Poznaj najwyższej jakości kamery samochodowe. Ranking przez nas przygotowany sprawi, że łatwiej będzie ci podjąć decyzję przed zakupem sprzętu. Z poradnika dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę, zanim dokonasz wyboru. Wzięliśmy pod uwagę najważniejsze parametry, ale także wygodę obsługi i opinie klientów.

Jaka kamera samochodowa?

Czym charakteryzują się najlepsze kamery samochodowe? Jednym z istotnych parametrów jest jakość zapisu. Nie pomoże ci samo zarejestrowanie zdarzenia, jeśli film będzie nagrany w kiepskiej jakości i niewyraźny. Najlepsze urządzenia wyposażone są w technologię 4K, dzięki czemu nawet na dużym ekranie będziesz w stanie obejrzeć swoje nagranie ze wszystkimi szczegółami w najwyższej rozdzielczości.

Rozdzielczość i kąt nagrywania

Istotnym parametrem, który klasyfikuje kamery samochodowe, jest wspomniana rozdzielczość, a także kąt nagrywania. Rozdzielczość nagrywania jest powiązana z formatem zapisu. Im jest wyższa, tym lepsza jakość filmów. Natomiast kąt nagrywania określa, jak szeroki obraz uchwyci rejestrator. Przy wyższych wartościach kątów, kamera obejmie większe pole z przodu lub z tyłu twojego auta.

Producent

Konsumenci bardzo często zwracają uwagę na markę urządzenia, ponieważ niektórzy producenci cieszą się na rynku większym zaufaniem od innych. Warto wziąć to pod uwagę, ale nie może to być jedyny wyznacznik, bo czasem mniej znana firma wypuści lepszy model niż ta z ugruntowaną pozycją i wieloma modelami kamer samochodowych do wyboru. 

Wartość przysłony

Wartość przysłony określana jest literą f. Im większa jest liczba, która po niej następuje, tym więcej światła wpada przez obiektyw rejestratora. Dzięki temu nagrania wykonane nocą są lepiej widoczne w przypadku urządzeń charakteryzujących się wyższym parametrem przysłony.

Sposób mocowania

Sposób mocowania różni się w zależności od modelu. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to element dodatkowy, a najważniejsze są parametry techniczne kamery. Jest to słuszne, ale tylko częściowo. Jeśli w danym modelu zostało zastosowane rozwiązanie mocowania urządzenia do szyby na klej, to musi być on na tyle mocny, żeby nie odpadło podczas jazdy. Istotne jest też miejsce montażu, kamery samochodowe nie powinny zasłaniać pola widzenia, ponieważ wpływa to znacząco na bezpieczeństwo.

Rodzaj i pojemność kart pamięci

Kamery samochodowe dostępne na rynku są kompatybilne z różnego rodzaju kartami pamięci. Warto wybrać tę, która obsługuje karty o dużej pojemności lub tę, w której wbudowano duży dysk twardy. Dzięki temu nie narazisz się na nadpisanie i utratę ważnego nagrania przez kolejne, które się pojawi.

Czas pracy

W dzisiejszych czasach wiele osób posiada kilka urządzeń wymagających ładowania. Smartfon, laptop czy właśnie kamery samochodowe do swojego działania wymagają pełnej baterii. Im wyższa jej pojemność, tym rzadziej zachodzi konieczność jej ładowania. W efekcie korzystanie z urządzenia staje się przyjemniejsze i bardziej komfortowe. 

Obsługa

Wybierając najlepsze kamery samochodowe do naszego rankingu, wzięliśmy pod uwagę też łatwość ich obsługi. Idealne urządzenie powinno być intuicyjne i proste w obsłudze nawet podczas jazdy tak, aby ograniczyć ryzyko utraty koncentracji. Najwygodniejsze są systemy głosowe, jednak nie działają jeszcze idealnie i mogą przysporzyć więcej problemów niż pożytku.

Wbudowany wyświetlacz

Bardzo istotnym elementem kamer z wyższej półki jest wbudowany wyświetlacz, ułatwiający przeglądanie filmów i zarządzanie nagraniami. Nie każdy wozi ze sobą laptopa, do którego można podłączyć urządzenie, a dzięki wbudowanemu ekranowi będziesz w stanie łatwo i szybko sprawdzić swoje nagrania i nimi zarządzać.

