Kiedy obowiązuje zasada prawej ręki? To coś, co powinien wiedzieć każdy kierowca. Na pewno w trakcie egzaminu na prawo jazdy dobrze znałeś odpowiedź na to pytanie. Nie możesz jednak zapominać o czymś takim, jak zasada prawej strony, gdy poruszasz się po drogach na co dzień. Powinieneś o niej pamiętać szczególnie wtedy, gdy poruszasz się po skrzyżowaniach równorzędnych bez żadnych dodatkowych oznaczeń. Najczęściej spotkasz je np. przy osiedlach domków jednorodzinnych, na obrzeżach miast lub na wsiach. Przeczytaj i przypomnij sobie zasady, które mogą ci się przydać na drodze!
Na czym polega zasada prawej ręki?
Zasada prawej ręki jest naprawdę prosta. Mówi ona na tym, aby przepuszczać osoby znajdujące się po prawej stronie kierowcy. Mają one pierwszeństwo w sytuacji, w której nie regulują tego inne przepisy. Co to oznacza? Jeżeli przy skrzyżowaniu znajdują się znaki informujące o tym, kto ma pierwszeństwo, to do nich w pierwszej kolejności należy się stosować. To samo będzie dotyczyć sytuacji, gdy ruchem w danym miejscu będzie zarządzać policjant. W innych sytuacjach, czyli kiedy skrzyżowanie nie jest oznaczone, obowiązuje zasada prawej ręki w ruchu drogowym. Pamiętaj, aby nie jeździć na pamięć i zwracaj uwagę na to, czy w twojej okolicy nie pojawiają się nowe znaki.
Dlaczego niektórzy nie wiedzą, co to jest zasada prawej ręki?
Dawniej była to jedna z kluczowych zasad obowiązujących na drodze. Jeszcze 30-40 lat temu na wielu skrzyżowaniach brakowało adekwatnych znaków, dlatego kierowcy musieli często z niej korzystać. Współcześnie jednak coraz częściej można po prostu o niej zapomnieć. Zarządcy dróg dokładają wszelkich starań, aby skrzyżowania (także te równorzędne) były dobrze oznaczone. Zwykle to, kto jedzie pierwszy, a kto drugi, jest dosyć jasne. Nie powinno więc dziwić, że szczególnie młodzi kierowcy mogą zapominać o tej zasadzie.
Zasada prawej ręki na drodze poza skrzyżowaniami
Wbrew pozorom zasada prawej ręki obowiązuje nie tylko na skrzyżowaniach równorzędnych. Należy pamiętać o niej także w trakcie ruchu drogowego. Oto przykładowe sytuacje:
- jeśli w tej samej chwili dwa samochody chcą zmienić pas ruchu, pierwszeństwo ma ten, który znajduje się po prawej stronie;
- dotyczy to również zawracania i wyjazdów ze stref niebędących drogami jako takimi, czyli np. z miejsca zamieszkania czy ze stacji benzynowej.
Stosuj zasadę ograniczonego zaufania na drodze
Reguły to jedno, a praktyka – drugie! W trakcie poruszania się na drodze zawsze bądź bardzo ostrożny i nie ufaj w pełni innym uczestnikom ruchu. Zanim ruszysz, upewnij się, że druga osoba zatrzymała pojazd, nawet jeśli to ty masz pierwszeństwo. Niestety, nie każdy przestrzega wszystkich zasad obowiązujących na drogach, a lepiej nie ryzykować udziału w niebezpiecznym wypadku.
Zasada prawej ręki jest bardzo prosta, dlatego nie będziesz miał problemu, aby jej przestrzegać. Pamiętaj, w jakiej sytuacji masz pierwszeństwo, a kiedy będziesz musiał ustąpić. Jazda na skrzyżowaniach z zachowaniem tego przepisu będzie płynna i bezpieczna.
Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.