Na każdej oponie znaleźć można wiele różnych oznaczeń. Pozwalają one na wybór odpowiednich opon według swoich oczekiwań i potrzeb oraz wymagań pojazdu. Symbole te informują kierowców o parametrach takich jak rozmiar, indeks nośności i prędkości, homologacja, wzmocnienia, ochraniacze felgi czy ciśnienie. Odczytanie ich nie stanowi dużego wyzwania nawet dla amatorów, jednak zrozumienie znaczenia tych symboli jest nieco trudniejsze. Poznaj najczęściej spotykane oznaczenie opon wielosezonowych.

Oznaczenie opon wielosezonowych – jak je odróżnić?

oznaczenie opon wielosezonowych  – jak je odróżnić?

Opony używane w naszym kraju można podzielić na trzy podstawowe rodzaje – zimowe, letnie oraz całoroczne. Udając się do sklepu, jak możesz je odróżnić oraz wybrać te pożądane? Najczęściej znajdują się na nich oznaczenia takie jak All Weather, 4Seasons czy All Seasons. Z języka angielskiego oznacza to, że przeznaczone są do użytku podczas wszystkich pór roku. Często spotykane oznaczenie opon wielosezonowych to też M+S oraz 3PMSF. Jeszcze kilkanaście lat temu, trudno było określić, które opony są zimowymi, a które wielosezonowymi. Jednak w roku 2012 wprowadzono regulacje dotyczące umieszczanych na nich symbolach. Organy Unii Europejskiej ustaliły, że wszystkie znaki w UE będą wyglądać tak samo.

Oznaczenia opon całorocznych – symbol M+S

Jedno z najczęściej spotykanych symboli to oznaczenie opon M+S. Niekiedy zapisywane jest też w formie M/S, M&S albo po prostu MS. Są to dwie pierwsze litery angielskich słów mud i snow, co dokładnie oznacza „śnieg i błoto”. Ten rodzaj opon zapewnia więc dobrą przyczepność na drogach błotnistych oraz zaśnieżonych. Czy znajdują się tylko na oponach zimowych? Symbol ten jest standardowo zamieszczany na nich, jednak nie wszystkie opony M+S są zimowymi często spotyka się go na oponach całorocznych, a nawet oponach letnich. Co oznacza on w praktyce? To jedynie deklaracja producenta, świadcząca o tym, że opony przystosowane są do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych, która nie daje jednak żadnej gwarancji bezpieczeństwa.

Opony zimowe i wielosezonowe 3PMSF – znaczenie

Symbol 3PMSF to kolejne oznaczenie, które można spotkać na oponach. To skrót angielskich słów Three Peak Mountain Snow Flake. Najczęściej przyjmuje on formę płatka śniegu na tle szczytów górskich oraz bywa nazywany też symbolem alpejskim. Znajduje się on na wszystkim oponach zimowych, gwarantując bezpieczne poruszanie się w ujemnych temperaturach oraz na zaśnieżonych nawierzchniach. Możemy spotkać go także na oponach całorocznych – wtedy daje nam gwarancję, że to solidny produkt, który zapewni nam pożądany komfort jazdy i bezpieczeństwo przez cały rok. Wybierając dobre opony wielosezonowe, warto więc szukać znaku 3PMSF na ich bocznych ściankach.

Opony 3PMSF i M+S – czym się różnią?

oznaczenie opon wielosezonowych  –czym się różnią

Skoro oba oznaczenia M S i 3PMSF świadczą o przystosowaniu opon do jazdy w trudnych warunkach, jaka jest tak naprawdę między nimi różnica? Znacząca! W przeciwieństwie do wcześniejszego symbolu 3PMSF potwierdza faktyczne właściwości na warstwie śniegu, co zostało potwierdzone w wymagających testach. Niektóre modele opon poddawane są próbom przez niezależne media motoryzacyjne. Symbol ten może zostać umieszczony na nich jedynie wtedy, gdy osiągnęły pomyślny wynik. Natomiast oznaczenie M+S może znaleźć się na każdej oponie nawet bez żadnych dodatkowych testów zewnętrznych i nie jest gwarantem właściwych parametrów, należy więc traktować go z rezerwą.

Nadawanie symbolu 3PMSF – jak przebiega?

Jak przebiega proces nadawania oponom samochodowym oznaczenia 3PMSF? Jest on dosyć złożony. Ogumienie przechodzi test na pokrytym śniegiem torze o lekkim nachyleniu. Ważne są parametry takie jak długość i szerokość toru oraz grubość warstwy spodniej i wierzchniej – powinny one wynosić 3 oraz 2 cm. Podczas testów temperatura powietrza na wysokości 1 metra musi mieć od -2 do 15 stopni C. Nie mniejsze znaczenie ma temperatura śniegu – na głębokości 1 cm powinna mieć od 4 do 15 stopni C. Po spełnieniu tych warunków zachowanie opony poddawane jest testom. Chociaż jego wyniki zazwyczaj nie są ujawniane, symbol 3PMSF nadaje się tylko danym modelom, które osiągnęły pomyślny rezultat.

Oznaczenie opon wielosezonowych – co warto wiedzieć na temat bieżnika?

oznaczenie opon wielosezonowych  – co warto wiedzieć na temat bieżnika

Zakup opon sezonowych nigdy nie jest łatwy – w końcu muszą one zapewniać komfort i bezpieczeństwo przez cały rok. Decydując się na konkretny model, warto szczegółowo przyjrzeć się bieżnikowi – to najważniejszy element gwarantujący przyczepność i bezpieczeństwo podczas trasy. Odpowiada on za pracę zewnętrznej warstwy opony, która dotyka asfaltu i bierze na sobie wszystkie działające siły i nacisk, który wynosi kilkaset kilogramów. Wysokość bieżnika ma wpływ na wiele czynników, na przykład spalanie samochodu, czas i drogę hamowania, start i przyśpieszenie pojazdu. Jak możesz poznać jego stan? Warto w tym celu zwrócić uwagę na kolejne oznaczenie opon wielosezonowych – wskaźnik zużycia bieżnika.

Wskaźnik zużycia bieżnika w oponach całorocznych, czyli TWI

Aby ocenić głębokość bieżnika, wcale nie musisz nosić przy sobie specjalnego miernika. Producenci opon umieszczają na nich TWI z angielskiego Tire Wear Indicator, czyli wskaźnik zużycia. Zazwyczaj znajduje się on na krawędzi bieżnika i może przyjmować kilka form. W zimowych oponach pełnią one funkcję wysokich wypustek, które ujawniają się szybciej od wskaźników zużycia. Bieżnik opon całorocznych może też być oznaczony przez warstwy gumy o jaskrawych kolorach, które pokazują się po przetarciu wierzchniej warstwy. Nie powinno się używać opon, których bieżnik ma mniej niż 3 mm, ponieważ znacząco zmniejsza to ich przyczepność na wilgotnych nawierzchniach.

Najczęściej zadawane pytania

Co to oznacza 3PMSF?

Oznaczenie to skrót od Three Peak Mountain Snow Flake ibywa też nazywane symbolem alpejskim. Najczęściej przedstawia płatek śniegu na tle szczytów górskich i oznacza, że opony gwarantują niezawodność i bezpieczeństwo na śniegu i w ujemnych temperaturach. Symbol ten może zostać umieszczony jedynie na oponach, które posiadają oficjalny certyfikat.

Co oznacza symbol na oponie M plus S?

Oznaczenie M+S może znaleźć się na każdej oponie nawet bez żadnych dodatkowych testów zewnętrznych i nie gwarantuje właściwych parametrów. To jedynie deklaracja producenta, że model ten radzi sobie dobrze na ośnieżonych powierzchniach.

Czy MS to opony wielosezonowe?

To jedno z najczęściej spotykanych symboli na oponach. Standardowo stosuje się go do opon zimowych, ale często spotyka się go na oponach całorocznych, a nawet oponach letnich. Ogumienie z takim oznaczeniem nie posiada oficjalnych certyfikatów, ale jest deklaracją producenta o tym, że opony są przystosowane do jazdy w trudnych warunkach.

Archiwum: listopad 2022