Design

Wygląd kamer samochodowych nie jest najważniejszym z elementów, które powinno się brać pod uwagę podczas rekonesansu, ale dla wielu osób ma duże znaczenie. Z tego też powodu przy każdym urządzeniu znajdziesz też opis i ocenę stylistyki oraz jakości materiałów, z których zostało wykonane.

Dodatkowe funkcje

Kamery samochodowe przód/tył często wyposażane są w dodatkowe funkcje, które nie wpływają znacząco na jakość nagrań i samą pracę urządzenia, ale bywają bardzo przydatne. Warto przeanalizować, czy wybrana przez ciebie kamera umożliwia więcej działań niż sama rejestracja. Jakie to mogą być funkcje? Część urządzeń wyposażono w GPS, dodatkowe filtry czy aplikacje ułatwiające ich obsługę. Zapoznaj się z naszymi propozycjami i wybierz idealną dla siebie kamerą samochodową. Bezprzewodowa łączność jest raczej standardem we wszystkich modelach, ale może zainteresuje cię kamera samochodowa z czujnikiem ruchu?

70mai A800S 4K Dual Set – wybór redakcji

W tym rankingu zdecydowanym i jednogłośnym zwycięzcą została kamera 70mai 4K. Wśród rejestratorów samochodowych jakość 4K to rzadkość, a jeśli już się pojawia, to takie urządzenie kosztuje około 2 tysięcy złotych. Wyżej wymieniony model to tak naprawdę cały zestaw, w skład którego wchodzi kamera przednia, tylna i wyświetlacz. W tym modelu zastosowano fenomenalny sensor optyczny Sony, umożliwiający dokładne nagrania ze wszystkimi szczegółami, który w połączeniu z przysłoną f/1.8 pozwala na nagrywanie nocne. Urządzenie zostało wyposażone w funkcję GPS, dzięki czemu zawsze znasz swoją dokładną pozycję. 70mai obsługuje karty pamięci aż do 128 GB, zapętla nagrania, ale wyposażona jest w specjalny sensor wstrząsów, który uchroni przed nadpisaniem nagranie nim wykryte. Przydatne jest to w sytuacji, gdy pozostawiłeś auto na parkingu, a wbudowany czujnik ruchu i wstrząsów aktywował kamerę, która zarejestrowała jakieś ważne zdarzenie.

70Mai Smart Dash Cam 4K A800S + RC06
Zalety
  • Wyświetlacz 4K pozwala na nagrywanie wysokiej jakości obrazów.
  • Zastosowanie technologii G-sensor pozwala na automatyczne zapisywanie nagrania w przypadku wstrząsu lub kolizji.
  • Dodatkowy pilot RC06 umożliwia łatwe sterowanie kamerą podczas jazdy.
  • Kompaktowy rozmiar i łatwy montaż zapewniają wygodę użytkowania.
Wady
  • Jakość nagrywania w nocy nie jest idealna.
  • Brak wbudowanej pamięci wewnętrznej, wymaga zakupu karty SD.

70Mai Smart Dash Cam 4K A800S + RC06 to zaawansowana kamera samochodowa z funkcją nagrywania w jakości 4K. Posiada szeroki kąt widzenia 140 stopni oraz wbudowany moduł GPS. Wraz z dodatkowym modułem RC06, umożliwia bezprzewodowe sterowanie za pomocą smartfona. Kamera wykrywa również kolizje, nagrywa dźwięk oraz posiada tryb nocny. Łatwa w instalacji i obsłudze, stanowi doskonałe narzędzie dla każdego kierowcy, który chce monitorować swoją jazdę oraz zabezpieczyć się w razie wypadku.

Vantrue E2 – gdy cena nie gra roli

Vantrue E2 to wysokiej jakości zestaw kamer przód/tył z dodatkowym wyświetlaczem. Urządzenie zostało wykonane z wysokiej jakości plastiku i ma bardzo przyjemny design. Vantrue to prawdziwy kombajn wśród tego typu sprzętów, a jego wszystkich możliwości nie sposób wymienić. Zastosowana w rejestratorze przysłona o wartości f/1.8 pozwala na nagrywanie wysokiej jakości filmów nawet w warunkach nocnych. Sporym minusem jest brak jakości 4K, ale oferowane 2,7K jest w zupełności wystarczające, aby uchwycić na filmie wszystko, co konieczne.

