Są kraje, w których kamera samochodowa jest jedynym sposobem udowodnienia winy. Bez twardego materiału stanowiącego dowód trudno jest o sprawiedliwość. Dlatego coraz chętniej również polscy kierowcy decydują się na instalację kamerki w samochodzie. Nie dotyczy to jedynie osób zawodowo zajmujących się przewożeniem osób. Jak wybrać kamerkę do auta, by była użyteczna i spełniała dobrze swoje zadanie?

Kamery samochodowe – czy rzeczywiście są niezbędne?

Na szczęście w Polsce nie ma większych trudności z ustaleniem, kto popełnił wykroczenie drogowe. Funkcjonariusze radzą sobie z orzekaniem o winie całkiem sprawnie. Są jednak sytuacje sporne, których rozstrzygnięcie nie zawsze jest oczywiste. Dlatego kamera samochodowa pozwala podeprzeć się twardym i często niepodważalnym materiałem. Przydaje się nie tylko w przypadku sporów. Dzięki niej można pomóc innym jako świadek zdarzenia lub znaleźć sprawcę szkody parkingowej.

Kamery do samochodów – jaki parametr jest najważniejszy?

Materiał dowodowy w spornej kwestii powinien być nie do podważenia, dlatego dobra kamera samochodowa musi rejestrować jak najwięcej szczegółów. Oczywiście, trudno ci będzie znaleźć taką, która wyłapie wszystko. Jest to raczej niemożliwe. Czym powinieneś się kierować, zanim wybierzesz? Kluczowa jest przede wszystkim rozdzielczość. Obraz nagrywany w ruchu jest dynamiczny, a często podczas jazdy stałym towarzyszem są wstrząsy. Jeśli materiał nagrywasz w niskiej rozdzielczości, otrzymujesz marnej jakości film, z którego niewiele wyczytasz. Kamera samochodowa HD to dziś absolutne minimum.

Jak się dowiedzieć, że kamera samochodowa ma dobry obraz?

Dla jednej grupy użytkowników jakość 720p będzie w zupełności wystarczająca. Inni natomiast oczekują o wiele lepszej rozdzielczości i nawet obecne w wielu kamerach 1440p nie jest dla nich najlepsze. Jak ustalić, czy dana kamera samochodowa rzeczywiście nagrywa odpowiedni obraz?

Wyjście jest jedno i w zasadzie jest ono bardzo proste – postaraj się znaleźć w sieci nagrania z konkretnych sprzętów i ustal, jaka kamerka rejestruje materiał spełniający twoje oczekiwania.

Jaka karta pamięci do kamery samochodowej?

Kolejnym czynnikiem, który może zaważyć na funkcjonowaniu sprzętu, jest miejsce do zapisu danych. Kamery na ogół nie bazują na wbudowanej pamięci, dlatego trzeba je doposażać w zewnętrzne karty. Pamiętaj też, że im wyższa jakość obrazu i dźwięku, tym więcej miejsca będzie zajmował dany film. Przed zakupem kamery sprawdź, z jaką maksymalną pojemnością pamięci jest kompatybilna – 64 GB to już spory zasób na dane.

Dobra kamera samochodowa, czyli jaka?

Rozdzielczość to dopiero początek. Oczywiście, dzięki niej będziesz mógł dostrzec więcej szczegółów, jednak na ostateczną jakość materiału wpływa jeszcze:

●       optyka;

●       liczba klatek na sekundę;

●       wartość przysłony obiektywu;

●       przetwornik obrazu;

●       kąt rejestrowania.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć wpływ tych parametrów na obraz, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Kamera samochodowa – opinie o klatkażu

W przekonaniu wielu „znawców” tematu absolutnie konieczna jest kamera rejestrująca obraz w 60 kl/sek. Zasada jest jednak taka, że im więcej klatek na sekundę sprzęt jest w stanie uchwycić, tym mniej światła trafia do migawki. Jaki jest tego skutek? Kamera samochodowa, która nagrywa w 60 klatkach może złapać mniej szczegółów niż teoretycznie słabszy odpowiednik o klatkażu 30 fps. Może to być szczególnie odczuwalne przy nie najlepszym nasłonecznieniu.

Kamery samochodowe z nagrywaniem a matryca

Optyka w kamerze przekłada się bezpośrednio na jakość otrzymanego filmu. Im jest ona lepsza, tym sprawniej radzi sobie z przetwarzaniem światła na obraz. Jeśli w opisie oglądanej przez ciebie kamery producent nie umieścił szczegółowych informacji o typie matrycy (inna nazwa dla sensora), prawdopodobnie nie ma większego sensu interesować się takim sprzętem. Dobrym wyborem jest optyka:

  • Sony;
  • Aptina;
  • OmniVision.

Kamery do aut a szerokość kąta widzenia

W spornych sytuacjach na nic ci się zda kamera samochodowa z wąskim zakresem rejestrowania obrazu. Jeśli sytuacja nie dzieje się tuż przed tobą, trudno będzie zweryfikować dokładnie, co się wydarzyło. Koniecznie więc zwróć uwagę na ten parametr podczas oglądania interesujących cię produktów. 130 stopni to wartość wystarczająca do tego, byś widział co dzieje się przed tobą. Jeśli jednak szukasz kamery do wnętrza, taka wartość może być zbyt mała.

