Kiedy obowiązuje zasada prawej ręki? To coś, co powinien wiedzieć każdy kierowca. Na pewno w trakcie egzaminu na prawo jazdy dobrze znałeś odpowiedź na to pytanie. Nie możesz jednak zapominać o czymś takim, jak zasada prawej strony, gdy poruszasz się po drogach na co dzień. Powinieneś o niej pamiętać szczególnie wtedy, gdy poruszasz się po skrzyżowaniach równorzędnych bez żadnych dodatkowych oznaczeń. Najczęściej spotkasz je np. przy osiedlach domków jednorodzinnych, na obrzeżach miast lub na wsiach. Przeczytaj i przypomnij sobie zasady, które mogą ci się przydać na drodze!

Gdzie obowiązuje zasada prawej ręki i co oznacza? Kto ma pierwszeństwo?

Zasada prawej ręki jest naprawdę prosta. Mówi ona na tym, że musisz przepuścić pojazdy znajdujące się po prawej stronie kierowcy. Mają one pierwszeństwo w sytuacji, w której nie regulują tego inne przepisy ruchu drogowego. Co to oznacza? Jeżeli przy skrzyżowaniu znajduje się sygnalizacja świetlna lub znaki informujące o tym, kto ma pierwszeństwo, to do nich w pierwszej kolejności należy się stosować. To samo będzie dotyczyć sytuacji, gdy ruchem w danym miejscu będzie zarządzać policjant. W innych sytuacjach, czyli kiedy skrzyżowanie nie jest oznaczone, obowiązuje zasada prawej ręki w ruchu drogowym. Pamiętaj, aby nie jeździć na pamięć i zwracaj uwagę na to, czy w twojej okolicy nie pojawiają się nowe znaki.

zasada prawej ręki - gdzie obowiązuje

Dlaczego niektórzy nie wiedzą, co to jest zasada prawej ręki?

Dawniej była to jedna z kluczowych zasad obowiązujących na drodze. Jeszcze 30-40 lat temu na wielu skrzyżowaniach brakowało adekwatnych znaków, dlatego kierowcy musieli często z niej korzystać. Współcześnie jednak coraz częściej można po prostu o niej zapomnieć. Zarządcy dróg dokładają wszelkich starań, aby większość skrzyżowań (także tych równorzędnych) była dobrze oznaczona. Zwykle to, kto jedzie pierwszy, a kto drugi, jest dosyć jasne. Nie powinno więc dziwić, że szczególnie młodzi kierowcy mogą zapominać o tej zasadzie.

Zasada prawej ręki na drodze poza skrzyżowaniami. Jak należy ją stosować?

zasada prawej ręki - dlaczego niektórzy nie wiedzą

Wbrew pozorom zasada prawej ręki obowiązuje nie tylko na skrzyżowaniach równorzędnych. Należy pamiętać o niej także w trakcie ruchu drogowego i podczas wykonywania niektórych manewrów. Oto przykładowe sytuacje:

  • jeśli w tej samej chwili dwa samochody chcą zmienić pas ruchu, pierwszeństwo ma ten, który znajduje się po prawej stronie;
  • dotyczy to również zawracania i wyjazdów ze stref ruchu niebędących drogami jako takimi, czyli np. z miejsca zamieszkania na drodze osiedlowej czy ze stacji benzynowej.

Stosuj zasadę ograniczonego zaufania na drodze. Bezpieczny ruch drogowy dla kierowców

zasada prawej ręki - stosuj zasadę ograniczonego zaufania

Reguły to jedno, a praktyka – drugie! W trakcie poruszania się na drodze zawsze bądź bardzo ostrożny i nie ufaj w pełni innym uczestnikom ruchu. Zanim wjedziesz na skrzyżowanie, upewnij się, że druga osoba zatrzymała pojazd, nawet jeśli to ty masz prawo pierwszeństwo. Niestety, nie każdy przestrzega wszystkich zasad obowiązujących na drogach, a lepiej nie ryzykować udziału w niebezpiecznym wypadku.

Zasada prawej ręki jest bardzo prosta, dlatego nie będziesz miał problemu, aby jej przestrzegać. Pamiętaj, w jakiej sytuacji masz pierwszeństwo przejazdu, a kiedy będziesz musiał ustąpić pierwszeństwa pojazdowi z prawej. Znajomość zasady prawej ręki sprawi, że jazda na skrzyżowaniach będzie płynna, bezpieczna i pozbawiona kolizji.

Archiwum: wrzesień 2022