Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

Porady

Jak działają czujniki ciśnienia w oponach? Poznaj najważniejsze informacje o TPMS

Do niedawna czujniki ciśnienia w oponach nie były wymagane, a ręczne sprawdzanie tej wartości zdecydowanie wystarczało kierowcom. Nie wszyscy jednak wykonywali tę czynność regularnie. Teraz systemy TPMS są obowiązkowe. Jak obecnie działa czujnik wartości ciśnienia w kołach? Jakie są zalety i wady kontrolki ciśnienia w oponach?

Kierowcy zapominają o rutynowej kontroli wartości ciśnienia w kołach pojazdów. Ma to nie tylko znaczenie dla odpowiedniego prowadzenia się auta, ale też wpływa na zwiększone spalanie paliwa przez jednostkę. Dlatego kilka lat temu wprowadzono przepis, który nakazuje montaż odpowiednich akcesoriów pomiarowych, czyli czujników ciśnienia w oponach. W jaki sposób działają takie kontrolki?

Czujnik ciśnienia w oponach TPMS – czym jest?

Z ang. Tyre Pressure Monitoring System to zakładany w kołach zestaw urządzeń do kontrolowania ciśnienia w oponach. Obowiązuje on w całej Unii Europejskiej i krajach Ameryki Północnej. Każde produkowane tam obecnie auto musi posiadać taki system na wyposażeniu. Czujnik ciśnienia powietrza w oponach działa w dwojaki sposób. Dzieli się na pomiar bezpośredni i pośredni. 

Jak działają czujniki ciśnienia powietrza w oponach?

Samo działanie czujnika ciśnienia w oponach jest dosyć proste. W zależności od zastosowanej wersji, może on mierzyć i pokazywać kierowcy aktualne wartości ciśnienia w każdym kole lub informować o nagłym jego spadku. Dzięki temu wiesz, w której oponie doszło do rozszczelnienia i możesz ustalić przewidywany czas konieczności uzupełnienia powietrza. 

Czujniki ciśnienia w oponach – sposób montażu

Czujnik ciśnienia powietrza montowany jest wewnątrz koła przy zaworze powietrznym lub na feldze. W każdym kole znajduje się dedykowany czujnik i przesyła on drogą radiową sygnał do odbiornika lub komputera jednostki. W ten sposób otrzymujesz precyzyjne wartości związane z aktualnym poziomem ciśnienia w kołach.

Zobacz też:
Koło dojazdowe – skuteczny ratunek w momencie złapania gumy!

Wymiana kół a czujniki ciśnienia powietrza w oponach

Kierowcy muszą każdorazowo informować wulkanizatora o tym, że czujniki ciśnienia znajdują się w oponach. Nieostrożność podczas zmiany ogumienia powoduje, że czujniki ciśnienia powietrza mogą ulec uszkodzeniu, a założenie nowych wiąże się ze sporymi kosztami. Poza tym podczas wymiany urządzeń instalowanych przy zaworach powietrznych konieczna jest ich kalibracja. Komputer pokładowy otrzymuje błędne sygnały przy każdorazowej zmianie miejsca felgi w pojeździe. To samo dotyczy wymiany tych akcesoriów.

TPMS pośredni – cechy szczególne

Mniej uciążliwy, ale też nie tak bardzo szczegółowy jest system pośredni. Czujnik ciśnienia powietrza w oponach działający na tej zasadzie oblicza prędkości, średnice kół i ilości obrotów. Wykorzystuje do swojego działania system ABS i ESP, dzięki czemu w kołach nie muszą być zakładane dodatkowe elementy. System ten działa bez mierzenia wartości ciśnienia, jednak jest równie skuteczny. 

Jak działa TPMS pośredni?

Podczas obrotu koła za pomocą dodatkowych systemów wymienionych powyżej, TPMS sprawdza prędkość koła i mierzy liczbę ich obrotów. Koło, które ma mniejsze ciśnienie, zmniejsza swoje rozmiary i przez to wykonuje więcej obrotów przy tej samej prędkości pojazdu. System porównuje liczbę obrotów każdego koła i sygnalizuje o wszelkich zmianach. Nowocześniejsze systemy monitorują także wibracje poszczególnych kół podczas hamowania, przyspieszania i w zakrętach.

Jakie problemy z działaniem pośredniego czujnika ciśnienia w oponach sygnalizują kierowcy? 

Przede wszystkim kontrolka ciśnienia w oponach nie jest aktywna i nie pokazuje aktualnego stanu powietrza. Co za tym idzie, można ją skalibrować na dowolne ciśnienie, ponieważ to ty decydujesz o tym, kiedy dokonać zaprogramowania urządzenia. Czujnik sam „nie wie”, jaki jego poziom jest prawidłowy, opiera się jedynie na ubytku powietrza. Jeżeli wartość ta spadnie przynajmniej o 20% względem początkowej wartości, system poinformuje cię o zmianach sygnalizacją.

