Opony wielosezonowe powinny być w stanie zastąpić opony letnie i zimowe. Sprawdź, czy taki komplet opon się opłaca. Jak tzw. wielosezonówki sprawdzą się na mokrej nawierzchni? Dowiedz się, przy jakiej temperaturze z nich zrezygnować.

W Polsce nie istnieje przepis, który nakazywałby wymianę opon z zimowych na letnie i odwrotnie. Jednocześnie prawo nakazuje odpowiedzialną jazdę kierującemu pojazdem, w tym przygotowanie auta do różnych warunków sezonowych. Dla wielu osób oznacza to cykliczną wymianę opon w zależności od pory roku. Opona całoroczna jest wygodnym rozwiązaniem, a przy tym kompromisem między różnymi rodzajami opon. I jak to z kompromisami bywa, nie zawsze sprawdza się idealnie.

Wielosezonowe opony – kto z nich korzysta?

Jeszcze niedawno na rynku ogumienia samochodowego nie było czegoś takiego jak „zimówki”. Jeden rodzaj opon zapewniał autom przyczepność o każdej porze roku. Coraz mocniejsze auta, chęć szybszego zakończenia podróży u celu, a także wzmożony ruch spowodowały zmniejszenie bezpieczeństwa na drogach. Wraz z rozwojem technologii i zwiększeniem świadomości kierowców zrodziło się zapotrzebowanie na inne rodzaje opon. Dlatego zaczęto dostrzegać potrzebę zmiany opon na dostosowane do warunków zimowych. Nie każdy jednak preferuje „zimówki”; wówczas wybór pada na całoroczne opony. Czy warto kupić opony takiego typu?

opony wielosezonowe - Wielosezonowe opony – kto z nich korzysta?

Jak rozpoznać opony całoroczne w sklepie?

Kupując całoroczne opony, np. 205/55/R16, możesz natknąć się na kilka symboli, których znaczenie jest istotne, ale nie zawsze oczywiste. Dlaczego tak jest? W świadomości kierowców utarło się, że symbol „M+S” jest określeniem potwierdzającym wielosezonowość. Jednak nie jest to do końca prawda. Takie oznakowanie mówi jedynie, że dany model może przez krótką chwilę służyć do jazdy po śniegu lub błocie pośniegowym. Nie potwierdza jednak, że opony są całoroczne.

Podobnie jest z oznaczeniem płatka śniegu. To, że znajduje się ono na bocznej stronie opony, nie znaczy, że można jeździć na takich oponach latem. Tak oznaczone są modele przeznaczone do jazdy tylko zimą.

opony wielosezonowe -Jak rozpoznać opony całoroczne w sklepie?

Jakie symbole powinny więc posiadać opony uniwersalne? Przede wszystkim chodzi o oznakowanie mówiące wprost o przeznaczeniu na różne warunki drogowe. Może to być napis „all weather”, „for all seasons” lub inny wskazujący na zimę i lato i różne sytuacje pogodowe. Często stosuje się też symbole słońca i płatka śniegu obok siebie. W ten sposób możesz poznać, że jest to opona całoroczna.

Jak jeszcze rozpoznać opony uniwersalne?

Poza samym oznaczeniem i napisami możesz określić wielosezonowość opon, patrząc na bieżnik. Niektórzy na pierwszy rzut oka są w stanie rozpoznać, czy opona nadaje się do jazdy w lecie, zimie czy o każdej porze roku. Całoroczne opony wykonane są tak, by umożliwiać jednocześnie dobre odprowadzanie wody, przyczepność na gorącym asfalcie i w warunkach zimowych. Nie mają tak wielu lameli, czyli wąskich wcięć w bieżniku, które odpowiadają za wgryzanie się w śnieg. Poza tym sama mieszanka gumy jest twardsza i pozwala na uzyskanie dobrych właściwości jezdnych przez cały rok.

