Na temat jazdy po spożywaniu napojów alkoholowych krąży wiele opinii. Jedni mówią, że po wypiciu piwa spokojnie można wsiadać za kierownice, inni kierują się zasadą „piłeś – nie jedź”. Znaczenie mają tutaj jednak nie tylko ilość spożytego trunku, jednak czas metabolizowania go, co jednak u każdego wygląda inaczej. W zależności od tego, jaką zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże alkomat, kierowca może popełnić wykroczenie, a nawet przestępstwo. W dwóch przypadkach grożą mu poważne sankcje – nie tylko finansowe, ale nawet areszt lub też zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas. Warto więc wiedzieć, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Polsce, aby uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w organizmie kierowcy w Polsce. Limit promili

dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w organizmie kierowcy w Polsce

Jakie jest dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi w Polsce? Prawo ruchu drogowego nie pozostawia tutaj żadnych wątpliwościpoziom alkoholu nie może przekroczyć 0,2 promila oraz 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Oznacza to, że podczas badania na policyjnym alkomacie powinien pojawić się wynik mniejszy niż 0,1 – możesz być wtedy spokojny, ponieważ nie popełniasz wykroczenia ani przestępstwa.

A co, jeżeli stężenie alkoholu w organizmie jest większe? Jeżeli poziom ten wynosi od 0,1 do 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu oznacza stan po spożyciu alkoholu. Stężenie wynosi wtedy od 0,2 do 0,5 promila we krwi. Uznawane jest to już za wykroczenie. Natomiast jeżeli poziom w wydychanym powietrzu wynosi więcej niż 0,25 mg/l, a tym samym we krwi więcej niż 0,5 promila alkoholu, wtedy uznaje się, że kierowca jest w stanie nietrzeźwości, czym popełnia przestępstwo.

Jaka jest dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w Chorwacji, Węgrach, Słowacji i Wielkiej Brytanii?

Sytuacja jednak wygląda inaczej w innych krajach Europy. Przykładowo w Wielkiej Brytanii dozwolona ilość alkoholu we krwi wynosi aż 0,8 promila, natomiast w krajach takich jak Słowacja, Rumunia, Węgry i Czechy wynosi ona 0,0 promila we krwi.

dopuszczalna ilość alkoholu - jaka jest dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w Chorwacji, Węgrach, Słowacji i Wielkiej Brytanii

Poziom alkoholu w Polsce – skąd możesz wiedzieć, czy jest prawidłowy?

Wypiłeś u znajomych piwo, małego drinka mojito lub lampkę wina i zastanawiasz się, czy możesz prowadzić? A może w nocy byłeś na imprezie i masz wątpliwości, czy nad ranem już możesz wsiąść za kierownice? Należy pamiętać, zawartość alkoholu we krwi jest metabolizowana w sposób indywidualny. Zależy to od wielu czynników, między innymi wagi. Uważa się, że człowiek potrzebuje około 3 godzin na pozbycie się z organizmu 30 g czystego alkoholu. W przypadku wątpliwości kierowca może wykonać samodzielne badanie alkomatem, aby upewnić się, czy już może kierować. Wiele osób jednak dochodzi do wniosku, że najlepiej jest nie siadać za kierownicę po spożyciu żadnej ilości alkoholu.

Dozwolona zawartość alkoholu we krwi – jak sprawdzić stan trzeźwości kierowcy?

Funkcjonariusze policji mogą skontrolować stan trzeźwości kierowcy na dwa sposoby. Pierwszym jest użycie alkomatu, który pozwala na określenie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Natomiast drugim jest badanie dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi w laboratorium. Zazwyczaj jednak używa się w tym celu przesiewowych alkomatów, które szybko i dokładnie pokazują, czy kierowca spożywał napoje alkoholowe.

W jakiej sytuacji ma zastosowanie laboratoryjne badanie krwi? Na przykład, jeżeli kierowca odmówi badania alkomatem. Nie jest to jednak tak proste rozwiązanie, jakby się mogło wydawać, ponieważ może to skutkować zatrzymaniem prawa jazdy nawet na okres 30 dni, zanim dojdzie do ostatecznego wyjaśnienia sprawy. Badanie krwi jest niezbędne również w sytuacji, gdy kierowca nie zgadza się z wynikiem, który pokazuje alkomat lub pokazuje on tak wysoki wynik, że przekracza skalę pomiarową urządzenia.

dopuszczalna ilość alkoholu - dozwolona zawartość alkoholu we krwi

Czy jazda pod wpływem alkoholu to wykroczenie, czy przestępstwo? Kary za jazdę pod wpływem alkoholu w 2022 roku

Jakie konsekwencje grożą kierowcy za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu? Wszystko zależy od ilości spożytego alkoholu. Jeżeli jego stężenie wynosi mniej niż 0,5 promila, to kierowcy grozi grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni. Konsekwencją jest też 10 punktów karnych oraz zakaz prowadzenia samochodu przez okres od 6 miesięcy aż do 3 lat.

Jeżeli wynik ten przekracza 0,5 promila alkoholu we krwi mamy już do czynienia z przestępstwem. Kierowcy grozi więc kara pozbawienia wolności oraz zatrzymanie prawa jazdy nawet na okres 15 lat. Dostaje też 10 punktów karnych oraz grzywnę pieniężną w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł. Warto też pamiętać o innych konsekwencjach jazdy w stanie nietrzeźwości, takich jak wypadek, który można spowodować, brak odszkodowania w ramach AC oraz konieczność zwrotu pieniędzy z ubezpieczenia OC ubezpieczycielowi. Pamiętaj przede wszystkim, że dopuszczalna ilość alkoholu we krwi nie powinna być wytłumaczeniem dla jazdy po drinku.

Archiwum: kwiecień 2023