Głównym założeniem DTC jest dezaktywacja układu zapobiegającego wpadnięcie w poślizg, a przy tym zwiększenie przyczepności do nawierzchni, która nie jest stała. Dowiedz się, czym jest i dlaczego warto z niego korzystać!

DTC – co to jest?

DTC – co to jest?

Układ DTC, czyli Dynamic Traction Control jest systemem dynamicznej kontroli trakcji, dzięki któremu poruszanie się w trudnych warunkach jest znacznie ułatwione. Jest on stosowany w samochodach niemieckiego producenta, a konkretnie w wybranych modelach BMW. Układ ten jest doceniany w szczególności przez kierowców, którzy lubią dynamiczną jazdę i sportowy tryb prowadzenia samochodu. DTC sprawia, że w trakcie dynamicznego przyspieszania dochodzi do delikatnego uślizgu kół. System DTC w połączeniu z DSC jest dostosowany do utrudnionych warunków drogowych, na przykład na nieodśnieżonej nawierzchni lub w początkowej fazie deszczu.

Do czego służy układ DTC?

System ma za zadanie spełniać dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim w trakcie ciężkich warunków drogowych, takich jak jazda po śniegu stabilizuje tor jazdy i zwiększa bezpieczeństwo kierowcy. Do tego aktywny system DTC pozwala na kontrolowany drift, dzięki czemu można wykorzystać pełny potencjał samochodu.

Funkcja DTC działa we współpracy z układem DSC. Ta pierwsza z nich jest aktywowana poprzez krótkie przytrzymanie przycisku, dzięki czemu uruchamia się system DTC, a ogranicza się układ DSC. W ten sposób samochód umożliwia kierowcy większą kontrolę nad pojazdem. Do tego DTC automatycznie wykrywa moment niebezpieczeństwa, dzięki czemu uruchamia się automatycznie.

System kontroli trakcji w pojazdach BMW

dtc - system kontroli trakcji w pojazdach BMW
Vinnitsa, Ukraine – January 14, 2022. BMW IX – new model all-electric SUV car presentation in showroom – interior inside

Funkcja DTC jest dostępna m.in. w samochodach BMW:

  • 2.serii F22, F23;
  • 3.serii F30, F31 oraz X3 E83;
  • 4.serii F32 i Gran Coupé F36;
  • 5.serii F10;
  • 6.serii F12, F13, F06 oraz X6 E71 i E72.

Wiesz już, czym jest DTC w samochodach BMW i w jaki sposób może pomóc kierowcy zarówno w bezpiecznej jeździe, jak i przy odrobinie szaleństwa.

Najczęściej zadawane pytania

Czego skrótem jest DTC?

DTC jest skrótem od pojęcia Dynamic Traction Control oznaczającego system dynamicznej kontroli trakcji, który stosowany jest w modelach BMW.

Jak działa DTC?

Układ DTC poprawia bezpieczeństwo kierowcy, dzięki temu, że stabilizuje tor jazdy w trudnych warunkach na drodze (np. na śniegu).

Jakim kierowcom przydaje się DTC?

System nadaje się szczególnie dla kierowców lubiących płynną, dynamiczną i sportową jazdę. Modele z DTC umożliwiają lepszą kontrolę nad pojazdem.

Archiwum: listopad 2022