Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

jaki olej do silnika
jaki olej do silnika

Eksploatacja

Jak dobrać olej do silnika benzynowego i do diesla? Radzimy, jak wybrać najlepszy olej silnikowy!

Kluczową rolę w zapewnianiu żywotności silnika oraz bezawaryjnej pracy jednostki napędowej w pojazdach odgrywa olej silnikowy. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać olej do silnika swojego samochodu, najlepiej zwróć uwagę na wskazówki producenta pojazdu, jakie znajdziesz w instrukcji obsługi. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jaki olej do silnika benzynowego i do diesla, będzie najlepszy!

Jakie znaczenie ma dobry olej silnikowy?

Silnik samochodu składa się z wielu elementów, które współpracując ze sobą, napędzają koła pojazdu. Dzięki temu możesz się nim poruszać w pożądany sposób. Zwróć uwagę na fakt, że w swojej konstrukcji jednostka napędowa ma wiele elementów ciernych, stale pracujących względem siebie. Dla zapewnienia im bezkolizyjnej pracy, ważne jest, by miały odpowiednie smarowania. I właśnie za to odpowiada olej silnikowy! Po umieszczeniu w misce olejowej, jest on wprawiony w obieg i tworzy na ruchomych powierzchniach w silniku, tzw. film smarujący. Brak oleju powoduje, że silnik nie jest w stanie pracować przez dłuższy czas i prowadzi to do jego zatarcia.

Ponadto, olej silnikowy:

 • pochłania ciepło, czyli schładza silnik, a zwłaszcza pochłania ciepło generowane podczas pracy tłoków;
 • rozprasza i pochłania osady, jakie z czasem pojawiają się w jednostce napędowej.

Możesz przedłużyć żywotność silnika, ale musisz pamiętać, by okresowo sprawdzać poziom oleju silnikowego, dolewać go, jeśli jest go zbyt mało, a w odpowiednich odstępach czasu wymieniać. Sprawdź, jak dobrać olej do silnika, by auto pracowało bezproblemowo.

Jak dobrać olej silnikowy do swojego pojazdu – mineralny czy syntetyczny?

Zastanawiasz się, jaki olej do silnika diesla, a jaki olej do silnika benzynowego będzie najlepszy? W obu przypadkach dobrym wyborem będzie zakup produktu zalecanego po prostu przez producenta pojazdu. Wskazówki co do typu smaru znajdują się w książce serwisowej czy w instrukcji obsługi. Zmiana na własną rękę specyfikacji oleju silnikowego nie jest dobrym pomysłem.

Zobacz też:
Jak odpowietrzyć układ chłodzenia w samochodzie? Odpowietrzanie układu chłodzenia krok po kroku

Rodzaje olejów do silnika

W sprzedaży są głównie trzy rodzaje olejów silnikowych: 

 • mineralny;
 • syntetyczny;
 • półsyntetyczny. 

Olej do silnika mineralny ma zastosowanie właściwie wyłącznie w samochodach starszej generacji. Sprawdzi się w przypadku pojazdów zabytkowych, którym zanieczyszczenia w formie nagaru osadzającego się na elementach silnika już nie zaszkodzą.

Od wielu lat polecane są oleje silnikowe syntetyczne, spełniające najwyższe normy jakościowe. Dzięki nim nie będziesz mieć większych problemów z rozruchem auta w niskiej temperaturze. Takie oleje do silnika pracują wydajnie i skutecznie chłodzą silnik, a przy tym dobrze rozpraszają zanieczyszczenia.

Pomimo takiej charakterystyki w autach zabytkowych, gdzie stosowany był od początku olej mineralny, nie powinno się wykorzystywać oleju syntetycznego, ponieważ może on wypłukać osady i rozszczelnić silnik, prowadząc nawet do jego zatarcia.

Popularne są też oleje półsyntetyczne do silnika, które mają cechy produktów mineralnych i syntetycznych. Jednocześnie mają one uniwersalne zastosowanie.

Jaki olej silnikowy wybrać według oznakowania?

Jako właściciel powinieneś respektować wskazówki producenta dotyczące wymiany oleju silnikowego i jego właściwości. To ważne dla zachowania ciągłości działania silnika bez awarii. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki olej silnikowy wybrać dla swojego auta, zwróć uwagę na jego cechy charakterystyczne i oznaczenie, które musi znaleźć się na opakowaniu produktu. Jednym z najważniejszych właściwości oleju silnikowego jest jego lepkość.

Zasadniczo ty, jako kierowca, powinieneś wiedzieć, że olej cechujący się wyższą lepkością jest gęstszy, a niższą jest bardziej wodnisty. Lepkość ma wpływ na to, w jakim zakresie chroni on najważniejsze elementy silnika pojazdu. Wiedz też, że lepkość czyli gęstość oleju zmienia się pod wpływem temperatury. Im jest ona wyższa tym olej traci swoją lepkość i staje się bardziej wodnisty. Olej nabiera większej gęstości gdy temperatura spada. Każdy olej silnikowy może być klasyfikowany w innej klasie gęstości. Dlatego inaczej będzie się zachowywać w odmiennych temperaturach.