Dobra kamera samochodowa a wartość przysłony obiektywu

Parametr oznaczany małą literą „f” i wartością liczbową np. 1.6. Im niższa jest liczba umieszczona po literze, tym więcej światła zostaje przekazane na matrycę. Co w konsekwencji uzyskuje się w ten sposób? Światło jest niezbędne do rejestrowania dobrze naświetlonego filmu, więc im jest go więcej, tym bardziej wyrazisty obraz można uzyskać. Dlatego najlepiej celować w wartość przysłony w przedziale 2.0-1.6. Absolutnie najlepsze modele to takie wyposażone w obiektyw f/1.4.

Kamery do samochodów i ekrany

Jeśli chcesz wybrać rozsądnie, kluczem jest szukanie kompromisów. Kamera samochodowa wyposażona w ekran o sporej przekątnej może być niewygodna i zasłaniać sporo miejsca na szybie czołowej auta. Nie powinieneś jednak celować w bardzo małe ekrany. Nie pozwalają często na sprawne nawigowanie w ustawieniach czy menu danego urządzenia. Co zrobić, by ekran był w sam raz? Szukaj produktu z ekranem o przekątnej 2-2,4 cala. Możesz oczywiście sięgnąć również po kamery bez ekranu. Połączysz się wówczas bezprzewodowo ze smartfonem czy tabletem.

Kamery samochodowe przód i tył – czy warto?

Zazwyczaj zdecydowanie najważniejsze jest to, co dzieje się przed maską pojazdu. Często z zasady osoba wjeżdżająca w tył danego auta ponosi winę, dlatego nie każdy decyduje się kamerę przednią i tylną. Ta ostatnia może się jednak przydać w innych sytuacjach. Niebezpieczna jazda na zderzaku, która obecnie jest zabroniona i karana, bez kamery tylnej jest praktycznie nie do udowodnienia. Poza tym, kamera nagrywająca obraz za samochodem przyda się też w trakcie cofania albo na parkingu, żebyś mógł udowodnić szkodę parkingową.

Kamera samochodowa przód tył – bezprzewodowa czy przewodowa?

Sporo zależy od modelu pojazdu, w jakim planujesz zainstalować kamerę. Dlaczego? Połączoną kablem kamerę samochodową dual, czyli z funkcją przód-tył, będzie trudniej zamontować w bardzo długich pojazdach transportowych. O wiele lepiej jest wtedy użyć bezprzewodowego połączenia kamery z ekranem.

Kamera samochodowa na baterie czy kondensator?

Jeśli urządzenie nie ma trybu parkingowego, będzie uruchamiało się i wyłączało zależnie od zasilania samochodowego. Aby jednak możliwy był zapis danych, konieczne jest podtrzymanie zasilania jeszcze przez jakiś czas. Możesz to zrobić przy pomocy baterii lub kondensatora. Lepszym rozwiązaniem jest kamera samochodowa wyposażona kondensator, bo będzie on trwalszy od baterii. Te drugie mają małą pojemność i szybko tracą wytrzymałość z powodu częstego rozładowywania i zmiennej temperatury.

Kamery samochodowe – ceny, które mają znaczenie

Zmierzamy teraz do kluczowej dla niektórych kierowców kwestii – ile kosztuje dobra kamera samochodowa? Na rynku znajdziesz produkty zarówno w cenach ok. 100 zł, jak i powyżej 1500 zł. Różnią się nie tylko ceną, lecz również funkcjami i parametrami., Jeśli twoim głównym ograniczeniem jest budżet, szukaj po prostu optymalnego rozwiązania w danej półce cenowej. Kamerki rejestrujące bardzo dobrej jakości wideo możesz kupić już w kwocie 400-700 zł.

Kamery do aut – co jeszcze ma znaczenie?

Poza wymienionymi wyżej parametrami technicznymi liczy się też kilka funkcji, które możesz spotkać w popularnych modelach kamerek. Przede wszystkim są to:

●       czujnik wstrząsów (G-sensor) – przydatny szczególnie na parkingu i postoju;

●       śledzenie lokalizacji (GPS);

●       komendy głosowe – zapisywanie nagrywanego materiału po wypowiedzeniu konkretnych słów np. „record video”;

●       łączność bezprzewodowa z urządzeniami;

●       funkcja aktywnego mocowania (uchwyt z kablem zasilającym na stałe przyklejony do szyby, a kamerka zdejmowana w dowolnym momencie).

Kamerka samochodowa – zbędny bajer czy niezbędne wyposażenie?

Czy kamera w samochodzie to tylko gadżet? Wydaje się, że to raczej pomocne i potrzebne narzędzie. Trudno spodziewać się zmniejszenia ruchu ulicznego, a to powoduje po prostu więcej spornych i niebezpiecznych sytuacji. Do tego dochodzą mocniejsze auta i mniej doświadczeni kierowcy.

To wszystko sprawia, że kamera samochodowa przydaje się nie tylko kierowcom zawodowym, lecz także sprawdza się w pojazdach prywatnych. To, jakie urządzenie wybierzesz, zależy już jednak od ciebie.

Możesz szukać tanich kamerek samochodowych, ale przygotuj się, że jakość i dokładność obrazu cię nie zachwyci. Jeśli już rzeczywiście zdecydowałeś, że kamera samochodowa to sprzęt potrzebny w aucie, nie powinieneś oszczędzać. Stawiaj na jakość i patrz, czy szczegóły są wyraźne, bo to kluczowa kwestia w razie ewentualnego sporu na drodze.

Archiwum: czerwiec 2021