Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czym jest inteligentny napęd XDrive w samochodach marki BMW? Sprawdź, kiedy po raz pierwszy został zaimplementowany układ XDrive i w jakich samochodach marki BMW jest on montowany. Nowe BMW często wyposażone są w innowacyjne technologie, które są w stanie dostosowywać się w milisekundach do panujących warunków na drodze.

Czym jest napęd XDrive?

xdrive - czym jest

Masz zamiar cieszyć się komfortową jazdą niezależnie od warunków, które panują na drodze? W takim razie rozwiązanie niemieckiej marki BMW będzie idealnym rozwiązaniem! Układ XDrive montowany w pojazdach bawarskiego producenta to bardzo inteligentna technologia, która zwiększa bezpieczeństwo i poprawia komfort jazdy. Napęd XDrive nieustannie analizuje sytuacje na drodze i w ułamkach sekundy przystosowuje siłę napędową obu osi, rozdzielając w ten sposób dynamikę i moc. W ten sposób samochód charakteryzuje zwinność, stabilność i komfort jazdy. Co więcej, układ ten nieustannie współpracuje ze sprzęgłem wielopłytkowym i systemu Dynamic Stability Control.

Zasada działania napędu BMW XDrive

Do najważniejszych atutów napędu XDrive można zaliczyć zwiększoną dynamikę i zdecydowanie wyższą skuteczność w sytuacji ograniczonej przyczepności, na przykład w trakcie jazdy na śniegu lub po błocie. Układ XDrive gwarantuje dobrą przyczepność, ale również płynny i precyzyjny rozdział napędu między przednimi kołami a tylnymi. Zmiana rozkładu sił rozkłada się standardowo w 60% na tylną oś i 40% na przednią oś.

Ewolucja napędu na cztery koła BMW

Obecnie XDrive wyróżnia się obecnością w większości modeli BMW. Jednakże technologia ta została wprowadzona w roku 1985, gdy na rynku zadebiutowało BMW 325IX. Najbardziej dynamiczny rozwój przyszedł na początku XXI. wieku, gdy napęd XDrive został montowany do różnych modeli (BMW 525IX, 325XI, 330XI czy 330XD).

Kontrola trakcji, elektronika i inteligencja – poznaj samochody BMW

xdrive - kontrola trakcji

BMW od lat wyróżnia się stosowaniem zaawansowanych rozwiązań technologicznych w swoich samochodach, które należą do klasy premium. Należą do nich m.in.: XDrive, Sports Activity, DSC czy DTC. Do najpopularniejszych modeli BMW, które wyposażone są w inteligentny napęd na cztery koła można zaliczy samochody osobowe posiadające reduktor ATC BMW XDrive:

  • SUV-y BMW serii od X1 do X6;
  • BMW 1 F20 i F21;
  • BMW 2 F22 I F23;
  • BMW 3 E90, E91, E92, F30, F31, F34 GT;
  • BMW 4 F32, F33, F36 GT;
  • BMW 5 E60, E61, F10, F11, F07 GT, G30 i G31;
  • BMW 7 F01 I G12.

Czy XDrive wpływa na zużycie paliwa?

xdrive - czy wpływa na zużycie paliwa

Napęd na oś przednią i tylną najczęściej charakteryzuje się wyższym zużyciem paliwa. Jednakże ze względu na sterowane elektronicznie zarządzanie rozkładem napędu w trakcie jazdy można pokonywać trasy z niższym spalaniem. Sam napęd XDrive został skonstruowany w celu poprawienia stabilności jazdy na śliskiej nawierzchni. Ponadto w pośredni sposób może wpływać pozytywnie na niższe zużycie paliwa, co przekłada się na oszczędność w portfelu.

Jesteś już świadomy, czym jest napęd XDrive w samochodach marki BMW. To wyjątkowo inteligentne rozwiązanie, które pomaga kierowcy jazdę w trudnych warunkach i poprawia bezpieczeństwo poruszania się po drogach. Ze względu na wykorzystanie sterowanego elektronicznie sprzęgła wielotarczowego możliwe jest dynamiczne dostosowywanie się do trudnych warunków na drodze.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest napęd xDrive?

xDrive to handlowa nazwa napędu na cztery koła stosowana w samochodach BMW. Inteligenty napęd przystosowuje siłę napędową obu osi, rozdzielając dynamikę i moc. Układ współpracuje ze sprzęgłem wielopłytkowym i systemu Dynamic Stability Control.

Ile kosztuje naprawa xDrive?

Cena naprawy zależy od stopnia uszkodzenia, ale najczęściej waha się w przedziale od 3500 do 5500 złotych.

Objawy uszkodzonego xDrive

Sygnałami, które mogą świadczyć o uszkodzonym napędzie, są: odczuwalne szarpanie podczas przyspieszania, świecące się kontrolki: 4×4, ABS i hamulca ręcznego oraz tyrkotanie pod autem po zgaszeniu silnika.

Archiwum: listopad 2022