W celu minimalizacji ryzyka takich sytuacji, coraz więcej firm decyduje się na umieszczenie w okolicach miejsc prowadzenia prac remontowych, poduszek zderzeniowych. Wspomniana poduszka zderzeniowa (TMA, TTMA) to urządzenie bezpieczeństwa drogowego, które posiada w swojej ofercie firma TIOMAN.

Poduszki zderzeniowe poprawiają bezpieczeństwo na drogach

Poduszki zderzeniowe TMA to nieocenione rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo pracowników służb utrzymania autostrad oraz kierowców. Choć w krajach Europy Zachodniej są one już standardem, w Polsce dopiero zyskują na popularności. Poduszki zderzeniowe TMA, co pochodzi od angielskiego skrótu „trackmounted crash attenuator”, są montowane na ciężarówkach, które zatrzymują się na pasach drogowych, na których prowadzone są prace remontowe. W przypadku wypadku, poduszki energochłonne skutecznie tłumią negatywne skutki zderzenia.

Firma Tioman, która oferuje takie poduszki, stosuje nowoczesną technologię, dzięki której każda poduszka zderzeniowa potrafi przyjąć ogromne uderzenie. W jej wnętrzu znajdują się trzy strefy zgniotu wykonane ze specjalnie stworzonego kartonu. Dzięki temu poduszki zderzeniowe Tioman są w stanie skutecznie zatrzymać pojazd nawet o masie dwóch ton, poruszający się z prędkością do 100 km/h. W ten sposób cała energia kinetyczna, która powstaje podczas zderzenia, jest pochłaniana, co minimalizuje ryzyko wypadków.

Mobilne poduszki zderzeniowe TMA – specyfikacja

mobilna poduszka zderzeniowa TIOMAN

Poduszki zderzeniowe TMA to urządzenia energochłonne, które cechują się łatwością montażu. Ich umieszczenie na ciężarówce o wadze powyżej 8 ton jest szybkie i trwa tylko kilkanaście minut. Montaż można przeprowadzić za pomocą wózka widłowego.

W skład zestawu wchodzi tablica sygnalizacyjna U-26a, poduszka zderzeniowa oraz stacja dokująca. Ważne jest to, że poduszkę można opuścić z pozycji kabiny kierowcy, dzięki czemu drogowcy nie narażają się na niebezpieczeństwo podczas jej rozkładania. Proces ten zajmuje zaledwie 22 sekundy, co jest bardzo ważne podczas postoju na pasie drogowym.

Poduszki zderzeniowe TMA posiadają nieco ponad 4 metry długości oraz 2,30 szerokości i ważą około 800 kilogramów. Każdy egzemplarz wykonany jest ze specjalnego tworzywa sztucznego, które jest odporne na sól oraz wilgoć, co umożliwia ich użytkowanie w każdych warunkach. Co więcej, poduszki te spełniają wszystkie wymagane przez Unię Europejską dyrektywy oraz są zgodne z normą PN-EN 12966. Pełną kartę produktu można znaleźć na stronie producenta: https://tioman.pl/produkty/poduszki-zderzeniowe-tma/

MocowanieDo samochodu ciężarowego
FunkcjaPochłania energię pojazdu uderzającego w osłonę, zabezpiecza pracowników drogowych
Wyposażenie dodatkoweTablica sygnalizacyjna U-26a
Montaż i demontażSzybki i prosty
DziałanieW pełni automatyczne
SterowanieZa pomocą pilota z kabiny kierowcy
Wysokość podczas transportuPoniżej 4 m

Poduszki zderzeniowe od 2023 obowiązkowe

Od 2023 roku polscy robotnicy drogowi są tak samo dobrze zabezpieczeni, jak ich koledzy z Austrii czy Skandynawii. Zarządzenie nr 18 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z 26 lipca 2022 roku wprowadza obowiązkowe zabezpieczenie prac na drogach ekspresowych i autostradach pojazdem ciężarowym z poduszką zderzeniową, ustawianym bezpośrednio przed miejscem, w którym pracować będzie służba drogowa. Do końca 2022 roku schematy zabezpieczenia prac nie były obowiązkowe, od 1 stycznia 2023 roku już są.

Poduszki zderzeniowe stały się standardem w krajach Europy Zachodniej i od lat są powszechnie stosowane na autostradach i drogach ekspresowych. W Polsce jednak zaczynają być coraz bardziej popularne. Obowiązek stosowania poduszek zderzeniowych wpłynie na rynek firm drogowych, które już teraz zaczynają się przygotowywać do wprowadzenia zmian.

Archiwum: luty 2023