Kamera Vantrue ma lokalizację GPS, sensor ruchu oraz wstrząsów. Zabezpieczono też przed nadpisaniem pliki, podczas których zadziałał jeden ze wbudowanych sensorów, Dodatkowo urządzenie wyposażono w przyzwoity system sterowaniem głosowym, dzięki czemu zwiększono bezpieczeństwo obsługi podczas jazdy. Do kamery można pobrać dedykowaną aplikację znacznie ułatwiającą jej obsługę. Cena tego urządzenia jest niestety dość wysoka i wynosi około 950 złotych. 

Viofo A129 Plus GPS DUAL – szerokokątny obraz

Na rynku z łatwością znajdziesz wiele zestawów kamer, ale Viofo A129 to jeden z lepszych i godnych polecenia produktów. Kamera zapewnia kąt widzenia 160 stopni, co sprawia, że uchwycisz całą drogę zarówno przed, jak i za sobą. Wartość przysłony obiektywu tego urządzenia to f/1.6 co powoduje, że nagrania wykonane nocą są bardzo wyraźne i jasne, bez ziaren i rozmyć. Rozdzielczość Full HD sprawia, że z łatwością dostrzeżesz wszystkie szczegóły, oglądając wideo na dużym ekranie. Producenci urządzenia Viofo dają gwarancję jego pracy w zakresie temperatur od -20 do +50 stopni Celsjusza, a to wszystko dzięki zastosowaniu specjalnego kondensatora. A129 wyposażono w bezprzewodową łączność Wi-Fi oraz Bluetooth, a także sensory wspomagające nagrywanie podczas postoju auta na parkingu. Kamera działa w kilku trybach, między innymi poklatkowym czy po detekcji ruchu. Kamera jest bardzo przyjemna dla oka. Tym, co będzie widoczne od strony kierowcy, jest duży wyraźny wyświetlacz. 

Mio MiVue C570 – dobry stosunek ceny do jakości

Mio to producent znany z jakości przenośnego sprzętu Hi-Fi. MiVue C570 jest dowodem na to, że inżynierowie tej firmy znają się nie tylko na sprzęcie audio. Kamera wyposażona została w trzyosiowy sensor wykrywający drgania i ruch, dzięki czemu działa jak fotopułapka i aktywuje się, gdy wykryje ruch lub wstrząsy. Urządzenie wyposażono w przejrzysty ekran o przekątnej 2 cali, który ułatwia obsługę kamery. 

W projekcie zastosowano bardzo dobrą matrycę Sony STARVIS CMOS o wartości przysłony f/1.8, dzięki czemu nagrania nocne są równie dobre, jak te wykonane w dzień. Zastosowano tu przyzwoity kąt widzenia 150 stopni, dlatego z łatwością zarejestrujesz każdy szczegół na drodze przed tobą. Kamera nagrywa w jakości Full HD 1080p. Nie jest to najnowsza technologia, ale wideo będzie wyraźne ze wszystkimi szczegółami, nawet podczas odtwarzania na dużym ekranie.

Mikavi PQ5 – lusterko z kamerą

Mikavi PQ5 to polski produkt mający wszystko, co dobra kamera mieć powinna. W zestawie otrzymujesz kamerę przednią i tylną oraz wyświetlacz pełniący także funkcję lusterka. Przednia kamera jest rozdzielczości 2560×1440 HD, tylna natomiast 1920×1080 HD. Tylną kamerę wyposażono w inteligentny system cofania. W obu urządzeniach zarówno na przód, jak i tył zastosowano wysokiej jakości optykę Sony Starvis o zwiększonej czułości na światło, dzięki czemu nagrania nocne wyglądają równie dobrze, jak te wykonane w dzień. 

Przysłonę ustawiono na poziomie f/2.0 co jest rzadko spotykane w tego typu urządzeniach. Zastosowano tu też bardzo przyzwoity kąt widzenia, bo aż 170 stopni. Kamera Mikavi wyposażona jest w automatyczny tryb parkingowy. Urządzenie wykrywa, kiedy auto jest na postoju i automatycznie aktywuje tę opcję. Jak większość dobrych kamer, również i ta wykorzystuje sensory do wykrywania ruchu i wstrząsów. Cena tego urządzenia to około 950 złotych. 

