Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

jaki olej do silnika
jaki olej do silnika

Samochody

Jak dobrać olej do silnika benzynowego i do diesla? Radzimy, jak wybrać najlepszy olej silnikowy!

Kluczową rolę w zapewnianiu żywotności silnika oraz bezawaryjnej pracy jednostki napędowej w pojazdach odgrywa olej silnikowy. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać olej do silnika swojego samochodu, najlepiej zwróć uwagę na wskazówki producenta pojazdu, jakie znajdziesz w instrukcji obsługi. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jaki olej do silnika benzynowego i do diesla, będzie najlepszy!

Jakie znaczenie ma dobry olej silnikowy?

Silnik samochodu składa się z wielu elementów, które współpracując ze sobą, napędzają koła pojazdu. Dzięki temu możesz się nim poruszać w pożądany sposób. Zwróć uwagę na fakt, że w swojej konstrukcji jednostka napędowa ma wiele elementów ciernych, stale pracujących względem siebie. Dla zapewnienia im bezkolizyjnej pracy, ważne jest, by miały odpowiednie smarowania. I właśnie za to odpowiada olej silnikowy! Po umieszczeniu w misce olejowej, jest on wprawiony w obieg i tworzy na ruchomych powierzchniach w silniku, tzw. film smarujący. Brak oleju powoduje, że silnik nie jest w stanie pracować przez dłuższy czas i prowadzi to do jego zatarcia.

Ponadto, olej silnikowy:

  • pochłania ciepło, czyli schładza silnik, a zwłaszcza pochłania ciepło generowane podczas pracy tłoków;
  • rozprasza i pochłania osady, jakie z czasem pojawiają się w jednostce napędowej.

Możesz przedłużyć żywotność silnika, ale musisz pamiętać, by okresowo sprawdzać poziom oleju silnikowego, dolewać go, jeśli jest go zbyt mało, a w odpowiednich odstępach czasu wymieniać. Sprawdź, jak dobrać olej do silnika, by auto pracowało bezproblemowo.

Jak dobrać olej silnikowy do swojego pojazdu – mineralny czy syntetyczny?

Zastanawiasz się, jaki olej do silnika diesla, a jaki olej do silnika benzynowego będzie najlepszy? W obu przypadkach dobrym wyborem będzie zakup produktu zalecanego po prostu przez producenta pojazdu. Wskazówki co do typu smaru znajdują się w książce serwisowej czy w instrukcji obsługi. Zmiana na własną rękę specyfikacji oleju silnikowego nie jest dobrym pomysłem.

Zobacz też:
CEPiK – historia pojazdu. Jak ją sprawdzić?

Rodzaje olejów do silnika

W sprzedaży są głównie trzy rodzaje olejów silnikowych: 

  • mineralny;
  • syntetyczny;
  • półsyntetyczny. 

Olej do silnika mineralny ma zastosowanie właściwie wyłącznie w samochodach starszej generacji. Sprawdzi się w przypadku pojazdów zabytkowych, którym zanieczyszczenia w formie nagaru osadzającego się na elementach silnika już nie zaszkodzą.

Od wielu lat polecane są oleje silnikowe syntetyczne, spełniające najwyższe normy jakościowe. Dzięki nim nie będziesz mieć większych problemów z rozruchem auta w niskiej temperaturze. Takie oleje do silnika pracują wydajnie i skutecznie chłodzą silnik, a przy tym dobrze rozpraszają zanieczyszczenia.

Pomimo takiej charakterystyki w autach zabytkowych, gdzie stosowany był od początku olej mineralny, nie powinno się wykorzystywać oleju syntetycznego, ponieważ może on wypłukać osady i rozszczelnić silnik, prowadząc nawet do jego zatarcia.

Popularne są też oleje półsyntetyczne do silnika, które mają cechy produktów mineralnych i syntetycznych. Jednocześnie mają one uniwersalne zastosowanie.

Jaki olej silnikowy wybrać według oznakowania?

Jako właściciel powinieneś respektować wskazówki producenta dotyczące wymiany oleju silnikowego i jego właściwości. To ważne dla zachowania ciągłości działania silnika bez awarii. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki olej silnikowy wybrać dla swojego auta, zwróć uwagę na jego cechy charakterystyczne i oznaczenie, które musi znaleźć się na opakowaniu produktu. Jednym z najważniejszych właściwości oleju silnikowego jest jego lepkość.

Zasadniczo ty, jako kierowca, powinieneś wiedzieć, że olej cechujący się wyższą lepkością jest gęstszy, a niższą jest bardziej wodnisty. Lepkość ma wpływ na to, w jakim zakresie chroni on najważniejsze elementy silnika pojazdu. Wiedz też, że lepkość czyli gęstość oleju zmienia się pod wpływem temperatury. Im jest ona wyższa tym olej traci swoją lepkość i staje się bardziej wodnisty. Olej nabiera większej gęstości gdy temperatura spada. Każdy olej silnikowy może być klasyfikowany w innej klasie gęstości. Dlatego inaczej będzie się zachowywać w odmiennych temperaturach.

