Odpowiedzialny właściciel to najlepsze, co może spotkać każdego zwierzaka. Komfort życia zwierzęcia zależy bowiem przede wszystkim od człowieka. Bardzo ważne jest zapewnienie dobrze zbilansowanej karmy, świeżej wody pitnej i odpowiednia ilość ruchu. Nie należy jednak zapominać też odpowiedzialności za zdrowie i życie psa. Pozostawienie psa w zamkniętym aucie jest bardzo niebezpieczne! W artykule „Pies zamknięty w samochodzie – przepisy” przedstawimy konsekwencje, które grożą za znęcanie się nad zwierzętami.

Pies zamknięty w samochodzie – przepisy obowiązujące w 2023 roku

Czy pozostawienie zwierzęcia zamkniętego w aucie jest karalne? Oczywiście, że tak! Zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt taki czyn podlega pod znęcanie się nad zwierzętami. W związku z tym, jak określa artykuł 35 ust. 1a, osobie, która dopuściła się takiego postępku, grozi kara grzywny oraz kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Dlaczego nie należy zostawiać psa w samochodzie? Udar cieplny

Pies zamknięty w samochodzie? Przepisy jednoznacznie określają, że jest to przestępstwo. Należy jednak pamiętać też, że pozostawienie zwierzęcia w zamkniętym aucie przede wszystkim zagraża jego zdrowiu, a nawet życiu! W zamkniętym samochodzie nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Co więcej, wnętrze samochodu (nawet stojącego w cieniu!) bardzo szybko się nagrzewa. Jeśli zostawiasz zwierzę samo w zamkniętym samochodzie, narażasz je na udar cieplny.

Co zrobić, gdy zobaczymy psa samego w aucie?

Jeśli zobaczysz psa zamkniętego w samochodzie, musisz ocenić stan zwierzęcia. Jeżeli jest ono przytomne i reaguje na dźwięki, możesz poczekać kilka minut na właściciela lub spróbować go namierzyć (np. zgłosić sytuację pracownikom sklepu, przy którym stoi zaparkowany samochód). Możesz również zadzwonić na policję lub straż miejską. Jeśli zwierzę jest wyraźnie osłabione, możesz wybić szybę w aucie – prawo chroni przed odpowiedzialnością cywilną za wyrządzone w pojeździe szkody!

Pies zamknięty w samochodzie – przepisy jednoznacznie zabraniają pozostawiania psa w aucie bez nadzoru. W razie wyższej konieczności nie pozostawiaj psa w aucie na dłużej niż kilka minut. Koniecznie zaparkuj w cieniu, a po powrocie daj mu miskę z wodę i kilka kawałków suchej karmy.

Archiwum: luty 2023