Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

szkoda parkingowa
szkoda parkingowa

Samochody

Szkoda parkingowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Szkoda parkingowa zwykle ma miejsce podczas postoju auta albo przy niewielkich prędkościach. Często nie powoduje więc dużych uszkodzeń, ale potrafi być nieprzyjemna w skutkach. Co zrobić, gdy zdarzy się np. uderzenie drzwiami na parkingu? Czytaj i sprawdź!

Zarysowanie auta na parkingu i odjechanie czasem się zdarza. Nie jest to oczywiście właściwe, ale często kierowca działa pod wpływem impulsu i nerwów. Usprawiedliwień nie ma jednak sensu szukać, bo jest to niezgodne z prawem. Jak należy się zachować, gdy zarysujesz cudzy samochód? A co, jeśli ktoś „ozdobi” twoje auto? Prawo dotyczące szkody parkingowej jest w tej sytuacji dość jasne. Jednak abyś mógł zapewnić sobie wypłatę z ubezpieczenia, lepiej wiedzieć, jak sprawnie zadziałać. Dowiedz się, jak reagować, gdy ma miejsce stłuczka parkingowa.

Kolizja na parkingu – czasem po prostu się zdarza!

Stłuczka parkingowa jest wliczona w ryzyko szczególnie podczas parkowania w zatłoczonych miejscach. Zwykle tego typu wydarzenie drogowe nie wiąże się na szczęście z żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Częściej uszkodzony zostaje po prostu pojazd. Typowe efekty szkody parkingowej to:

  • otarcia lakieru;
  • stłuczone lusterka; 
  • delikatne wgniecenia.

Zwykle da się to naprawić bez większych problemów. Dlatego jeśli jesteś osobą winną, nie przejmuj się nadmiernie. Zarysowanie samochodu po prostu się zdarza. Najważniejsze to nie panikować i nie uciekać z miejsca zdarzenia.

Stłuczka na parkingu – co robić w tej sytuacji?

Niezależnie od tego, czy była to kolizja poruszających się samochodów, czy otarcie stojącego auta, najważniejsze jest to, by wyrazić chęć pomocy oraz pokazać, że nie planowałeś ucieczki z miejsca kolizji parkingowej. Dlaczego? Ubezpieczalnia od razu pokryje koszty naprawy pojazdu osoby poszkodowanej, jednak jeśli wykażesz złą wolę, prawdopodobnie będziesz musiał zwrócić równowartość z własnej kieszeni. Zwróć również uwagę na to, że na wielu parkingach są zainstalowane kamery monitoringu, dlatego nawet w przypadku ucieczki, istnieje duża szansa, że zostaniesz złapany po czasie.

Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu PDF – zarejestruj szkodę

Jeśli to ty ponosisz winę za stłuczkę na parkingu, znajdź dostępne w sieci oświadczenie sprawcy szkody parkingowej. Możesz je bez problemu wydrukować i wypełnić, dzięki czemu ubezpieczalnia będzie miała podstawy, aby wypłacić ubezpieczenie OC drugiej osobie. Kolizja parkingowa może się przecież zdarzyć, ale najważniejsze jest, aby dopełnić wszelkich formalności. Pamiętaj, że takie zdarzenie drogowe nie wymaga wzywania policji. Zawsze jednak upewnij się, że osoba poszkodowana nie doznała żadnej szkody fizycznej. Gdyby tak się stało, wtedy wezwanie służb jest już obowiązkowe.

Stłuczka na parkingu i ucieczka? Nie zawsze

Szkoda parkingowa nie musi oznaczać ucieczki sprawcy, gdy tego nie ma na miejscu. Jeśli po powrocie do samochodu widzisz, że został on uszkodzony, sprawdź dokładnie, czy np. za maską lub na okolicznym chodniku nie ma karteczki albo innego przedmiotu, który zawierałby dane kontaktowe sprawcy zdarzenia. 

Kiedy odjechanie po szkodzie parkingowej to nie ucieczka?

Taka osoba nie ma obowiązku zostać na miejscu, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak długo pojazd będzie stał pozbawiony właściciela. Jeśli ktoś odpowiada za kolizję na parkingu, obowiązkiem jest podjęcie próby kontaktu z osobą poszkodowaną. Co istotne, ucieczka nie będzie dotyczyła też osoby, która była np. pod wpływem alkoholu i opuściła miejsce zdarzenia, nie panując nad sobą.

Szkoda parkingowa – mandat. Jak wysoki będzie?

