Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile zapłacisz za jazdę bez ważnego przeglądu, powinieneś zapoznać się z treścią naszego artykułu! Dowiesz się, ile wynosi mandat za brak przeglądu 2023 i dlaczego się to nie opłaca.

Przegląd techniczny pojazdu – co to jest?

Przegląd samochodu ma na celu zbadanie faktycznego stanu technicznego pojazdu. Okresowe badania techniczne są w Polsce obowiązkowe, ponieważ w ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jeśli jesteś właścicielem samochodu z salonu, pierwszy przegląd powinieneś zrobić po 3 latach od daty pierwszej rejestracji.

Następne badanie jest ważne przez dwa lata. Po tym czasie kierowca musi odwiedzać stację diagnostyczną co roku. Obowiązkowe są jednak badania okresowe, a przegląd można wykonać w dowolnym momencie, kiedy chcesz sprawdzić stan techniczny pojazdu.

Ważny przegląd techniczny – co ile robić przegląd auta?

Przegląd techniczny i badanie okresowe są terminami, które często są stosowane zamiennie jako synonimy. Nic bardziej mylnego!

Mimo podobieństw czynności te różnią się, ponieważ okresowe badanie techniczne jest obowiązkowe i jego celem jest dopuszczenie do ruchu pojazdu. Przegląd techniczny zaś jest sprawdzeniem stanu pojazdu. W Polsce wyróżniamy 3 rodzaje przeglądów:

  • badania zgodności z warunkami technicznymi, czyli sprawdzenie stanu faktycznego oraz legalności pojazdu zabytkowego przed jego rejestracją na terenie Polski;
  • badania okresowe, które wykonywane są w określonych interwałach czasowych w zależności od wieku samochodu – pierwsze badanie po kupnie nowego auta trzeba zrobić po 3 latach;
  • badania dodatkowe, które wykonywane są w dowolnym momencie. Najczęściej przeprowadza się je przed sprzedażą pojazdu lub w celu identyfikacji usterki.

Do czego służy badanie techniczne pojazdu?

Przeprowadzanie regularnych badań technicznych pojazdu jest niezwykle istotne, ponieważ w ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na drogach. Do tego masz pewność, że z twoim pojazdem wszystko jest w porządku.

Co więcej, brak aktualnego przeglądu grozi nałożeniem mandatu, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. W trakcie przeglądu diagnosta musi wykonać czynności, które określone są przez odpowiednie rozporządzenie. Obejmują one między innymi:

  • kontrolę poziomu emisji zanieczyszczeń dwutlenkiem węgla oraz zadymienia spalin;
  • stan oznaczenia tablic rejestracyjnych;
  • identyfikację pojazdu, poprzez sprawdzenie numeru VIN, przebiegu i porównanie zgodności danych z tymi zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym;
  • sprawdzenie działania konkretnych układów i podzespołów, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo jazdy;
  • kontrolę stanu ogumienia, oświetlenia oraz układu hamulcowego, kierowniczego i zawieszenia;
  • sprawdzenie stanu technicznego instalacji elektrycznej oraz działanie klaksonu.

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu?

mandat za brak przeglądu 2022 - ile kosztuje badanie techniczne samochodu

Badanie techniczne samochodu kosztuje 99 złotych. W cenę wliczona jest opłata na rozwój Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ważne jest, że płatność jest obowiązkowa przed zrobieniem przeglądu. Jeśli po wykonaniu badania technicznego znalezione zostaną usterki, po naprawie trzeba będzie przeprowadzić diagnostykę raz jeszcze.

Procedura wykonania przeglądu najczęściej trwa do 30 minut. Natomiast jeśli posiadasz pojazd z instalacją gazową, konieczne będzie sprawdzenie jej elementów. Do tego będziesz musiał przygotować atest na butlę gazową.

Takie badanie kosztuje dodatkowo 63 złote. W przypadku, gdy twój samochód wykorzystywany jest jako taksówka, konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty w wysokości 42 złotych.

Przegląd techniczny auta – gdzie zrobić obowiązkowe badania?

Każde badanie techniczne samochodu osobowego powinno być przeprowadzone w autoryzowanej stacji kontroli pojazdów, która ma odpowiednie uprawnienia. Warto zaznaczyć, że nie każdy pojazd zbadasz na każdej stacji.

Podstawowe stacje kontroli pojazdów mogą przeprowadzać okresowe i dodatkowe badania o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Natomiast okręgowe stacje kontroli pojazdów umożliwiają badania każdego typu pojazdu.

