Nie da się ukryć, że to ceny paliw wpływają na koszty użytkowania samochodu. Dlatego często osoby jeżdżące tylko po mieście stawiają na niewielkie pojazdy, które nie pochłaniają wiele paliwa. Jako kierowca powinieneś mieć świadomość, z czego wynikają kwoty, które płacisz za litr oraz jak sprawdzić ceny paliw na stacjach. To ułatwi ci codzienne poruszanie się samochodem. Sprawdź, w jaki sposób będziesz mógł zaoszczędzić. Nawet różnica kilku groszy może w końcu pomóc ci zaoszczędzić na podróży! Przeczytaj nasz artykuł, bo wiedzę tankujemy do pełna!

Kiedy było najdroższe paliwo w Polsce?

Nie będzie łatwo odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ z powodu ciągle rosnącej inflacji ceny ulegają zmianie, podobnie jak wartość pieniądza. Dzisiejsze 5 złotych nie jest warte tyle samo, co pięć lat temu. Musisz o tym pamiętać, szukając tego typu informacji. Kwoty bezustannie się wahają, podaje się jednak, że latem 2021 roku osiągnięte zostały najwyższe ceny od blisko 7 lat! W ciągu miesiąca cena za litr benzyny podskoczyła nawet do 11 groszy. Podobnej sytuacji na rynku nie było od 2014 roku.

Co składa się na cenę paliwa?

Nie da się ukryć, że ceny paliwa to nie tylko marża właściciela stacji oraz koszt wydobycia i jej transport. Jest to bowiem zaledwie ok. 45% ostatecznej ceny. Można więc sobie wyobrazić, że gdyby nie inne opłaty, jazda samochodem byłaby o ponad połowę tańsza! Należy pamiętać, że z ceny ostatecznej :

  • 18,7% to VAT;
  • 30,6% to sama akcyza. 

Pamiętaj, że większość pieniędzy trafia do Skarbu Państwa, a nie do samego właściciela stacji. Niestety, sytuacja kierowców pod tym względem może się tylko pogorszyć.

Ceny paliw – jakie koszty może jeszcze ponieść kierowca?

Warto wiedzieć, że obecne podatki to nie wszystkie, jakie być może w przyszłości będą musieli ponosić kierowcy. Możliwe jest, że za jakiś czas do akcyzy oraz VAT-u dołączą:

  • podatek drogowy;
  • opłaty emisyjne. 

Intencją ich ewentualnego wprowadzenia ma być rozwój nowych technologii. Zwiększenie liczby pojazdów ekologicznych na rynku ma przełożyć się na mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Niestety, sprawi to także, że samo poruszanie się po drogach będzie tylko droższe i ceny paliw wzrosną jeszcze bardziej. Na to musisz się więc nastawić.

Czy ceny paliw spadną?

Jak to bywa z każdym rynkiem, ceny paliw mogą się wahać. To, że danego dnia kosztują więcej, nie oznacza, że koszty będą jedynie rosnąć i czasem kolejnego dnia możesz spodziewać się np. niewielkiego spadku. Jednak dodatkowe koszty oraz inflacja powodują, że spadki cen raczej nie będą znaczne. Według opinii specjalistów z 2021 roku koszty będą jedynie rosnąć. Jednak na pocieszenie trzeba powiedzieć, że sytuacja na rynku może dynamicznie się zmienić. Jeśli tak się stanie, może to dobry czas na zrobienie dodatkowych zapasów.

Dlaczego ceny paliw rosną – sytuacja na świecie

Z powodu sytuacji na świecie ceny żywności, elektroniki i innych produktów w znacznym stopniu wzrosły. Paliwa nie są tutaj żadnym wyjątkiem. Skoro wszystko drożeje i postępuje szybka inflacja, ceny paliw także musiały pójść w górę. Warto jednak wiedzieć, że według ekspertów obecna kryzysowa sytuacja będzie miała najmniejszy wpływ na ropę naftową. Na świecie jej cena zdecydowanie poszła w górę, ale Polski ten problem ma nie dotknąć, co jest zdecydowanie dobrą wiadomością dla wszystkich kierowców.

Pamiętaj, że stacje nie utrzymują się z paliwa

Na stacjach benzynowych nie brakuje produktów do samochodów, a także prasy czy przekąsek. W końcu sprzedawane tam hot dogi są niemal kultowym posiłkiem. Warto wiedzieć, że nie dzieje się tak bez przyczyny. Sprzedawane paliwo zwykle nie wystarcza, aby pokryć wszystkie koszty utrzymania takiego miejsca. Weź pod uwagę, że zakup produktów może pomóc właścicielowi stacji w utrzymaniu się na rynku. Zwróć na to uwagę szczególnie wtedy, gdy będziesz tankować na mniejszych stacjach, prowadzonych przez prywatne osoby.

Ceny paliw rosną, więc miej je w zapasie

Gdy jedziesz w trasę, warto mieć w bagażniku pojemnik z kilkoma litrami paliwa. Naprawdę może ci się przydać. W końcu może okazać się, że poza miejscem twojego zamieszkania paliwo będzie znacznie droższe. Bieżącymi cenami paliw czasem nie będziesz się musiał przejmować. W ten sposób zaoszczędzisz, a jeśli w okolicy nie znajdziesz żadnej stacji, wówczas nie będziesz musiał martwić się pustym bakiem. To świetne rozwiązanie!

Na ceny paliw wpływ mają różne czynniki. Gdy już wiesz, co składa się na ich cenę, nie dziwisz się, dlaczego na stacjach jest tak drogo. Zapasy i szukanie miejsc, gdzie zatankujesz taniej, to podstawa. Nawet pozornie minimalne oszczędności w dłuższej perspektywie okażą się cenne.

Archiwum: lipiec 2021