Jakie znaczenie ma dobry olej silnikowy?

Silnik samochodu składa się z wielu elementów, które współpracując ze sobą, napędzają koła pojazdu. Dzięki temu możesz się nim poruszać w pożądany sposób. Zwróć uwagę na fakt, że w swojej konstrukcji jednostka napędowa ma wiele elementów ciernych, stale pracujących względem siebie. Dla zapewnienia im bezkolizyjnej pracy, ważne jest, by miały odpowiednie smarowania. I właśnie za to odpowiada olej silnikowy! Po umieszczeniu w misce olejowej, jest on wprawiony w obieg i tworzy na ruchomych powierzchniach w silniku, tzw. film smarujący. Brak oleju powoduje, że silnik nie jest w stanie pracować przez dłuższy czas i prowadzi to do jego zatarcia.

Ponadto, olej silnikowy:

  • pochłania ciepło, czyli schładza silnik, a zwłaszcza pochłania ciepło generowane podczas pracy tłoków;
  • rozprasza i pochłania osady, jakie z czasem pojawiają się w jednostce napędowej.

Możesz przedłużyć żywotność silnika, ale musisz pamiętać, by okresowo sprawdzać poziom oleju silnikowego, dolewać go, jeśli jest go zbyt mało, a w odpowiednich odstępach czasu dokonywać wymiany oleju. Sprawdź, jak wybrać olej do silnika, by samochód pracował bezproblemowo.

Jak dobrać olej silnikowy do swojego pojazdu – mineralny czy syntetyczny?

Zastanawiasz się, jaki olej do silnika diesla, a jaki olej do silnika benzynowego będzie najlepszy? W obu przypadkach dobrym wyborem będzie zakup produktu zalecanego po prostu przez producenta pojazdu. Wskazówki co do typu klasyfikacji smaru znajdują się w książce serwisowej czy w instrukcji obsługi. Zmiana na własną rękę specyfikacji oleju silnikowego nie jest dobrym pomysłem.

jaki olej do silnika - jak dobrać olej do swojego pojazdu

Rodzaje olejów do silnika

W sprzedaży są głównie trzy rodzaje olejów silnikowych: 

  • mineralny;
  • syntetyczny;
  • półsyntetyczny. 

Olej do silnika mineralny ma zastosowanie właściwie wyłącznie w samochodach starszej generacji. Sprawdzi się w przypadku pojazdów zabytkowych, którym zanieczyszczenia w formie nagaru osadzającego się na elementach silnika już nie zaszkodzą.

Od wielu lat polecane są oleje silnikowe syntetyczne, spełniające najwyższe normy jakościowe. Dzięki syntetykom nie będziesz mieć większych problemów z rozruchem samochodu w niskiej temperaturze. Takie oleje do tego rodzaju silnika pracują wydajnie i skutecznie chłodzą silnik, a przy tym dobrze rozpraszają zanieczyszczenia.

Pomimo takiej charakterystyki w pojazdach zabytkowych, gdzie stosowany był od początku właściwie olej mineralny, nie powinno się wykorzystywać oleju syntetycznego, ponieważ może on wypłukać osady i rozszczelnić silnik, prowadząc nawet do jego zatarcia.

Popularne są też oleje półsyntetyczne do silnika, które mają cechy produktów mineralnych i syntetycznych. Jednocześnie mają one uniwersalne zastosowanie.

Jaki olej silnikowy wybrać według oznakowania?

Jako właściciel powinieneś respektować wskazówki producenta dotyczące wymiany oleju silnikowego i jego właściwości. To ważne dla zachowania ciągłości działania silnika bez awarii. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki olej silnikowy wybrać dla swojego auta, zwróć uwagę na jego cechy charakterystyczne i oznaczenie, które musi znaleźć się na opakowaniu produktu. Jednym z najważniejszych właściwości oleju silnikowego jest jego lepkość.

Zasadniczo ty, jako kierowca, powinieneś wiedzieć, że olej cechujący się wyższą lepkością jest gęstszy, a niższą jest bardziej wodnisty. Ma ona wpływ na to, w jakim zakresie chroni on najważniejsze elementy silnika pojazdu. Wiedz też, że lepkość czyli gęstość oleju zmienia się pod wpływem wysokiej temperatury. Im jest ona wyższa tym olej traci swoją przylepność i staje się bardziej wodnisty. Olej nabiera większej gęstości gdy temperatura spada. Każdy olej silnikowy może być klasyfikowany w innej klasie gęstości. Dlatego inaczej będzie się zachowywać w odmiennych temperaturach.

Na opakowaniu oleju silnikowego producent umieszcza informacje o tym, jak stosowany olej silnikowy będzie zachowywał się w czasie zimy. Dowiesz się, jak działa podczas postoju w nocy, gdy temperatura spada poniżej zera, a jak podczas pracy silnika w minusowych temperaturach.