Co więcej, jeśli samochód jest po raz pierwszy rejestrowany za granicą, konieczna jest wizyta w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Podobnie będzie, jeśli w samochodzie zostały dokonane zmiany konstrukcyjne.

Mandat za brak przeglądu 2023 – jakie kary za brak ważnego przeglądu?

mandat za brak przeglądu 2022 – jakie kary za brak ważnego przeglądu

Warto wiedzieć, że za brak ważnego badania technicznego grozi kara pieniężna. To na właścicielu samochodu spoczywa odpowiedzialność, by dbać o jego stan techniczny poprzez posiadanie aktualnego badania technicznego.

Wysoki mandat w wysokości od 500 do 5000 złotych grozi za jazdę bez przeglądu. Do tego zostanie obligatoryjnie zatrzymany dowód rejestracyjny.

Wszystko za sprawą nowego taryfikatora mandatów. W poprzednich latach za niedopilnowanie ważności badania technicznego groziła kara pieniężna od 20 do 500 złotych. Obecnie sytuacja jest znacznie poważniejsza. Zdecydowanie nie warto ryzykować i ponieść cenę badania.

Przegląd techniczny samochodu – dlaczego jest tak ważny?

Przede wszystkim wykonywanie w terminie badań technicznych może pomóc ci uniknąć mandatów i kar pieniężnych. Obecny taryfikator mandatów jest niestety bardzo wysoki, przez co o wiele bardziej opłaca się udać się na przegląd, niż ryzykować, jeżdżąc po ulicach niesprawnym samochodem.

Do tego ważność przeglądu sprawia, że pojazdy poruszające się po drogach są sprawne, więc zwiększone jest bezpieczeństwo zarówno twoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Wykonanie badania technicznego przed zakupem samochodu może również pomóc określić stan techniczny pojazdu i znaleźć ukryte wady. Z tego powodu wynik badania może pomóc podjąć ostateczną decyzję zakupową.

Co może zrobić policjant w przypadku kontroli drogowej auta bez przeglądu? Czy może zatrzymać dowód rejestracyjny?

mandat za brak przeglądu 2022 – co może zrobić policjant w przypadku kontroli drogowej auta bez przeglądu

Poza mandatem karnym i karą pieniężną za brak badania technicznego grozi ci również więcej! Policjant wraz z mandatem może zatrzymać dowód rejestracyjny twojego samochodu.

W ciągu 7 dni kierowca musi wykonać badanie techniczne. Funkcjonariusz wystawi dokument, który uprawnia do dojechania do najbliższej stacji badania pojazdów.

Odzyskasz dokument dopiero po doprowadzeniu samochodu do momentu, w którym stan techniczny pozwoli pozytywnie przejść badanie techniczne. Warto wiedzieć, że poza mandatem poniesiesz koszty związane z przeglądem. Ponowne zatrzymanie pojazdu bez dowodu rejestracyjnego może wiązać się z zakazem dalszej jazdy oraz odholowaniem pojazdu na parking

Ile wynosi mandat za brak przeglądu samochodu w 2023 roku?

Maksymalna kwota mandatu wynosi 5000 złotych, jednak ostateczna wysokość kary pieniężnej zależy od woli policjanta oraz stanu technicznego samochodu. Istotny jest również czas, jaki upłynął od terminu przeglądu. Nawet jeśli samochód jest w bardzo dobrym stanie technicznym, powinieneś jak najszybciej udać się do stacji kontroli pojazdów.

Jest to dodatkowo ważne, ponieważ jeśli zostaniesz poszkodowany w wypadku lub kolizji, a nie masz ważnego przeglądu, ubezpieczyciel może wypłacić ci znacznie niższe odszkodowanie. Wszystko ze względu na to, że ma podstawy, by uznać stan techniczny samochodu za powód powstania szkody.

mandat za brak przeglądu 2022 - ile wynosi mandat za brak przeglądu samochodu

Obowiązkowe badanie techniczne w 2023 roku

Obowiązek wykonywania regularnych badań technicznych nałożył na kierowców Inspektor Transportowego Dozoru Technicznego wraz z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 r. W efekcie właściciel pojazdu jest zobligowany do regularnego przeprowadzania badania technicznego. Od stycznia 2023 r. mandaty za brak ważnego przeglądu znacząco wzrosły!

Wiesz już, ile wynosi mandat za brak przeglądu 2023. Mimo tego, że jego ostateczna wartość zależy od stanu technicznego, lepiej jest wykonywać regularne przeglądy, które zwiększą bezpieczeństwo i pomogą ci uniknąć kar pieniężnych.

Archiwum: styczeń 2023