Garmin Dash Cam Tandem – dobre rozwiązanie do taksówki

Garmin Dash to jedna z droższych kamer na rynku, gdy weźmiemy pod uwagę, że w zestawie nie otrzymasz typowej kamery przód/tył. W Cam Tandem postawiono na rozwiązanie, które z pewnością sprawdzi w pojazdach służących do przewozu osób. Kamera przednia nagrywa wszystko, co się dzieje przed maską auta, natomiast tylna rejestruje wnętrze pojazdu. Przedni obiektyw nagrywa obraz w rozdzielczości 1440p, tylny natomiast w rozdzielczości 720p, co przy kwocie około 1200 złotych nie robi dobrego wrażenia. Garmin wyposażył swoje urządzenie w funkcję sterowania głosem oraz łączność bezprzewodową Wi-Fi. Dużym plusem jest przysłona na poziomie f/2.0, oraz duży kąt widzenia 180 stopni. W tej kamerze zastosowano także moduł GPS, dzięki czemu do swoich nagrań będziesz mógł dodać tagi z lokalizacją, co znacznie podniesie wiarygodność twoich filmów. Urządzenie mocuje się w aucie za pomocą uchwytu magnetycznego, który działa bardzo przyzwoicie. Kamera jest stabilna i nie odpada podczas jazdy.

Lamax C9 – zadba o twoje bezpieczeństwo

Lamax C9 to urządzenie mało znanego producenta, ale jest wykonane solidnie i warto się nad nim chwilę pochylić. Kamera charakteryzuje się bardzo przyzwoitymi parametrami, jednak cena oscylująca wokół 500 złotych za możliwość rejestracji jedynie przodu jest zdecydowanie za duża. Na uwagę zasługują dodatkowe funkcje C9, które poprawiają bezpieczeństwo podczas jazdy. Kamerą wyposażono w system ostrzegania przed zmianą pasa ruchu. Można go ustawić tak, aby aktywował się jedynie przy określonych prędkościach. 

Pozostałe parametry są na przyzwoitym poziomie, urządzenie ma sensor trzyosiowy, dzięki któremu wykrywa ruch i wstrząsy, po czym system aktywuje kamerę. Dodatkowo zastosowano tu moduł GPS współpracujący z systemem wykrywania radarów. Lamax C9 ma dobrą optykę i nagrywa filmy w rozdzielczości 2560 x 1080, a to w zupełności wystarcza do odtworzenia nagrania ze wszystkimi szczegółami na dużym ekranie. 

Götze & Jensen DC800 – gdy chcesz ciąć koszty

Götze & Jensen DC800 to dobra kamera samochodowa w przyzwoitej cenie. Za około 350 złotych otrzymujesz urządzenie dobrze spełniające swoją funkcję. Kąt widzenia w tym modelu określono na 140 stopni, co nie jest zbyt dużą wartością, ale w pełni pozwala uchwycić całą jezdnię przed pojazdem wraz z pasami pobocznymi. Rozdzielczość też mogłaby być większa, jednak oferowane 1920 x 1080 Full HD pozwoli ci ze szczegółami odtwarzać nagrania na telewizorze czy komputerze. 

Kamera została wyposażona w tryb nocny, który poprawia jakość nagrywania po zmroku. Nie zabrakło w tym modelu ekranu LCD o przekątnej 2 cali, dzięki któremu otrzymujesz łatwiejszy dostęp do ustawień urządzenia i przechowywanych na nim plików. Sporym minusem jest brak w zestawie tylnej kamery. Jeśli zależy ci na niej, powinieneś wybrać inny model z naszego zestawienia.

Nextbase 222G – dobra na początek

Nextbase 222G to urządzenie wyposażone we wszystkie podstawowe funkcje, ułatwiające użytkowanie kamery na co dzień. Sporym minusem jest brak w zestawie tylnego rejestratora, jednak przy kwocie, jaką należy zapłacić za Nextbase, spokojnie można to zaakceptować. Kamera ma wbudowany sensor ruchu i wstrząsów, który aktywuje ją po wykryciu aktywności. Ten model został dodatkowo wyposażony w moduł GPS pozwalający dodawać do nagrań lokalizację oraz prędkość auta. 