5w40, 10w40, czyli specyfikacja klas lepkości oleju do silnika

Klasa lepkościowa podawana jest na każdym opakowaniu oleju do silnika i z reguły składa się z dwóch liczb i litery W. Klasa lepkości oleju opisywana jest standardowo kodem cyfrowo- literowym i wskazuje, jak produkt będzie reagował na spadek temperatury na zewnątrz i jak będzie pracować podczas normalnej, standardowej jazdy samochodem, kiedy silnik będzie już rozgrzany. Wiedz, że liczba umieszczona przed literą „W” ( od winter – zima) wskazuje na zimowe właściwości produktu. Druga zaś opisuje przyczepność oleju w warunkach letnich. Na przykład parametr może wyglądać w ten sposób: 5W-40, 10W-40, 15W-40, 5W-30 itp. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, co takie symbole oznaczają. 

jaki olej do silnika - 5w40, 10w40 czyli klasy lepkościowe oleju do silnika

Olej sae 10W40 czy 5W-40 – jaki olej do silnika będzie lepszy?

Ważne jest prawidłowe zinterpretowanie tego oznaczenia i wybranie odpowiedniego oleju do typu silnika. Są jednostki wymagające oleju o większej gęstości, a inne lepiej pracują z olejem wodnistym. Ważne jest dobranie właściwego produktu o odpowiedniej lepkości, która zapewni bezawaryjną pracę nawet w minusowych temperaturach na zewnątrz. W plusowych, jakie zwykle panują wiosna, latem czy jesienią, właściwie każdy olej zapewni silnikowi i jego elementom odpowiednie smarowanie. Inaczej jest w przypadku pracy auta na mrozie. Pierwsza liczba z oznaczenia oleju silnikowego określa minimalną temperaturę, w której umożliwi on w ogóle uruchomienie silnika. 

Przy wybieraniu oleju silnikowego możesz przyjąć, że im niższa cyfra przy literze W, tym niższą będzie dopuszczalna temperatura, w której olej zachowuje swoją płynność. Nie jest to równoznaczne z zachowaniem przez ten produkt odpowiednich właściwości smarujących.

Oleje o niższej lepkości zimowej są generalnie lepsze dla spalania silnika niż rozwiązania odznaczające się dużą lepkością. Tak zresztą jest nie tylko zimą. Stojąc przed wyborem, który olej silnikowy będzie odpowiedni dla mojego auta, zawsze miej na uwadze wskazówki producenta. Wiedz też, że 5W-40, 15W-40 lub choćby 10W-40 właściwie będą miały podobną lepkość w temperaturze około 100 stopni Celsjusza, jaka panuje w silniku podczas normalnej pracy. Gęstość oleju nabiera na znaczeniu, gdy zostawisz auto na noc na mrozie, a rano będziesz chciał odpalić pojazd. Olej w takich warunkach termicznych naturalnie zgęstnieje. Podczas rozruchu produkt o niższej lepkości zimowej wówczas szybciej zacznie działać i tym samym zmniejszy zużycie silnika, na czym w istocie powinno ci najbardziej zależeć.

Jaki olej do diesla, a jaki do silnika benzynowego?

Olej do diesla, czyli silnika napędzanego ropą powinien być inny niż olejdo silnika benzynowego. Jaki olej do diesla sprawdzi się najlepiej? W tym przypadku ważna jest nie tylko klasa lepkości, ale i klasa jakościowa – ACEA. Oznaczenie to ma postać ciągu znaków: A3/B3/C3. W pierwszej kolejności sprawdzasz właściwą do swojego auta lepkość, np. olej 5w40. Do jakich silników jest on przeznaczony, możesz przeczytać w instrukcji pojazdu. Poza tym musisz sprawdzić jakość oleju według ACEA, co również powinno być wskazane w tym samym dokumencie. Litera A zarezerwowana jest dla olejów przeznaczonych do samochodów na benzynę, B – dla aut typu diesel, a C dla silników diesla wyposażonych w DPF, czyli filtr cząstek stałych.

jaki olej do silnika - diesla, a jaki do silnika benzynowego

Wymiana oleju silnikowego – jak często?

Producenci pojazdów zalecają, z jaką częstotliwością należy wymieniać olej silnikowy. Od chwili pojawienia się na rynku tzw. olejów typu long life, o przedłużonej trwałości, częstotliwość wymiany jeszcze się wydłużyła. Producenci zapewniają, że ich smary zachowują swoje właściwości do 30 tys. km, co oznacza, że wymiana odbywać się powinna po przejechaniu takiego dystansu.

Jeśli jednak zależy ci na tym, żeby twój silnik pracował w optymalnych warunkach, najbezpieczniej będzie trzeba wymienić olej silnikowy po przejechaniu około 10-12 tys. km, czyli co najmniej raz w roku.

Archiwum: luty 2021