Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

szkoda parkingowa
szkoda parkingowa

Samochody

Szkoda parkingowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Szkoda parkingowa zwykle ma miejsce podczas postoju auta albo przy niewielkich prędkościach. Często nie powoduje więc dużych uszkodzeń, ale potrafi być nieprzyjemna w skutkach. Co zrobić, gdy zdarzy się np. uderzenie drzwiami na parkingu? Czytaj i sprawdź!

Zarysowanie auta na parkingu i odjechanie czasem się zdarza. Nie jest to oczywiście właściwe, ale często kierowca działa pod wpływem impulsu i nerwów. Usprawiedliwień nie ma jednak sensu szukać, bo jest to niezgodne z prawem. Jak należy się zachować, gdy zarysujesz cudzy samochód? A co, jeśli ktoś „ozdobi” twoje auto? Prawo dotyczące szkody parkingowej jest w tej sytuacji dość jasne. Jednak abyś mógł zapewnić sobie wypłatę z ubezpieczenia, lepiej wiedzieć, jak sprawnie zadziałać. Dowiedz się, jak reagować, gdy ma miejsce stłuczka parkingowa.

Kolizja na parkingu – czasem po prostu się zdarza!

Stłuczka parkingowa jest wliczona w ryzyko szczególnie podczas parkowania w zatłoczonych miejscach. Zwykle tego typu wydarzenie drogowe nie wiąże się na szczęście z żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Częściej uszkodzony zostaje po prostu pojazd. Typowe efekty szkody parkingowej to:

  • otarcia lakieru;
  • stłuczone lusterka; 
  • delikatne wgniecenia.

Zwykle da się to naprawić bez większych problemów. Dlatego jeśli jesteś osobą winną, nie przejmuj się nadmiernie. Zarysowanie samochodu po prostu się zdarza. Najważniejsze to nie panikować i nie uciekać z miejsca zdarzenia.

Stłuczka na parkingu – co robić w tej sytuacji?

Niezależnie od tego, czy była to kolizja poruszających się samochodów, czy otarcie stojącego auta, najważniejsze jest to, by wyrazić chęć pomocy oraz pokazać, że nie planowałeś ucieczki z miejsca kolizji parkingowej. Dlaczego? Ubezpieczalnia od razu pokryje koszty naprawy pojazdu osoby poszkodowanej, jednak jeśli wykażesz złą wolę, prawdopodobnie będziesz musiał zwrócić równowartość z własnej kieszeni. Zwróć również uwagę na to, że na wielu parkingach są zainstalowane kamery monitoringu, dlatego nawet w przypadku ucieczki, istnieje duża szansa, że zostaniesz złapany po czasie.

Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu PDF – zarejestruj szkodę

Jeśli to ty ponosisz winę za stłuczkę na parkingu, znajdź dostępne w sieci oświadczenie sprawcy szkody parkingowej. Możesz je bez problemu wydrukować i wypełnić, dzięki czemu ubezpieczalnia będzie miała podstawy, aby wypłacić ubezpieczenie OC drugiej osobie. Kolizja parkingowa może się przecież zdarzyć, ale najważniejsze jest, aby dopełnić wszelkich formalności. Pamiętaj, że takie zdarzenie drogowe nie wymaga wzywania policji. Zawsze jednak upewnij się, że osoba poszkodowana nie doznała żadnej szkody fizycznej. Gdyby tak się stało, wtedy wezwanie służb jest już obowiązkowe.

Stłuczka na parkingu i ucieczka? Nie zawsze

Szkoda parkingowa nie musi oznaczać ucieczki sprawcy, gdy tego nie ma na miejscu. Jeśli po powrocie do samochodu widzisz, że został on uszkodzony, sprawdź dokładnie, czy np. za maską lub na okolicznym chodniku nie ma karteczki albo innego przedmiotu, który zawierałby dane kontaktowe sprawcy zdarzenia. 

Kiedy odjechanie po szkodzie parkingowej to nie ucieczka?

Taka osoba nie ma obowiązku zostać na miejscu, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak długo pojazd będzie stał pozbawiony właściciela. Jeśli ktoś odpowiada za kolizję na parkingu, obowiązkiem jest podjęcie próby kontaktu z osobą poszkodowaną. Co istotne, ucieczka nie będzie dotyczyła też osoby, która była np. pod wpływem alkoholu i opuściła miejsce zdarzenia, nie panując nad sobą.

Szkoda parkingowa – mandat. Jak wysoki będzie?

