Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

współwłaściciel
współwłaściciel

Dokumenty

Współwłaściciel – jak go dopisać i jak wygląda jego sytuacja prawna?

Współwłaściciel pojazdu może być zarówno członkiem twojej rodziny, jak i osobą spoza niej. Jak go dopisać już po rejestracji pojazdu? Czy współwłaściciel auta ma takie same prawa jak pierwszy właściciel, czy istnieją jakieś różnice?

Nie zawsze opłaca się bycie jedyną osobą, do której należy auto. Na przykład, współwłaściciel samochodu może przydać się wtedy, gdy pojazd należy do młodego kierowcy. Dowiedz się, dlaczego! Poznaj wszystkie aspekty prawne z tym związane. 

Jak dopisać współwłaściciela do samochodu? Jeśli planujesz zakup pojazdu dla swojego dziecka bądź dopiero zdałeś egzamin na prawo jazdy i szukasz swojego wymarzonego auta, takie rzeczy po prostu musisz wiedzieć.

Współwłaściciel samochodu – co to oznacza?

Każdy współwłaściciel auta ma takie same prawa względem niego. Oznacza to tyle, że więcej osób może dowolnie korzystać z samochodu. Często wykorzystuje się taki wpis do dokumentów po to, aby obniżyć składkę OC, która może być wyższa np. z powodu krótszego stażu kierowcy. Należy jednak pamiętać, że jeśli jeden współwłaściciel dopuści do wypadku, to każdy z nich traci uzbierane przez lata zniżki. Dlatego też decyzja o tym, że pojazd ma należeć jeszcze do kogoś, musi być dobrze przemyślana.

Dodanie współwłaściciela pojazdu – jak to zrobić?

Jak dopisać współwłaściciela do samochodu? To całkiem proste. Jeśli jesteś już właścicielem pojazdu, konieczne będzie stworzenie aktu darowizny. Ten dokument będzie podstawą do tego, aby dopisać kolejną osobę do aktu własności auta. Inaczej dodanie współwłaściciela pojazdu nie będzie możliwe. 

W dokumencie muszą znaleźć się podstawowe informacje, takie jak:

 • dane darczyńcy i osoby obdarowywanej, czyli imiona, nazwiska, nr PESEL, a także numery dowodu osobistego bądź aktualnego paszportu;
 • data oraz miejsce zawarcia umowy;
 • dokładny opis darowanego przedmiotu – w przypadku auta będzie to jego marka, rok produkcji, model, numer VIN i numer rejestracyjny;
 • określenie stron oraz pokrewieństwa między nimi – najbliższa rodzina jest zwolniona z podatku;
 • dane dotyczące udziału każdej ze stron we współwłasności, np. 50%, 25%;
 • oświadczenie, które stwierdza, że obdarowujący jest właścicielem pojazdu;
 • oświadczenie o przyjęciu darowizny, które pisze nowy współwłaściciel;
 • podpisy stron.

Dopisanie współwłaściciela pojazdu – dalsze kroki

Dopisanie współwłaściciela pojazdu oczywiście nie kończy się na samym akcie darowizny. W następnej kolejności trzeba wszystko zgłosić. W ciągu kolejnych 6 miesięcy będziesz musiał udać się do Urzędu Skarbowego, aby zarejestrować darowiznę. Nie zawsze jednak będzie to konieczne! Najbliższa rodzina, czyli rodzeństwo, rodzice i dzieci, jest zwolniona z podatku. Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób niespokrewnionych czy odległej rodziny.

Jak dopisać współwłaściciela – ile zapłaci dalsza rodzina?

Bliska rodzina zwykle nie musi płacić, ale co w przypadku dalszych jej członków? To niestety bardzo ważna sprawa, jeśli zastanawiasz się, jak dopisać współwłaściciela. Można wyróżnić trzy grupy podatników. Zależnie od tego, inna będzie kwota zwolniona od podatku, a także różnić będzie się narzucone oprocentowanie. 

Jeśli współwłaściciel nie jest spokrewniony, to zalicza się do grupy III. W takiej sytuacji płaci 12% podatku z nadwyżki, czyli kwoty powyżej 4 902 zł.

Dopisanie współwłaściciela do rejestracji – jak to zrobić?

Gdy już załatwisz sprawy w Urzędzie Skarbowym, przychodzi czas na dopisanie nowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Wybierz się do Wydziału Komunikacji, gdzie złożysz wszystkie potrzebne dokumenty. 

Dopisanie współwłaściciela do rejestracji będzie wymagało:

 • umowy darowizny lub innego dokumentu potwierdzającego własność;
 • dowodu rejestracyjnego;
 • aktualnego badania technicznego pojazdu;
 • karty pojazdu;
 • potwierdzenia umowy ubezpieczenia OC;
 • dowodów osobistych nowych współwłaścicieli;
 • w przypadku firm – zaświadczenia CEiDG lub KRS.

Współwłaściciel samochodu – rejestracja przy zakupie

Współwłaściciel samochodu rejestracji może dokonać od razu po jego zakupie. Jednak wtedy obowiązkowo wszystkie osoby muszą znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży pojazdu. To właściwie najłatwiejszy sposób. W takiej sytuacji np. akcyza dzieli się na wszystkich kupujących. Zwróć jednak uwagę na to, że jej wartość dla każdej z osób będzie zależna od tego, w jakim stopniu są właścicielami pojazdu. Każdy współwłaściciel może mieć ustalony inny procent własności pojazdu.

