Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jakie mandaty są aktualne w 2023 roku, powinieneś przeczytać poniższy artykuł! Mandat za brak pasów 2023 oraz inne kary opisane zostały w naszym artykule!

Czym są pasy bezpieczeństwa w samochodzie?

Każde auto musi być wyposażone w elementy, które zwiększają bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Z tego powodu w każdym samochodzie powinny znaleźć się poduszki powietrzne, a także pasy bezpieczeństwa dla każdej osoby, która może znajdować się w pojeździe.

Dzięki nim zmniejsza się ryzyko poważnych obrażeń i uszkodzeń w trakcie wypadku lub kolizji. Dobrze zapięte pasy bezpieczeństwa są w stanie uratować życie zarówno kierowcy, jak i wszystkich pasażerów. W szczególności chronią głowę, odcinek szyjny kręgosłupa oraz rdzeń kręgowy.

Jak działają pasy bezpieczeństwa w samochodzie?

Aktualnie wszystkie samochody muszą posiadać pasy bezpieczeństwa, które wykonane są według bardzo podobnego mechanizmu. Każdy z nich posiada takie elementy, jak zwijacz, zamek oraz sam pas bezpieczeństwa. Zwijacz odpowiedzialny jest za blokowanie pasu podczas gwałtownego szarpnięcia, na przykład w wyniku wystąpienia kolizji. Miejsce, w które pas jest wpinany, nazywany jest zamkiem.

Co więcej, nowoczesne pasy posiadają dodatkowo pirotechniczny napinacz. To mechanizm, dzięki któremu ciało pasażera lub kierującego jest dociskane do fotela w trakcie wypadku. Jak to działa?

W trakcie wypadku pas bezpieczeństwa wykrywa zdarzenie i tłoczek napinacza detonuje ładunek pirotechniczny, który znajduje się przy zwijaczu. W efekcie przesuwa się do tyłu, skracając długość pasa, a ciało jest dociskane do fotela.

Jak zapiąć pasy – instrukcja zapinania pasów dla kierowcy i pasażerów

Trzeba pamiętać, że pasy powinny być odpowiednio zapięte, ponieważ w innym przypadku mogą doprowadzić do większych szkód. Prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa powinien płasko przylegać do całej powierzchni tułowia.

Nie może być poskręcany i pozginany. Ważne jest, by pas biodrowy opinał biodro poniżej poziomu brzucha, a pas piersiowy powinien przebiegać powyżej centralnej części barku. Im bardziej pas przylega do ciała, tym lepiej i bezpieczniej dla osoby.

Statystyki dotyczące zapinania pasów w samochodach

Mimo tego, że najwięcej naruszeń przez kierującego pojazdem dotyczą przekroczenia dopuszczalnej prędkości, nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu lub innemu uczestnikowi ruchu, ogromna ilość ludzi przyznaje się do niezapinania pasów.

Badania przeprowadzone przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego potwierdzają, że ponad 40% pasażerów siedzących z tyłu czasem zapina pasy, a 13% potwierdziło, że na tylnej kanapie nigdy nie zapina pasów.

Jakie skutki może nieść ze sobą niezapinanie pasów?

Prowadzenie samochodu bez zapiętych pasów może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przede wszystkim możesz otrzymać grzywnę w wysokości nawet kilkuset złotych.

Jednakże zdrowie i życie ludzkie jest bezcenne, a pasy zmniejszają ryzyko powstania różnego rodzaju obrażeń i zwiększają szansę przeżycia w wypadku samochodowym. Co ważne, zarówno w trakcie używania pojazdu na obszarze zabudowanym, jak i poza miastem, trzeba mieć zapięte pasy.

Problemy z odszkodowaniem w przypadku braku zapiętych pasów

Prowadzenie samochodu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa może nieść ze sobą również konsekwencje związane z ubezpieczeniem samochodu. W przypadku stłuczki lub wypadku samochodowego towarzystwo ubezpieczeniowe może uznać to za przyczynienie się do własnej szkody, przez co mogą wypłacić ci znacznie mniejszą kwotę odszkodowania.

Ile wynosi mandat za brak pasów 2024 roku?

Kierowca za prowadzenie samochodu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa może otrzymać mandat karny w wysokości 100 złotych. Co ważne, kara nie musi kończyć się na tej wartości.

Jeśli pasażerowie nie będą mieć zapiętych pasów, kierowca zapłaci dodatkowe 100 złotych. Można zauważyć więc, że za zapięcie pasów bezpieczeństwa odpowiada osoba kierująca pojazdem. Jeśli jednak dojdzie do wypadku, większe konsekwencje poniosą osoby niezapięte.

Nowy taryfikator mandatów w 2024 roku – czy wzrosły wysokości mandatów karnych za pasy?

