Skrzyżowanie równorzędne to niejedyne miejsce, gdzie zastosowanie mają przepisy związane z ustąpieniem pierwszeństwa. Można powiedzieć, że pierwszeństwo przejazdu dotyczy wszystkich dróg, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej ani specjalnego oznakowania drogowego. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy ustąpić pierwszeństwa przejazdu musisz poznać przepisy ruchu drogowego i sprawdzić, jakie mają zastosowanie w praktyce. Wbrew pozorom ustępowanie pierwszeństwa to mocno skomplikowana sprawa, z jaką nie radzi sobie nawet połowa kierowców w Polsce i na całym świecie.

Pierwszeństwo przejazdu – a skrzyżowanie?

Pierwszeństwo przejazdu obowiązuje w wielu miejscach w ruchu drogowym. W tym przypadku głównie chodzi o kilka typów skrzyżowań oraz o pojazdy uprzywilejowane, które należy bezwzględnie przepuścić na drodze. Ustawa ruchu drogowego jasno określa, jakie są połączenia dróg, rozwidlenia i ich przecięcia. Rozróżniamy też kilka typów skrzyżowań, gdzie mają zastosowanie zasady pierwszeństwa przejazdu, a mianowicie:

  • skrzyżowanie nierównorzędne ze znakami – tutaj o pierwszeństwie przejazdu decydują postawione przy drodze znaki,
  • skrzyżowanie równorzędne – jeśli nie ma na drodze żadnych znaków lub pojawia się znak A-5, czyli skrzyżowanie równorzędne, musisz przepuścić pojazdy znajdujące się po twojej prawej stronie,
  • skrzyżowanie o ruchu kierowanym z sygnalizacją świetlną,
  • skrzyżowanie o ruchu kierowanym przez funkcjonariusza policji.

Na skrzyżowaniach równorzędnych bez znaków mają zastosowanie przepisy ruchu drogowego, a dokładniej zasada prawej ręki. Oznacza to, że wszystkie pojazdy po twojej prawej stronie musisz przepuścić przed sobą. Pamiętaj, że w razie awarii sygnalizacji świetnej i braku znaków drogowych również mają zastosowanie te przepisy pierwszeństwa przejazdu.

Uwaga! Kiedy poruszasz się drogą gruntową lub dojazdową do obiektu budowlanego i wjeżdżasz na publiczną drogę asfaltową, oznacza to, że włączasz się do ruchu. W tym przypadku musisz bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa przejazdu innym samochodom na drodze.

Pierwszeństwo przejazdu a znaki drogowe – co warto wiedzieć?

Chcesz wiedzieć, jak działa pierwszeństwo przejazdu jeśli na drodze znajdują się znaki? Oto kilka popularnych typów znaków, które dotyczą pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu i innych drogach.

  • znak A-7 – odwrócony trójkąt z żółtym polem w środku i czerwoną obwódką dotyczy konieczności ustąpienia pierwszeństwa przejazdu,
  • znak B-20 – to po prostu znak stop, który nakazuje zatrzymanie się i ustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
  • znak D-1 – to romb z żółtym środkiem i białą obwódką, który oznacza drogę z pierwszeństwem. W tym przypadku pierwszeństwo ma pojazd poruszający się drogą z tym znakiem.
  • znak A-5 – trójkąt żółty z czerwoną ramką i czarnym znakiem X oznacza skrzyżowanie równorzędne, gdzie ma zastosowanie metoda prawej ręki.

Ogólnie rzecz biorąc znaki drogowe to główny wyznacznik pierwszeństwa przejazdu. Na drodze z pierwszeństwem przejazdu zawsze będziesz jechać w pierwszej kolejności. Zapamiętaj też, że na drodze pojawiają się różne sytuacje i musisz wiedzieć, kiedy stosować się do określonych sygnałów i znaków. Kiedy na drodze znajduje się osoba kierująca ruchem – musisz stosować się do jej poleceń. To samo tyczy się sygnalizacji świetlnej, która jest ponad znakami.