Gdy w trakcie zdarzenia na miejscu pojawi się policja, sprawca szkody parkingowej może ponieść karę finansową. Kolizja wiąże się z mandatem o wysokości 200-500 zł oraz 6 punktami karnymi. W niektórych sytuacjach można jednak ich uniknąć. Prawo mówi, że kierowca powinien zachować należytą ostrożność i dostosować się do sytuacji. Dlatego jeśli przed sądem sprawca udowodni, że był ostrożny, ale mimo to doszło do wypadku, wówczas może nie ponieść żadnej kary. To jednak dość rzadkie przypadki i zwykle wymagają wejścia na drogę sądową. Wiadomo, że rozpatrzenie sprawy trochę potrwa.

Stłuczka na parkingu – sprawca uciekł. Co zrobić?

Stłuczka na parkingu nigdy nie jest przyjemna, a już szczególnie, gdy sprawca ucieka z miejsca zdarzenia. Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim, musisz zgłosić szkodę parkingową i spróbować znaleźć świadków. Jeśli w okolicy jest sklep lub jakieś stoisko, wtedy zapytaj, czy osoby w pobliżu niczego nie widziały. Sprawdź też, czy w okolicy nie ma monitoringu. 

Monitoring i oko kamerki a stłuczka na parkingu

To dzięki niemu będziesz w stanie najłatwiej odnaleźć sprawcę wydarzenia. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie kamerek na własnym pojeździe, dzięki którym zawsze będziesz w tym względzie zabezpieczony. Zyskasz być może twarde dowody, więc znacznie łatwiej będzie udowodnić komuś winę.

Szkoda parkingowa – AC i OC. Nie zapominaj o ubezpieczeniach

W Polsce jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem jest OC, czyli to, które chroni osoby poszkodowane w zdarzeniach drogowych. AC, które pokrywa koszty winnego, jest już opcjonalne, jednak nie warto z niego rezygnować. Jeśli w przypadku szkody parkingowej nie uda się ustalić, kto jest winny, to właśnie AC to ubezpieczenie, które pokryje koszty. Ponadto, gdy winny okażesz się ty, to AC także pokryje twoje szkody i nie będziesz się musiał o nie martwić. Z tego powodu zawsze i bez wyjątku ubezpieczaj swój samochód. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do jakichś nieprzyjemnych zdarzeń!

Szkoda parkingowa, gdy winowajcą jest… otoczenie!

Zwykle na parkingach największym zagrożeniem dla pojazdu są inne samochody. Czasem  jednak może okazać się, że tak naprawdę sam stan otoczenia doprowadził do zepsucia pojazdu. 

Jak ubiegać się o zwrot pieniędzy w takiej sytuacji?

Jeśli do szkody parkingowej doszło z powodu zaniedbań właściciela terenu lub jego zarządcy, możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy z prywatnego OC lub też OC, które jest związane z samym terenem. W takich sytuacjach warto walczyć o swoje. Otoczenie powinno być w końcu odpowiednio zadbane i np. jeśli winowajcą jest spadająca dachówka, sprawa powinna zostać jak najszybciej rozwiązana. Takie pozorne drobnostki mogą doprowadzić do prawdziwej tragedii.

Chuligani też ponoszą odpowiedzialność za szkodę

Niekiedy zdarza się, że sprawcami są chuligani, którzy umyślnie niszczą pojazd. Za zarysowanie samochodu albo wybijanie szyb w aucie grozi grzywna i nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. Sprawca takiego wandalizmu odpowie za uszkodzenie mienia. Do takich wydarzeń zwykle dochodzi na osiedlach. Najczęściej wybijane są szyby lub tłuczone lusterka, ale zdarzają się również umyślne zarysowania pojazdu albo wgniecenia karoserii. Najlepszy sposób na chuliganów to zamontowanie kamerki, ale i to często nie daje rezultatów. Zakapturzoną postać trudniej rozpoznać niż pojazd z widoczną rejestracją.

Ile kolizji jest w Polsce każdego roku?

W 2020 roku w Polsce zgłoszono 382 046 kolizji drogowych. Ta liczba zmniejszyła się w porównaniu z 2018 rokiem o ponad 50 tys. Może wynikać to m.in. z sytuacji na świecie, z powodu której pojazdy były rzadziej używane. Do głównych przyczyn wypadków lub kolizji można zaliczyć niedostosowanie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, czy nieprawidłowe wymijanie. Czasem winni są także piesi będący pod wpływem alkoholu. Z tego powodu zawsze zachowaj w takiej sytuacji szczególną ostrożność. Jeśli jesteś pod wpływem alkoholu, unikaj samodzielnego wychodzenia z domu.

