W skrócie:

  • 1 litr paliwa. Na ile km wystarczy? To zależy m.in. od typu pojazdu, rodzaju silnika i stylu jazdy.
  • Samochody osobowe z silnikiem benzynowym spalają od 3 do 12 litrów na 100 km, ciężarówki mogą zużywać od 20 do 60 l/100 km. To daje odpowiednio 1,6–5 km/l i 8–33 km/l.
  • Samochody z LPG, mimo wyższego spalania w porównaniu do benzyny, mogą być tańsze w eksploatacji ze względu na niższą cenę gazu.
  • Silniki diesla, choć droższe w zakupie i utrzymaniu, cechują się niższym spalaniem. To przekłada się na dłuższy dystans przejechany na jednym litrze paliwa.
  • Spalanie paliwa można zredukować poprzez płynną jazdę, regularne serwisowanie pojazdu, utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach oraz wyłączanie dodatkowych systemów w samochodzie, np. klimatyzacji.

1 litr paliwa – na ile km wystarczy?

Dystans, na który wystarczy nam 1 litr paliwa, różni się w zależności od typu pojazdu. W przypadku samochodów osobowych spalanie na 100 km może wynosić od 3 do 12 litrów – czyli 1 litr paliwa wystarczy na około 8 do 33 kilometrów. Przy dość nierealnym założeniu, że poziom spalania będzie identyczny na całym odcinku.

Przykładowo samochody miejskie z silnikami benzynowymi o pojemności 1.0–1.2 l z reguły zużywają około 5 l/100 km, co pozwala przejechać dystans 20 km na jednym litrze. Natomiast większe, rodzinne auta z silnikami o pojemności 2.0 l potrafią zużywać nawet 10 l/100 km, a to daje 10 km/l.

Giganci na drodze. Ciężarówki zużywają znacznie więcej paliwa

Te olbrzymy drogowe mogą zużywać od 20 do 60 l/100 km. To oznacza, że na jeden litr paliwa wystarczy na 1,6–5 km. Zespół ciężarówki z naczepą o łącznej masie 40 ton, który porusza się z prędkością 80 km/h po płaskiej, równej drodze, zużywa średnio około 33 litry paliwa na 100 km. To oznacza, że na jednym litrze paliwa taki skład jest w stanie przejechać około 3 km. Przyklad dotyczy jednego z najczęściej spotykanych na europejskich drogach modeli.

Średnie spalanie samochodów na LPG

Gaz LPG to alternatywa dla benzyny, która często jest tańsza i mniej szkodliwa dla środowiska. Spalanie samochodów na LPG jest zazwyczaj nieco wyższe niż w przypadku benzyny, ale dzięki niższej cenie gazu koszty eksploatacji są z reguły mniejsze. A na ile starcza litr paliwa?

Zależnie od modelu i stylu jazdy, spalanie na LPG może wynosić od 7 do 12 litrów na 100 km. To przekłada się na dystans od około 8 do 14 kilometrów na jeden litr gazu. Popularny samochód miejski na LPG może zużywać średnio około 8 l/100 km, co daje około 12,5 km na jeden litr gazu. Natomiast większy model samochodu z silnikiem 2.0 może zużywać średnio ok. 11 litrów LPG na 100 km, co daje około 9 km na jeden litr gazu.

Na ile starcza litr paliwa w samochodzie z silnikiem diesla?

Silniki diesla zasłynęły ze swojej ekonomiczności. Mimo że są zazwyczaj droższe w zakupie i utrzymaniu, niskie spalanie tych przekłada się na pewne oszczędności dla kierowców. Zwłaszcza tych, którzy pokonują długie dystanse. Pamiętaj, że warto zwracać uwagę nie tylko na spalanie paliwa, ale także na koszty utrzymania danego typu silnika. Często auta bardziej ekonomiczne w użytkowaniu wymagają droższych części zamiennych czy serwisu.

Spalanie diesli na 100 km zazwyczaj wynosi od 4 do 8 litrów, co przekłada się na dystans od 12,5 do 25 kilometrów na jeden litr paliwa. Niewielki samochód miejski z silnikiem diesla może zużywać około 4,5 l/100 km, co daje około 22 km/l. Z kolei większy model samochodu z silnikiem diesla o pojemności 2.0 może zużywać ok.6 l/100 km, co przekłada się na ok. 16,6 km/l.

Od czego zależy spalanie w samochodzie?

Auto nigdy nie zużywa stałej ilości paliwa. W specyfikacjach najczęściej podaje się dwie średnie – dla wolniejszej, często przerywanej jazdy po mieście i „w trasie”, kiedy silnik może pracować bardziej równomiernie.

Poznanie specyfiki konkretnych modeli samochodów to jedno, ale warto zrozumieć, od czego zależy spalanie. Do najważniejszych czynników należą:

  • masa pojazdu – im cięższy samochód, tym większe spalanie;
  • sposób jazdy – agresywna jazda z dużą ilością przyspieszeń i hamowań zwiększa zużycie paliwa;
  • ukształtowanie terenu – jazda pod górę zużywa więcej paliwa;
  • stan techniczny auta – niewłaściwie wyregulowany silnik, niskie ciśnienie w oponach czy nieprawidłowo działające sprzęgło mogą zwiększać zużycie paliwa.
  • rodzaj paliwa – diesle są z reguły bardziej ekonomiczne niż auta na benzynę, a auta na gaz spalają więcej LPG.

Jak zmniejszyć spalanie?

Masz 1 litr paliwa. Na ile km wystarczy, zanim auto się zatrzyma? Oto kilka sugestii, jak wydłużyć ten dystans:

  • prowadź płynnie – unikaj nagłych przyspieszeń i hamowań;
  • regularnie serwisuj samochód – sprawność techniczna pojazdu ma wymierny wpływ na spalanie;
  • monitoruj ciśnienie w oponach – niskie ciśnienie może zwiększać opór toczenia i tym samym zużycie paliwa;
  • wyłączaj niepotrzebne systemy – klimatyzacja czy podgrzewanie szyb zwiększają zużycie paliwa.

Przestrzeganie tych zasad może przyczynić się do zwiększenia dystansu, na który wystarcza każdy litr paliwa. Pamiętaj, że odpowiedzialna jazda to nie tylko oszczędności, ale przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze!

Archiwum: lipiec 2023