Zarysowanie samochodu na parkingu i odjechanie czasem się zdarza. Nie jest to oczywiście właściwe, ale często kierowca działa pod wpływem impulsu i nerwów. Usprawiedliwień nie ma jednak sensu szukać, bo jest to niezgodne z prawem. Jak należy się zachować, gdy zarysujesz cudzy samochód? A co, jeśli ktoś „ozdobi” twoje auto? Prawo dotyczące szkody parkingowej jest w tej sytuacji dość jasne. Jednak abyś mógł zapewnić sobie wypłatę z ubezpieczenia, lepiej wiedzieć, jak sprawnie zadziałać. Dowiedz się, jak się prawidłowo zachować, gdy ma miejsce szkoda parkingowa.

Kolizja na parkingu – czasem po prostu się zdarza!

Stłuczka parkingowa jest wliczona w ryzyko szczególnie podczas parkowania w zatłoczonych miejscach. Zwykle tego typu wydarzenie drogowe nie wiąże się na szczęście z żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Częściej uszkodzony zostaje po prostu pojazd. Typowe efekty szkody parkingowej to:

  • otarcia lakieru;
  • stłuczone lusterka; 
  • delikatne wgniecenia.

Zwykle da się zlikwidować szkodę parkingową bez większych problemów. Dlatego jeśli jesteś osobą winną, nie przejmuj się nadmiernie. Zarysowanie samochodu po prostu się zdarza, może być spowodowane chwilą nieuwagi lub innymi czynnikami zewnętrznymi. Najważniejsze to nie panikować i nie uciekać z miejsca zdarzenia.

szkoda parkingowa - kolizja na parkingu – czasem po prostu się zdarza!

Stłuczka na parkingu – czy zgłosić szkodę? Czy zawsze należy wezwać policję?

Niezależnie od tego, czy była to kolizja poruszających się samochodów, czy otarcie stojącego auta, najważniejsze jest to, by wyrazić chęć pomocy oraz pokazać, że nie planowałeś ucieczki z miejsca kolizji parkingowej. Dlaczego? Ubezpieczyciel od razu pokryje koszty naprawy pojazdu osoby poszkodowanej, jednak jeśli wykażesz złą wolę, prawdopodobnie będziesz musiał zwrócić równowartość z własnej kieszeni. Zwróć również uwagę na to, że na wielu parkingach są zainstalowane kamery monitoringu, dlatego nawet w przypadku ucieczki, istnieje duża szansa, że zostaniesz złapany po czasie.

Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu PDF – zarejestruj szkodę

Jeśli to ty ponosisz winę za stłuczkę na parkingu, znajdź dostępne w sieci gotowe wzory oświadczenia sprawcy szkody parkingowej. Oświadczenie o zdarzeniu możesz bez problemu wydrukować i wypełnić, dzięki czemu ubezpieczalnia będzie miała podstawy, aby wypłacić ubezpieczenie OC drugiej osobie. To zawsze jeden z ogólnych warunków ubezpieczenia. Kolizja parkingowa może się przecież zdarzyć, ale najważniejsze jest, aby dopełnić wszelkich formalności i spisać oświadczenie. Pamiętaj, że takie zdarzenie drogowe nie wymaga wezwania policji. Zawsze jednak upewnij się, że osoba poszkodowana nie doznała żadnej szkody fizycznej. Gdyby tak się stało, wtedy wezwanie służb jest już obowiązkowe.

szkoda parkingowa - zarejestruj szkodę

Stłuczka na parkingu i ucieczka? Nie zawsze

Szkoda parkingowa nie musi oznaczać ucieczki sprawcy, gdy tego nie ma na miejscu. Jeśli po powrocie do samochodu widzisz, że został on uszkodzony, sprawdź dokładnie, czy np. na masce, za wycieraczką lub na okolicznym chodniku nie ma karteczki albo innego przedmiotu, który zawierałby dane kontaktowe sprawcy zdarzenia. 

Kiedy odjechanie po szkodzie parkingowej to nie ucieczka?

Taka osoba nie ma obowiązku zostać na miejscu, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak długo pojazd będzie stał pozbawiony właściciela. Jeśli ktoś odpowiada za kolizję na parkingu, obowiązkiem jest podjęcie próby kontaktu z osobą poszkodowaną. Co istotne, ucieczka nie będzie dotyczyła też osoby, która była np. pod wpływem alkoholu i opuściła miejsce zdarzenia, nie panując nad sobą.

Szkoda parkingowa – mandat. Jak wysoki będzie?

Gdy w trakcie zdarzenia na miejscu pojawi się policja, sprawca szkody parkingowej może ponieść karę finansową. Kolizja wiąże się z mandatem o wysokości 200-500 zł oraz 6 punktami karnymi. W niektórych sytuacjach można jednak ich uniknąć. Prawo mówi, że kierowca powinien zachować należytą ostrożność i dostosować się do sytuacji. Dlatego jeśli przed sądem sprawca udowodni, że był ostrożny, ale mimo to doszło do wypadku, wówczas może nie ponieść żadnej kary. To jednak dość rzadkie przypadki i zwykle wymagają wejścia na drogę sądową. Wiadomo, że rozpatrzenie sprawy trochę potrwa.

szkoda parkingowa - mandat - jak wysoki

Stłuczka na parkingu – brak sprawcy. Co zrobić?

