Kraj Kwitnącej Wiśni jest pełen symboli. To tam powstała manga. W Japonii wymyślono też sushi, które podbiło serce niejednego smakosza. A w końcu japońska myśl techniczna ujmuje za serce wiernych fanów motoryzacji.

Nie tylko z powodu jakości, ale też sposobu prowadzenia pojazdu. Przecież to w Japonii narodził się drift. Na czym więc polega fenomen pojazdów pochodzących z wyspy na krańcu kontynentu azjatyckiego?

Marki japońskich samochodów, które (prawie) każdy zna

japońskie marki samochodów które każdy zna

Oczywiście Honda, Mazda, Nissan, Suzuki i Toyota to japońskie marki samochodów, które zna nawet laik. Polacy bardzo sobie cenią te modele aut. To jednak nie wszystko. Poza tymi markami, do grona japońskich pojazdów zaliczają się:

●       Acura;

●       Daihatsu;

●       Infiniti;

●       Lexus;

●       Mitsubishi;

●       Scion;

●       Subaru.

W zestawieniu z wymienionymi wyżej są to japońskie marki samochodów, które są znane i obecne na rynku motoryzacyjnym.

Japońskie samochody – marki, które nie zaczynały od motoryzacji

japońskie marki samochodów - japońskie samochody – marki, które nie zaczynały od motoryzacji

Bardzo interesujące są początki poszczególnych marek japońskich samochodów. Nie wszystkie bowiem od razu miały związek z motoryzacją. Na przykład, Toyota zaczynała od produkcji tkanin, a Suzuki początkowo wyposażało w maszyny warsztaty tkackie. Mitsubishi było przedsiębiorstwem transportowym, jednak skoncentrowanym na żegludze morskiej i to właśnie w tym segmencie rynku działał w pierwszych latach.

Do tej pory nie jest to jedynie marka aut. Subaru natomiast, które obecnie zajmuje się produkcją cenionych na świecie aut, pierwsze kroki stawiało w przemyśle lotniczym.

Znane japońskie marki samochodów miały swój okres świetności w czasie wojny w Korei. To wtedy świat usłyszał o pojazdach japońskich, które stały się popularne nie tylko w USA, ale też innych krajach świata.

Za co kierowcy cenią japońskie samochody?

Nie da się ukryć, że w opinii wielu fanów motoryzacji, japońskie auto to przede wszystkim szybkość. Od wielu lat silniki benzynowe, które najlepiej czuły się w okolicach czerwonych cyfr na obrotomierzu, stanowiły symbol motosportu na całym świecie.

Nie chodziło jednak tylko o moc. Auta te zarówno dawniej, jak i dzisiaj, są bardzo cenione za niezawodność. Nie ma znaczenia, czy weźmiesz pod uwagę jednostkę B16A2, czy 2JZ-GTE, bezawaryjność jest na podobnym poziomie, mimo ogromnej różnicy w mocy i pojemności.

Co jeszcze wpływa na fakt, że japońskie auta są tak uwielbiane? Oto czym wyróżniają się japońskie marki samochodów: 

  1. prostota konstrukcji;
  2. spora dostępność części zamiennych;
  3. umiejętność wyprodukowania auta dostosowanego do oczekiwań;
  4. przystępne ceny;
  5. interesujący design. 

Właśnie dlatego stale marki japońskich aut są cenione wśród nabywców nie tylko w Polsce, ale też całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Mimo że wymagania względem pojazdów stale rosną, a upodobania idą raczej stronę ekologicznych rozwiązań, motoryzacja japońska utrzymuje dobry kierunek, nie odcinając się od swych korzeni.

Najpopularniejsze samochody japońskie poszczególnych marek

japońskie marki samochodów - najpopularniejsze samochody japońskie poszczególnych marek

Honda Motor

Od początku korporacja ta stawiała na motoryzację, chociaż wszystko rozpoczęło się od jednośladów. Obecnie Honda zajmuje się nie tylko produkcją motocykli i samochodów, ale też silników, które z powodzeniem były wykorzystywane przez wiele lat w Formule 1.

Ta japońska marka samochodów opatentowała też system sterowania zmiennymi wznosami zaworów V-TEC. Oto kilka świetnych aut tej marki.

Honda Civic

Jeśli ktoś kojarzy markę Honda, wie też jakim autem jest Civic. To samochód japoński ceniony i znany na całym świecie. W topowej wersji Type-R można było doświadczyć tego, co w Hondzie najlepsze – wysokoobrotowych silników i pięknego dźwięku. Do tego momentu wyprodukowano 10 generacji Hondy Civic.

Honda CR-V

Japońskie marki samochodów – wliczając w to Hondę – wypuszczają na rynek SUV-y, które są nie tylko wygodne, ale i niezawodne. Honda CR-V doczekała się 5 generacji, a w Polsce najbardziej uwielbiana jest chyba 3.

