Nie zawsze wbudowany bagażnik samochodu wystarcza. Jeśli masz dużą rodzinę, wyjeżdżasz na dłużej albo planujesz przeprowadzkę, dodatkowe miejsce do zapakowania rzeczy może być niezwykle przydatne. Również osoby, które regularnie przewożą zwierzęta domowe, np. duże psy w transporterach, mogą nie mieć miejsca na swoje bagaże. Zamiana auta na większe nie zawsze będzie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Pozostają zatem bagażniki dachowe. Co to takiego?

Bagażnik samochodowy na dach, gdy masz dodatkowe wymagania

Gdy masz dodatkowe wymagania, warto postawić na bagażniki dachowe. Można je zamontować na niemal każdym pojeździe. Są przy tym stosunkowo pojemne oraz bezpieczne w użytkowaniu. To najłatwiejszy sposób na przewożenie dodatkowych przedmiotów. Bagażnik na dach auta jest znacznie wygodniejszy niż np. dodatkowa przyczepka. Takie dachowe bagażniki nie są również zbyt kosztowne.

Bagażnik na dach auta dawniej i dziś

Dawniej sprawa była prosta. Właściwie do każdego modelu pojazdu obecnego na rynku dało się zamontować bagażnik. Auta produkowane przed 1990 miały zwykle dodane rynienki i nie trzeba było montować dodatkowych elementów. Współcześnie jest niestety nieco trudniej. Bazowy bagażnik należy dobrać zależnie od modelu pojazdu. Belki mogą przybierać różne formy, lecz ich cel jest zawsze ten sam – mają zmieścić skrzynię lub inne narzędzie do transportu przedmiotów.

Rodzaje bagażników dachowych – sposób montażu

Bagażniki dachowe mogą być montowane na kilka różnych sposobów, które można dobrać do modelu samochodu lub według swoich preferencji:

  • montaż za krawędź dachu;
  • punkty montażowe, czyli tzw. fix pointy;
  • montaż na relingi.

Dwa ostatnie sposoby dotyczą wyłącznie samochodów, które są już fabrycznie dostosowane. Jeśli model nie został w ten sposób stworzony przez producenta i musisz wybrać montaż za krawędź dachu, uważaj szczególnie na uszczelki drzwiowe, aby nie uległy zniekształceniu.

Bagażniki dachowe a ich dopasowanie do innych samochodów

Większość bagażników dachowych będzie bez problemu pasować do wielu modeli samochodów. Dlatego jeśli kupujesz box i masz kilka pojazdów, zwykle możesz je bez problemu zmieniać. Będziesz mógł zaoszczędzić pieniądze i dopasować wielkość do swoich aktualnych potrzeb. Uważaj jedynie na modele Supra produkowane przez Mont Blanc. W ich przypadku taka zamiana może być dość problematyczna. Gdybyś zmieniał auto, może okazać się jedynie, że będziesz musiał wymienić bagażnik bazowy, czyli belki znajdujące się na dachu.

Wpływ boxu na dachu na podróż samochodem

Znajdujący się na dachu samochodu box może mieć wpływ na samą jazdę. Dobrej jakości skrzynia będzie trwała i nie musisz się martwić o jej bezpieczeństwo. Musisz jednak przygotować się na zdecydowanie droższą podróż. Jazda z takim bagażnikiem nie tylko sprawia, że auto jest bardziej obciążone, lecz również zmienia opływ powietrza. Zwiększa jego opór, a co za tym idzie – zdecydowanie podwyższa spalanie. Zwykle jest to od 1 do 1,5 l, zależnie od siły wiatru. Musisz przygotować się też na dodatkowy szum wewnątrz samochodu.

Nie tylko bagaż. Przewieź narty oraz rowery

Dzięki belkom na dachu możesz zamontować:

  • boxy;
  • uchwyty na rowery;
  • uchwyty na narty. 

To zwykle najwygodniejszy sposób transportu, jeśli chcesz wybrać się na tego typu wycieczkę. Pamiętaj jedynie, aby także w tym przypadku dobrać wysokiej jakości sprzęt, który nie pozwoli na upadek twoich drogich przedmiotów. Co istotne, te elementy możesz wymienić razem z boxem. To pozwoli ci na swobodne tworzenie dowolnych konfiguracji. Bagażniki dachowe otwierają więc przed tobą wiele możliwości!

Zadbaj o swój bagażnik, aby służył ci na dłużej

Zadbany bagażnik dachowy będzie skutecznie służył przez długie lata, jednak musisz poświęcić mu nieraz trochę czasu. Pamiętaj, aby:

  • po każdej podróży go wyczyścić;
  • nie trzymać tam wylane płyny ani innych przedmiotów;
  • sprawdzać uważnie zapięcie;
  • przynajmniej raz po zimie sprawdź jego stan i dokładnie go wyczyść.

 W ten sposób upewnisz się, że w kolejnym sezonie box będzie służył ci równie dobrze.Jak widzisz, bagażniki dachowe mogą być bardzo użyteczne, szczególnie podczas długich podróży. Ich montaż to bardzo rozsądna decyzja szczególnie przed urlopem – w lato przewieziesz rowery, a zimą zabierzesz ze sobą narty. Pamiętaj, aby dopasować taki bagażnik do swojego auta i nie zapominaj o jego regularnej konserwacji.

Archiwum: czerwiec 2021