Zobacz też:
Pochłaniacz wilgoci do samochodu – rozpocznij walkę z wilgocią jak najszybciej!

Na opakowaniu oleju silnikowego producent umieszcza informacje o tym, jak olej silnikowy będzie zachowywał się w czasie zimy. Dowiesz się, jak działa podczas postoju w nocy, gdy temperatura spada poniżej zera, a jak podczas pracy silnika w minusowych temperaturach.

5w40, 10w40, czyli klasy lepkościowe oleju do silnika

Klasa lepkościowa podawana jest na każdym opakowaniu oleju do silnika i z reguły składa się z dwóch liczb i litery W. Klasa lepkości oleju opisywana jest standardowo kodem cyfrowo- literowym i wskazuje, jak produkt będzie reagował na spadek temperatury na zewnątrz i jak będzie pracować podczas normalnej, standardowej jazdy samochodem, kiedy silnik będzie już rozgrzany. Wiedz, że liczba umieszczona przed literą “W” ( od winter – zima) wskazuje na zimowe właściwości produktu. Druga zaś opisuje lepkość oleju w warunkach letnich. Na przykład może wyglądać w ten sposób: 5W-40, 10W-40, 15W-40, 5W-30 itp. Czytaj dalej, by dowiedzieć się,, co takie symbole oznaczają. 

10W40 czy 5W-40 – jaki olej do silnika będzie lepszy?

Ważne jest prawidłowe zinterpretowanie tego oznaczenia i dobranie oleju do typu silnika. Są jednostki wymagające oleju o większej gęstości, a inne lepiej pracują z olejem wodnistym. Ważne jest dobranie właściwego produktu o odpowiedniej lepkości, która zapewni bezawaryjną pracę nawet w minusowych temperaturach na zewnątrz. W plusowych, jakie zwykle panują wiosna, latem czy jesienią, właściwie każdy olej zapewni silnikowi i jego elementom odpowiednie smarowanie. Inaczej jest w przypadku pracy auta na mrozie. Pierwsza liczba z oznaczenia oleju silnikowego określa minimalną temperaturę, w której umożliwi on w ogóle uruchomienie silnika. 

Przy wyborze najlepszego oleju silnikowego możesz przyjąć, że im niższa cyfra przy literze W, tym niższą będzie dopuszczalna temperatura, w której olej zachowuje swoją płynność. Nie jest to równoznaczne z zachowaniem przez ten produkt odpowiednich właściwości smarujących.

Zobacz też:
Polerowanie szyb samochodowych w kilku podstawowych krokach

Oleje o niższej lepkości zimowej są generalnie lepsze dla silnika niż rozwiązania odznaczające się dużą lepkością. Tak zresztą jest nie tylko zimą. Stojąc przed wyborem, który olej silnikowy będzie odpowiedni dla mojego auta, zawsze miej na uwadze wskazówki producenta. Wiedz też, że 5W-40, 15W-40 lub choćby 10W-40 właściwie będą miały podobną lepkość w temperaturze około 100 stopni Celsjusza, jaka panuje w silniku podczas normalnej pracy. Gęstość oleju nabiera na znaczeniu, gdy zostawisz auto na noc na mrozie, a rano będziesz chciał odpalić pojazd. Olej w takich warunkach termicznych naturalnie zgęstnieje. Podczas rozruchu produkt o niższej lepkości zimowej wówczas szybciej zacznie działać i tym samym zmniejszy zużycie silnika, na czym w istocie powinno ci najbardziej zależeć.

Jaki olej do diesla, a jaki do silnika benzynowego?

Olej do diesla, czyli silnika napędzanego ropą powinien być inny niż olejdo silnika benzynowego. Jaki olej do diesla sprawdzi się najlepiej? W tym przypadku ważna jest nie tylko klasa lepkości, ale i klasa jakościowa – ACEA. Oznaczenie to ma postać ciągu znaków: A3/B3/C3. W pierwszej kolejności sprawdzasz właściwą do swojego auta lepkość, np. olej 5w40. Do jakich silników jest on przeznaczony, możesz przeczytać w instrukcji pojazdu. Poza tym musisz sprawdzić jakość oleju według ACEA, co również powinno być wskazane w tym samym dokumencie. Litera A zarezerwowana jest dla olejów przeznaczonych do samochodów benzynowych, B – dla aut typu diesel, a C dla silników diesla wyposażonych w filtr cząstek stałych.