Zobacz też:
Używanie samochodu prywatnego do celów służbowych – wszystko, co musisz wiedzieć

Na opakowaniu oleju silnikowego producent umieszcza informacje o tym, jak olej silnikowy będzie zachowywał się w czasie zimy. Dowiesz się, jak działa podczas postoju w nocy, gdy temperatura spada poniżej zera, a jak podczas pracy silnika w minusowych temperaturach.

5w40, 10w40, czyli klasy lepkościowe oleju do silnika

Klasa lepkościowa podawana jest na każdym opakowaniu oleju do silnika i z reguły składa się z dwóch liczb i litery W. Klasa lepkości oleju opisywana jest standardowo kodem cyfrowo- literowym i wskazuje, jak produkt będzie reagował na spadek temperatury na zewnątrz i jak będzie pracować podczas normalnej, standardowej jazdy samochodem, kiedy silnik będzie już rozgrzany. Wiedz, że liczba umieszczona przed literą “W” ( od winter – zima) wskazuje na zimowe właściwości produktu. Druga zaś opisuje lepkość oleju w warunkach letnich. Na przykład może wyglądać w ten sposób: 5W-40, 10W-40, 15W-40, 5W-30 itp. Czytaj dalej, by dowiedzieć się,, co takie symbole oznaczają. 

10W40 czy 5W-40 – jaki olej do silnika będzie lepszy?

Ważne jest prawidłowe zinterpretowanie tego oznaczenia i dobranie oleju do typu silnika. Są jednostki wymagające oleju o większej gęstości, a inne lepiej pracują z olejem wodnistym. Ważne jest dobranie właściwego produktu o odpowiedniej lepkości, która zapewni bezawaryjną pracę nawet w minusowych temperaturach na zewnątrz. W plusowych, jakie zwykle panują wiosna, latem czy jesienią, właściwie każdy olej zapewni silnikowi i jego elementom odpowiednie smarowanie. Inaczej jest w przypadku pracy auta na mrozie. Pierwsza liczba z oznaczenia oleju silnikowego określa minimalną temperaturę, w której umożliwi on w ogóle uruchomienie silnika. 

Przy wyborze najlepszego oleju silnikowego możesz przyjąć, że im niższa cyfra przy literze W, tym niższą będzie dopuszczalna temperatura, w której olej zachowuje swoją płynność. Nie jest to równoznaczne z zachowaniem przez ten produkt odpowiednich właściwości smarujących.

Zobacz też:
Jak wygląda regeneracja zacisków hamulcowych i jak się ją przeprowadza?

Oleje o niższej lepkości zimowej są generalnie lepsze dla silnika niż rozwiązania odznaczające się dużą lepkością. Tak zresztą jest nie tylko zimą. Stojąc przed wyborem, który olej silnikowy będzie odpowiedni dla mojego auta, zawsze miej na uwadze wskazówki producenta. Wiedz też, że 5W-40, 15W-40 lub choćby 10W-40 właściwie będą miały podobną lepkość w temperaturze około 100 stopni Celsjusza, jaka panuje w silniku podczas normalnej pracy. Gęstość oleju nabiera na znaczeniu, gdy zostawisz auto na noc na mrozie, a rano będziesz chciał odpalić pojazd. Olej w takich warunkach termicznych naturalnie zgęstnieje. Podczas rozruchu produkt o niższej lepkości zimowej wówczas szybciej zacznie działać i tym samym zmniejszy zużycie silnika, na czym w istocie powinno ci najbardziej zależeć.

Jaki olej do diesla, a jaki do silnika benzynowego?

Olej do diesla, czyli silnika napędzanego ropą powinien być inny niż olejdo silnika benzynowego. Jaki olej do diesla sprawdzi się najlepiej? W tym przypadku ważna jest nie tylko klasa lepkości, ale i klasa jakościowa – ACEA. Oznaczenie to ma postać ciągu znaków: A3/B3/C3. W pierwszej kolejności sprawdzasz właściwą do swojego auta lepkość, np. olej 5w40. Do jakich silników jest on przeznaczony, możesz przeczytać w instrukcji pojazdu. Poza tym musisz sprawdzić jakość oleju według ACEA, co również powinno być wskazane w tym samym dokumencie. Litera A zarezerwowana jest dla olejów przeznaczonych do samochodów benzynowych, B – dla aut typu diesel, a C dla silników diesla wyposażonych w filtr cząstek stałych.

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Producenci pojazdów zalecają, z jaką częstotliwością należy wymieniać olej silnikowy. Od chwili pojawienia się na rynku tzw. olejów typu long life, o przedłużonej trwałości, częstotliwość wymiany jeszcze się wydłużyła. Producenci zapewniają, że ich smary zachowują swoje właściwości do 30 tys. km, co oznacza, że wymiana odbywać się powinna po przejechaniu takiego dystansu.

