Jeszcze do niedawna dozwolona w Polsce była jazda skuterem o pojemności nie większej niż 50 cm3 i motorowerem jedynie na kartę motorowerową. Dokument ten jednak zniknął z polskich realiów. Jak zatem wygląda sytuacja teraz? Czy obecnie trzeba mieć prawo jazdy na skuter? Czy możliwa jest jazda skuterem na dowód osobisty? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Prawo jazdy na skuter – czy trzeba je zdać, by jeździć jednośladem?

Od 2013 roku osoby, które chcą jeździć tego typu jednośladem, muszą zrobić prawo jazdy na skuter. Do poruszania się skuterem po polskich drogach uprawnia kategoria AM. Pozwala ona na prowadzenie lekkich czterokołowców, których konstrukcja nie umożliwia jazdy powyżej 45 km/h i których masa własna nie jest większa niż 350 kg. W tę definicję wpisuje się lekki quad, skuter czy motorower. Prawo jazdy na skuter to inaczej kat. AM, która umożliwia poruszanie się właśnie tym typem jednośladu. Prawidłowa odpowiedź na pytanie, czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy, brzmi tak, choć od tej reguły są wyjątki, o których piszemy w dalszej części artykułu.

Prawo jazdy na skuter – w jakim wieku można zdobyć uprawnienia?

Osoba, która chce zrobić prawko na skuter, musi mieć ukończone 14 lat. Wtedy może zapisać się do wybranej szkoły jazdy i przygotować się do egzaminów na prawo jazdy na skuter. Czy to jedyna opcja, by jeździć tego typu jednośladem po polskich drogach? Nie! Czytaj dalej, by dowiedzieć się, czy możliwa jest jazda skuterem na dowód osobisty!

Jazda skuterem na kartę motorowerową – czy można jeździć skuterem bez prawa jazdy?

Kluczowym dokumentem jest tu Dziennik Ustaw z 2019 r. poz. 341. Osoba, która zdobyła kartę motorowerową, gdy było to jeszcze możliwe, nie musi wyrabiać prawa jazdy na skuter, tj. zdawać egzaminu na kategorię AM. W takiej sytuacji możliwa jest jazda skuterem bez prawa jazdy.

Skuter na dowód osobisty – kto może tak jeździć?

Podobnie jest w przypadku osób, które przed 19 stycznia 2013 roku uzyskały pełnoletność. One również nie muszą zdawać prawa jazdy na skuter. Jeżeli jednak jesteś pełnoletni od niedawna, ale masz już prawo jazdy innej kategorii niż AM, np. B, możesz śmiało poruszać się po drogach publicznych motorowerem lub lekkim quadem. Dlatego odpowiadając na pytanie, czy można jeździć skuterem na dowód, śmiało można stwierdzić, że tak. Oczywiście z uwzględnieniem powyższych przypadków i wyjątków.

Prawo jazdy kategorii AM na skuter – jak je zdobyć?

Zasadniczo procedura ubiegania się o prawo jazdy na skuter nie różni się od tej, która obowiązuje przy zdawaniu na prawko na auto czy motocykl. Pierwszą sprawą jest wygenerowanie numeru PKK (profil Kandydata na Kierowcę). Uzyskasz go bezpłatnie. Udaj się do miejscowego wydziału komunikacji. Koszty poniesiesz jedynie za kurs w szkole jazdy i opłacenie egzaminów państwowych.

Przed zapisaniem się do WORD-u na egzamin na prawo jazdy na skuter, musisz pozytywnie przejść szkolenie w wybranej przez siebie placówce. Możesz samodzielnie przygotować się do testów teoretycznych lub skorzystać z płatnych zajęć. Po zdaniu egzaminu wewnętrznego czeka cię jazda z instruktorem. Prawko na skuter uzyskasz po pozytywnym zakończeniu kursu w szkole nauki jazdy. Twoje postępy zostaną automatycznie przekazane elektronicznie do WORD-u.

Ile kosztuje prawo jazdy na skuter?

Na ostateczną cenę prawa jazdy na skuter składa się kilka elementów:

  • badania lekarskie – ok. 100 zł;
  • kurs w szkole nauki jazdy – 700-1000 zł w zależności od liczby wybranych godzin jazdy i oferty miejscowego ośrodka;
  • egzaminy państwowe – 170 zł (zakładając, że wystarczy ci jedno podejście);
  • wydanie dokumentu przez PWPW – 100,50 zł.

Jak widać, prawo jazdy na skuter może kosztować ok. 1100-1300 zł, a nawet więcej. Dużo zależy od oferty, którą wybierzesz i liczby podejść do egzaminów w ośrodku WORD.

Prawo jazdy na skuter a zdejmowanie ogranicznika

Zdarza się, że kierowców skuterów nie satysfakcjonuje prędkość maksymalna jednośladu, która wynosi 45 km/h. Zdają sobie sprawę, że wynika ona z zastosowania blokady, a jej usunięcie sprawi, że sprzęt będzie pędził jak rakieta (przynajmniej w ich wyobrażeniach). Zdjęcie ogranicznika dla funkcjonariuszy jest równoznaczne z jazdą skuterem bez prawa jazdy. Do osiągania prędkości ponad 45 km/h wymagane są bowiem większe uprawnienia, np. kat. A1 lub A2 i wyższy wiek niż 14 lat.

Jazda skuterem bez prawa jazdy i uprawnień a konsekwencje prawne

Za jazdę skuterem bez prawa jazdy, które pozwala na rozwijanie tak dużych prędkości, grozi mandat nawet do 500 zł. Może się zdarzyć to wtedy, gdy policja zatrzyma kierowcę skutera, który jedzie, np. 70 km/h zamiast 45 km/h. Co gorsze, funkcjonariusz może także skierować taki pojazd na badania techniczne i jeśli potwierdzą one niedozwolone modyfikacje, kierowca może otrzymać grzywnę w wysokości 5000 zł, a ponadto dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany.

Czy warto zatem ryzykować? Zdecydowanie nie! Prawo jazdy na skuter to dokument, który umożliwia poruszanie się jednośladem, maksymalnie do 45 km/h. Te ograniczenia nie zostały wprowadzone bez powodu. Mają zapewnić bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Warto o tym pamiętać i mieć na uwadze zdrowie, a nawet życie swoje i innych. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy można jeździć skuterem bez prawa jazdy 2022?

Jazda skuterem bez prawa jazdy jest możliwa wyłącznie dla osób, które zdobyły kartę motorowerową w czasie, gdy było to jeszcze możliwe. Dla reszty osób do kierowania skuterem niezbędne jest posiadania prawa jazdy kategorii AM.

Ile kosztuje AM?

Za prawo jazdy na skuter trzeba zapłacić około 1100-1300 złotych. Na cenę tę składa się koszt badań lekarskich, kursu w szkole jazdy, egzaminu w krajowym ośrodku i wyrobienia dokumentów przez PWPW.

Czy na skuter wystarczy dowód osobisty?

Osoby, które przed 19 stycznia 2013 roku uzyskały pełnoletność, nie potrzebują prawa jazdy kategorii AM, aby jeździć skuterem. W ich przypadku wystarczy posiadanie dowodu osobistego lub prawa jazdy kategorii B.

Archiwum: listopad 2022