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Producenci pojazdów zalecają, z jaką częstotliwością należy wymieniać olej silnikowy. Od chwili pojawienia się na rynku tzw. olejów typu long life, o przedłużonej trwałości, częstotliwość wymiany jeszcze się wydłużyła. Producenci zapewniają, że ich smary zachowują swoje właściwości do 30 tys. km, co oznacza, że wymiana odbywać się powinna po przejechaniu takiego dystansu.

Zobacz też:
Profesjonalne czy samodzielne lakierowanie samochodów – co bardziej się opłaca?

Jeśli jednak zależy ci na tym, żeby twój silnik pracował w optymalnych warunkach, najbezpieczniej będzie wymieniać olej silnikowy po przejechaniu około 10-12 tys. km, czyli co najmniej raz w roku.

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

1 Comment

1 Comment

  1. Romek

    22 kwietnia 2021 at 16:41

    Dzięki, że popełniliście ten tekst, dzięki temu wiem, jaki olej sprawdzi się najlepiej. Może silnik w moim samochodzie mi za to kiedyś podziękuję 🙂 Przydatne informacje, czekam na więcej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Tesla zamierza jeszcze w tym roku udostępnić swoje punkty ładowania dla innych producentów aut. Pierwsze kroki zostały w tym kierunku poczynione w Norwegii. Plany...

Dokumenty

Wymiana prawa jazdy jest konieczna co jakiś czas. Będziesz musiał wyrobić nowy dokument, nawet jeśli ten dotychczasowy masz bezterminowo. Co ile lat trzeba wymieniać...

Ciekawostki

Stacja benzynowa to miejsce, które jako kierowca na pewno odwiedzasz regularnie. Czy jednak wiesz, jak działa? Ile jest stacji benzynowych w Polsce i co...

Samochody

Oldtimery to samochody, które nie mają sztywnej definicji. W ujęciu Kodeksu drogowego są to pojazdy zarejestrowane jako zabytkowe lub umieszczone na liście przedmiotów muzealnych....

Samochody

Łańcuchy na koła są obowiązkiem w krajach o wyjątkowo intensywnie zaśnieżonych drogach. Co ciekawe, w Polsce również jest wymóg ich zakładania, ale nie na...

Samochody

Poduszki amortyzatora są umieszczone w górnej jego części i jako elementy zawieszenia odpowiadają za tłumienie drgań. Z wymianą nie ma co zwlekać! Czym grozi...

Wiadomości

Wczoraj w godzinach wieczornych policjanci z Dąbrowy Tarnowskiej ruszyli w pościg za kierowcą BMW, który przekroczył prędkość o 70 km/h i nie zatrzymał się...

Wiadomości

Wczoraj w Budzyniu doszło do wypadku samochodowego, w którym wzięły udział trzy pojazdy. Osobowy Opel zderzył się z ciężarówką, natomiast kierowca Forda wylądował w...

Wiadomości

W Polsce aut elektrycznych regularnie przybywa, jednak punktów ładowania już niekoniecznie. W samej Warszawie znajdziemy zaledwie 226 takich miejsc. Uwzględniając liczbę pojazdów na prąd...

Wiadomości

Toyota nie zamierza promować Igrzysk Olimpijskich, które w najbliższy piątek rozpoczną się w Tokio. Japońska marka chce w ten sposób uniknąć powiązania z imprezą,...

Zobacz także

Samochody

Homologacja to sprawdzenie przedmiotu przed użytkowaniem przez urząd z państwowym zezwoleniem. Auto musi ją przejść, co jest jasne. Czym właściwie jest homologacja pojazdów i...

Samochody

Wał Kardana to mechanizm krzyżakowy umieszczony na dwóch wałach. Odpowiada on za przenoszenie momentu obrotowego z silnika na oś pojazdu. Z czego składa się...

Dokumenty

Prawo jazdy kat. B jest tym najbardziej podstawowym, które pozwala ci poruszać się m.in. samochodami osobowymi. Co jednak musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na...

Samochody

Ze względu na letnie upały, samochód szybko się nagrzewa, a w środku panuje atmosfera sauny. Nie są to optymalne warunki do podróżowania, niezależnie od...

Samochody

Gaśnica samochodowa to niezbędne wyposażenie każdego pojazdu. Musisz ją mieć w trakcie każdej podróży, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Gdzie możesz ją kupić i...

Dokumenty

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją? Jeśli tak, to oznacza, że musisz dokładnie poznać wszystkie jej tajniki. Powinieneś przecież w świadomy, bezpieczny i odpowiedzialny...

Wiadomości

Alfa Romeo pozostanie w Formule 1 co najmniej do końca sezonu 2024. Nie jest za to jeszcze znany skład kierowców, który będzie jeździł w...

Samochody

Filtr kabinowy powinien znajdować się w każdym samochodzie. Ta pozornie niewielka część może mieć naprawdę duży wpływ na twoje zdrowie i komfort jazdy. Jakie...