CEPiK „Historia pojazdu” jest jedną z bezpłatnych usług, z jakich możesz skorzystać przed zakupem używanego samochodu. Chcesz sprawdzić przeszłość i dane techniczne pojazdu? Czy już przed zakupem auta możesz tego dokonać? Jak wiadomo, przekręty związane m.in. ze zmianą liczby przebytych kilometrów są wciąż dość popularne i należy na nie naprawdę uważać. Informacyjna baza danych CEPiK to jedno z narzędzi, których nabywca auta może użyć, by się przed nimi chronić. Jak funkcjonuje? Dowiedz się z naszego tekstu!

Historia auta wg CEPiK – o co chodzi? Co warto sprawdzić?

CEPiK to skrót od Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To system teleinformatyczny, prowadzony przez organizację rządową (odpowiada za niego Minister Cyfryzacji). Obejmuje centralną ewidencję kierowców (CEK) i centralną ewidencję pojazdów (CEP). Jego głównym zadaniem jest zabezpieczanie interesów kraju oraz obywateli. System ma zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowym i ułatwiać zakup pojazdów. W bazie danych CEPiK gromadzone są najważniejsze informacje dotyczące każdego zarejestrowanego w kraju pojazdu

 • rok produkcji;
 • dane związane z jego ubezpieczeniem OC;
 • informacje o kradzieży i odnalezieniu zaginionego auta;
 • dane dotyczące właściciela.

CEPiK – historia pojazdu a dane niejawne

Pamiętaj, że przeciętny obywatel ma ograniczony dostęp do bazy danych CEPiK. Historia pojazdu nie jest więc jawna we wszystkich aspektach. Nie znajdziesz w niej np. nazwiska właściciela pojazdu. Takie informacje mogą zdobyć jedynie służby porządkowe. Musisz jednak wiedzieć, że takie dane jak najbardziej znajdują się w bazie.

CEPiK – przebieg auta nie powinien być zmieniany!

Warto pamiętać o tym, że właściciel auta nie ma prawa zmienić jego przebiegu, który pojawia się na wyświetlaczu. Nie może zlecić tego również innej osobie. Robiąc to, łamie prawo. Policja może spisać aktualny przebieg samochodu w trakcie kontroli. Jest on też sprawdzany na corocznym przeglądzie. Jesteś w stanie przynajmniej do pewnego stopnia zweryfikować przebieg samochodu, szczególnie takiego, który był w pełni użytkowany na polskich drogach. Jednak usługi pozwalające na odpowiednią weryfikację wciąż się rozwijają. CEPIK „Historia pojazdu” pozwala sprawdzić przebieg samochodów sprowadzanych.

CEPiK – sprawdź historię pojazdu importowanego

W ramach programu CEPiK 2.0 auta importowane z rynku wtórnego z Kanady, USA i niektórych krajów europejskich mogą pojawić się w bazie. Dzięki temu ty, jako przyszły właściciel, możesz sprawdzić jego historię czy przebieg. To, ile danych uzyskasz, może jednak zależeć od danych oraz programów, jakie są dostępne w innych państwach. Usługa serwisowa jest dostępna za darmo i możesz sprawdzić pojazd m.in. pod kątem:

 • kradzieży;
 • uszkodzeń;
 • przekręconego licznika. 

Z raportu dowiesz się także, czy auto było wykorzystywane jako taksówka.

CEPiK – historia nie tylko dla polskich aut

CEPiK „Historia pojazdu” w wersji 2.0 ma też inną ciekawą funkcję. Od niedawna będziesz w stanie wyszukać w bazie także auta znajdujące się poza Polską. Potrzebne jest zalogowanie się do profilu zaufanego. W ten sposób znacznie łatwiej i bezpieczniej będziesz mógł kupować pojazdy. W końcu będziesz wiedział, co kupujesz i sprawdzisz to bez szczególnego wysiłku. W ewidencji znajdziesz pojazdy z takich krajów, jak:

 • Włochy;
 • Francja;
 • Szwecja;
 • Holandia;
 • Czechy.

W sumie istnieje możliwość sprawdzenia aut z ponad 20 europejskich i światowych rynków. To olbrzymi krok naprzód!

Sprawdzanie samochodu w bazie CEPiK – jak to zrobić?

Jak sprawdzić pojazd w CEPiK? To proste i naprawdę szybkie. Jeśli samochód jest zarejestrowany w Polsce, wystarczy, że wejdziesz na stronę, a następnie wpiszesz podstawowe dane:

 • numer rejestracyjny;
 • numer VIN;
 • datę pierwszej rejestracji.

Chwilę później powinna ci się wyświetlić w CEPiK historia pojazdu, dzięki czemu poznasz dokładnie jego przeszłość. To dosłownie kilka minut dodatkowej pracy, a korzyść bardzo duża. Możesz pozbyć się kilku podstawowych zmartwień dotyczących technicznych aspektów pojazdu.

Co zrobić, jeśli sprzedawca używanego samochodu nie chce podać ci danych?

Gdy chcesz kupić pojazd, sprzedający musi udostępnić ci podstawowe dane na jego temat. Dzięki nim sprawdzisz jego historię. Może również po prostu sprawdzić ją w twojej obecności. To dosłownie chwila pracy. Jeśli nie chce tego zrobić, wyraźnie się wzbraniając, musisz potraktować jego zachowanie jako podejrzane. Zwróć wtedy większą uwagę na to, czy z pojazdem na pewno wszystko jest w porządku i czy sprzedający czegoś nie ukrywa. Może w końcu się okazać, że auto jest kradzione lub powypadkowe, co znacznie zmniejsza jego realną wartość. Nie przepłacaj i kupuj samochody w odpowiedzialny sposób.

CEPiK „Historia pojazdu” to system, który może ci pomóc przed zakupem używanego auta. Oczywiście, nie ma tam absolutnie wszystkich informacji do wglądu dla każdego użytkownika, ale nawet podstawowe dane są wartościowe. Jeśli sprzedający chce ukryć historię pojazdu, miej się na baczności.

Archiwum: lipiec 2021