Chociaż nie ma takiego obowiązku, dobrze jest nieco wczuć się w sytuację kierowców, którzy czekają na drogach podporządkowanych. Zazwyczaj oczekują na to, co zrobisz jako kierowca na głównej. Droga z pierwszeństwem jest prosta tylko na skrzyżowaniach bez łamanej linii przejazdu. W każdym innym wypadku warto zastosować dodatkowe środki ostrożności. Co warto wiedzieć o niuansach związanych z tym znakiem? Jedź z nami i sprawdź!

Znak „droga z pierwszeństwem przejazdu” – jak go poznać?

To wyjątkowy znak wśród wszystkich oznaczeń informacyjnych. Ogromna większość jest utrzymana w kolorystyce niebiesko-czarno-białej, natomiast znak D-1 jest biało-żółty. Dodatkowo ustawiony jest wierzchołkiem ku górze, tak jakby jego bryłą był romb, a nie kwadrat czy prostokąt (tak, wiemy, że kwadrat jest rombem). Poza tym, droga z pierwszeństwem przejazdu w wielu przypadkach jest dodatkowo oznakowana przy pomocy specjalnej tabliczki do znaków drogowych, która wskazuje rzut skrzyżowania z góry i pogrubioną drogę z pierwszeństwem.

Przebieg drogi z pierwszeństwem – jaki może być?

Droga może przebiegać dowolnie i wszystko zależy od drogowców. Najprostsze są oczywiście skrzyżowania, gdzie droga z pierwszeństwem przejazdu jest na wprost. Wtedy nie wymaga się od jadącego nią pojazdu jakichś szczególnych zachowań. Poza tym, kierowcy przecinający taką jezdnię wiedzą, że pojazdu mającego pierwszeństwo mogą spodziewać się ze swojej prawej lub lewej strony. Praktycznie w każdej sytuacji powinni ustąpić mu przejazdu. Jednak sytuacja komplikuje się w momencie, gdy droga taka jest łamana. Co to znaczy?

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym – co to jest?

To po prostu ustawienie pierwszeństwa przejazdu w dowolnym kierunku, ale nie na wprost. Po czym możesz poznać, że skrzyżowanie, na które wjeżdżasz, ma łamane pierwszeństwo? Na znakach pomocniczych widać wyraźnie, że jedna z linii:

  • jest pogrubiona;
  • skręca w lewo lub w prawo. 

W istocie nie ma tu również większych komplikacji z poruszaniem się takim skrzyżowaniu. Kierowcy stojący na drogach podporządkowanych widzą bowiem znak „ustąp pierwszeństwa”. Na ich zachowanie ma jednak wpływ to, co zrobisz ty, poruszając się po jezdni.

Co zrobić, gdy masz pierwszeństwo łamane?

Najprostszym sposobem wybrnięcia z tej sytuacji jest wrzucenie kierunkowskazu. Dlaczego? Dzięki temu kierowca oczekujący na twój przejazd nie będzie miał (zwykle) żadnych wątpliwości, w jakim kierunku zmierzasz. Wyobraź sobie skrzyżowanie z dwoma kierunkami jazdy. Droga z pierwszeństwem ostro skręca w lewo, a na wprost jest droga podporządkowana. Jeśli chcesz pokonać skrzyżowanie drogą z pierwszeństwem, możesz nie wrzucać kierunkowskazu. Jednak jeśli zasygnalizujesz skręt w lewo, osoba stojąca na trasie podporządkowanej będzie wiedziała, żeby nie wyjeżdżać.

Czy musisz wrzucać kierunkowskaz na skrzyżowaniu łamanym?

W zasadzie nie musisz tego robić. Powinieneś jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach możesz. Czasem skrzyżowanie ma wiele jezdni i dodatkowo wrzucony kierunkowskaz dla auta na drodze z pierwszeństwem wprowadzi więcej zamieszania niż pożytku. W innych sytuacjach, tak jak tej opisanej powyżej, łatwiej będzie dla oczekujących kierowców, gdy użyjesz odpowiedniego kierunkowskazu. Trzymaj się zasady, która dotyczy zamiaru skrętu. Gdy jedziesz w prawo, wybierz prawy kierunkowskaz. Gdy jedziesz w lewo – lewy. Gdy jedziesz na wprost, nie powinieneś wrzucać żadnego kierunkowskazu.

Koniec drogi z pierwszeństwem – jak rozpoznać?

Gdy dojeżdżasz do skrzyżowania i nie masz pierwszeństwa, mimo że przysługiwało ci ono wcześniej, spotkasz przynajmniej dwa znaki:

  • D-2;
  • A-7. 

Pierwszy z nich jest łudząco podobny do D-1, ale ma dodatkowe przekreślenie. Informuje o odwołaniu przywileju przejazdu. Droga z pierwszeństwem jest dodatkowo odwołana poprzez znak A-7, który mówi o konieczności ustąpienia pierwszeństwa pojazdom.

Zdawałoby się, że jazda na trasie z przywilejem przejazdu przed innymi jest bardzo prosta, ale może być problematyczna. Dużo zależy od uwagi kierowców na drodze podporządkowanej i twojego zachowania na drodze z pierwszeństwem. Dlatego pamiętaj o tym, by nie myśleć, że inni wiedzą, gdzie jedziesz. Lepiej zasygnalizuj to odpowiednim kierunkowskazem, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Pomoże ci to przejechać skrzyżowanie bezkolizyjnie i bez zbędnych trudności.

Archiwum: lipiec 2021