Zobacz też:
Płyny w samochodzie. Jakie płyny należy wlewać regularnie do auta?

Jednak czas reakcji też nie jest zbyt szybki. W momencie najechania na przedmiot, który spowoduje stopniowe ubywanie powietrza TPMS pośredni potrzebuje nieco czasu, żeby wykryć zmiany. Przez kolejne minuty jazdy od momentu przebicia do zauważenia tego przez czujnik kierowca jedzie ze stale zmniejszającym się ciśnieniem. Gdy już otrzyma taki komunikat, może nie mieć czasu na zjazd w odpowiednie miejsce. Powietrze w kole bowiem w przeciągu kilku minut może ulecieć.

Pośredni czujnik ciśnienia powietrza a rodzaj opon

Pośredni czujnik ciśnienia powietrza działa idealnie jedynie z fabrycznymi oponami. Dlatego jakiekolwiek zmiany powodują, że system nie będzie działał tak samo sprawnie. Ma na to wpływ sztywność opon i jest to szczególnie widoczne w nowocześniejszych urządzeniach monitorujących również wibracje ogumienia. Sytuacją, która nie zdarza się często, ale może występować, jest ubytek powietrza ze wszystkich kół jednocześnie. O ile TPMS bezpośredni odnotuje tę informację i da znać w krótkim czasie, to monitoring pośredni prawdopodobnie nie da znać w ogóle. Dlaczego? Pamiętaj, że jego probierzem są wszystkie koła i na ich podstawie określa wahania. Skoro we wszystkich zmniejsza się ciśnienie, nie zauważy żadnej usterki. 

Czujnik ciśnienia w oponach – serwisowanie

Oczywiście zdecydowana większość urządzeń elektronicznych podlega okresowej konserwacji. Specjaliści podkreślają, że bardzo istotnym czynnikiem dla czujników ciśnienia powietrza jest dbanie o czystość ogumienia. Systemy monitorowania bezpośredniego są wrażliwe na zabrudzenia, kurz, pył i wodę. Dlatego niejednokrotnie dochodzi do ich uszkodzenia. Bardzo często na przypadłość nieprawidłowo działających i psujących się czujników narzekają użytkownicy Renault Laguny II.

Jak już z pewnością zauważyłeś, duże znaczenie dla ciebie jako użytkownika ma koszt wymiany ogumienia. O wiele lepiej jest posiadać drugi komplet kół z kontrolkami ciśnienia niż dokonywać wymiany opon na jednym zestawie obręczy. Czujnik ciśnienia w oponie może bowiem ulec uszkodzeniu. Nieuważny wulkanizator może spowodować usterkę, a wtedy czeka cię większy wydatek.

Zobacz też:
Chlapacze – praktyczny dodatek czy zbędny element? Czy warto zamontować chlapacze samochodowe?

Koszt wymiany kontrolek ciśnienia w oponach

Z czasem w systemie z czujnikami ciśnienia w oponach może ulec wyczerpaniu zasilanie. W każdym czujniku jest zainstalowana bateria, która ma swoją żywotność. Dlatego w końcu odmówi posłuszeństwa. W takiej sytuacji musisz być przygotowany na wymianę czujników ciśnienia powietrza w oponach, a koszt tego przedsięwzięcia może oscylować w granicach kilkuset złotych. Oczywiście za jedną sztukę.

Diagnostyka systemu TPMS

Podczas wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym kluczowe jest nie tylko dokonanie obowiązkowej zmiany ogumienia lub kół. Ważne, aby pracownik zadbał o diagnostykę systemu TPMS. W tym celu bada się siłę wysyłanego sygnału, stan baterii w poszczególnych czujnikach, temperaturę i dokładny pomiar ciśnienia. W ten sposób możesz mieć pewność, że system, który masz zaimplementowany w swoich kołach, działa prawidłowo.

Wyłączanie czujnika ciśnienia w oponach

Może się zdarzyć, że pomimo prawidłowych wartości ciśnienia w kołach system TPMS będzie cię informował o nieprawidłowościach. Zanim udasz się na planowaną wizytę w warsztacie, może minąć trochę czasu, a sygnał dźwiękowy stale będzie ci przypominał błędnych wartościach. Co możesz wtedy zrobić? Jeżeli przyczyna jest naprawdę uzasadniona, możesz zapoznać się z instrukcją producenta i czasowo wyłączyć czujnik ciśnienia w oponach. Nie jest to możliwe w każdym modelu pojazdu, jednak o tym dowiesz się, czytając odpowiednie strony instrukcji. Pamiętaj jednak, że ten system działa dla twojego bezpieczeństwa i pozbywanie się kontrolek ciśnienia w oponach to nie jest najlepszy pomysł.

