Koszt prawa jazdy interesuje każdego, kto wybiera się na kurs. Nie ma się co dziwić – w końcu tego wydatku nie pokrywa szkoła. Bardzo często to pierwszy egzamin, który młoda osoba musi opłacić z własnej kieszeni. Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy w Polsce? Musisz pamiętać, że to nie tylko koszt samych testów.

Sprawdź, za co jeszcze musisz zapłacić. Egzaminy w 2024 będą droższe. Poznaj cennik kursów w 2024!

Prawo jazdy – cena egzaminu teoretycznego

Ile kosztuje teoretyczny egzamin na prawo jazdy kategorii B? Od 1 stycznia 2024 nie będzie jednolitych stawek za egzaminy w skali całego kraju – wysokość opłat ustalą poszczególne samorządy. Podejście do części teoretycznej może maksymalnie kosztować 50 zł.

Każde kolejne będzie płatne tyle samo. Jednak, na szczęście, nie ma on daty ważności. Dlatego nawet, jeśli nie będziesz w stanie zdać praktyki przez kilka lat, nie będziesz musiał powtarzać części teoretycznej. 

Prawo jazdy kat. B – cena egzaminu praktycznego

Gdy zdasz już egzamin teoretyczny, przyjdzie czas na praktykę! Tak jak i w przypadku teorii, tak i w tym, każde kolejne podejście będzie płatne dokładnie tyle samo. W przypadku praktycznego egzaminu na prawo jazdy kat. B cena wynosi 200 zł. Składa się na nią:

  • paliwo samochodu egzaminacyjnego;
  • amortyzacja pojazdu, którym jeździsz;
  • koszt obsługi uczestnika egzaminu w WORD;
  • czas pracy egzaminatora.

To, ile kosztuje egzamin na prawo jazdy, jest więc uzasadnione. Cena poprawek jest taka sama. W końcu to, że podchodzisz do egzaminu trzeci czy czwarty raz, nie zmniejsza wydatków, jakie musi pokryć ta opłata. Taką samą cenę będą musieli ponieść kandydaci na prawo jazdy kat. AM, A1, A2, A, B1, C1, D1, T.

ile kosztuje egzamin na prawo jazdy - kat. B cena egzaminu praktycznego

Prawo jazdy – cena to nie tylko same egzaminy!

To, ile kosztuje egzamin na prawo jazdy, to jedna sprawa. Nawet uczeń szkoły średniej będzie w stanie zarobić tyle np. w ciągu kilku dni wakacyjnej pracy. Nie są to jednak wszystkie koszty, które będziesz musiał ponieść, aby przystąpić do egzaminu. Niestety, tych jest zdecydowanie więcej.

Ile kosztuje prawo jazdy kat. B, zanim jeszcze przystąpisz do kursu?

Jeszcze nim wybierzesz się na naukę jazdy, będziesz musiał załatwić kilka kwestii. Czeka cię wizyta u lekarza. Jej koszt to ok. 200 zł. Specjalista zbada, czy twój stan zdrowia nie powoduje, że stanowisz zagrożenie na drodze. Osoby o bardzo dużej wadzie wzroku lub np. chorujące na padaczkę, mogą nie dostać pozwolenia na prowadzenie samochodu. 

Dodatkowo potrzebne ci będą zdjęcia do dokumentów. Te możesz wykonać w domu. Jeśli nie masz sprzętu, będziesz musiał wydać ok. 30-40 zł na wizytę u fotografa. Ile kosztuje prawo jazdy kat. B, jeszcze nim przystąpisz do kursu? To już około 240 zł!

Ceny kursów prawa jazdy – jak się kształtuje?

Prawdopodobnie największym wydatkiem będzie sam kurs w szkole jazdy. Dużo więcej niż to, ile kosztuje egzamin na prawo jazdy, musisz zapłacić za kurs. Ceny kursów na prawo jazdy mogą się jednak znacznie wahać, zależnie od renomy szkoły czy też miejsca, w którym chcesz zdawać egzamin.

Zwykle kursant płaci od 1200 zł do 2000 zł plus koszty za badania lekarskie. W tym przypadku jednak nie oszczędzaj! Zapisanie się na dobry kurs sprawi, że łatwiej zdasz egzaminy, a więc mniej wydasz na poprawki.

