Jeszcze kilkanaście lat temu napęd 4×4 był wykorzystywany wyłącznie w pojazdach terenowych. Ówczesna technologia sprawiała, że korzystanie z niego w innych warunkach po prostu nie miało większego sensu. Na całe szczęście motoryzacja to wiele nowych odkryć, które sprawiają, że życie kierowców staje się coraz łatwiejsze. Z tego powodu obecnie napęd na cztery koła może być również wykorzystywany na co dzień. Kto i dlaczego wprowadził tę technologię na rynek? Odpowiadamy!

Jak działa napęd 4×4? Są różne sposoby

Układ napędowy 4×4 jest nieco bardziej skomplikowany od napędu na dwa koła, ale jego działanie jest podobne. W tym przypadku napęd jest równomiernie rozkładany na cztery koła. Zwykle odpowiada za to układ różnicowy. Istnieje kilka różnych jego rodzajów, dlatego dokładne działanie zależy od konkretnego modelu auta. 

Napęd 4×4 może różnić się w zależności od marki samochodu. Aktualnie najczęściej wykorzystywany mechanizm to ten elektroniczny, ale w sporcie używa się takiego dołączanego ręcznie. Obecnie jednak można go spotkać coraz rzadziej, głównie w pojazdach typowo sportowych.

Napęd na cztery koła – skąd się wziął?

Jeszcze niedawno napęd 4×4 był wykorzystywany wyłącznie w pojazdach terenowych. Auta osobowe do codziennego użytku nie mogły z niego korzystać, ponieważ ze względu na swoją budowę nie nadawał się do jazdy po asfalcie. 

To wszystko zmieniło się 3 marca 1980 roku w Genewie. Wtedy właśnie kilku projektantów, w tym Ferdinand Piëch, Jorg Bensinger i Hans Nedvidek, przedstawili swój projekt, nad którym pracowali od 1977 roku. Pojazd nazywał się Audi quattro. 

Te samochody z napędem 4×4 były zupełną nowością na rynku i wpłynęły na niego do tego stopnia, że dzisiaj słowo quattro jest często używane właśnie do tego typu pojazdów, niezależnie od marki.

Samochody ze stałym napędem 4×4 – czemu warto?

Napęd 4×4 szybko zdobył popularność – nie bez powodu! Ma on dużo zalet, które pozytywnie wpływają między innymi na bezpieczeństwo jazdy. To zaś jest kluczowe, jeśli chodzi o auta osobowe. 

Napęd 4×4 jest bardzo przewidywalny, niezależnie od warunków drogowych. Dlatego takie auto prowadzi się zdecydowanie łatwiej. Na dodatek świetnie poradzi sobie w trudniejszych warunkach i np. bez problemu wyjedzie z zaspy. Dlatego to auta, które są świetne na wiele warunków i doskonale nadają się dla osób, które często wyjeżdżają w trasę. 

Koła samochodu kręcą się równomiernie – więcej zalet

Gdy koła samochodu kręcą się równomiernie, ich prowadzenie jest bardziej komfortowe. Auta tego typu mają lepszą przyczepność do podłoża, co oznacza, że zminimalizowane jest ryzyko wpadnięcia w poślizg. Oprócz tego łatwiejsze będzie poruszanie się po nierównomiernych powierzchniach takich jak piasek czy bardzo dziurawa droga. 

Dzięki temu napęd 4×4 jest szczególnie polecany osobom, które mieszkają w rejonach górskich. Tam takie auto może być po prostu niezastąpione, szczególnie jeśli podjazd do twojego domu jest bardzo stromy, a w okresie zimowym nie ma kto go odśnieżać i posypywać solą. Niestety, takie rozwiązania mają również wady. Przede wszystkim tego typu stały napęd jest przede wszystkim dość drogi. 

Napęd 4×4 – kiedy z niego zrezygnować?

Mimo swoich zalet napęd 4×4 nie sprawdzi się w przypadku wszystkich kierowców. Przede wszystkim jest on dość drogi, co oznacza, że takie auta należą do wysokiej półki cenowej. Kolejna kwestia to ich spalanie. Choć technologia wciąż idzie do przodu, to te pojazdy nadal nie są zbyt ekologiczne i oszczędne. Dlatego też nie poleca się go osobom, które jeżdżą głównie po mieście. W przypadku takiej jazdy możliwości samochodu nie będą wykorzystywane. 

Jeśli chcesz jeździć po trudnym terenie, wybierz auto z napędem 4×4 dołączanym ręcznie i z reduktorem. Inna wersja, dostępna w autach w masowej produkcji, będzie zbyt słaba na taki teren. 

Jakie samochody mają stały napęd 4×4?

Napęd 4×4 można znaleźć w wielu popularnych i lubianych modelach aut. Możesz wybrać Skodę Octavia II Scout, produkowaną do 2013 roku. To dość budżetowe rozwiązanie, które zapewni ci komfortową jazdę. Z kolei wersja kombi sprawi, że bez problemu zapakujesz się na wycieczkę. Jeśli zależy ci na nowym, ale tanim i niezbyt dużym aucie, dobrym rozwiązaniem może być wybór Fiata Panda 4×4. Z kolei osoby lubiące dalekie podróże powinny przyjrzeć się modelowi Toyota Land Crusier. 

Każde z wymienionych wyżej aut ma wszystkie zalety napędu na cztery koła. Przyjrzyj im się i dopasuj swój wybór do własnych potrzeb i możliwości!

Archiwum: grudzień 2021