Gdy w trakcie zdarzenia na miejscu pojawi się policja, sprawca szkody parkingowej może ponieść karę finansową. Kolizja wiąże się z mandatem o wysokości 200-500 zł oraz 6 punktami karnymi. W niektórych sytuacjach można jednak ich uniknąć. Prawo mówi, że kierowca powinien zachować należytą ostrożność i dostosować się do sytuacji. Dlatego jeśli przed sądem sprawca udowodni, że był ostrożny, ale mimo to doszło do wypadku, wówczas może nie ponieść żadnej kary. To jednak dość rzadkie przypadki i zwykle wymagają wejścia na drogę sądową. Wiadomo, że rozpatrzenie sprawy trochę potrwa.

Stłuczka na parkingu – sprawca uciekł. Co zrobić?

Stłuczka na parkingu nigdy nie jest przyjemna, a już szczególnie, gdy sprawca ucieka z miejsca zdarzenia. Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim, musisz zgłosić szkodę parkingową i spróbować znaleźć świadków. Jeśli w okolicy jest sklep lub jakieś stoisko, wtedy zapytaj, czy osoby w pobliżu niczego nie widziały. Sprawdź też, czy w okolicy nie ma monitoringu. 

Monitoring i oko kamerki a stłuczka na parkingu

To dzięki niemu będziesz w stanie najłatwiej odnaleźć sprawcę wydarzenia. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie kamerek na własnym pojeździe, dzięki którym zawsze będziesz w tym względzie zabezpieczony. Zyskasz być może twarde dowody, więc znacznie łatwiej będzie udowodnić komuś winę.

Szkoda parkingowa – AC i OC. Nie zapominaj o ubezpieczeniach

W Polsce jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem jest OC, czyli to, które chroni osoby poszkodowane w zdarzeniach drogowych. AC, które pokrywa koszty winnego, jest już opcjonalne, jednak nie warto z niego rezygnować. Jeśli w przypadku szkody parkingowej nie uda się ustalić, kto jest winny, to właśnie AC to ubezpieczenie, które pokryje koszty. Ponadto, gdy winny okażesz się ty, to AC także pokryje twoje szkody i nie będziesz się musiał o nie martwić. Z tego powodu zawsze i bez wyjątku ubezpieczaj swój samochód. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do jakichś nieprzyjemnych zdarzeń!

Szkoda parkingowa, gdy winowajcą jest… otoczenie!

Zwykle na parkingach największym zagrożeniem dla pojazdu są inne samochody. Czasem  jednak może okazać się, że tak naprawdę sam stan otoczenia doprowadził do zepsucia pojazdu. 

Jak ubiegać się o zwrot pieniędzy w takiej sytuacji?

Jeśli do szkody parkingowej doszło z powodu zaniedbań właściciela terenu lub jego zarządcy, możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy z prywatnego OC lub też OC, które jest związane z samym terenem. W takich sytuacjach warto walczyć o swoje. Otoczenie powinno być w końcu odpowiednio zadbane i np. jeśli winowajcą jest spadająca dachówka, sprawa powinna zostać jak najszybciej rozwiązana. Takie pozorne drobnostki mogą doprowadzić do prawdziwej tragedii.

Chuligani też ponoszą odpowiedzialność za szkodę

Niekiedy zdarza się, że sprawcami są chuligani, którzy umyślnie niszczą pojazd. Za zarysowanie samochodu albo wybijanie szyb w aucie grozi grzywna i nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. Sprawca takiego wandalizmu odpowie za uszkodzenie mienia. Do takich wydarzeń zwykle dochodzi na osiedlach. Najczęściej wybijane są szyby lub tłuczone lusterka, ale zdarzają się również umyślne zarysowania pojazdu albo wgniecenia karoserii. Najlepszy sposób na chuliganów to zamontowanie kamerki, ale i to często nie daje rezultatów. Zakapturzoną postać trudniej rozpoznać niż pojazd z widoczną rejestracją.

Ile kolizji jest w Polsce każdego roku?

W 2020 roku w Polsce zgłoszono 382 046 kolizji drogowych. Ta liczba zmniejszyła się w porównaniu z 2018 rokiem o ponad 50 tys. Może wynikać to m.in. z sytuacji na świecie, z powodu której pojazdy były rzadziej używane. Do głównych przyczyn wypadków lub kolizji można zaliczyć niedostosowanie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, czy nieprawidłowe wymijanie. Czasem winni są także piesi będący pod wpływem alkoholu. Z tego powodu zawsze zachowaj w takiej sytuacji szczególną ostrożność. Jeśli jesteś pod wpływem alkoholu, unikaj samodzielnego wychodzenia z domu.

