Elektrochromatyczne lusterko wsteczne sprawi, że kierowca nie zostanie oślepiony przez odbijające się światło. To możliwe dzięki technologii fotochromowej. Sprawia ona bowiem, że możliwe jest przyciemnianie powierzchni lusterka – w zależności od intensywności światła. Przekonaj się, jak to działa w praktyce!

Elektrochromizm – czym właściwie jest?

Znacznie łatwiej będzie wytłumaczyć działanie lusterek fotochromatycznych, jeśli dowiesz się, czym właściwie jest elektrochromizm. Materiał, który ma taką specyfikę, nie zmienia koloru w trwały sposób, więc może powrócić do bazowego odcienia. Dzieje się tak dzięki reakcji elektrochemicznej, którą określa się właśnie jako elektrochromizm.

Jest to odwracalna i widoczna zmiana transmitancji i reflektancji związanej z reakcją utleniania-redukcji. Wynika to z powstawania rozmaitych pas absorpcji elektronowej w obszarze widzialnym podczas przechodzenia między stanami reakcji redoks. 

Od czego zależy odcień lusterka?

Właśnie od reakcji redoks zależy to, jaką konkretnie barwę przybierze lusterko. Zmiana odcienia szyby przechodzi od bezbarwnej powierzchni do takiej o jednym, określonym kolorze. Co ciekawe, jeżeli pojawiają się więcej niż dwa stany redoks, to materiał elektrochromowy może zmieniać swoją barwę pomiędzy wieloma różnymi kolorami, a nie dwoma odcieniami. Powierzchnię o tej specyfice określa się jako polielektrochrom lub elektrochrom wielobarwny.

Lusterko elektrochromatyczne – co to jest? Najważniejsze informacje

Jak wspomnieliśmy wcześniej, elektrochromizm to określenie, które odnosi się reakcji polegającej na zmianie koloru przez wybraną substancję do wpływem prądu elektrycznego. Gdy lusterka elektrochromatyczne wsteczne wykryją światło z tyłu, wówczas przyciemniają się. W ten sposób redukują gęstość odbijających się promieni, dzięki czemu światło nie oślepia kierowcy, który może w bezpieczny sposób jechać dalej.

Jak lusterko wykrywa natężenie światła?

Dzieje się to głównie za sprawą połączonych ze sobą czujników światła, które mogą rejestrować informacje zarówno z przedniej, jak i tylnej strony pojazdu. Czujnik znajdujący się z przodu wykrywa niski poziom światła i sygnalizuje oznaki oślepiania. Drugi element o tej samej specyfice jest skierowany w tylną część pojazdu i odnotowuje światło generowane najczęściej przez reflektory pojazdów, które znajdują się z tyłu – wtedy lusterka zaczynają się ściemniać.

Żel elektrochromowy i jego rola

Kluczowe znaczenie w tym kontekście ma także żel elektrochromowy. Substancja zmienia kolor pod wpływem prądu elektrycznego, gdy żel zyskuje albo traci elektrony. Żel elektrochromowy znajduje się pomiędzy dwoma kawałkami szkła. Jeden z nich zawiera odbłyśniki, które są pokryte przezroczystą powłoką przewodzącą prąd elektryczny. Redukuje to ilość światła, która odbija się od szybki.

Kiedy elektrochromatyczne lusterko wsteczne przyciemnia się?

Kiedy czujniki wykryją błysk, wysyłają automatycznie prąd do żelu w lusterku. Wysokość napięcia jest adekwatna do ilości wykrytych odblasków i powierzchnia szkiełka zaciemnia się. Kiedy zaś elektrochromatyczne lusterko wsteczne przybiera pierwotną barwę? Dzieje się tak w momencie, gdy światło traci na intensywności. Warto zauważyć, że technologia elektrochromatyczna może być wykorzystywana zarówno w lusterkach wewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Zalety przyciemniających się lusterek

Lusterka elektrochromatyczne mają wiele zalet:

  • zapewniają właściwy poziom przyciemnienia natychmiast po wykryciu nadmiernego natężenia światła;
  • automatyczne działanie sprawia, że kierowca nie jest zmuszony w żaden sposób kontrolować odcienia szybki ręcznie, co mogłoby negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo;
  • zapewniają także bardziej przejrzysty widok niż standardowa odmiana.

Jakie są wady elektrochromatycznych lusterek wstecznych?

Jako wadę tego elementu wyposażenia można wskazać potencjalną awaryjność. To część elektroniczna i jak każda tego rodzaju może w końcu ulec awarii. Może się to stać w najbardziej nieodpowiednim momencie, na przykład w trakcie wyprzedzania. Ich naprawa jest również trudniejsza i bardziej kosztowna niż w przypadku standardowych lusterek. 

Fotochromatyczne lusterko wsteczne to rozwiązanie podnoszące bezpieczeństwo jazdy

Eliminacja odblasków sprawia, że podróżowanie pojazdem jest znacznie bezpieczniejsze. Przyciemnianie powierzchni szkiełka odgrywa kluczową rolę szczególnie w porze nocnej. Reflektory aut znajdujących się z tyłu mogą skutecznie oślepić kierowcę, co stwarza potencjalne zagrożenie. Oślepiony kierowca mógłby nie zauważyć zwierzyny przechodniów lub pozostałych uczestników ruchu drogowego. Elektrochromatyczne lusterko wsteczne zmniejsza takie ryzyko do minimum.

Można stwierdzić, że lusterko elektrochromatyczne to rozwiązanie wygodne i zwiększające bezpieczeństwo. Może być nieocenione zwłaszcza po zmroku! 

Archiwum: marzec 2022