Zakup auta z USA – dlaczego warto to rozważyć?

Na rynku amerykańskim znajdziesz modele samochodów niedostępne w polskich salonach ani w ogóle w Europie, również limitowane wersje modeli wozów europejskich. Dzięki dużej różnorodności łatwiej znaleźć to jedno, wymarzone auto. To jeden z powodów, dla których wielbiciele motoryzacji decydują się na zakup samochodu z USA, ale przyczyn takiej decyzji jest oczywiście więcej. Ważnym argumentem są atrakcyjne ceny. W zależności od okazji, na którą trafisz, masz szansę zaoszczędzić sporo – kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dodatkowa kwota, która zostaje w portfelu, stwarza przestrzeń do zakupu akcesoriów, podnoszących komfort jazdy. Warto przy tym pamiętać, że z reguły amerykańskie samochody mają bogatsze wyposażenie, co jest dodatkową zaletą sprowadzania aut z USA, a części zamienne do aut są często tańsze i łatwo dostępne. To z kolei przekłada się na niższe koszty eksploatacji w późniejszych latach. Jakie jeszcze korzyści odniesiesz, wybierając samochód z rynku amerykańskiego? Warto wspomnieć choćby o mniejszych przebiegach, z którymi często mają do czynienia kupujący takie auta. Dzieje się tak dlatego, że Amerykanie zazwyczaj dokonują wymiany na nowsze modele częściej niż Europejczycy.

Samochód z rynku amerykańskiego – koszty związane z zakupem

Ceny samochodów pochodzących z rynku amerykańskiego mogą wydawać się na pierwszy rzut oka bardzo kuszące. Warto jednak pamiętać, że z takim zakupem wiąże się również szereg kosztów, które trzeba doliczyć do ostatecznej ceny pojazdu. Szczegółowe rozpisanie wszystkich wydatków pomoże Ci przygotować dobry plan i podjąć opłacalną decyzję o zakupie. Dużym wydatkiem okazuje się zazwyczaj transport, ale jego ostateczny koszt bywa zróżnicowany – zależy bowiem od wielkości auta, aktualnego cennika przewoźników i od portu. Drugim istotnym kosztem jest cło oraz akcyza, które należy opłacić w Polsce. W tym przypadku również liczy się wielkość samochodu, ale także pojemność silnika i wartość celna. Na koniec dochodzi do tego również kwota VAT i homologacja, samochód musi przejść niezbędny przegląd techniczny. Po sprawdzeniu auta niekiedy konieczna okazuje się adaptacja do polskich warunków, a modyfikacje mogą dotyczyć m.in.: oświetlenia, układu wydechowego, opon, systemów bezpieczeństwa, liczników czy zderzaków. Koszt adaptacji zależy od zakresu niezbędnych prac i może znacznie różnić się w zależności od modelu pojazdu.

Dalsze koszty nie różnią się już od tych, dotyczących polskich aut. Właściciel musi wykupić ubezpieczenie OC samochodu. Z uwagi na spore wydatki związane z transportem i załatwieniem wszystkich niezbędnych formalności po zakupie samochodu z USA warto skupić się na wyborze najkorzystniejszej oferty – do tego celu najlepiej wykorzystać wygodny i praktyczny kalkulator OC. Po opłaceniu obowiązkowego ubezpieczenia można uznać, że to koniec niezbędnych wydatków, ale, żeby zapewnić sobie większy komfort jazdy i poczucie bezpieczeństwa, dobrym pomysłem będzie rozważenie wykupienia Autocasco, które chroni samochód przed zdarzeniami losowymi, takimi jak np. kradzież, zniszczenie w wyniku kolizji, wypadku lub aktu wandalizmu.

Samochód z USA – yes or no?

Zakup samochodu z rynku amerykańskiego ma swoje wady i zalety. Z pewnością jest to decyzją, którą warto gruntownie przemyśleć, rozważając wszystkie za i przeciw, a przede wszystkim precyzyjnie kalkulując koszty i oszczędności. Jeśli bez problemu zmieścisz się w budżecie, a nawet masz szansę zaoszczędzić pieniądze, zdecydowanie jest to sprawa godna zachodu, o ile nie brakuje Ci czasu i energii na kalkulacje i załatwianie formalności. Wybór dobrej jakości samochodów na rynku amerykańskim jest naprawdę imponujący, a większość z nich wyróżnia się małym przebiegiem i bogatym wyposażeniem, poprawiającym komfort jazdy. Ponadto dzięki takiej transakcji masz szansę złowić ciekawą okazję i upolować oryginalny model, który w Europie byłby niedostępny. Dzięki starannemu planowaniu i przygotowaniu, zakup samochodu z USA może okazać się świetną inwestycją na długie lata, jednak tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na ten krok.

Archiwum: wrzesień 2024