Samochody z USA to często auta klasyczne i rozpoznawalne na świecie. Amerykańskie marki samochodów są rzadziej wybierane przez Polaków. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że są to pojazdy dostosowane do innego rodzaju dróg. Aby sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych samochód mógł być użytkowany w Polsce, musi przejść pewne zmiany, które pozwolą na legalną jazdę. Co warto wiedzieć o amerykańskich samochodach?

Najpopularniejsze marki sprowadzanych samochodów z USA

Najczęściej sprowadzane pojazdy ze Stanów to grupa młodych aut marek premium:

●       Mercedes;

●       BMW;

●       Lexus;

●       Infiniti;

●       Audi.

Z Ameryki najczęściej importowane są auta o podwyższonym nadwoziu oraz SUV-y. Sprowadzenie amerykańskiego SUV-a opłaca się o wiele bardziej niż jego zakup w polskim salonie. Ceny aut dostępnych w kraju znacznie różnią się od cen samochodów z USA. Sprowadzony ze Stanów Lexus CT 200h z 2015 roku będzie kosztować 68 tys. zł, a w Polsce zapłacisz za to samo auto 100 tys. zł.

Niedostępne modele w Polsce

Ze Stanów Zjednoczonych można sprowadzić samochody, które w Polsce są całkowicie niedostępne. Przykład to Chevrolet Camaro SS, czyli 3-letnie auto z silnikiem o pojemności 6,2 l. Jest to opcja zakupu dla prawdziwych fanów motoryzacji. Niestety, musisz pamiętać, że części do aut amerykańskich również nie znajdziesz łatwo, skoro nie ma w Polsce samych pojazdów. Ceny takich części są bardzo wysokie. Będzie ci także trudno sprzedać taki samochód.

Samochody elektryczne

Import samochodów ze Stanów Zjednoczonych to trudny proces, który może trwać bardzo długo. Sporo ryzykujesz, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy i sprowadzisz auto z USA na własną rękę. Może się bowiem okazać, że samochód będzie niesprawny. Przy sprowadzaniu pojazdów z Ameryki do Polski trzeba płacić duże sumy, jednak przy autach elektrycznych są pewne plusy.

Import

Auta elektryczne to samochody, które nie emitują spalin i są przyjazne dla środowiska, co daje sporo korzyści. Cło i VAT są niestety nie do uniknięcia i będziesz musiał je zapłacić, kupując elektryczne amerykańskie samochody. Akcyza przy sprowadzaniu pojazdów elektrycznych nie jest obowiązkowa – musisz tylko złożyć odpowiedni wniosek. Przy sprowadzaniu samochodów z USA wybierz firmę, która zabezpieczy transakcję i pomoże ci w imporcie.

Najpopularniejsze amerykańskie samochody elektryczne

Tesla to marka amerykańskich samochodów elektrycznych, która króluje w USA i na świecie. Najlepiej sprzedające się auto tej firmy to Tesla Model 3. Import Tesli staje się mało opłacalny, ponieważ:

  • jest to samochód bez gwarancji;
  • w Europie nie ma możliwości ładowania pojazdu przez Supercharger;
  • nie można sterować pojazdem poprzez aplikację na telefonie.

Auta amerykańskie używane – koszty importu

Jeśli chcesz sprowadzić samochody z USA, najbardziej opłaca się kupno uszkodzonego pojazdu. Auta ze Stanów używane, które są sprowadzane do Polski, mają najczęściej drobne uszkodzenia. Często koszt importu i naprawy auta w kraju wynosi mniej niż zakup nowego samochodu z salonu w Polsce. Dowiedz się, ile i za co zapłacisz.

Koszty i opłaty importowe

Transport auta do portu oraz jego podróż do Europy to koszt do 11 tys. zł. Będziesz musiał opłacić też firmę zajmującą się importem – to 5 tys. zł. Kiedy auto przypłynie z USA do Europy zapłacisz cło, podatek akcyzowy i VAT. Opłata celna to 10% wartości pojazdu. Wysokość opłaty akcyzowej wiąże się z parametrami samochodu, a opłata VAT zależy od tego, do jakiego portu sprowadzone zostanie auto. Samochody z USA często przypływają do portów niemieckich, w których opłata jest niższa niż w Polsce.