Opony całoroczne – opinie użytkowników na ich temat

Dlaczego kierowcy chętnie sięgają po taki typ opon? Całoroczne opony pozwalają na oszczędności, bo nie musisz dwa razy do roku odwiedzać zakładów wulkanizacyjnych celem ich wymiany. Są to więc kwestie czysto ekonomiczne. Poza tym wielu kierujących dochodzi do wniosku, że śnieżnych dni w Polsce jest mało, więc nie ma sensu używać dedykowanych opon. O wiele częściej jeździ się po mokrym asfalcie lub ewentualnie błocie pośniegowym. A na takie warunki całoroczne opony w zupełności wystarczają.

Opony całoroczne – czy warto je stosować?

To zależy od kilku czynników. Chociaż całoroczne opony w opinii zwolenników świetnie sprawdzają się na drodze, to w ekstremalnych warunkach mogą zawieść. A warto pamiętać, że gdy warunki są naprawdę dobre, to nawet mocno zużyte opony wystarczą. Przyczepność potrzebna jest przy sporych prędkościach na autostradzie lub w chwili nagłej zmiany warunków, na przykład na deszczu, podczas którego droga hamowania znacznie się wydłuża. Możesz jeździć cały rok bezwypadkowo, ale przy nagłym deszczu albo opadzie śniegu na pewno hamowanie będzie łatwiejsze z dobrymi oponami całorocznymi.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto inwestować w całoroczne opony, odpowiedz sobie na kilka pytań. Jak często podróżujesz i jakie trasy pokonujesz? Jakimi drogami się poruszasz? Pokonując sporo kilometrów każdego dnia, narażasz się na zmiany warunków podczas jazdy. Dla osób mieszkających w warunkach górskich dobre opony zimowe to podstawa. W takim przypadku zakup opon tego rodzaju nie wchodzi w grę. Inaczej jest z mieszkańcami północnej części kraju. Tam dni zimowych jest stosunkowo niewiele, dlatego całoroczne opony mają duży sens. Szczególnie, jeśli nie podróżujesz zbyt wiele i za daleko.

Kiedy całoroczne opony nie wystarczą?

Są takie sytuacje, w których kupienie opon całorocznych będzie po prostu bez sensu. Podział opon na letnie i zimowe sprawdzi się przede wszystkim, jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie konsekwentnie możemy się spodziewać ostrych zim z opadami śniegu i oblodzeniem dróg.

opony wielosezonowe -Kiedy całoroczne opony nie wystarczą?

Koniecznie trzeba się na nie zdecydować mieszkając w Polsce.

Jakie opony całoroczne są godne zainteresowania?

Produkcja opon, które poradzą sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi, nie jest łatwa. Z tego powodu warto zastanowić się, jakie całoroczne opony wybrać, unikając raczej najtańszych rozwiązań. Często takie egzemplarze w ogóle nie były testowane w warunkach naturalnych i nie jest pewne, jak zachowają się na drodze. Opony całoroczne 15 i R16 możesz wybrać spośród znanych marek, które mają spore doświadczenie w ich produkcji. Należą do nich:

  • Falken;
  • Dębica;
  • Yokohama;
  • Nokian;
  • Michelin;
  • Goodyear; 
  • Continental.

Część osób, szukając oszczędności, decyduje się na używane tanie opony całoroczne. Musisz jednak pamiętać, że tego rodzaju opony są użytkowane dwa razy dłużej niż opony sezonowe, a więc będą się zużywać dwa razy szybciej. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór nowych modeli. Jeśli to nie jest możliwe, sprawdź, jak rozpoznać poziom zużycia opon całorocznych. W ten sposób unikniesz zakupu produktu, który nie nadaje się do dalszej jazdy.

Całoroczne opony – rozpatrz za i przeciw

Ogumienie jest bardzo ważnym elementem wyposażenia, odpowiedzialnym za bezpieczeństwo poruszania się po drodze. Ogumienie wielosezonowe, zwłaszcza nowe, mogą być w wielu przypadkach dobrym wyborem. Przed ich zakupem sprawdź jednak opinie na temat konkretnych modeli oraz oceń średnie warunki panujące na drogach, po których zwykle się poruszasz.

Archiwum: maj 2021