Oczywiście, szkoda parkingowa to kolizja o znacznie mniejszym ciężarze gatunkowym, ale nie należy jej lekceważyć. Za ucieczkę grożą kary, ale to nie groźby powinny przemawiać do rozsądku. Jeśli jesteś sprawcą kolizji na parkingu, pamiętaj, że ubezpieczenie AC pokryje koszty, więc na wszelki wypadek (całkiem dosłownie) wykup tę polisę.

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Ciekawostki

Każdy pasjonat motoryzacji z całą pewnością chce być na bieżąco z nowinkami branżowymi, a także stale poszerzać swoją wiedzę na tematy, które go interesują....

Wiadomości

Świetny weekend zanotował w Pradze Maciej Janowski. Na Markecie polski żużlowiec był bezkonkurencyjny w piątek, natomiast w niedzielę lepszy był jedynie Artiom Łaguta. Dzięki...

Wiadomości

Lewis Hamilton wygrał niedzielny wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii. Zawodnik Mercedesa był szybszy od Charlesa Leclerca i Valtteriego Bottas, którzy z kolei wyprzedzili...

Samochody

Flokowanie ma nadać wnętrzu auta nowego stylu i je odświeżyć. To nakładanie drobnych włosków na konkretną część pojazdu. W jaki sposób przebiega ten proces?...

Przepisy

Sygnalizacja świetlna jest jednocześnie utrapieniem i wybawieniem kierowców. Gdy jej zabraknie, na ulicach pojawia się chaos, ale szybko pojawiające się czerwone światło potrafi być...

Naprawy

Warsztat samochodowy może okazać się twoim spełnieniem marzeń fana motoryzacji. Aby go jednak założyć, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Czy to w ogóle jest...

Przepisy

Zakaz wjazdu do lasu to przepis, o który pyta wiele osób, zwłaszcza w sezonie grzybowym oraz letnim. Za nieprzepisowe poruszanie się po lesie możesz...

Wiadomości

Lewis Hamilton zwycięzcą dzisiejszych kwalifikacji na torze Silverstone. Brytyjczyk okazał się minimalnie szybszy od swojego głównego rywala Maxa Verstappena. Na uwagę zasługuje ósme miejsce...

Wiadomości

Wczoraj na torze Silverstone zaprezentowano model bolidu zgodny z regulacjami technicznymi, które zaczną obowiązywać od sezonu 2022. Inną nowością podczas najbliższego weekendu stanowi format...

Samochody

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy to typy jednostek, o których słyszał nawet niezbyt zaznajomiony z tematyką motoryzacyjną kierowca. Jest jednak wiele różnic między tymi konstrukcjami....

Zobacz także

Samochody

Ze względu na letnie upały, samochód szybko się nagrzewa, a w środku panuje atmosfera sauny. Nie są to optymalne warunki do podróżowania, niezależnie od...

Wiadomości

Alfa Romeo pozostanie w Formule 1 co najmniej do końca sezonu 2024. Nie jest za to jeszcze znany skład kierowców, który będzie jeździł w...

Dokumenty

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją? Jeśli tak, to oznacza, że musisz dokładnie poznać wszystkie jej tajniki. Powinieneś przecież w świadomy, bezpieczny i odpowiedzialny...

Wiadomości

Amerykańska agencja prasowa Bloomberg donosi, że Unia Europejska ma w planie od 2035 r. na swym terenie sprzedawać wyłącznie elektryczne samochody. Finalnym terminem jest...

Samochody

Ogniwo paliwowe to zasilanie, które jest ekologiczne i daje spory zysk mocy. Czy taka konstrukcja to same zalety? Dowiedz się więcej o tym przyszłościowym...

Samochody

Lakierowanie samochodów jest na tyle wymagającym i pracochłonnym zajęciem, że lepiej powierzyć je fachowcom. Czy jednak zawsze warto to zrobić? Kiedy możesz zdecydować się...

Wiadomości

W Chałupach na Półwyspie Helskim organizowany jest event o nazwie „Razem na fali”. Dzięki tej imprezie wszyscy chętni będą mogli pojechać elektrycznym vanem Mercedesa,...

Wiadomości

Od 12 lipca można składać wnioski do programu „Mój elektryk”. Celem inicjatywy jest zachęcenie osób do zakupienia elektrycznych pojazdów oraz rozwój elektryfikacji w Polsce....