Honda NSX

Dla fanów japońskiej motoryzacji i nie tylko silnik 3.2 V6 z tej Hondy był jednym z najlepszych seryjnie produkowanych. NSX stał się symbolem świetnego pojazdu sportowego, który do tej pory doczekał się tylko dwóch wersji.

Oprócz powyższych modeli, marka Honda ma też wersje luksusowe, które powstają pod szyldem Acura. Są one dostępne poza rynkiem europejskim.

Nissan

Niemal od samego początku Nissan zaangażowany był w produkcję pojazdów. Obecnie nie są to tylko auta osobowe, ale też dostawcze i ciężarowe. Oto kilka interesujących modeli spod znaku tej japońskiej marki pojazdów. 

Nissan Qashqai

Swego rodzaju fenomen, jeśli chodzi o auta, ponieważ świetnie wpasował się w zapotrzebowanie na crossovery. Jednocześnie od razu stał się hitem. Do chwili obecnej zaprezentowano dwie generacje tego pojazdu. Dla nabywców ważne było bogate wyposażenie, duży komfort jazdy, trwałość i brak doniesień o poważnych usterkach (tyczy się rynku wtórnego).

Nissan Skyline

Kto chociaż raz oglądał serię „Szybcy i wściekli”, kojarzy ten japoński samochód w wersji GT-R. Jest wręcz otaczany kultem przez maniaków motoryzacji, a stosowane w nim silniki pozwalały na niesamowite doznania podczas jazdy. Produkowany od początku jako auto o sportowym charakterze, które zakończyło swój żywot przy okazji powstania Nissana GT-R.

Nissan Micra

W Polsce Nissana Micrę wybierają przede wszystkim kobiety. To japońskie auto nigdy nie miało silnika mocniejszego niż 110 KM, co jednak w połączeniu z niską masą zdecydowanie wystarczało do sprawnego poruszania się po mieście.

Oczywiście Nissan, jak inne japońskie marki samochodów, ma w swojej gamie również luksusową markę Infiniti. 

Toyota

Od tkanin do produkcji aut i to w jakim stylu! Toyota oferuje niesamowitą gamę pojazdów w różnych wariantach.

Toyota Yaris

To klasyk, jeśli chodzi o tę markę. Miejskie auto, które w Polsce często służyło przedstawicielom handlowym, cieszy się nadal niesłabnącą popularnością. To samochód japoński produkowany od 1999 roku, który doczekał się już 4 generacji. Szczególnie wyróżnia się Toyota Yaris GR z 3-cylindrowym silnikiem o mocy 261 KM.

Toyota Supra

Jeśli auta japońskie kojarzą się z wyścigami, top Supra jest na samym szczycie listy klasyków tego gatunku. Silniki 2JZ, których ceny rosną szybciej niż niejednego kruszcu, do dzisiaj uznawane są za jedne z najlepszych, szczególnie do tuningu. 1000 lub 1500 KM z tego 6-cylindrowca nie jest niczym szczególnym.

Toyota Prius

Żeby nie było, że Toyota produkuje tylko auta o sportowym zacięciu. To marka japońskich samochodów, która jako jedna z pierwszych pokazała hybrydowe auto zanim to było modne.

Do tego czasu sprzedano niespełna 4 miliony wszystkich generacji, a jest ich w sumie 4. Pokazuje to, że gdy japońscy inżynierowie się za coś biorą, to od początku są to udane konstrukcje.

Toyota jest marką japońskich aut, która też ma w swojej gamie luksusowe perełki. Przede wszystkim chodzi o Lexusa, który ze swoim modelem LFA i silnikiem V10 4.8l uznawany jest za kwintesencję luksusu i sportu w jednym.

Do Toyoty należy też Scion produkowany na rynek amerykański. Auta japońskie to tak szeroki temat, że trudno o ich sklasyfikowanie w jednym artykule. Oby ten, chociaż w pewnym stopniu zaspokoił twoją ciekawość na temat japońskich marek samochodów.

Najczęściej zadawane pytania

Czy japońskie samochody są dobre?

Japońskie samochody doceniane są na całym świecie, a i w Polsce mają swoich miłośników. Kierowcy cenią je za niezawodność i bezawaryjność, ale także za prostotę i minimalizm ich konstrukcji, łatwą dostępność części zamiennych i przystępne ceny.

Czy Toyota to japońskie auto?

Tak, marka Toyota pochodzi z Japonii.

Jaki japoński SUV?

Oferta rynkowa japońskich modeli typu SUV jest bardzo bogata. Możesz wybrać takie auta jak: Toyota RAV4, Honda CR-V, Nissan Juke I, Mazda CX-3 czy Mitsubishi Outlander III.

Czy japońskie auta są lepsze od niemieckich?

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Niemieckie samochody uważane są za bardziej prestiżowe (i droższe), a japońskie auta cenione są za swoją niezawodność i dużą praktyczność.

Archiwum: listopad 2022