Czym jest system TRACS i jak działa?

Dowiedz się, czym jest układ TRACS w samochodach marki Volvo. Jak działa układ wspomagania trakcji w pojazdach szwedzkiej marki?

Nowoczesne samochody mają liczne układy i systemy wspomagające kierowcę w bezpiecznej i komfortowej jeździe. System TRACS w pojazdach Volvo jest przykładem rozwiązania, które wspomaga trakcję. Dowiedz się, jak działa i kiedy jest przydatny!

TRACS – co to jest?

TRACS jest systemem antypoślizgowym, który możesz spotkać w samochodach marki Volvo. Instalowany jest w modelach z napędem na cztery koła, dzięki czemu polepszona jest trakcja auta na drogach nieutwardzonych lub o śliskiej nawierzchni. Warto wiedzieć, że system jest aktywny w trakcie poruszania się poniżej 40 km/h. Ułatwia wtedy ruszanie poprzez zwiększenie stabilności, jazdę pod górkę oraz poprawia dynamikę przyspieszania.

Zasada działania systemu TRACS

System TRACS w samochodach Volvo wykorzystuje czujniki prędkości kół, do określenia które koła zaczynają wpadać w poślizg. Po tym następuje przyhamowywanie, w które zaangażowane są elementy systemu ABS i układ hamulcowy. W efekcie przeciwległe koło pracuje na wyższym momencie obrotowym, dzięki czemu zyskuje większą przyczepność. W ten sposób kierowca jest w stanie bezpiecznie pokonywać odcinki drogi, na przykład pokryte śniegiem. System TRACS działa automatycznie i jest aktywowany w momencie włączenia silnika.

Jak działają inne układy wspomagania trakcji?

W dzisiejszych samochodach montowanie układu wspomagania trakcji jest absolutną normą. W zależności od marki różnią się one od siebie, ale korzystają z jednego lub kilku poniższych rozwiązań, dzięki czemu działają stosunkowo podobnie:

  • przyhamowanie jednego z kół i przeniesienie na wyższy moment obrotowy przeciwległego;
  • chwilowe przymknięcie przepustnicy;
  • zmniejszenie ciśnienia w turbinie;
  • ograniczenie dopływu paliwa do cylindrów silnika.

W jakich samochodach można znaleźć technologię TRACS?

Układ wspomagania trakcji TRACS można znaleźć w wybranych samochodach marki Volvo, które charakteryzują się napędem na cztery koła. Znajduje się on w:

  • Volvo 850;
  • Volvo V70 II Cross Country;
  • Volvo XC70 i XC90 Cross Country;
  • Volvo S60 I.

Wiesz już, czym jest technologia TRACS w samochodach Volvo. To inteligentne rozwiązanie, które jest szczególnie pomocne w trakcie poruszania się po niebezpiecznych nawierzchniach.

Archiwum: październik 2022