Oczywiście, szkoda parkingowa to kolizja o znacznie mniejszym ciężarze gatunkowym, ale nie należy jej lekceważyć. Za ucieczkę grożą kary, ale to nie groźby powinny przemawiać do rozsądku. Jeśli jesteś sprawcą kolizji na parkingu, pamiętaj, że ubezpieczenie AC pokryje koszty, więc na wszelki wypadek (całkiem dosłownie) wykup tę polisę.

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Grand Prix Arabii Saudyjskiej to przedostatnia runda tegorocznych mistrzostw i kolejny debiut w kalendarzu F1. Tor Jeddah Corniche Circuit to nowa lokalizacja dla wszystkich...

Ciekawostki

Zamarznięte szyby od środka to problem, który dotyka wielu kierowców. Zdarza się szczególnie zimą, jeśli nie dbasz odpowiednio o swój pojazd. Jak sobie z...

Ciekawostki

Jednym z problemów kierowcy samochodu może być woda w paliwie. Objawy najlepiej rozpoznać jak najszybciej. W innym wypadku może dojść nawet do zniszczenia silnika!...

Ciekawostki

Jeśli masz zamarznięte paliwo, objawy widać już na pierwszy rzut oka. Co zrobić, jeśli do tego dojdzie? I jak do tego nie dopuścić? Warto...

Ciekawostki

Prowadzenie auta zimą może być naprawdę niebezpieczne, nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą. Dlatego warto poznać kilka zasad dotyczących hamowania na lodzie. Przeczytaj artykuł i...

Wiadomości

Mistrzostwa Świata FIM SuperEnduro. W sobotę 4 grudnia najlepsi zawodnicy rozpoczną rywalizację o tytuł mistrza świata w Łodzi. Na Atlas Arenie nie zabraknie również...

Wiadomości

Czernikowo. Wypadek samochodu OSP, który czołowo zderzył się z pojazdem ciężarowym. W wyniku poniesionych obrażeń zginęło dwoje strażaków, a kolejnych trzech zostało rannych. W...

Wiadomości

Car of the Year. Znamy 7 finalistów tegorocznego plebiscytu. Jeden z nich 28 lutego 2022 r. zostanie laureatem tej prestiżowej nagrody. Co ciekawe tylko...

Wiadomości

Wyższy taryfikator mandatów, który zgodnie z lipcowymi zapowiedziami rzecznika rządu Piotra Müllera miały obowiązywać od 1 grudnia br. został odroczony. Wiele wskazuje na to,...

Ciekawostki

Mężczyźni kochają modę i sport. Umiejętne połączenie tych dwóch dziedzin sprawia, że idealnym pomysłem na prezent może okazać się zegarek inspirowany motoryzacją. Niezależnie od...

Zobacz także

Wiadomości

23 listopada na trasie S8 uruchomiono odcinkowy pomiar prędkości. Łącznie na 14-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej zainstalowano 30 kamer. Poczynania kierowców będą weryfikowane w dwóch...

Wiadomości

Wypadek S8. Dzisiaj 25 listopada na trasie pomiędzy węzłami Janki a Opacz doszło do zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu osobowego. Ranna została jedna osoba....

Wiadomości

Nowe znaki drogowe zaczną obowiązywać w Polsce już od 2 grudnia. Szczególnie ten fakt powinien zainteresować kierowców samochodów elektrycznych, ponieważ część nowych znaków będzie...

Wiadomości

Warszawa. Dzisiaj 29 listopada doszło do wypadku na ulicy Radzymińskiej. W zdarzeniu wzięły udział trzy samochody osobowe i autobus miejski. Nikt nie został poszkodowany,...

Samochody

Krajowy rynek używanych samochodów był i nadal jest przesiąknięty ofertami od nieuczciwych sprzedawców. Zatajanie historii wypadkowej, niepewny stan techniczny czy „kręcone” przebiegi to norma,...

Wiadomości

Robert Kubica pozostanie trzecim kierowcą teamu Alfa Romeo. Wszystko to dzięki przedłużeniu umowy Orlenu ze stajnią z Hinwil. Tym samym polski koncern paliwowy nadal...

Samochody

Każdy samochód napędzany silnikiem spalinowym oraz posiadający ręczną skrzynię biegów wyposażony jest w sprzęgło. Odpowiada ono za przeniesienie mocy oraz momentu obrotowego powstającego w...

Ciekawostki

Karty pamięci SD oraz microSD to bardzo praktyczne nośniki danych, które na co dzień stosowane są przez nas na pokładzie wielu urządzeń - szczególnie...