Wydanie prawa jazdy – cena odbioru dokumentu

Stawka za wydanie prawa jazdy to 100,50 zł, z czego 50 gr jest opłatą ewidencyjną. To kwota, którą będziesz musiał zapłacić w chwili odbioru swojego dokumentu. Dlatego, nawet po zdanym egzaminie praktycznym, będziesz musiał przygotować jeszcze trochę gotówki. Status i uprawnienia do dokumentów możesz sprawdzić w PKK ( profilu kandydata na kierowcę).

Niestety, nie da się ukryć, że każdy etap zdobywania uprawnień do kierowania jest kosztowny i wiąże się z kolejnymi wydatkami. Zobacz, ile kosztuje egzamin na prawo jazdy wraz z kursem i innymi opłatami.

Wyrobienie prawa jazdy – koszt w sumie

Zakładając, że obydwa egzaminy zdasz za pierwszym razem, to koszt prawa jazdy bez kursu będzie wynosił ok. 550 zł. Do tego jednak musisz doliczyć ok. 1200-2000 zł za kurs oraz ewentualne dopłaty np. za dodatkowe godziny jazdy. Ostatecznie cały proces może kosztować cię ponad 2000 zł i to taką kwotę musisz przygotować. 

Jeśli twoja sytuacja finansowa nie należy do najlepszych, to dokładnie przeczytaj ile kosztuje egzamin na prawo jazdy oraz kurs w twojej okolicy. Pozwoli ci to zacząć oszczędzać określoną kwotę.

ile kosztuje egzamin na prawo jazdy - wyrobienie prawa jazdy, koszt w sumie

Czy to, ile kosztuje egzamin na prawo jazdy, się zwraca?

Wydatek na prawo jazdy zwykle jest bardzo opłacalny. Pomoże ci on na początku drogi zawodowej. Większość pracodawców woli zatrudniać kierowców. Mogą oni bez problemu dotrzeć do pracy lub w nagłej sytuacji pomóc z transportem produktów czy dokumentów. 

Co więcej, prawo jazdy po prostu się przydaje. To inwestycja we własny rozwój, która opłaci ci się w przyszłości, nawet jeśli nie planujesz zakupu pojazdu w najbliższym czasie.

Ile kosztuje prawo jazdy na poszczególne kategorie?

Zdobycie prawa jazdy kategorii B jest zwykle najłatwiejsze z uwagi na powszechność kursów. Ile kosztuje prawo jazdy na poszczególne kategorie? Czy ceny mocno się różnią w przypadku samochodów i motocyklów?

Warto tu zwrócić uwagę na to, że nie w każdym przypadku musisz zdawać teorię. Dotyczy to przede wszystkim tych kategorii, które wymagają posiadania innego prawa jazdy. 

Jak kształtują się opłaty za egzaminy w innych kategoriach? Oto zestawienie:

  • kategorie AM, A1, A2, A, B, B1, C1, D1, T – do 200 zł;
  • kategorie B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E, D1+E – do 250 zł.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak zapłacić za egzamin, sprawdź stronę ośrodka WORD w swojej okolicy. Tam znajdziesz wszystkie informacje, także te dotyczące przelewu internetowego.

ile kosztuje egzamin na prawo jazdy - na poszczególne kategorie

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy za granicą?

Być może jesteś zmuszony zdawać egzamin na prawo jazdy za granicą. Wtedy również będziesz musiał zapłacić za możliwość jazdy samochodem w ruchu drogowym, choć stawki będą się różnić. Na przykład, w Wielkiej Brytanii za komplet egzaminów państwowych zapłacisz prawdopodobnie ponad 450 zł! 

Co ciekawe, na egzaminie teoretycznym w Niemczech wyłączona komórka jest niezwykle istotna. Jeśli zadzwoni w trakcie egzaminu, osoba uczestnicząca w nim będzie musiała zapłacić zarówno za swój oblany test, jak i za wszystkich innych uczestników. Zwykle jest to kwota ok. 1000 euro.

Nie zapominaj, że zdany egzamin na prawo jazdy to dopiero początek wydatków. Utrzymanie samochodu jest dość kosztowne. Będziesz musiał pokrywać ceny paliwa, ubezpieczeń czy napraw. Jednak, na szczęście, posiadanie prawa jazdy nie jest równoznaczne z koniecznością zakupu pojazdu. Jako przyszły kierowca będziesz mógł to bez problemu odłożyć w czasie.

Archiwum: styczeń 2023