Czujnik ciśnienia w oponach – jak działa?

Wyżej wspomniany czujnik powiązany jest z systemem ABS, dzięki któremu w czasie rzeczywistym weryfikuje ciśnienie w kołach. Odpowiednio dopompowane opony bezpośrednio wpływają na komfort jazdy, ale i bezpieczeństwo, dlatego warto zawsze utrzymywać wartość ciśnienia na poziomie wskazanym przez producenta. Kiedy należy wykonać reset czujnika ciśnienia w oponach? 

Reset czujnika ciśnienia w oponach – kiedy jest potrzebny?

W autach wyposażonych w czujniki ciśnienia w oponach, na konsoli znajduje się odpowiadająca mu kontrolka. Jest to pomarańczowy symbol koła samochodowego. Jeśli zauważyłeś, że w twoim aucie podświetliła się wspomniana kontrolka, powinieneś jak najszybciej udać się na najbliższą stację paliw i skontrolować ciśnienie opon w aucie. Z reguły wystarczy jedynie lekko dopompować koła, ale czasem może się okazać, że jeździłeś z uszkodzoną lub przebitą oponą. Zdarza się jednak, że czujnik się myli i konieczne jest wykonanie jego resetu.

Jak wykonać reset czujnika?

W starszych modelach aut reset czujnika ciśnienia w oponach wykonuje się jednym przyciskiem. Znajduje się on najczęściej na tunelu środkowym i służy do kasowania błędów wynikających z obliczeń systemu ABS. Warto jednak wcześniej się upewnić, czy aby na pewno we wszystkich kołach jest prawidłowe ciśnienie. Nim podejmiesz się resetu czujnika, warto zapoznać się zasadą działania całego systemu, ponieważ może on wskazywać na o wiele więcej niż tylko obniżone ciśnienie w jednej z opon.

Jak działa system kontroli ciśnienia w oponach?

Reset czujnika ciśnienia w oponach można przeprowadzić jedynie w przypadku, gdy masz pewność jego błędu. Jak działa ten system? Z założenia każde koło w aucie powinno mieć ten sam obwód. System wykrywa jedynie różnice w ilości obrotów koła, co za tym idzie, nie zawsze wskazuje na zbyt niskie ciśnienie. Może to być także sytuacja, gdy jedno lub dwa koła w aucie mają inną średnicę, lub jedno z kół jest zbyt mocno napompowane. 

Już wiesz, jak wykonać reset czujnika ciśnienia w oponach. Nim to jednak uczynisz, pamiętaj, żeby dokładnie sprawdzić stan wszystkich kół w samochodzie.

Archiwum: marzec 2023