W sieci pełno jest filmików nagrywanych przez kierowców, którzy uchwycili momenty łamania przepisów drogowych. Najpopularniejszych wykroczenia to wymuszenie pierwszeństwa, zjechanie ze swojego pasa na sąsiedni lub zawracanie autem na skrzyżowaniu tak, jakby prowadziło się tira z naczepą. Zmiana kierunku ruchu w każdym z tych przypadków wykonywana jest niedbale lub mówiąc wprost – niepoprawnie. Jak nie powielić tych błędów?

Kodeks ruchu drogowego – zmiana pasa ruchu

zmiana kierunku ruchu - kodeks ruchu drogowego – zmiana pasa ruchu

Najprostsza definicja zmiany kierunku ruchu mówi o zmianie obranego pierwotnie pasa na inny. Taki manewr możesz wykonać:

W praktyce można zaobserwować zmianę kierunku jazdy, gdy auto jedzie się drogą wielopasmową i chce wyprzedzić inny pojazd. Nie jest to oczywiście jedyny przypadek. Zmieniać pas ruchu możesz także na rondzie (chyba jeden z trudniejszych do przyswojenia manewrów). Zmiana pasa ruchu na skrzyżowaniu wielopasmowym także jest możliwa.

Nieprawidłowo wykonana zmiana kierunku ruchu pojazdu nawet w pozornie niegroźnej sytuacji może stworzyć zagrożenie dla innych uczestników drogi. Dlatego kierowca musi zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania manewru.

Zmiana pasa ruchu – prawo jazdy i egzamin praktyczny

zmiana kierunku ruchu - zmiana pasa ruchu – prawo jazdy i egzamin praktyczny

Jeśli przed tobą egzamin praktyczny na prawo jazdy, pas ruchu (a raczej – jego zmiana) na pewno cię nie ominie. Niestety, ale bardzo często się zdarza, że egzaminatorzy właśnie po tym manewrze zmuszeni są do wystawienia negatywnej oceny z całego egzaminu. Jak więc powinieneś zareagować, gdy będziesz wykonywał zmianę kierunku ruchu?

Zmiana pasa jazdy – zasady krok po kroku

Oto nasze podpowiedzi:

  • w pierwszej kolejności musisz obrać odpowiedni pas jezdni i zbliżyć się do jego krawędzi;
  • w tym momencie należy włączyć kierunkowskaz informujący o potrzebie zmiany kierunku jazdy;
  • zmień bieg na niższy i postaraj się wytracić nieco prędkości;
  • gdy upewnisz się, że pas, który chcesz zająć, jest wolny, możesz wykonać manewr i dostosować prędkość do warunków.

Zmiana pasa ruchu – testy teoretyczne i praktyczne

Na papierze zawsze wszystko wygląda o wiele łatwiej. Na drodze niektórym często odcina rozum i nagle nie wiedzą, co robić. Dlatego ćwicz wcześniej jak najwięcej, jeśli czujesz, że nie jest to twoja mocna strona. Zmiana pasa ruchu wiąże się również ze znajomością znaków drogowych.

Zmiana kierunku jazdy i znaki – o czym musisz pamiętać?

Co wtedy, gdy na drodze pojawi się znak B-25? Jest to zakaz wyprzedzania i towarzyszy mu ciągła linia na drodze. Zmiana kierunku ruchu jest wtedy zabroniona, chyba że natrafisz na przeszkodę. Takie linie spotkasz również na rondach wielopasmowych, których kierunek jazdy jest z góry narzucony przez znaki drogowe. Jego bardziej rozwiniętą formą jest rondo turbinowe.

Zmiana kierunku jazdy – zwróć uwagę na linie na drodze

A co w sytuacji, gdy trafisz na linie umożliwiające zmianę pasa na skrzyżowaniu? To ważne, byś trzymał się wytyczonego toru w trakcie jego pokonywania. Oczywiście, możesz go też zmienić. Czasem jest to konieczne, by można było obrać odpowiedni pas wylotowy. Jednak to właśnie w takich miejscach często dochodzi do kolizji, bo jeden z kierowców wymusza pierwszeństwo.

Zmiana kierunku jazdy na skrzyżowaniu a znaki

Jaki jeszcze manewr budzi spore obawy u kierowców? Chodzi o zmianę kierunku ruchu o 180 stopni, czyli zawracanie. Jeśli na drodze widzisz znak umożliwiający ci skręt w lewo ze skrajnego lewego pasa, możesz również w takich sytuacjach zawracać. Nic nie stoi na przeszkodzie. Wyjątkiem jest znak B-23, który informuje o zakazie zawracania.

A co wtedy, gdy na skrzyżowaniu nie widzisz znaku z kierunkiem jazdy, a jedynie sygnalizator ze strzałką w lewo? W takiej sytuacji nie możesz zawrócić. Nie możesz też wykonać tego manewru, jeśli zmuszony byłbyś do najechania na linię ciągłą lub ciągłą podwójną.

Zmiana kierunku jazdy a błędy kierowców

zmiana kierunku ruchu - zmiana kierunku jazdy a błędy kierowców

Poza wyżej wymienionymi problemami ze zmianą kierunku ruchu są też inne, bardziej prozaiczne. Kierowcy nagminnie zapominają o włączaniu kierunkowskazów. Zachowują się tak, jakby zupełnie ich nie mieli. Powodem kolizji i wypadków są też uchybienia w postaci zmiany pasa ruchu przed spojrzeniem w lusterko. Klasykiem jest też wyprzedzanie ciągu aut na trasie szybkiego ruchu, by później nagle zwolnić i tuż przed nimi wjechać w zjazd.

I wisienka na torcie – zmiana kierunku i zjazd ze skrzyżowania lub drogi bez wcześniejszego zjechania na skrajny pas. Po prostu nigdy tak nie rób.

Jak widzisz, zmiana kierunku ruchu to kwestia ważna nie tylko podczas egzaminu na prawo jazdy. To czynność, którą kierowca wykonuje bardzo często, dlatego liczymy, że dzięki naszemu artykułowi będziesz wiedział, jak i kiedy zmieniać kierunek jazdy. Mamy nadzieję, że nie powielisz też błędów innych kierujących.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy następuje zmiana kierunku jazdy?

O zmianie kierunku jazdy mówi się wtedy, gdy kierowca zmienia obrany pierwotnie pas na inny. Taki manewr można wykonać na drodze wielopasmowej, rondzie i na skrzyżowaniach wielopasmowych.

Co grozi za brak kierunkowskazu?

Brak kierunkowskazu lub jego nieprawidłowe użycie grozi otrzymaniem mandatu w wysokości 200 zł oraz dwóch punktów karnych!

Jakie zasady obowiązują przy zmianie kierunku w lewo?

Zmieniając pas na lewy, musisz zbliżyć się do lewej krawędzi jezdni, włączyć kierunkowskaz informujący o chęci zmiany kierunku jazdy. Upewnij się, że pas, który chcesz zająć i z odpowiednią prędkością wykonaj manewr.

Archiwum: grudzień 2022