każdy samochód ma światła przeciwmgłowe przednie i tylne?

W standardowym wyposażeniu samochodów znajdują się tylne światła przeciwmgłowe, ale coraz więcej nowo wyprodukowanych aut ma także w standardzie światła przeciwmgłowe przednie. Służą one nie tylko do doświetlania drogi w trakcie gorszych warunków atmosferycznych. Skutecznie można nimi oświetlić trasę podczas jazdy w nocy. Pojawia się jednak przy tym ryzyko oślepienia innych kierowców, co staje się poważnym i bardzo realnym zagrożeniem drogowym. Z tego też powodu powinieneś korzystać z nich wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem i z prawem. Zasadniczo powinno się je włączać przy zmniejszonej widoczności z powodu mgły oraz rzęsistego deszczu lub śnieżycy.

W samochodach w ramach podstawowego wyposażenia zamontowane są światła przeciwmgielne tylne w kolorze czerwonym. Przednie światła przeciwmgłowe dają mocniejsze oświetlenie niż światła pozycyjne i na ogół połączone są ze światłami doświetlającymi jezdnię podczas wykonywania manewru skrętu i mają kolor biały. Umieszczone są nisko nad powierzchnią drogi, dzięki czemu zmniejszają efekt odbijania się promieni świetlnych od mgły i zapewniają dobrą widoczność.

Czy można włączyć światła przeciwmgielne w mieście?

Wielu kierowcom wydaje się, że świateł przeciwmgielnych powinno się używać tylko poza terenem zabudowanym. Wyłączanie lamp przeciwmgielnych w mieście, bez względu na panujące warunki atmosferyczne, to duży błąd. Nie ma bowiem w przepisach rozgraniczenia rodzaju drogi czy terenu, w którym światła te można i powinno się wykorzystywać przy zmniejszonej przejrzystości powietrza i ograniczonej widoczności.

Jak włączyć światła przeciwmgłowe?

światła przeciwmgielne - Jak włączyć światła przeciwmgłowe?

Oznaczenie świateł przeciwmgielnych w samochodzie zwykle jest takie same, bez względu na model pojazdu – ikoną reflektora skierowanego w lewo lub w prawo z przekreślonymi promieniami z wykorzystaniem falującej linii. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych świateł w samochodzie, światła przeciwmgielne włącza się przez przekręcenie odpowiedniego pokrętła przy kierownicy pojazdu lub użyciu dźwigni.

W przypadku nowo zakupionego auta warto od razu sprawdzić, jak włączyć światła przeciwmgłowe, abyś w razie potrzeby, mógł je od razu uruchomić.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy można jeździć na światłach przeciwmgielnych?

Zgodnie z przepisami kierowca może używać świateł przeciwmgielnych, w przypadku gdy na drodze panuje zmniejszona przejrzystość powietrza, która ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. Takie warunki są spowodowane najczęściej mgłą, deszczem lub śnieżycą. Po zauważeniu poprawy warunków i widoczności kierowca powinien je natychamiast wyłączyć.

Jaki symbol świateł przeciwmgielnych?

Symbolem świateł przeciwmgłowych jest reflektor skierowany w lewo lub w prawo z przekreślonymi falującą linią promieniami.

Czy można jeździć na światłach przeciwmgielnych w mieście?

Tak, przepisy nie zabraniają włączania świateł przeciwmgłowych na terenie miasta.

Archiwum: listopad 2022