Zobacz też:
Płyn hamulcowy – rodzaje i oznaczenia. Jaki płyn hamulcowy wybrać?

Jeśli jednak zależy ci na tym, żeby twój silnik pracował w optymalnych warunkach, najbezpieczniej będzie wymieniać olej silnikowy po przejechaniu około 10-12 tys. km, czyli co najmniej raz w roku.

Tomasz Wykowski

Samochodami i motocyklami jeździ dłużej, niż ma prawo jazdy. Preferuje motoryzację z końca XX wieku, jednak docenia wygodę współczesnych samochodów. Jeśli to tyko możliwe, stara się wykonywać drobne prace mechaniczne i obsługowe własnoręcznie.

1 Comment

1 Comment

 1. Avatar

  Romek

  22 kwietnia 2021 at 16:41

  Dzięki, że popełniliście ten tekst, dzięki temu wiem, jaki olej sprawdzi się najlepiej. Może silnik w moim samochodzie mi za to kiedyś podziękuję 🙂 Przydatne informacje, czekam na więcej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

X wrocławskie Targi Motocyklowe nie dojdą do skutku. Powodem są panujące obostrzenia, które zabraniają na przeprowadzenie takiego typu imprezy. Event został przełożony na marzec...

Wiadomości

Seria nieszczęśliwych wypadków komunikacyjnych w województwie śląskim. W ciągu ostatniej doby doszło aż do czterech wypadków. Dwa z nich miały miejsce na autostradzie A4...

Wiadomości

Orlen Team WRT w składzie: Yifei Ye, Robert Kubica oraz Louis Delétraz okazał się najlepszy w czterogodzinnym wyścigu na torze Red Bull Ring. Zespół...

Wiadomości

W sobotę ok. godziny 22 na Południowej Obwodnicy Warszawy, pijana kobieta wypadła z obwodnicy i wjechała na znajdującą się obok ścieżkę rowerową. Kobieta w...

Eksploatacja

Dlaczego ma przesady w tym, że przewody zapłonowe trzeba wymieniać? Producenci podzespołów aut zalecają, by elementy te wymieniać co 40-60 tys. kilometrów. Co się...

Bezpieczeństwo

Wielu kierowców zastanawia się, jaki wideorejestrator jest najlepszy? Co trzeba uwzględnić, gdy chcesz się wyposażyć w taki sprzęt? Jakich funkcji oczekiwać? To wszystko i...

Porady

Wykup polisy OC jest obowiązkowy, a jej brak (nawet kilkudniowy) oznacza surowe kary. Oprócz OC możesz również nabyć dodatkowe ubezpieczenie AC, ale też NNW....

Eksploatacja

Niemal w każdym aucie jest zamontowana rura wydechowa. Cały układ wydechowy ma za zadanie w jednostkach spalinowych odprowadzić spaliny i zniwelować hałas generowany przez...

Eksploatacja

Zazwyczaj kierowca panikuje, kiedy dostrzega unoszący się biały dym z rury wydechowej, myśląc, że awaria dotknęła uszczelki pod głowicą. W jaki sposób rozpoznać, co...

Wiedza

Nikola Tesla zapisał się w historii jako wynalazca, który rywalizował z Edisonem. Na jego cześć został nazwany samochód elektryczny, który pochodzi z przedsiębiorstwa Elona...

Zobacz także

Wiadomości

Kierowcy Mercedesa byli najszybsi na obu piątkowych treningach przed niedzielnym wyścigiem o GP Hiszpanii. W pierwszej sesji treningowej w kokpicie Alfy Romeo zasiadł Robert...

Wiadomości

LiveWire odłącza się od Harleya-Davidsona i od 8 lipca będzie funkcjonować jako osobna marka. Firma, na czele której stanie Ryan Morrissey zajmie się produkcją...

Wiadomości

38-latka została zatrzymana w Kostrzynie nad Odrą w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwym. Badanie wykazało aż 4,2 promile alkoholu. Jak się okazało...

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

Auta o napędzie elektrycznym są przyszłością, aczkolwiek nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak ich spalinowe odpowiedniki. Trend ma się jednak odwrócić szybciej niż...

Wiadomości

We wtorek w Gliwicach w odstępie zaledwie kilku minut, doszło do dwóch fatalnych wypadków. W jednym z nich zginął znany onkolog prof. Leszek Miszczyk....

Wiadomości

Dzisiaj od godzin porannych rozpoczęła się na terenie całego kraju akcja „Prędkość”. Policjanci będą przede wszystkim kontrolować przestrzeganie przez kierowców limitów prędkości. Ponadto funkcjonariusze...

Wiadomości

Południowokoreańska marka Genesis już wkrótce pojawi się w Europie. Producent aut luksusowych w lecie otworzy swoje pierwsze salony w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii....