Co to jest lusterko fotochromatyczne?

Jeżeli zastanawiasz się, co to jest lusterko wewnętrzne fotochromatyczne to wiedz, że znajdziesz je obecnie w praktycznie wszystkich nowych pojazdach. Lusterko fotochromatyczne zapewnia bezpieczne prowadzenie auta po zapadnięciu zmroku. Ściemnia się w automatyczny sposób natychmiast po wykryciu większego natężenia światła skierowanego na jego płaszczyznę. 

Rodzaje lusterek fotochromatycznych samochodowych

Na rynku obecne są dwa rodzaje fotochromatycznych lusterek:

  • chemiczne – wykorzystują mechanizm reakcji fizyko-chemicznej. Specjalne właściwości substancji sprawiają, że zwiększona ilość fotonów trafiająca na zbudowaną z niej powierzchnię powoduje jej przyciemnienie. Analogicznie, przy słabych warunkach oświetleniowych rozjaśnia się. Specjalny czynnik chemiczny jest zaaplikowany bezpośrednio na szkło;
  • elektryczne – fotochromatyczne lusterka tego rodzaju są stworzone z użyciem elektronicznego czujnika badającego natężenie światła, działającego w trybie ciągłym podczas jazdy samochodem. Układy kontrolne przetwarzają dane pomiarowe i decydują o ściemnieniu.

Zwróć uwagę, że nowoczesne zewnętrzne lusterka fotochromatyczne są często wyposażone także w dodatkowe czujniki deszczu. Zapewniają doskonałą widoczność na drodze niezależnie od warunków atmosferycznych w trakcie poruszania się autem.

Sprawdź, jakie są zalety lusterek fotochromatycznych

Podstawową zaletą fotochromatycznych lusterek jest zwiększenie komfortu jazdy po zmroku, jak i w słabych warunkach oświetleniowych. Lusterka fotochromatyczne zapobiegają zjawisku oślepiania, które jest szczególnie dotkliwe dla osób noszących okulary. Pamiętaj, że nawet chwilowy rozbłysk może spowodować bardzo duże ograniczenie percepcji narządu wzroku i tzw. mroczki przez nawet kilkadziesiąt sekund. Brak widoczności w połączeniu z intensywnymi opadami atmosferycznymi może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń na drodze.

Często kierowcy odchylają lusterka niewyposażone w powierzchnie fotochromatyczne tak, by uniknąć oślepienia. W ten sposób znacznie ograniczają swoje pole widzenia. Pamiętaj również, że w przypadku elementów zewnętrznych technologia samościemniająca chroni też innych użytkowników pojazdów poruszających się za tobą po drodze. Zapobiega ona odbijaniu się światła reflektorów aut jadących z tyłu. Dzięki temu przyczyniasz się do poprawy komfortu podróżowania oraz wzrostu poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w trakcie nocnej jazdy.

Czy można samodzielnie zamontować zwykłe lusterko fotochromatyczne? Przeczytaj!

Własnoręczny montaż zwykłego lusterka fotochromatycznego nie jest trudny i nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi. Możesz je samodzielnie zamontować tak samo, jak konwencjonalne rozwiązania bez powłoki fotochromowej. Należy jedynie pamiętać o jego właściwym ustawieniu. Jeżeli jednak twoje umiejętności manualne są niewystarczające, to powinieneś zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu samochodowego.

Montaż lusterka fotochromatycznego z dodatkowym czujnikiem elektronicznym

Nieco bardziej skomplikowany jest montaż lusterka fotochromatycznego z dodatkowym czujnikiem elektronicznym. Element pomiarowy musi być zasilany prądem pochodzącym z instalacji elektrycznej w twoim pojeździe. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się obwody oświetlenia wewnętrznego biegnące w podsufitce. Nie musisz instalować fabrycznie nowego produktu. Na rynku obecnych jest wiele używanych wyrobów tego rodzaju.

Czy warto zdecydować się na lusterko wewnętrzne fotochromatyczne?

Wielu kierowców zastanawia się, czy warto zdecydować się na lusterko wewnętrzne fotochromatyczne. Jeśli również należysz do tego grona, to powinieneś rozważyć zalety tego rozwiązania. Przede wszystkim poprawi ono komfort prowadzenia pojazdu w nocy oraz bezpieczeństwo poruszania się na drodze po zmroku. Ponadto umożliwi bezpieczną, sprawną jazdę w trakcie intensywnych opadów deszczu.Praktyczne i funkcjonalne lusterko fotochromatyczne możesz zamontować samodzielnie, używając powszechnie dostępnych narzędzi. Pamiętaj jednak, że oferowane na rynku produkty różnią się sposobem mocowania i należy szukać rozwiązań dedykowanych do danego modelu auta. Stosując lusterko samościemniające zminimalizujesz ryzyko oślepienia w słabych warunkach oświetleniowych.

Archiwum: marzec 2021