Pierwszeństwo przejazdu a skrzyżowania z sygnalizacją świetlną

Bezwzględne pierwszeństwo przejazdu masz wtedy, kiedy na skrzyżowaniu znajduje się sygnalizacja świetlna wskazująca na kierunek bezkolizyjny. Na skrzyżowaniach spotkasz się z różnymi sytuacjami, a mianowicie:

  • skręt w lewo na skrzyżowaniu – w tym przypadku światła odwołują pierwszeństwo łamane, czyli musisz ustąpić pierwszeństwa samochodom jadącym z naprzeciwka podczas twojego skrętu w lewo,
  • awarie sygnalizacji świetnej – kiedy dojdzie do awarii świateł na skrzyżowaniu musisz stosować się do wskazówek osób kierujących ruchem, znaków drogowych, a ostatecznie metody prawej ręki,
  • skręt warunkowy na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną – w tym przypadku bezwzględnie zatrzymaj się przed wykonaniem manewru skrętu, aby upewnić się o możliwości bezkolizyjnego przejechania skrzyżowania.

Pierwszeństwo przejazdu a tramwaje na drodze – co warto wiedzieć?

Jeśli na drodze znajduje się pojazd szynowy bezwzględnie nie wolni ci najeżdżać na jego pas ruchu, kiedy ten ma zielone światło. Tramwaje do duże pojazdy i kolizja z nimi przysparza wiele trudności. Tramwaj na drodze ma pierwszeństwo (lub nie) w określonych sytuacjach, takich, jak:

  • skrzyżowania równorzędne – ma pierwszeństwo przejazdu przed innymi pojazdami,
  • na drogach podporządkowanych musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na drodze z pierwszeństwem przejazdu,
  • na drogach z pierwszeństwem przejazdu tramwaj porusza się jako pierwszy zgodnie z ogólnymi zasadami,
  • na skrzyżowaniach ze światłami tramwaj nie ma prawa wjechać za sygnalizator, gdzie pojawiło się czerwone światło, a więc ustępuje pierwszeństwa innym pojazdom z zielonym światłem.

Pojazdy uprzywilejowane a pierwszeństwo przejazdu – najważniejsze informacje

Wiesz już, że musisz ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z naprzeciwka kiedy skręcasz w lewo oraz tym znajdującym się po twojej prawej stronie na skrzyżowaniach równorzędnych. Chcesz wiedzieć, jak wygląda kwestia pierwszeństwa pojazdów uprzywilejowanych? Przepisy ruchu drogowego jasno określają, że pojazdy uprzywilejowane to głównie:

  • pogotowie ratunkowe,
  • policja,
  • straż pożarna,
  • pojazdy innych służb mundurowych.

Pierwszeństwo wynikające ze znaków lub przepisów dotyczących zmiany pasa ruchu nie ma zastosowania, kiedy na drodze pojawi się pojazd uprzywilejowany z uruchomioną sygnalizacją świetlną lub dźwiękową. W takich sytuacjach musisz bezwzględnie ustąpić przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu.

Pierwszeństwo przejazdu – dlaczego warto znać przepisy ruchu drogowego w tej kwestii?

Musisz wiedzieć, że pierwszeństwo przejazdu dotyczy także zmiany pasa ruchu. W tym przypadku musisz ustąpić pierwszeństwa pojazdowi z prawej i lewej strony. Te same przepisy mają zastosowanie jeśli chodzi też o ronda. Warto pamiętać, że wymuszenie pierwszeństwa na drodze jest karane mandatem w wysokości nawet do 300 złotych i 5 punktów karnych. Kiedy wymusisz pierwszeństwo na skrzyżowaniu i zauważy to policja lub dojdzie do zdarzenia drogowego, zostaniesz ukarany mandatem do 350 złotych i 6 punktów karnych.

Podsumowując – nieustąpienie pierwszeństwa to problem, który dotyczy wielu Polaków kierujących pojazdami na drodze. Przepisy jednak jasno określają pierwszeństwo przejazdu przez skrzyżowanie, na innych drogach oraz w wielu sytuacjach. Znajomość przepisów z pewnością pomoże ci utrzymać odpowiedni poziom bezpieczeństwa na drodze, a także uniknąć ewentualnego mandatu nałożonego przez policję.

Archiwum: sierpień 2022