Stłuczka na parkingu nigdy nie jest przyjemna, a szczególnie gdy sprawca ucieka z miejsca zdarzenia.Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim, musisz zgłosić szkodę parkingową i spróbować znaleźć świadków. Jeśli w okolicy jest sklep lub jakieś stoisko, wtedy zapytaj, czy osoby w pobliżu niczego nie widziały. Sprawdź też, czy w okolicy nie ma monitoringu. 

Monitoring i oko kamerki a stłuczka na parkingu

To dzięki niemu będziesz w stanie najłatwiej odnaleźć sprawcę wydarzenia. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie kamerek na własnym pojeździe, dzięki którym zawsze będziesz w tym względzie zabezpieczony. Zyskasz być może twarde dowody, więc znacznie łatwiej będzie udowodnić komuś winę.

Szkoda parkingowa – ubezpieczenia OC i AC

W Polsce jedynym obowiązkiem ubezpieczeniowym jest wykupienie polisy OC, czyli tego, które chroni osoby poszkodowane w zdarzeniach drogowych. Poszkodowany w kolizji parkingowej może starać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy wykupionej przez właściciela pojazdu. AC, które pokrywa koszty winnego, jest już opcjonalne, jednak nie warto z niego rezygnować. Jeśli w przypadku szkody parkingowej nie uda się ustalić, kto jest winny, to właśnie AC to dokument, który pokryje koszty. Ponadto gdy winny okażesz się ty, to autocasco także pokryje twoje szkody i nie będziesz się musiał o nie martwić. Z tego powodu zawsze i bez wyjątku ubezpieczaj swój samochód. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do jakichś nieprzyjemnych zdarzeń!

Szkoda parkingowa, gdy winowajcą jest… otoczenie i miejsce zdarzenia!

Zwykle na parkingach największym zagrożeniem dla pojazdu są inne samochody. Czasem jednak może okazać się, że tak naprawdę sam stan otoczenia doprowadził do zepsucia pojazdu. 

Jak ubiegać się o zwrot pieniędzy w takiej sytuacji?

Jeśli do szkody parkingowej doszło z powodu zaniedbań właściciela terenu lub jego zarządcy, możesz ubiegać się o wypłatę odszkodowania z prywatnego OC lub też OC, które jest związane z samym terenem. W takich sytuacjach warto walczyć o swoje i zażądać wypłaty pieniędzy. Otoczenie powinno być w końcu odpowiednio zadbane i np. jeśli winowajcą jest spadająca dachówka, sprawa powinna zostać jak najszybciej rozwiązana. Takie pozorne drobnostki mogą doprowadzić do prawdziwej tragedii.

Chuligani też ponoszą odpowiedzialność za szkodę

Niekiedy zdarza się, że sprawcami są chuligani, którzy umyślnie niszczą pojazd. Za zarysowanie samochodu albo wybijanie szyb w aucie grozi grzywna i nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. Sprawca takiego wandalizmu odpowie za uszkodzenie samochodu. Do takich wydarzeń zwykle dochodzi na osiedlach. Najczęściej wybijane są szyby lub tłuczone lusterka, ale zdarzają się również umyślne zarysowania pojazdu albo wgniecenia karoserii. Najlepszy sposób na chuliganów to zamontowanie kamerki, ale i to często nie daje rezultatów. Zakapturzoną postać trudniej rozpoznać niż pojazd z widoczną rejestracją.

szkoda parkingowa - Chuligani też ponoszą odpowiedzialność za szkodę

Ile kolizji jest w Polsce każdego roku?

W 2020 roku w Polsce zgłoszono 382 046 kolizji drogowych. Ta liczba zmniejszyła się w porównaniu z 2018 rokiem o ponad 50 tys. Może wynikać to m.in. z sytuacji na świecie, z powodu której pojazdy były rzadziej używane. Do głównych przyczyn wypadków lub kolizji można zaliczyć niedostosowanie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, czy nieprawidłowe wymijanie. Czasem winni są także piesi będący pod wpływem alkoholu. Z tego powodu zawsze zachowaj w takiej sytuacji szczególną ostrożność. Jeśli jesteś pod wpływem alkoholu, unikaj samodzielnego wychodzenia z domu.

Oczywiście, szkoda parkingowa to kolizja o znacznie mniejszym ciężarze gatunkowym, ale nie należy jej lekceważyć. Za ucieczkę grożą kary, ale to nie groźby powinny przemawiać do rozsądku. Jeśli jesteś sprawcą kolizji na parkingu, pamiętaj, że ubezpieczenie AC pokryje koszty, więc na wszelki wypadek (całkiem dosłownie) wykup tę polisę.

Archiwum: czerwiec 2021