Mimo sporych podwyżek nakładanych w drodze mandatów karnych wysokość grzywien za brak pasów nie wzrosła w obecnym roku. Nowy taryfikator mandatów za brak pasów bezpieczeństwa w 2024 wprowadził jedynie zmiany dotyczące kasku ochronnego u motocyklisty.

Za jego brak grzywna nakładana w drodze mandatów może wynosić nawet 500 złotych. Identyczny mandat zapłaci kierowca za przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, na rowerze lub motocyklu.

Co mówi aktualny taryfikator mandatów o przewożeniu dzieci?

Jeśli dziecko o wysokości poniżej 150 cm przewożone jest poza specjalnym fotelikiem bezpieczeństwa lub innym urządzeniem przystosowanym do bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie, jest to traktowane jako wykroczenie. Co więcej, jest to karane bardziej niż poruszanie się dorosłych bez pasów bezpieczeństwa.

W przypadku przewożenia 1 dziecka w sposób niedozwolony kierowca straci 5 punktów, a gdy przewozi więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami zapłaci 300 złotych i otrzyma aż 15 punktów karnych.

Podobnie w sytuacji, gdy fotelik będzie ustawiony tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu pasażera, a w samochodzie jest aktywna poduszka powietrzna, której nie da się wyłączyć.

Nie tylko grzywna za brak pasów – co jeszcze jest karane?

W przypadku grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych karze podlegają nie tylko pasażerowie niekorzystający z pasów bezpieczeństwa. Mandat może zostać wystawiony również w przypadku, gdy przewożona jest większa ilość osób niż przewidziano w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

W takiej sytuacji kierowca otrzyma mandat w wysokości 300 złotych za każdą osobę, która przekracza wartość wpisaną w dowodzie. Jednocześnie grzywna nie może przekroczyć 3000 złotych.

Sumują się również punkty karne za każdego pasażera (za 1 osobę więcej 6 pkt, za 2 – 7 pkt itd.). Jeśli w samochodzie znajdą się co najmniej 3 osoby za dużo, prawo jazdy kierowcy zostanie zatrzymane na 3 miesiące. Nowy taryfikator mandatów przewiduje również kary za naruszenie warunków przewozu osób w przyczepach, a także palenie tytoniu lub pożywanie pokarmu w czasie jazdy.

Mandaty za przekroczenie prędkości w 2024 roku – jakie kary?

Prawo o ruchu drogowym zwiększyło również kary za przekroczenie prędkości. Obecne mandaty kształtują się następująco:

  • przekroczenie do 10 km/h – 50 złotych;
  • przekroczenie od 11 do 15 km/h – 100 złotych;
  • przekroczenie od 16 do 20 km/h – 200 złotych;
  • przekroczenie od 21 do 25 km/h – 300 złotych;
  • przekroczenie od 26 do 30 km/h – 400 złotych;
  • przekroczenie od 31 do 40 km/h – 800 złotych;
  • przekroczenie od 41 do 50 km/h – 1000 złotych;
  • przekroczenie od 51 do 60 km/h – 1500 złotych;
  • przekroczenie od 61 do 70 km/h – 2000 złotych;
  • przekroczenie powyżej 70 km/h – 2500 złotych.

Warto wiedzieć, że w przypadku przekroczenia od 31 km/h wzwyż, przy ponownym wykroczeniu tego typu przyznawana jest recydywa, czyli podwojenie wartości mandatu.

Kto może jeździć bez zapiętych pasów?

Mimo tego, że pasy bezpieczeństwa mogą uratować życie, nie każdy musi ich używać w wyjątkowych sytuacjach. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, że uprzywilejowane osoby muszą w określonych przypadkach być gotowe do błyskawicznego działania. Mandaty za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa nie dotyczy między innymi:

  • kobiet w widocznej ciąży ze względu na bezpieczeństwo dziecka;
  • instruktorów lub egzaminatorów w trakcie szkolenia kierowców lub egzaminowania;
  • osób, które mają zaświadczenie lekarskie, a które potwierdza przeciwwskazania do używania pasów;
  • policjantów, funkcjonariuszy służb uprzywilejowanych, takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Straż Graniczna, CBA, Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych RP, ale tylko w trakcie przewożenia osób zatrzymanych;
  • żołnierzy w trakcie wykonywania czynności ochronnych;
  • zespołu medycznego w trakcie udzielania pomocy;
  • osób chorych przewożonych na noszach lub wózkach inwalidzkich.

Jesteś już świadomy, jaki mandat za brak pasów 2024 roku możesz otrzymać. Mimo tego, że grzywny nie są wysokie, zdecydowanie nie warto ryzykować w tym wypadku swojego zdrowia i życia.

Archiwum: styczeń 2023