Obiektyw ma kąt widzenia 140 stopni, który czasem może okazać się niewystarczający do uchwycenia wszystkich elementów otoczenia pojazdu. Zastosowana rozdzielczość jest przyzwoita, jednak producent mógłby w tej kwocie zaoferować przynajmniej 2K zamiast 1080p w 30 klatkach lub 720p w 60 klatkach. Na uwagę zasługuje tu prosty montaż poprzez wygodny uchwyt Click & Go.

70Mai Smart Dash Cam 1S – jedna z najtańszych

70Mai zajmuje w naszym rankingu zarówno pierwsze, jak i ostatnie miejsce. Dash Cam 1S to proste urządzenie o słabym kącie widzenia 130 stopni i rozdzielczości Full HD 1080p. Kamera jest bardzo mała i poręczna, dzięki czemu z pewnością nie przesłania widoczności kierowcy. Ma wbudowany moduł GPS i sensory ruchu oraz wstrząsów. Możesz ją nabyć już od około 230 złotych, co sprawia, że ta prosta kamera wykazuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości. 

Dash Cam 1S wyposażono w funkcję WDR, która dostosowuje poziom ekspozycji do warunków, dzięki czemu nagrywanie przyzwoitej jakości filmów możliwe jest także nocą. Do urządzenia dedykowano specjalną darmową aplikację ułatwiającą jego obsługę. 70Mai zadbał o użyteczne funkcje swojego najtańszego produktu, dzięki czemu znajdziesz w nim także bezprzewodową łączności Wi-Fi. Sporym minusem jest brak wyświetlacza, który w małym stopniu rekompensuje bezpłatna aplikacja.

Kamery samochodowe – najlepsze marki

Jak wybrać najlepszą kamerę samochodową? Wielu klientów często kieruje się marką produktu. Firmy budują zaufanie latami, dążąc do najlepszej jakości wykonania. Bardzo często idzie to niestety w parze z wysoką ceną zakupu, jak ma to miejsce w przypadku urządzenia marki Garmin. Bez wątpienia Dash Cam Tandem jest kamerą bardzo dobrą, wykonaną z najwyższej jakości materiałów, ale cena ponad 1200 złotych, jest zdecydowanie zbyt wysoka.

Godny uwagi jest też producent sprzętu Hi-Fi. Mowa tu o Mio, który wypuścił na rynek bardzo dobre urządzenie rejestrujące w o wiele niższej kwocie niż ma to miejsce w przypadku Garmina. 

70Mai ściśle współpracuje z Xiaomi, chińską firmą, która przebojem weszła na światowy rynek smartfonów. Produkty od 70Mai są bardzo dobrze wyposażone, przy czym ustalone ceny nie są zbyt wygórowane. Dzięki naszemu rankingowi poznałeś producentów i ich najlepsze modele, co powinno ułatwić ci podjęcie decyzji. Dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby i wybierz odpowiednią kamerę samochodową.

Kamery samochodowe – najczęściej zadawane pytania”

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery samochodowej?

Wybierając urządzenie rejestrujące, powinieneś w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na kąt pola widzenia i rozdzielczość wideo. Dodatkowo zweryfikuj czy w zestawie znajduje się także tylna kamera, jeśli ci na niej zależy.

Czy kamera samochodowa nagrywa na postoju?

Kamery wyposażone w sensor trzyosiowy oraz specjalny system, mają możliwość nagrywania obrazu po wykryciu ruchu lub wstrząsów.

Czy potrzebny jest GPS w wideorejestratorze?

GPS w kamerze jest przydatny, ponieważ dzięki niemu możesz dodać do nagrania tagi z lokalizacją oraz prędkością.

Czy kamera w samochodzie działa przy wyłączonym silniku?

Uzależnione jest to od zaleceń producenta i sposoby montażu. Większość modeli oferuje opcje nagrywania przy wyłączonym silniku.

Czy z kamery w samochodzie jest dźwięk?

Większość kamer ma wbudowany mikrofon, pozwalający na rejestrację dźwięku.

Ile czasu nagrywa kamera samochodowa?

Kamery mają zazwyczaj opcję zapętlania nagrań, dzięki czemu mogą działać bez przerwy, o ile mają stały dostęp do prądu.

Gdzie umieścić kamerę w samochodzie?

Kamerę należy umieścić zgodnie z zaleceniami producenta, w miejscu nieograniczającym twojej widoczności. 

Archiwum: kwiecień 2023