Najczęściej sprowadzane samochody amerykańskie nowe

Najczęściej sprowadzanymi samochodami amerykańskimi nowymi są auta młode. Wiek tych pojazdów często nie przekracza 8 lat. Mają duży i pojemny silnik o sporej mocy (najczęściej jest to 3.0 l o mocy 216 km). Najczęściej sprowadzane marki samochodów amerykańskich i ich konkretne modele to:

1.                Ford Mustang – 1531 sprowadzonych egzemplarzy;

2.                Ford Fusion – 1088;

3.                Ford Escape – 1088;

4.                BMW serii 3 – 1007;

5.                Chrysler Voyager – 890.

W 2020 roku do Polski sprowadzono aż 33 367 samochodów z USA. Jest to wynik o 1,0% wyższy niż w 2019 roku.

Rejestracja nowych samochodów

Jeśli sprowadzisz auto do Polski, masz 30 dni zarejestrowanie go (od momentu dokonania odprawy celnej). Przy rejestracji potrzebne będą:

  • potwierdzenie zakupu auta;
  • dowód opłaty akcyzy i VAT-u;
  • dowód odprawy celnej;
  • zaświadczenie o przejściu badań technicznych. 

Pozytywne zaświadczenie o badaniach technicznych nie jest tak łatwo otrzymać ze względu na przepisy panujące w Europie.

Samochody z USA – od klasyków po nowe auta

Dużą popularnością cieszą się amerykańskie samochody terenowe. Ich wygląd i parametry są zdecydowanie przystosowane do jazdy po dużych, amerykańskich drogach. Na zakup takiego auta decydują się przeważnie osoby zainteresowane dużymi autami zagranicznymi. Przy sprowadzaniu takich aut do Polski możesz mieć więcej problemów niż przy w przypadku zwykłej osobówki. Poruszanie się po mniejszych drogach także będzie utrudnione.

Amerykański sen, czyli klasyczne samochody

Amerykańskie klasyki to auta dla prawdziwych kolekcjonerów. Często sprowadzenie takiego samochodu do Polski wiąże się z ogromnymi kosztami, nawet jeżeli jest uszkodzony. Sprowadzeniem starych amerykańskich aut zajmują się często pośrednicy dzięki którym import klasyków staje się łatwiejszy. Jeśli szukasz takich perełek, to będziesz mógł je znaleźć na różnych portalach internetowych.

Wady sprowadzanie samochodu zza oceanu

Jakie są największe problemy przy sprowadzaniu samochodów z USA? To przede wszystkim:

  • trudno dostępne w Polsce części;
  • kłopot ze sprzedażą auta.

Części

Części do samochodów sprowadzonych z USA nie jest łatwo znaleźć. Problem staje się jeszcze większy, gdy jest to pojazd, którego w Polsce nie ma. Części do samochodów amerykańskich są trudniej dostępne na rynku polskim niż części aut z innych krajów. Za niektóre z nich zapłacisz sporo, a dodatkowo będziesz musiał na nie poczekać. Części do aut amerykańskich nie są łatwo dostępne w Europie.

Sprzedaż

Próba sprzedaży sprowadzonego samochodu może zakończyć się niepowodzeniem. Odstraszać kupującego może zwłaszcza brak dostępnych części. Dla wielu osób będzie to duża wada.

Czy opłaca się sprowadzać samochody z USA? Może to być czasem korzystniejsze niż kupno auta prosto z salonu w Polsce. Pamiętaj, aby zapoznać się dobrze z ofertami różnych firm transportowych i wybrać najlepszą dla siebie. Używane auto amerykańskie może być dobrą opcją, ale musisz koniecznie sprawdzić, czy będą do niego w Polsce części zamienne. Powodzenia w poszukiwaniach!

Archiwum: październik 2021