Prawidłowo działający czujnik ciśnienia w oponach jest niezbędny dla zapewnienia najwyższego stopnia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Ubytku powietrza nie zauważysz od razu. Prawidłowe ciśnienie powietrza w kołach ma znaczenie szczególnie na zakrętach, przy szybkiej autostradowej jeździe, na mokrej nawierzchni i w zimie. Dlatego pamiętaj, by (jeżeli nie masz takich czujników) często kontrolować stan ciśnienia w kołach. Natomiast jeżeli takie posiadasz, dbaj o odpowiednie serwisowanie czujników ciśnienia powietrza w oponach, np. podczas regularnych wizyt w zakładzie wulkanizacyjnym.

Zobacz też:
Wysprzęglik – niezbędny element sprzęgła

Piotr Żandarowski

Zawodowo buduje drogi, mosty i tunele, jednak jego pasją jest jazda poza utwardzonymi szlakami. Zarówno w pełnym wymiarze, jak i w skali. W bagażniku zawsze ma największy zestaw kluczy i podręcznik „Sam naprawiam…”

Sprawdź także

Wiadomości

Mieszkańcy Łodzi mogli dziś oglądać nietypowy wypadek. Kierowca pod wpływem alkoholu nie zapanował nad niezwykle mocnym silnikiem Ferrari 488 na śliskiej nawierzchni i rozbił...

Wiadomości

Kierowcom na ulicach dużych miast dosyć często puszczają nerwy. Przeważnie jednak kończy się to energicznym wciskaniem klaksonu, żywą gestykulacją czy używaniem słów powszechnie uważanych...

Wiadomości

W piątkowy poranek doszło do dramatycznego w skutkach wypadku, jaki miał miejsce na jednym z odcinków trasy S1. Niestety, zginęły w nim dwie osoby....

Wiadomości

Tym razem nie powiodła się próba bezczelnej kradzieży auta na myjni. Nagrania z monitoringu pokazują trzeźwość umysłu kobiety, która ani myślała oddawać auta bez...

Wiadomości

Euro NCAP sprawdził bezpieczeństwo nowej Dacii, Volkswagena oraz Skody. O ile niemieckie i czeskie auto dostały bardzo oceny, Dacia wypadła po prostu fatalnie. Nowe...

Wiadomości

Po Polsce jeździ coraz więcej samochodów. Wygląda na to, że z roku na rok nasz rynek motoryzacyjny staje się coraz bardziej potężny. Do Niemiec...

Wiadomości

Tragiczny wypadek na Dolnym Śląsku. Za zabicie pieszego kierowca może trafić do więzienia na długie lata. On jednak twierdzi, że to ofiara wtargnęła na...

Wiadomości

Niezwykle niebezpieczne zachowanie kierowców trzech ciężarówek zarejestrował jeden z kierowców pod Poznaniem. Wszystkie trzy pasy autostrady A2 były zablokowane przez sześć kilometrów

Wiadomości

Już w najbliższą sobotę odbędzie się pogrzeb zmarłego w ubiegłym tygodniu księcia Filipa. Trumnę z jego ciałem przewiezie specjalnie przygotowany model Land Rovera

Wiadomości

Kierowcy podróżujący jedną z włoskich autostrad w zeszłą sobotę musieli doznać szoku. Wprost na nich jechała... ciężarówka. Aż trudno uwierzyć, że nikt nie ucierpiał...

Zobacz także

Prawo

Kierowanie samochodem bez prawa jazdy może odnosić się do dwóch rodzajów sytuacji. Kierujący albo nie ma dokumentu przy sobie podczas prowadzenia samochodu, albo nie...

Porady

Jazda samochodem to czysta przyjemność. Warto, jednak żebyś pamiętał o tym, które podzespoły pojazdu są niezbędne dla jego funkcjonowania. To, co można znaleźć pod...

Porady

Młodzi kierowcy zastanawiają się często, ile czeka się na prawo jazdy. Oczekiwanie trwa zwykle kilkanaście dni, a postępy w wyrabianiu dokumentu można sprawdzić przez...

Porady

Mycie silnika samochodu jest prostsze, niż się wydaje. Potrzebujesz jedynie myjki ciśnieniowej lub zwykłego węża i odpowiedniego detergentu. Możesz też zdecydować się na oddanie...

Porady

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu nie może być mylone z wyrejestrowaniem samochodu. To czynność konieczna, jeżeli auto zmienia właściciela. Możesz zrobić to osobiście albo przez...

Porady

Niska transparentność rynku pojazdów używanych to wciąż problem, o którym wie niewiele potencjalnych klientów aut. Zrozumienie patologicznych sytuacji i schematów rządzących nadal tą szczególną...

Prawo jazdy

Chcesz poczuć wiatr we włosach i adrenalinę szybciej krążącą w żyłach? Marzysz o jeździe na własnym motocyklu? Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, żeby prowadzić...

Porady

Zakup auta poprzedzony jest wieloma rozważaniami co do marki i modelu pojazdu, jego wielkości, a później poszukiwaniami odpowiedniej oferty sprzedaży nowego lub używanego auta....