Opony to absolutnie podstawowe wyposażenie każdego auta. Niestety, ponieważ regularnie się zużywają, będziesz musiał prędzej czy później je wymienić. Dowiedz się, gdzie najlepiej kupić opony używane i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Postaramy się w naszym poradniku rozwiać wątpliwości i podpowiedzieć. Czy używane opony to zawsze dobry wybór? Kiedy lepiej kupić nowe? Na te pytania odpowiadamy w tekście!

Opony – nowe czy używane? Uważaj przy wyborze

Producenci nowych opon nie bez powodu ostrzegają przed zakupem i montażem używanego ogumienia do kół samochodowych. Choć na portalach znajdziesz oferty sprzedaży kompletu w cenie jednej sztuki, poważnie zastanów się nad tym, czy gra jest warta świeczki. Opony używane czasem na pierwszy rzut oka wyglądają doskonale, jednak po założeniu może się okazać, że nadają się do wyrzucenia. Problemy z odpowiednim wyważeniem i dziury w niewidocznych wcześniej miejscach to nieprzyjemne niespodzianki, jakie mogą cię spotkać. Jeśli zatem nie masz pewności co do źródła, lepiej po prostu kup nowe opony.

Stan ogumienia pojazdu może doprowadzać do wypadków!

Opony używane kuszą swoją ceną, ale mogą czasem być przyczyną poważnych wypadków. W 2018 roku z powodu niesprawności technicznej pojazdu zginęło 7 osób, a 55 zostało rannych. W ponad 24% przypadków powodem wypadku był zły stan opon. Dlatego zwracaj uwagę na to, jaki jest stan twojego pojazdu i nie oszczędzaj na komforcie i bezpieczeństwie swoim i innych. Sprawdzony specjalista lub mający dużą wiedzę znajomy powinien pomóc ci w zakupie części wyposażenia auta, niezależnie od tego, czy będą to nowe opony, wymiana świateł czy sprzęgła

Kupno używanych opon. Sprawdzaj wszystko dwa razy!

Zakup opon używanych traktuj jako ostateczność i zachowaj przy tym najwyższą ostrożność. Pamiętaj, że w wielu sytuacjach znacznie bezpieczniejsze będzie kupienie nowego produktu mniej znanej marki. Niestety, jeśli nie znasz przeszłości opon, po prostu możesz stanowić zagrożenie na drodze, nie tylko dla siebie. Uważaj szczególnie w przypadku zakupu opon zimowych. Dobrej jakości opony pozwolą uniknąć niebezpiecznych poślizgów. Nigdy nie kupuj opon z niepewnego źródła. Jeśli w opisie produktu nie ma informacji o żadnych wadach, to sprzedający i tak cię o nich nie poinformuje.

Opony używane – jak kupować? Kilka rad

Jeśli już naprawdę musisz kupić używane opony do samochodu, koniecznie zastosuj się do kilku rad:

  • po pierwsze, dokładnie je obejrzyj. Jeśli mają jakiekolwiek uszkodzenia zewnętrzne, np. nacięcia albo drobne rysy, zrezygnuj z tego konkretnego kompletu;
  • po drugie, zwracaj także uwagę na bieżnik. Chcesz naprawdę zaoszczędzić? Jego głębokość powinna wynosić co najmniej 3 mm. Dzięki temu będziesz mógł z opon korzystać dłużej niż przez jeden sezon;
  • po trzecie, zwracaj też uwagę na to, czy zużycie jest równomierne na wszystkich oponach. 

Ważna jest też data produkcji, która powinna być podobna na wszystkich oponach, ponieważ guma używana do ich produkcji po prostu się starzeje. 

O co należy zapytać poprzedniego właściciela opon?

Opony używane często na pierwszy rzut oka wyglądają dobrze i dopiero po kilku tysiącach kilometrów zaczynają sprawiać problemy. Dlatego przed zakupem nie wahaj się pytać ich byłego właściciela o szczegóły z nimi związane! Zapytaj nie tylko o ich przebieg, ale też o to:

  • gdzie zostały kupione;
  • przez ile lat były eksploatowane;
  • w jakich warunkach do tej pory były przechowywane. 

Koniecznie dowiedz się też, jak często były właściciel przeprowadzał serwis, sprawdzał ich ciśnienie i czy w ogóle to robił. Zanim zapłacisz za swoje nowe opony, samodzielnie je sprawdź. Nie daj się zwieść nową datą produkcji, ponieważ zużycie ogumienia w ciągu np. 2-3 lat może być naprawdę duże.

Używane opony samochodowe nie powinny mieć więcej niż 6 lat

Pamiętaj, żeby omijać szerokim łukiem opony używane, które są już stare. Jeśli data produkcji wynosi więcej niż 6 lat, zrezygnuj z ich zakupu. Ponadto jeśli planujesz prowadzić samochód na takich gumach przez kilka sezonów, postaw na takie, które są maksymalnie 4- lub 5-letnie. Im są starsze, tym będą mniej bezpieczne i prawdopodobnie okażą się bardziej zużyte. Zwróć też uwagę na to, ile kilometrów przejeżdżasz w ciągu roku. Jeśli twoje trasy są naprawdę długie, nie oszczędzaj i postaw na zupełnie nowe opony z gwarancją. Nie ryzykuj, szukając używanych, ponieważ ich wewnętrzna struktura często ulega zniszczeniu. 

Gdzie sprzedać zużyte opony? To nie zawsze proste

Masz opony używane, których chciałbyś się pozbyć? Sprzedaż zużytych opon nie jest wcale taka prosta. Często najłatwiejszą drogą jest utylizacja gumy. Jednak jeśli poszukasz, być może znajdziesz firmę, która będzie chciała wykonać taką usługę i jeszcze je do czegoś wykorzystać. Przetopiona guma może w końcu zostać przerobiona na materiały, z których ktoś jeszcze skorzysta. Bez względu na rozmiar, możesz sprzedać opony za 20-80 zł za sztukę i być pewnym, że zostaną przetopione i wykorzystane np. jako dodatek do asfaltu. 

Opony używane rozkładają się przez lata

Jeśli zależy ci na środowisku, nawet nie próbuj wyrzucać zużytych opon do lasu czy w inne miejsca. Rozkład jednej sztuki zajmie ponad 100 lat, ponieważ w mieszance, z której tworzy ogumienie, jest dużo polimerów. Dlatego znacznie lepszym wyjściem jest recykling, dzięki któremu opony używane i felgi zyskają nowe życie. Być może opony nie mają zbyt długiej żywotności w swojej pierwotnej formie, ale bez wątpienia ktoś jeszcze będzie w stanie wykorzystać materiał, z którego zostały zrobione, jeśli tylko na to pozwolisz. 

Opony używane są o wiele tańsze od nowych, ale niska cena nie jest tak istotna, jak bezpieczeństwo na drodze. Używane komplety w samochodach osobowych mogą być dobrym rozwiązaniem na krótką metę, ale czasem nie warto oszczędzać. Niskie koszty zakupu to bowiem jedna z niewielu zalet ogumienia używanego.

Archiwum: październik 2022