Jak działa wideorejestrator?

Na początek wyjaśnimy, jak w ogóle działa wideorejestrator. Wideorejestrator to nic innego jak mała kamera zamontowana w obrębie lusterka wstecznego albo przedniej szyby samochodu, ustawiona w stronę jezdni. Kamerka włącza się automatycznie po włączeniu silnika i rejestruje całą podróż. Urządzenie takie z całą pewnością może posłużyć za dowód niefortunnego zdarzenia na drodze. Niektóre wideorejestratory wyposażone są w tryb parkingowy, który wykrywa uderzenie w pojazd. Jest to świetna narzędzie na ustalenie tożsamości sprawcy kolizji. Dzisiaj nasza redakcja wzięła na warsztat wideorejestrator XBLITZ X7. Śmiało możemy stwierdzić, że w tej cenie, jest to godny polecenia wideorejestrator samochodowy.

Wideorejestrator Xblitz X7 GPS – dane techniczne

To małe urządzenie o wartości nieco ponad 200,00 złotych o przekątnej ekranu opiewającej na 2 cale. Wideorejestrator Xblitz X7 GPS nagrywa filmy i robi zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, która wynosi 1920 × 1080 piksele. Kąt widzenia tego urządzenia to 140 stopni, który posiada również tryb nocny. Kamera komunikuje się poprzez microUSB i GPS, dzięki czemu rejestruje ważne parametry dotyczące lokalizacji i prędkości – oznacza to bowiem, że urządzenie potrafi zlokalizować kolizję na drodze oraz oszacować, z jaką prędkością porusza się pojazd.

Z istotniejszych rzeczy można wskazać, że urządzenie zapisuje pliki w formacie MOV, obiektyw jest szerokokątny, a samo urządzenie wyposażone jest w mikrofon. Kamera jednak nie posiada dotykowego ekranu LCD ani Wi-Fi – co można uznać zdecydowanie za minus, natomiast nie w wideorejestratorach w tym przedziale cenowym takie udogodnienia po prostu nie występują. Urządzenie ma natomiast wymiary: 57 x 65 x 43mm, a jego waga to zaledwie 49 gram.

Dużym plusem jest możliwość nagrywania w pętli, przez co zapewniona jest ciągłość rejestrowania. Dzięki bowiem funkcji „Loop-Recording” nie ma konieczności usuwania ręcznie archiwalnych plików –  poprzez nagrywanie w trybie ciągłym, kamera nadpisze stare pliki nowymi.

Co ważne, kamera wyposażona jest w tryb parkingowy i czujnik G-sensor. Gdy dojdzie do kolizji na parkingu, urządzenie zarejestruje zdarzenie, dzięki funkcji G-sensor, która zabezpieczy dane, jak tylko wykryje drgania lub uderzenie pojazdu – w tej sytuacji nie ma mowa o żadnym nadpisaniu materiału.

Cała zawartość zestawu obejmuje kamerę, uchwyt na szybę, ładowarkę samochodową, kartę gwarancyjną oraz instrukcję obsługi. Zestaw również zawiera naklejkę na szybę, która poinformuje innych, że w samochodzie znajduje się urzędzie rejestrujące obraz – taka naklejka ma bowiem charakter czysto prewencyjny. Bardzo dużym plusem jest długi przewód ładowarki, dzięki czemu nie ma najmniejszego problemu z podłączeniem ładowarki i przeprowadzeniem kabla nawet na drugi koniec pojazdu.

Co jeszcze warto powiedzieć o modelu Xblitz X7 GPS?

Dużym, pozytywnym zaskoczeniem, jest pendrive z końcówką USB-A jako dodatek do kamery. Dzięki temu eksport zdjęć do komputera staje jeszcze prostszy i szybszy. Całą obudowę otacza lekko chropowata tektura z matowym, delikatnym wykończeniem. Niewątpliwie, spory obiektyw nadaje urządzeniu charakteru. Z kolei, montaż odbywa się standardowo przy pomocy przyssawki do szyb z małą dźwignią i dobre ulokowanie urządzenia na szybie nie powinno sprawić większego problemu. Dużym atutem jest mały rozmiar kamerki, dzięki czemu możemy urządzenia zamontować tak, aby nie rzucało się zbytnio w oczy.

Kolejnym dużym plusem określana prędkość pojazdu na kamerce, która wydawałoby się, że nie jest niczym nadzwyczajnym. Natomiast okazuje się, że poprawność tej prędkości jest niemalże precyzyjna.

Reasumując, wideorejestrator Xblitz X7 GPS, jak na cenę nieco powyżej 200,00 zł, okazuje się świetnym i atrakcyjnym zakupem. Kamerka jest dobrze spasowana i zdecydowanie spełnia swoją funkcję. W tym przedziale cenowym próżno szukać lepszego modelu.

Recenzja redakcji Motoklub, wideorejestrator dostarczony przez firmę Xblitz

Archiwum: styczeń 2023