Praktycznie każdy liczący się producent opon ma w swojej ofercie ogumienie różnej klasy – najczęściej są to opony premium, średniopółkowe i budżetowe. Dzięki temu klienci mogą znaleźć propozycje dopasowane do ich potrzeb i możliwości – nie tylko pod kątem sezonu czy zastosowania, ale również zasobności portfela. Każda z wymienionych klas opon ma swoje zalety i wady, i nie każdy użytkownik koniecznie musi sięgać po najdroższe propozycje premium. 

Klasy opony – premium 

klasy opon - premium

Nazwa ta zawsze odnosi się do najlepszych opon w ofercie marki. To właśnie te modele stanowią „oczko w głowie” każdego producenta i są zestawiane w różnych porównaniach i próbach jakościowych. Opony klasy premium dają możliwość pokazania najbardziej zaawansowanych rozwiązań, dlatego wiele z nich co roku jest modyfikowana i ulepszana. Będą to zdecydowanie najbezpieczniejsze, najtrwalsze i cechujące się najniższymi oporami toczenia modele, które z pewnością trafią w potrzeby wymagających klientów, jak również miłośników sportów samochodowych. Niestety, za ich jakość trzeba będzie zapłacić najwięcej.

Opony klasy średniej – rozsądny kompromis

Średniopółkowe propozycje producentów bardzo często okazują się najrozsądniejszym rozwiązaniem dla kierowców, którzy na potrzebują sprawdzonych opon na co dzień, bez wydawania fortuny. Powstają z dobrej jakości gumowych mieszanek, wykorzystywane są w nich sprawdzone technologie – choć nie zawsze najnowocześniejsze, ale ich cena jest zauważalnie niższa od opon premium. Zapewniają niezły poziom komfortu i bezpieczeństwa, a także średnie opory toczenia – dzięki czemu przez lata mogą niezawodnie służyć kierowcom. Jeżeli nie jeździsz zawodowo, nie masz wyjątkowo mocnego samochodu, ani nie będziesz brać udziału w zawodach samochodowych, to najprawdopodobniej będą wyborem dla ciebie.

Opony budżetowe to również nie jest zła opcja

klasy opon - opony budżetowe

Pomimo ogromnych zmian w preferencjach polskich kierowców, są to nadal najczęściej wybierane opony w naszym kraju. Przy projektowaniu tego rodzaju ogumienia jedną z najważniejszych składowych jest końcowa cena produktu na rynku – co przekłada się na cięcia kosztów na właściwie każdym etapie. Niekoniecznie musi oznaczać to, że takie opony będą złe czy niebezpieczne, ale próżno w takim wypadku oczekiwać najnowocześniejszych wzorów bieżnika, wyszukanych mieszanek gumowych czy cichej pracy podczas toczenia się po drogach. Dla osób poruszających się głównie po mieście, po odśnieżanych drogach dobrej jakości to nadal dobra opcja, a ewentualne różnice będą właściwie niezauważalne – poza tą w cenie. 

Klasy opon a ogumienie z Chin

Ostatnimi laty prawdziwy rozkwit zainteresowania przeżywają opony z Chin. Są to zdecydowanie najtańsze propozycje na rynku, wśród których nie zawsze można dostrzec podział na wspomniane trzy klasy opon. Najczęściej konkurują one na rynku ceną, więc nie zawsze chińscy producenci decydują się na oferowanie modeli ze średniej półki oraz tych premium. Wybór opon z Chin może wciąż się jednak opłacać – pod warunkiem że będziesz je traktować jak jakiekolwiek inne ogumienie budżetowe, a więc użytkować głównie w mieście i nie oczekiwać podobnych właściwości jak od droższych produktów. Jeśli jednak posiadasz mocny samochód i lubisz jeździć w trasy, to raczej niekoniecznie będą one najlepszym rozwiązaniem. 

Klasy opon – wybierz odpowiednią i nie przepłacaj!

Wybór opony nie zawsze jest zadaniem łatwym – z jednej strony, obok hamulców, to element o największym wpływie na bezpieczeństwo samochodu na drodze – i jedyny, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Bez wyjątku bezpieczeństwo jest ostatnią kwestią, na której powinno się oszczędzać. Z drugiej jednak strony tak jak nie każdy potrzebuje flagowego smartfona, którym chętnie afiszują się producenci, tak samo nie każdy musi sięgać po najdroższe opony klasy premium. Zdecydowana większość osób będzie zadowolona ze średniopółkowych propozycji, a wiele osób z powodzeniem wykorzysta nawet najtańsze modele – zwłaszcza jeśli porusza się wyłącznie w mieście z prędkościami przepisowymi. 

Lepsze nowe opony niższej klasy niż zużyte wyższej

klasy opon - lepsze nowe opony niższej klasy niż zużyte wyższej

Jeśli nie możesz wygospodarować wystarczających środków na zakup nowych wymarzonych opon klasy premium, to zrobisz lepiej, jeśli zamiast zwlekać zbyt długo (i jeździć ze starymi oponami) kupisz takie, które będą w zasięgu twojego portfela. Niezależnie od klasy ulegają one bowiem zużyciu, a opony o zużytym bieżniku czy z licznymi uszkodzeniami są zdecydowanie gorszą opcją niż nowe, ale niższej klasy ogumienie. Dlatego, jeśli już musisz dokonywać takiego wyboru, to zdecydują się na nowe opony budżetowe, które zawsze przecież będą miały głęboki bieżnik i będą w doskonałym stanie, zamiast kupować używane czy bez końca odkładać decyzję o wymianie.

Najczęściej zadawane pytania

Co oznaczają klasy w oponach?

Opony rozróżnia się ze względu na ich cenę i jakość. Istnieje podział opon na trzy klasy – ekonomiczną, średnią i premium. Do klasy ekonomicznej zaliczają się najtańsze opony na rynku – ich cena ma najczęściej przełożenie w jakości i parametrach. Takie opony polecane są więc kierowcom małych aut miejskich, którzy pokonują niewielkie dystanse. Jeśli chodzi o klasę średnią, to przyjmuje się, że oferuje najlepszy stosunek ceny do parametrów opon. Opony klasy premium są najdroższe, ale zapewniają najbardziej zrównoważone osiągi pod każdym względem.

Czy warto kupić opony klasy premium?

Opony premium to najdroższe opony na rynku. Ich produkcja cechuje się najbardziej zaawansowanymi i pionierskimi rozwiązaniami. Testy potwierdzają, że opony te otrzymują najwyższe wyniki zapewniające najlepsze właściwości w każdych warunkach. Jeśli więc jesteś kierowcą, który pokonuje swoim samochodem duże dystanse i masz duże wymagania wobec ogumienia, zainwestuj w opony klasy premium.

Kto produkuje opony klasy ekonomicznej?

Do producentów opon budżetowych zalicza się firmy: Apollo, Barum, Dayton, Dębica, Kingstar, Kormoran, Mabor.

Archiwum: listopad 2022