Współwłaściciel w dowodzie rejestracyjnym – gdzie się znajduje?

Współwłaściciel w dowodzie rejestracyjnym będzie znajdował się zaraz obok właściciela. Polski dokument jest tak stworzyć, że dopisanie w nim dodatkowej osoby nie sprawia problemu. Pamiętaj, że aktualnie nie musisz mieć przy sobie dowodu, gdy poruszasz się autem. Dzięki temu, jako współwłaściciel auta, nie masz potrzeby, aby wymieniać się tym dokumentem i ryzykować, że zostanie on zgubiony.

Współwłaściciel samochodu a OC – kiedy to się opłaca?

Zależności między współwłaścicielami samochodu a OC oczywiście występują. Jakie? To zależy! Jeśli auto posiadają dwie osoby, które są kierowcami od lat i nigdy nie spowodowały żadnego wypadku, to ich OC prawdopodobnie będzie bardzo niskie. 

Jednak, jeśli jedna z tych osób kupi pojazd do spółki ze świeżym kierowcą, to ryzyko dla ubezpieczalni automatycznie wzrośnie. Będzie się to wiązało z podwyższeniem OC, ale jednocześnie z obniżeniem go dla młodego kierowcy. Ryzyko dla towarzystwa ubezpieczeniowego będzie w takiej sytuacji połowiczne. Z tego powodu posiadanie współwłaściciela szczególnie opłaca się młodym kierowcom.

Dopisanie współwłaściciela samochodu – czy informować ubezpieczyciela?

Ubezpieczyciel powinien wiedzieć, kto porusza się twoim samochodem, abyś na pewno nie musiał dopłacać. Dlatego dopisanie współwłaściciela samochodu powinno wiązać się z poinformowaniem towarzystwa o zmianie stanu własności pojazdu. 

Jeśli dojdzie do wypadku, ubezpieczyciel może zakwestionować swoją odpowiedzialność. Wtedy współwłaściciel otrzyma o około 20% niższe odszkodowanie, a co za tym idzie, będzie musiał samodzielnie wyrównać koszty. Czasem może być to nawet kilka tysięcy złotych!

Współwłaściciel pojazdu w małżeństwie – nie trzeba rejestrować

Jeśli jesteś w związku małżeńskim i nie podpisałeś intercyzy, to polskie prawo zakłada, że każda kupiona przez ciebie lub współmałżonka rzecz jest wspólna. Z czym to się będzie wiązało? Współwłaściciel pojazdu nie musi być wtedy wpisany do dokumentu pojazdu, aby w praktyce mieć do niego takie same prawa. Nie musisz więc się tym szczególnie przejmować.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli auto zostało kupione przed zawarciem związku. Wtedy współwłaściciel powinien zostać dopisany, jeśli chcesz dzielić się swoim pojazdem.

Osoba, która stanie się współwłaścicielem, zaczyna mieć do pojazdu pewne prawa, ustalone w umowie. Dlatego też, nim zdecydujesz się na taki ruch, upewnij się, że na pewno ufasz temu, z kim podpisujesz umowę. W innej sytuacji możesz zostać oszukany. Wszystkie dokumenty zawsze sporządzaj bardzo dokładnie, nawet jeśli podpisują je członkowie rodziny.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Małopolskie Ujazd. Dzisiaj w godzinach porannych doszło do wypadku busa dla osób niepełnosprawnych. Pojazd zderzył się z ciągnikiem. Sześć osób zostało rannych, natomiast jedna...

Wiadomości

A2. Wypadek busa z migrantami na wielkopolskim odcinku autostrady. Reporter RMF FM Mateusz Chłystun podaje, że łącznie ucierpiało 16 osób.

Wiadomości

Rajd Hiszpanii. Thierry Neuville wraz z pilotem Martijnem Wydaeghem byli najszybsi na katalońskich trasach. Za kierowcą Hyundaia uplasowali się Elfyn Evans i Dani Sordo....

Wiadomości

Warszawa. Już jutro zostanie uruchomiona pierwsza linia cmentarna. Autobusy C40 będą kursowały na trasie z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.

Samochody

Nieważne czy kolizja czy nieuważny sąsiad na parkingu. Tak samo codzienne użytkowanie, chociaż w mniej widoczny sposób, uszkadza powłokę lakierniczą każdego samochodu. Dlatego niezależnie...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Wiadomości

Wypadek na autostradzie A4. W miejscowości Czarna Sędziszowska dzisiaj o godz. 4.10 doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. Jedna osoba została ranna. Obecnie...

Zobacz także

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Przepisy

Mandat za brak gaśnicy możesz dostać, jeśli twój pojazd zostanie skontrolowany przez policję. Jak wysoka będzie kara? Sprawdź, czego możesz się obawiać w takiej...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Samochody

Samochody z USA są bardzo często sprowadzane do Polski. Wyraźnie pokazują to statystyki, w których to Stany Zjednoczone stanowią jeden z większych rynków importu....

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...